VIDEO ​Robert Turcescu joaca "propriul rol" de jurnalist in filmul lui Tudor Giurgiu bazat pe cazul procurorului Panait

de Costin Ionescu     HotNews.ro
Joi, 25 septembrie 2014, 16:24 Economie | Media & Publicitate

Robert Turcescu apare in teaser-ul pentru filmul lui Tudor Giurgiu
Foto: Captura YouTube
Regizorul Tudor Giurgiu a prezentat astazi, pe propriul blog si pe Facebook, un teaser la viitorul sau film "De ce eu?", cunoscut pana acum sub titlul "Cristian", film inspirat din cazul procurorului Cristian Panait, care s-a sinucis in 2002, cand avea doar 29 de ani. Materialul video pentru acest film promite o poveste in care serviciile de informatii ale Romaniei postcomunist au un rol major. Iar la momentul 1.01 din clip apare si chipul lui Robert Turcescu.

Intrebat de HotNews.ro ce legatura este intre Robert Turcescu si acest film, Tudor Giurgiu a spus ca Robert Turcescu isi joaca propriul rol de jurnalist, dar "rolul este foarte mic - modereaza un talk-show", chit ca la vremea cand se petrece actiunea Turcescu nu realiza talk-show-uri, iar dezbaterea TV din film este "imaginara", a precizat Tudor Giurgiu.
  • In aprilie a.c., Turcescu, citat atunci de ReporterVirtual.ro, scria despre pagina sa de Facebook despre un film care ar avea sa-i creeze probleme premierului Victor Ponta. Despre actualul sef al guvernului s-a spus ca ar fi fost ultimul om care l-a vazut pe Panait inainte sa se sinucida. Ponta era, atunci, sef al Corpului de Control al guvernului Nastase. Acea mentiune a lui Turcescu nu mai apare acum pe pagina de Facebook, unde a ramas doar un comentariu ulterior: "Despre asta vorbim!", insotit de un link spre materialul ReporterVirtual.ro.

Regizorul a precizat ca pentru acest film nu a fost stabilita, inca, o data de lansare, ci doar ca va fi trimis spre selectie la Festivalul de film de la Berlin, din februarie anul viitor.

Potrivit paginii Facebook de prezentare a filmului, "De ce eu?" este regizat de Tudor Giurgiu, dupa un scenariu de Loredana Novak si Tudor Giurgiu, iar in rolurile principale apar Emilian Oprea, Mihai Constantin, Andreea Vasile si Dan Condurache.





Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

14359 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    extraordinar de BIINNEEEE!! (Joi, 25 septembrie 2014, 16:43)

    fit [utilizator]

    Uaaaau!!!! Mi s-a facut pielea gaina!!!! Foooarte buna ideea!!!! Foooaaaarte bine ca s-a facut un film!!!! Trebuie sa il vada toata prostimea care il voteaza pe PONTA!!!! O surpriza foarte placuta!!! Statea pe buzele tuturor!!!!!!!!!!!! BRAVO!!!
    • +3 (3 voturi)    
      interesant (Vineri, 26 septembrie 2014, 8:30)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui fit

      cautati pe you tube procurorul Panait
  • +6 (12 voturi)    
    abia astept sa-l vad (Joi, 25 septembrie 2014, 17:06)

    artistul000 [utilizator]

    sunt convins ca va fi foarte interesant
  • +6 (14 voturi)    
    Condusi de servicii (Joi, 25 septembrie 2014, 17:30)

    m1ha1 [utilizator]

    Punem pariu că filmul nu se va turna niciodată ? Serviciile secrete își apără ofițerii și ghici cine a putut rămâne în politică după ce a fost acuzat de plagiat, limbaj dublu, subminarea instituțiilor din stat de UE, SUA? Toți au intrat în umbră (până și Crin Antonescu) în afară de protejatul serviciilor. Dar nu toți pot avea ca naș pe Maior și ca socru pe teologul (securist?) Sârbu. Știați că Ponta a mai fost căsătorit și are un copil din prima căsătorie ? Ăsta vrea să unească toți românii ?
    • +13 (15 voturi)    
      atentie (Joi, 25 septembrie 2014, 18:24)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui m1ha1

      Filmul este deja facut! Il trimit spre selectie la Berlin. In Romania sper sa il lanseze lunile astea !!!!
  • +12 (14 voturi)    
    . (Joi, 25 septembrie 2014, 17:40)

    edi.h [utilizator]

    Ponta nu apare in film ?
    • +12 (12 voturi)    
      greu (Joi, 25 septembrie 2014, 18:28)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui edi.h

      La multiplele personalitati pe care le are, a fost imposibil sa gaseasca 6-7 oameni care sa arate, toti, la fel.
  • +12 (12 voturi)    
    ... (Joi, 25 septembrie 2014, 18:17)

    dragos234 [utilizator]

    Un film despre omniprezenta serviciilor secrete in care pana si actorii sunt de fapt agenti acoperiti. Astea e culmea filmului cu spioni. James Bond e nimic.
  • +11 (15 voturi)    
    as fii totusi curios (Joi, 25 septembrie 2014, 18:19)

    Ellias [utilizator]

    de ce a fost "sinucidere" cand ponta a fost ultimul care l-a vizitat? De ce nu isi fac procurorii datoria sa descopere cine l-a "sinucis" pe Panait? Poate ar fii foarte interesant sa aflam totusi, ce legatura avea ponta cu Panait si de ce a murit. O alta enigma ca si a Madalinei Manole, ne-solutionata. Poate PM-ul are mai multe bube in cap decat vrea sa ne lase sa cunoastem noi, "pulimea"
    • +6 (6 voturi)    
      MAI MULTE DESPRE PANAIT (Joi, 25 septembrie 2014, 19:15)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Ellias

      18 PAGINI DE CITIT PE INDELETE.

      http://noradamian.wordpress.com/2012/06/14/cazul-panait-standard-de-lucru-in-cooperativa-avantul-1-15/
  • -5 (9 voturi)    
    ... (Joi, 25 septembrie 2014, 18:25)

    dragos234 [utilizator]

    Oare de ce ar accepta un agent secret adevarat sa joace un rol intr un film cu spioni si servicii secrete? :)
    Nu ar trebui sa fie cat de cat discret in meseria asta?
  • +1 (1 vot)    
    the dark knight (Joi, 25 septembrie 2014, 22:17)

    t_roxx [utilizator]

    de ce a pus coloana sonora de la batman pe video? de la primele note nu m am gandit decat la batmanul lui nolan! pfffff
  • +4 (4 voturi)    
    pai (Vineri, 26 septembrie 2014, 2:05)

    eek [utilizator]

    mi se pare ca filmul trebuia difuzat ieri, nu maine...
    Se vehiculeaza luna februarie... pai ati innebunit de-a binelea? Haideti in fata cu adevarul, cu cat mai repede cu atat mai bine!
    Sincer, partea artistica a filmului e ultimul lucru de care sunt interesat, la asa probleme nationale ce avem in momentele acestea....