Vlad Tausance, omul care a condus comunicarea online in campania lui Klaus Iohannis: Omul este un BMW intr-o piata de masini coreene second hand. Este seriozitatea un handicap? E atat de plictisitoare decenta?

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 19 noiembrie 2014, 21:03 Economie | Media & Publicitate


Vlad Tausance, cel care a condus comunicarea online in campania lui Klaus Iohannis, afirma, intr-un interviu acordat Andreei Vasile si publicat pe blogul acesteia, ca, potrivit retetelor "tampite", Klaus Iohannis ar fi considerat "un produs politic greu de promovat online".

"Daca este sa ne luam dupa retete, Klaus Iohannis este un produs politic greu de promovat online. Nu face poze cu pisici (desi are peste 5 azilante la curte), refuza sa-si foloseasca familia in campanie (desi are o sotie minunata si eleganta), nu vrea sa intre in detalii despre viata personala (desi este pasionat de ciclism si de trandafiri), nu este spumos (desi are un sarcasm sibian de clasa), nu se lasa umanizat (desi este mai mult om decat om politic)", spune Vlad Tausance, inainte de a adauga:

"Stii ce? Toate retetele astea sunt niste tampenii. Tot ce am facut a fost sa fim coerenti in comunicare cu adevarata lui personalitate. Omul este un BMW intr-o piata de masini coreene second hand. Este griul-argintiu plictisitor? Sunt moderatia sau consecventa defecte? Este seriozitatea un handicap? E atat de plictisitoare decenta?".

Acesta povesteste ca s-a ocupat in principal, de "branding si de strategie online, apoi de strategie de continut, implementare, tuning si certuri cu colegii".

"Strategia a fost curata si de bun simt. Am refuzat sa cosmetizam sau sa trucam personajul real sau sa ne subestimam audienta. La schimb, am incercat sa dam munitie - text, video, foto, grafica ¬ sustinatorilor si sa incurajam initiativele grass-roots.

Din punct de vedere demografic, ne-am concentrat pe mobilizarea haului de potential in participarea la vot: 18-35 de ani, urban, adica exact populatia bastinasa de pe Facebook. Pariul meu personal a fost sa castigam influencerii, sa-i lasam pe ei sa fie exuberanti, avand in vedere ca lucram pentru un candidat sobru. Am avut in spate zeci de ore si de Giga de cercetare proprie, de chestionare si sondaje asociative, am folosit mult A/B testingul, am testat solutii de data-warehouse.

Obiectivele au relativ fost simple: sa castigam primul loc in online - peste 1.000.000 de likeuri si un reach de peste 5.000.000 - apoi sa castigam alegerile. Ne-am depasit obiectivele. Avem mai multi fani ca Merkel sau Hollande, cel mai bun engagement, dar si clipuri cu un milion de unici si peste 100.000 de share-uri, adica mai bine decat Inna sau Obama".


Citeste restul interviului pe andreeavasile.ro






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















29050 vizualizari

  • +24 (28 voturi)    
    Buna treaba, Vlad! (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 21:11)

    fanegr1ja [utilizator]

    Felicitari pentru o treaba bine facuta!

    ...si respect pentru efortul depus!
    • +3 (5 voturi)    
      Si mai ales ne bucura faptul (Joi, 20 noiembrie 2014, 7:00)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui fanegr1ja

      ca efortul depus s-a meritat!
    • +1 (3 voturi)    
      da!.... (Joi, 20 noiembrie 2014, 8:59)

      barbu007 [utilizator] i-a raspuns lui fanegr1ja

      aţi gândit-o bine.
      felicitări şi pentru faptul că nu şi-a lansat cartea în campanie = gest absolut "pe dos", în raport cu uzanţele din lumea-ntreagă.
      dar, atenţie! PNL-ul la remoracă poate să-l topească rapid. se putea şi fără anunţul despre guvernare 2015...
      să rămână "judecător", căci n-are stofă de "avocat".
  • -32 (40 voturi)    
    Buna comparatie (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 21:17)

    gugurila [utilizator]

    Deci Iohannis e o masina de cocalari si ghertoi?
    • +12 (18 voturi)    
      Neuronul stingher! (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 22:26)

      Electorul [utilizator] i-a raspuns lui gugurila

      Asa-i cand vorbeste gugurila fara cap.
    • +15 (17 voturi)    
      Nu (Joi, 20 noiembrie 2014, 3:28)

      vladzy [utilizator] i-a raspuns lui gugurila

      Daca ai sa mergi vreodata prin vest, ai sa vezi in Mercedes-uri si BMW-uri numai persoane respectabile trecute de 40 de ani. Numai in Romania astea sunt masini de cocalari, in alte tari trebuie sa muncesti o viata ca sa iti cumperi una.
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Joi, 20 noiembrie 2014, 10:35)

        a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui vladzy

        Am o cunostinta care are un service Mercedes in Germania de 20 de ani. Din spusele lui majoritatea proprietarilor de astfel de masini sunt arabi si turci parveniti...
      • 0 (0 voturi)    
        Mi-ai luat vorba din gura! (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 14:11)

        TRAHANACHE [utilizator] i-a raspuns lui vladzy

        Tocmai asta vroiam sa-i raspund baiatului de mai sus. Numai in Romania aceste marci sunt blazonul tziganilor, nespalatilor si analfabetilor.. De o tara atipica!
    • 0 (0 voturi)    
      Masini de cocalari ... (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 19:50)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui gugurila

      ... sunt BMW-uri de 20 de ani vechime, cu 300000 km la bord, cu tapiseria gaurita, duhnind a fum de tigara, cu rugina pe dedesubt si cu fumu' mai lung ca la trabant. Arata-mi tu cocalar care-si permite BMW nou, sau macar de fabricatie recenta.

      In cazul unui Johannis senil, trecut de 80 de ani, batran si neputincios, surd si chinuit de Alzheimer ar fi intr-adevar valabila comparatia. Pana sa ajunga insa Johannis la starea aia mai are.

      Asa insa comparatia matale nu e nici macar vesela. E doar o dovada ca-n cazul tau ... vorba unui prieten, capu-i mic, teasta groasa si creieru' sta lejer.
  • -3 (29 voturi)    
    omul ăsta minte mai serios decât Ponta (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 21:39)

    visio [utilizator]

    în primul tur, Johannis a scos 36%.....dacă ăsta este BMW-ul din situație, cred că e mai bine să îl căutăm sub capotă! Într-o situație corectă, adică o Românie dezvoltată și candidați pe măsură, Johannis nu ar fi avut nicio șansă! Johannis a căștigat pentru că omul s-a săturat de hoții din PSD! Asta este realitatea! Că Sibiul arată bine, bravo lui! Că el face legea la Sibiu, așa cum fiecare primar face legea la el în oraș, este iar ok pt că acesta este rolul alegerilor! Însă, să spui despre Johannis că este excepțional...cred că este exagerat!
    Și, să nu se supere cineva, în primul tur am votat Macovei pentru că mi-e sete de dreptate, de lege, mi-e sete să văd infractorii după gratii; numai cu o societate corectă putem progresa! În turul 2 am votat cu Johannis pentru că nu am vrut să câștige Plagiatorul și partidul lui cu like-uri dela mineri! Altfel, între macovei și johannis aș votat macovei!
    Vreau o țară curată, civilizată! Să nu ne imaginpm că nemții sunt așa dela natură. Hai să zicem că natura înseamnă o lege care spune că dacă arunci un chiștoc oriunde altundeva, îți iei amendă de 5000€; la banii ăștia, după ce renunț la fumat, îmi tai și mîna :)
    • +5 (15 voturi)    
      Daca.. (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 22:56)

      miniME_ [utilizator] i-a raspuns lui visio

      a-i fi cunoscut Sibiul inainte de anul 2000, sigur l-ai fi catalogat pe Johannis drept exceptional !
      • +7 (17 voturi)    
        nu degeaba Sibiul a fost capitala europeană (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 23:34)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui miniME_

        a culturii; deși nu l-am vizitat recent, am încredere în ce spun alții; ceea ce am vrut să spun, este că Johannis a tratat aceste alegeri ca un primar; una e să guvernezi un oraș mic și cu lume cât de cît civilizată, și alta e să ai de-a face cu bucureșteni care au primar general un tip care le taie apa caldă și oamenii să nu zică nimic; deci, Johannis nu a tratat matur aceste alegeri; ca exemplu, Băsescu candidând pt al doilea mandat, mi-a părut la fel de startover ca la primul...
        acum contează numai ce face; dacă nu își va respecta promisiunile, o clasă politică curată etc, societatea românească se va diviza masiv și tinerii vor marginaliza orice este neconform cu dorința lor, indiferent dacă acea dorință este corectă sau nu! Societatea românească curăță politicul și trebuie să recunoaștem rolul lui Băsescu în chestia asta; și-a luat ”pumnii” cu mult stoicism; desigur că are ”bubele” lui, însă arătând mereu către usl, către sistemul corupt generat de usl, a determinat o atitudine ireversibilă în tinerii care nu mai pot fi prostiți cu zahăr și făină. Părerea mea este că psd nu va mai exista în maxim 1 an; după ce intră DNA în ei, nu cred că va avea cine să mai stingă lumina; cât despre Johannis, el are un capital social uriaș; niciun politician de după 1989 nu a avut atât sprijin ca Johannis; consecințele vor fi dramatice pentru el!
        • -2 (4 voturi)    
          Capitala (Joi, 20 noiembrie 2014, 10:03)

          marmarin [utilizator] i-a raspuns lui visio

          Sibiul a fost capitala europena si a primit multe fonduri usor. Aici este cu totul altceva. Cum ne descurcam fara bani? Studiati mai bine . Si pe urma este presedintele romanilor nu numai al sibienilor si nici al germanilor, din pacate.
          • +1 (1 vot)    
            Fondurile europene si nu numai sunt (Vineri, 21 noiembrie 2014, 16:44)

            dbdb [utilizator] i-a raspuns lui marmarin

            la dispozitia oricarui primar care vrea sa faca treaba, numai ca daca folosesti fonduri europene, te iau la verificat nenumarate organizatii antifrauda independente si se poate vedea daca ai furat. Nu acelasi lucru se intampla cand faci diverse prin urbe cu banii de la guvern, care se pot sifona fara mari batai de cap, ca verificarile se fac si prea tarziu si "partizan". De-aia il apreciez pe Iohannis, ca a folosit bani europeni, nu ca mazare, de exemplu, care a luat bani de la banci, pe care ii achita din bugetul primariei, ca sa nu se verifice ca lumea cum au fost folositi acesti bani.
        • +1 (3 voturi)    
          adevarul nu e chiar acesta (Joi, 20 noiembrie 2014, 15:58)

          Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui visio

          Sibiul a fost capitala culturala europeana pentru ca niste personalitati (si nu dl Iohannis) au facut un lobby indirjit asupra orasului Luxembourg - care a fost desemnat de juriul numit de CE capitala culturala europeana in 2007. Luxembourg a asociat Sibiul ca oras partener, Sibiul nu a fost desemnat de juriul oficial. Ceea ce a fost o sansa extraordinara. Guvernul roman de atunci a pompat masiv bani catre Sibiu, iar dl primar si autoritatile i-au folosit bine. S-a vorbit atunci insa ca in afara centrului istoric si a unor dotari recreative din zona, cartierele Sibiului au fost lasate de izbeliste ani buni si inainte, si dupa 2007. Rolul dlui Iohannis a fost pozitiv, dar nu trebuie exagerat.
    • 0 (4 voturi)    
      ciudat (Joi, 20 noiembrie 2014, 12:15)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui visio

      cu minusurile astea,daca indraznesti,sa gandesti numai,ceva rau de neamt gata,te taie astia.
      on:e adevarat,online-ul a ajutat enorm,insa visio are dreptate cand zice ca lumea a votat din ura.acum urneaza sa-si arate adevarata valoare sau nu,sa vedem din ce e facut.rabdare,si mult tutun.
  • +18 (22 voturi)    
    Bravo, Tausance! (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 21:40)

    Clop [utilizator]

    Omul Johannis se vede dincolo de strategie, dar da, e nevoie de strategie ca aduci aderenta la un public. Publicul intre 18-35 mi se pare vag informat, e online si pe facebook. La publicul intre 18-35 prinde Rosia Montana_Pungesti, dar din motive greu de definit cu argument solid, probabil pentru ca a fost trend-ul si a ramas.

    Publicul intre 18-35 se trezeste si e important sa achizitioneze informatie din zona legislatiei si economica - la modul debate. Dezbat, pentru ca sunt precis. Sunt precis, pentru ca sunt informat. Sunt informat, stiu. Pot sa dezbat.

    Foarte bine, bravo!

    Iar Johannis cand a spus "decat sa fiu marlan, prefer sa pierd", a spus totul.
  • -6 (20 voturi)    
    "Obiectivele au relativ fost simple" (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 21:44)

    dumitrica [utilizator]

    Textul pe care il citati este tot atit de indepartat de limba romana standard contemporana ca scrisoarea lui Neacsu de la Câmpulung.

    Citat: "Strategia a fost curata si de bun simt. Am refuzat sa cosmetizam sau sa trucam personajul real sau sa ne subestimam audienta. La schimb, am incercat sa dam munitie - text, video, foto, grafica ¬ sustinatorilor si sa incurajam initiativele grass-roots.

    Din punct de vedere demografic, ne-am concentrat pe mobilizarea haului de potential in participarea la vot: 18-35 de ani, urban, adica exact populatia bastinasa de pe Facebook. Pariul meu personal a fost sa castigam influencerii, sa-i lasam pe ei sa fie exuberanti, avand in vedere ca lucram pentru un candidat sobru. Am avut in spate zeci de ore si de Giga de cercetare proprie, de chestionare si sondaje asociative, am folosit mult A/B testingul, am testat solutii de data-warehouse.

    Obiectivele au relativ fost simple: sa castigam primul loc in online - peste 1.000.000 de likeuri si un reach de peste 5.000.000 - apoi sa castigam alegerile. Ne-am depasit obiectivele. Avem mai multi fani ca Merkel sau Hollande, cel mai bun engagement, dar si clipuri cu un milion de unici si peste 100.000 de share-uri, adica mai bine decat Inna sau Obama".
    • +6 (10 voturi)    
      Dar ce esti (Joi, 20 noiembrie 2014, 3:18)

      BillytheGreat [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      de la politia gramaticii? Peste tot dai de pruteni. Nu pot sa cred ca nu ai inteles ce are omul de spus, deci scopul comunicarii a fost realizat.
      • -3 (5 voturi)    
        Dar de ce... (Joi, 20 noiembrie 2014, 9:19)

        sabo [utilizator] i-a raspuns lui BillytheGreat

        ..Va deranjeaza o limba corecta,fluenta si cu nuante complexe ,asa cum e limba romana corecta!
        Tinde sa devina o pasareasca de calculator , care in acest fel , va muri ca limba,doar datorita inculturii si lipsei de literatura citita!
        De ce?
        • +2 (2 voturi)    
          Pentru ca o limba vie, se reinnoieste cu (Vineri, 21 noiembrie 2014, 17:02)

          dbdb [utilizator] i-a raspuns lui sabo

          neologisme tot timpul. Altfel ramane ca latina, s-o vorbeasca numai catolicii la rugaciune si profesorii de drept latin. In secolul 19, principala sursa de neologisme romanesti a fost limba franceza, in secolul 21 este limba engleza. Basca faptul ca anumite cuvinte vechi capata alte utilizari noi - gen ":cosmetizare", "trucare", "munitie", asa cum si in alte limbi active se intampla. Am auzit la comunitatea de aromani din Romania, a caror limba de baza nu contine o serie de cuvinte care definesc situatii moderne, folosind cuvinte romanesti ca sa defineasca conceptele care nu existau in limba veche aromana. In Grecia, aceeasi comunitate de aromani, multi inruditi cu cei din Romania, folosesc cuvinte grecesti in acelasi scop. Si, bineinteles, pentru concepte moderne care au intrat in viata cotidiana venind din lumea anglo-saxona, si ei si-au introdus in limba cuvintele englezesti. Pana ca si in Germania, o tara in care se facea inainte traducerea conceptului in limba germana, ajungandu-se la cuvintele formate din alte cuvinte, insumand, ca in germana, si pana la 65 litere, s-a preferat varianta engleza pentru internet si pentru mouse, de exemplu.
  • +13 (15 voturi)    
    Bravo! (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 22:50)

    XeniaRo [utilizator]

    Arata perfect si profesionista prezentarea online.

    Un lucru bine facut!
    • +2 (4 voturi)    
      et maintenant.... (Joi, 20 noiembrie 2014, 9:00)

      barbu007 [utilizator] i-a raspuns lui XeniaRo

      să trecem de la virtual la real. a treia dimensiune!
  • 0 (2 voturi)    
    Campanie online (Joi, 20 noiembrie 2014, 8:25)

    degrize [utilizator]

    De fapt campania online a fost castigata de Monica Macovei, de oamenii din spatele ei care s-au ocupat de campania online.. Acela, acei, ar trebui scosi in fata. Sunt sigur ca mai apoi, in turul doi, au pus umarul pentru KJ.
  • +1 (3 voturi)    
    Nickname (Joi, 20 noiembrie 2014, 8:44)

    verzisoru [utilizator]

    Cred ca l-am putea numi Presedintele ONLINE.
  • +1 (1 vot)    
    si cu peneleu cum ramane? (Joi, 20 noiembrie 2014, 9:17)

    ernst [utilizator]

    imbatatul cu apa rece dauneaza grav sanatatii. sunt curios cum ar arata un sondaj electotal azi -- la partide ma refer. e pnl-ul supapa care a fost iohannis la prezidentiale? poate face dnul tusance o prezentare online si pt partidul acestuia, ar fi interesant. cine o va finanta insa?
    altfel nu-mi dau cu parerea, las profesionistii sa se exprime si se pare ca acestia apreciaza reezultatul.
  • +1 (3 voturi)    
    Romanii sunt obisnuiti cu scandalul (Joi, 20 noiembrie 2014, 10:14)

    emil bobu [utilizator]

    Trebuie sa renuntam la scandal, mai ales in politica.
  • 0 (0 voturi)    
    fara partid (Joi, 20 noiembrie 2014, 21:29)

    unufarapartid [utilizator]

    Iohanis nu are nevoie de partid. Trebuie sa vegheze ca justitia sa starpeasca ,,baroni'" sau cum le-o zice.Daca se trmina cu hotia, tara va merge bine de la sine. E destul de bogata.