Un ziar australian a publicat un desen umoristic cu profetul Mahomed si a facut apel la sustinerea libertatii de exprimare in lume

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 16:44 Economie | Media & Publicitate

Desen cu profetul Mahomed in The Weekend Australian
Foto: Captura The Weekend Australian
Un ziar australian a publicat sambata un desen umoristic cu profetul Mahomed care discuta cu Isus si a facut apel la sustinerea libertatii de exprimare in lume, dupa atacul din Paris asupra redactiei revistei Charlie Hebdo, soldat cu 12 morti, relateaza Mediafax, citand AFP.

Desenul publicat de acest ziar, The Weekend Australian, este intitulat "Sa ne rugam". Semnat de caricaturistul Bill Leak, desenul il prezinta pe Isus tinand Coranul si spunandu-i lui Mahomed: "Ti-am spus ca este nevoie de o continuare", o referire la faptul ca Biblia are un Vechi Testament si un Nou Testament.

Mahomed, care prezinta un ziar cu titlul "Lumea in razboi", raspunde ca in prezent nu poate lua o forma umana pentru ca ar fi "crucificat" daca ar face acest lucru.

Desenele cu Mahomed, precum caricaturile publicate in 2006 de Charlie Hebdo, sunt interzise de Islam si orice forma de ironizare a profetului ii irita pe musulmani.

Intr-un editorial, The Weekend Australian face apel la lumea occidentala sa nu dea dovada de slabiciune in apararea valorilor sale fundamentale si sa nu cedeze cu privire la libertatea de exprimare.

"In ultimii ani, in fata celor care sunt mereu ofensati, societatile noastre pluraliste, democratice si libere au cedat progresiv teren privind libertatea de exprimare pe care am dobandit-o cu greu", se arata in editorial.

Autorul desenului, Bill Leak, a apreciat, intr-un articol publicat vineri, ca extremistii care au comis un masacru la redactia Charlie Hebdo au ales intentionat "un simbol al libertatii cuvantului care se afla la baza civilizatiei occidentale".

In opinia sa, "un bun simt al umorului este una dintre caracteristicile distinctive ale fiintelor umane evoluate si civilizate", iar "absenta sa este una dintre caracteristicile distinctive ale barbariei".
























8810 vizualizari

  • -27 (31 voturi)    
    Atentie ziare ca ne cam intrecem cu gluma! (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 17:08)

    Argon [utilizator]

    Caricatura prezentata este un atac gratuit, simultan la adresa crestinismului si mahomedanismului.

    Ne-am cam luat-o in cap rau de tot cu insultele verbale la adresa Religiei Ortodoxe si a romanilor de mult timp insa azi, 10 ianuarie 2015, am sarit peste cal publicind o caricatura de prost gust, preluata dintr-un ziar australian, ce ataca deopotriva mahomedanismul si crestinismul.

    De cind cu evenimentul din 7 ianuarie 2015 la revista Charlie Hebdo am remarcat o adevarata explozie de articole ce dau dreptate caricaturistilor asasinati si-i condamna pe atacatori. Citind presa de limba romana ai impresia ca te afli in Israel.

    Zilele acestea a devenit evident ca majoritatea jurnalelor de la noi sunt controlate de interese straine Poporului Roman.

    Ce ar fi daca sub pretextul libertatii de exprimare ar aparea peste tot in orasele tarii caricaturi cu evrei? Este o deosebire intre libertatea cuvintului si denigrare de care revista Charlie Hebdo nu a tinut seama iar ziarele de limba romana ii calca pe urme. Ce se doreste, sa ne convertim toti la iudaism?
    • -2 (2 voturi)    
      se pare ca la islamism (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 18:26)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Argon

      aici e problema ...crestine.
    • +5 (7 voturi)    
      O rugaminte (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 21:14)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Argon

      Dati-mi va rog un exemplu de umor care nu e un "atac gratuit" la ceva sau cineva, real sau imaginar.

      Stiti cum ii multumeste evreul lui Dumnezeu, atunci cand primeste bani? Ii arunca in sus si spune: "opreste-ti Doamne, cati vrei!".

      Este fireste un atac absolut gratuit (nu percep un Leu pentru acest banc), ii face pe evrei smecheri si avari si se leaga de Dumnezeu pentru ca e fraier. Sa ma astept cu un co(t)let capcana de la Dvs maine? Sa nu uit sa nu va dau adresa...
      • -4 (6 voturi)    
        da da atentie ca depasiti limita caricaturi (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 21:46)

        HaneaAdrian [anonim] i-a raspuns lui Porcurorul General

        de cand pana cand facem caricaturi despre profeti? de ce nu facem si de Papa, de Isus, de Dumnezeu??/ de altii....nu nu , ei trebuie sa arate ca sunt curajosi...na ..au fost curajosi...foarte..cand au inceput sa urle ca puicutele cand veneau gloantele catre ei...foarte bine
        • +3 (5 voturi)    
          Caricaturi (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 22:53)

          Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui HaneaAdrian

          Este plin internetul e ele. Google it.
  • +4 (4 voturi)    
    sper (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 17:22)

    dum_i [utilizator]

    sper ca bill leak e doar un pseudonim..
  • -6 (16 voturi)    
    Spirit of Charlie (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 17:54)

    Martens [utilizator]

    In spiritul lui Charlie, de ce nu publica nimeni caricaturi cu evrei sau homosexuali?
    • +1 (1 vot)    
      pentru ca nu au omorat 10 oameni (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 18:24)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Martens

      ca in evul mediu...acum 2 zile!
    • +8 (10 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 18:35)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Martens

      Erau in Charlie si cu evrei si cu homosexuali.
    • -7 (11 voturi)    
      ei da, (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 19:20)

      lukuss [utilizator] i-a raspuns lui Martens

      „rasistule” care ești. Cum îndrăznești să te iei de boala lor? Ei nu pot iubi, fără să satirizezi tu? Nu pot face ei diverse scîrboșenii, și să-și transmită boli liniștiți că tu te gîndești să-i satirizezi. Satirizează și tu creștinii și islamiștii, fii în pas cu moda.

      Cît despre evrei, oricum majoritatea îi urăște. Încă îi protejează legile și americanii, dar cînd zilele alea se vor sfîrși, vor sări ca vulturii pe ei.
    • +2 (6 voturi)    
      nu ai priceput mare lucru (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 20:40)

      Pink Z [anonim] i-a raspuns lui Martens

      charile nu radea niciodata de oameni (evrei, musulmani sau homosexuali), de mahomed sau de isus.

      charile se lupta cu lucruri mult mai mari si mai importante: religiile care devin prea puternice, institutii, la fe, prea puternice sau marile prostii ale omenirii.

      caricaturile erau tot timpul legate de evenimente din franta sau din lume, bine gandite si doar prostii se puteau simti jigniti de ele - noi ne uitam la ele scoase din context si ni se par deplasate. nu erau asa niciodata !
  • +13 (17 voturi)    
    Din nou Australia (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 19:12)

    MPopa [utilizator]

    In urma cu cativa ani, un important politician australian (fost ministru) a declarat public ca se asteapta din partea tuturor imigrantilor sa respecte legile si traditiile de inspiratie crestina ale societatii australiene, pentru singurul motiv ca ei au ales sa vina in Australia si nimeni nu-i opreste sa plece inapoi.
    Vad ca acum tot australienii au curajul de a spune lucrurilor pe nume. Este remarcabila expresia "in fata celor care sunt mereu ofensati, societatile noastre pluraliste, democratice si libere au cedat progresiv teren privind libertatea de exprimare pe care am dobandit-o cu greu." Exact asa este. Si aceasta cedare nu a facut decat sa le dea tot mai mult curaj eternilor ofensati.
    • -1 (1 vot)    
      Fals (Duminică, 11 ianuarie 2015, 7:36)

      lucis29 [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      Primul ministru australian nu a spus niciodată acele cuvinte. Este doar o farsa (hoax) pe care niște pseudo-jurnalisti de la Cotidianul au preluat-o si au transformat-o in știre.
    • +1 (1 vot)    
      Da, asa e . (Duminică, 11 ianuarie 2015, 17:01)

      AlinaMicu [anonim] i-a raspuns lui MPopa

      Da, Australia isi arata rspectul atat fata de ce-i de-acolo, cat si fata de cei veniti care respecta statul populatia, valoarea umana. Bravo lor !
  • +1 (3 voturi)    
    Australia (Duminică, 11 ianuarie 2015, 1:37)

    Alnaibii [utilizator]

    Nici un ministru, sau alt politician Australian nu a spus aşa ceva. În public, cel puţin.
    • 0 (2 voturi)    
      Ba da, si nu a fost unul singur (Duminică, 11 ianuarie 2015, 9:50)

      MPopa [utilizator] i-a raspuns lui Alnaibii

      Trezorierul Peter Costello, in 2005:
      "PETER COSTELLO: What I've said is that this is a country, which is founded on a democracy. According to our Constitution, we have a secular state. Our laws are made by the Australian Parliament. If those are not your values, if you want a country which has Sharia law or a theocratic state, then Australia is not for you. This is not the kind of country where you would feel comfortable if you were opposed to democracy, parliamentary law, independent courts and so I would say to people who don't feel comfortable with those values there might be other countries where they'd feel more comfortable with their own values or beliefs."

      Ministrul educatiei dr. Brendan Nelson:
      "If you want to be an Australian, if you want to raise your children in Australia, we fully expect those children to be taught and to accept Australian values and beliefs."
      • +2 (2 voturi)    
        Scuze (Duminică, 11 ianuarie 2015, 17:05)

        AlinaMicu [anonim] i-a raspuns lui MPopa

        Imi cer scuze pentru votul negativ. Nu stiam cum se folosesc butoanele, pentru ca nu scrie. Scuze .
        • +1 (1 vot)    
          Nu-i nici o problema (Duminică, 11 ianuarie 2015, 20:46)

          MPopa [utilizator] i-a raspuns lui AlinaMicu

          Nu face nimic, importante nu sunt voturile ci schimbul de idei.
  • 0 (2 voturi)    
    NU (Duminică, 11 ianuarie 2015, 13:27)

    adi_b_razzor [utilizator]

    "Darkness cannot drive out darkness. ONLY light can do that" (ML King). Adica atata timp cat vom raspunde cu ura la ura si cu violenta (fie "doar comica") la violenta, raul si moartea va continua - de ambele parti.