Victor Ponta cere un acord politic pentru reducerea fiscalitatii pentru presa (TV, ziare, online, radio)

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 22 ianuarie 2015, 15:47 Economie | Media & Publicitate

Premierul Victor Ponta a anuntat joi la Jurnalul National ca Romania si-ar putea permite in 2015 o reducere a fiscalitatii pentru presa, indiferent de suport - TV, ziare, online, radio. Ponta nu a explicat in ce ar consta sprijinul pentru presa, dar a cerut un acord politic pentru aceasta masura.

"M-am gandit si am si discutat, e una din deciziile majore pe care o putem lua intr-un an neelectoral. 2015 poate fi un moment. Eu cred ca printr-un tip de acord politic putem si ne permitem un regim fiscal pentru tot ce inseamna media-  televiziune, presa scrisa, online. Cu un asemenea regim vreau sa nu mai acceptam ideea ca unii fac evaziune fiscala, vorbesc in sens penal, nu platesc de zece ani nicio taxa si cei care platesc nu rezista la competitie", a spus Ponta intr-un interviu Live Video pe jurnalulnational.ro, platforma online a ziarului care si-a cerut de curand insolventa.

Ideea unor facilitati fiscale pentru mass-media a fost lansata in urma cu o luna de Traian Basescu la ultimele sale iesiri publice in calitate de presedinte al Romaniei. Victor Ponta a preluat aceasta idee la scurt timp dupa ce angajatii trustului Intact (Antena 3, Jurnalul National) au inceput sa aiba probleme financiare.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1873 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Mai bine nu (Joi, 22 ianuarie 2015, 16:06)

    Y [utilizator]

    Ce ar fi sa mai reduceti din exceptii, in general?
    Ati face viata mai simpla tuturor.
  • +7 (7 voturi)    
    Pictor Ponta (Joi, 22 ianuarie 2015, 16:07)

    CititorulComentator [utilizator]

    Nu mai bine reduceti voi fiscalitatea peste tot pictore? Vor veni mai multi bani asa (pe termen lung), da' voi ganditi pe termen scurt si intr-adevar va fi o unda de soc...
  • +4 (4 voturi)    
    eu stiu... (Joi, 22 ianuarie 2015, 16:08)

    lucyan [utilizator]

    ca nimeni nu este mai presus de lege...
    altfel ar trebui sa avem cate o lege pentru fiecare in parte...
    avem o sumendenie de tembeliziuni si ziare care nu-si au rostul, daca nu-si permit sa plateasca taxele ca orice agent economic, atunci sa dispara... asta este economia de piata , nu? rezista cei mai buni....
    si asa in mass media este o magarie din cate cunosc eu, acum vreo doi ani ministrul muncii se ruga de ziaristi sa incheie macar contracte cu salariul minim pentru a plati si ei ceva la sanatate... ei sunt platiti pe drepturi de autor si alte tampenii, care se impoziteaza mai putin decat munca unui om cinstit, de parca omul acele nu ar fi si el autorul muncii lui... inteleg cand scrii un roman, sa zici ca esti autorul moral, dar cand prezinti o stire sau scrii o stire , intr-o epoca in care si puscariasii scriu carti pe banda rulanta si in timp record....
  • +4 (4 voturi)    
    lege cu dedicatie pt Antene (Joi, 22 ianuarie 2015, 16:28)

    Catalin_N [utilizator]

    Asta miroase a lege cu dedicatie pt a salva Antenele de la faliment !!!
  • +4 (4 voturi)    
    Omul asta e fantastic .. (Joi, 22 ianuarie 2015, 16:28)

    Radu [anonim]

    Ori conduce tara asta dupa propriul program de guvernare si viziune , luand decizii, conducand .. ori se inarmeaza pana peste cap cu acorduri si paraacirduri pentru fiecare miscare pe care o face ... atat de las, slab sa fie oare incat sa nu isi asume o decizie?
  • +3 (3 voturi)    
    Stati asa, adica unii is mai egali decat altii??? (Joi, 22 ianuarie 2015, 16:37)

    Wanheda [utilizator]

    Nu e impotriva doctrinei psd? Ce se intampla cu cei care muncesc cu adevarat? Aia is buni doar de muls, am uitat...pt pomenile pesederbedeilor.
  • +3 (3 voturi)    
    lașitate... (Joi, 22 ianuarie 2015, 17:26)

    dotore [anonim]

    Dottore nu este capabil să ia o hotărâre simplă, să plece acasă...acum se vede cât este de tont, până avum se ascundea după Băsescu, acum e gol..
    • +1 (1 vot)    
      ! (Joi, 22 ianuarie 2015, 19:01)

      nutunut [utilizator] i-a raspuns lui dotore

      ...ce-l preocupa pe dumnealui....casa ii si il arde,iar el se scarpina !
  • +1 (1 vot)    
    Cind n-ai habar ! ceri acorduri toata ziua (Vineri, 23 ianuarie 2015, 9:19)

    andreesanu [utilizator]

    Calca-n strachini toata ziua,n-arehabar ce sa faca si cere acorduri toata ziua ,asta ca sa aiba pe cine da vina cind iese prost ceva.
    O hahalera ,un nimeni pus prea sus pe scaun si-a dovedit cu virf si indesat :incompetenta,prostia,neseriozitatea.
    Un circar venit de pe maidan !
  • 0 (0 voturi)    
    Daca pleaca Ponta, (Vineri, 23 ianuarie 2015, 10:18)

    vali47 [utilizator]

    Vine altul premier care nu-i mai trebuie acorduri si pacturi sa guverneze.Ponta,unde pune semnatura,se alege praful.Este pagubos de felul lui și vrea sa-și rezolve asta furandune banii.Sta cu Gadea la taclale și vrea sa ne spuna ca guverneaza!Culmea este ca vrea sa-i platim noi cheltuielile.Nu-i numai mincinos,este și hoț.Daca-i premierul Romaniei,legile trebuie sa fie aceleași.Pentru-ca se iubeste cu Gadea,sa plece,sa stea toata ziua bot in bot si sa punem pe cineva care sa guverneze Romania.