Seful TVR Stelian Tanase cere directorului interimar al SRI sa retraga ofiterii acoperiti din Televiziunea Romana

de C.I.     HotNews.ro
Miercuri, 28 ianuarie 2015, 14:14 Economie | Media & Publicitate

Stelian Tanase
Foto: Agerpres
Presedintele-director general al TVR, Stelian Tanase, cere intr-o scrisoare adresata miercuri directorului interimar al SRI, Florian Coldea, sa retraga ofiterii acoperiti din cadrul Televiziunii Romane, avand in vedere recentele declaratii ale fostului director George Maior referitoare la existenta unor acoperiti SRI in presa.

  • Apelul vine la o zi dupa ce noua ONG-uri au cerut public Parlamentului sa introduca in legile sigurantei nationale o interdictie a recrutarii de colaboratori sau agenti de informatii in cadrul media si ca SRI sa lase la vatra ofiterii acoperiti din presa.

Scrisoarea lui Stelian Tanase:

Stimate domnule general-locotenent,

In urma recentelor declaratii ale domnului George Maior, fost director al SRI, prin care a afirmat, indirect, ca Serviciul Roman de Informatii are ofiteri acoperiti in presa, va solicit sa dispuneti retragerea acestora din cadrul Televiziunii Romane.

Apelul meu vine in completarea demersurilor pe care le-am facut deja in interiorul Televiziunii Romane. Asa cum am declarat public, in sedinta Consiliului de Administratie al SRTv din 22 septembrie 2013 (n.red.: de fapt, sedinta CA din septembrie 2014), le-am cerut membrilor CA, ca, in cazul in care sunt cumva agenti acoperiti printre ei, sa ia in considerare retragerea din Consiliu.  

Domnul George Maior, in calitate de director general al Serviciului Roman de Informatii a declarat ca identitatea ofiterilor acoperiti din presa nu va fi aflata niciodata, deoarece "e vorba de ofiteri acoperiti si de secrete de stat".

Prin urmare, va solicit retragerea ofiterilor acoperiti din Televiziunea Romana, care trebuie sa functioneze independent si sa ofere cetatenilor informatii corecte si echidistante.


Citeste mai multe despre   






















6552 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    de exemplu (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 14:28)

    spectator47 [utilizator]

    stelian tanase............
    • 0 (2 voturi)    
      Ofiterii SRI au rolul de a combate alti ofiteri! (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 16:59)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui spectator47

      SRI-ul nu isi poate retrage ofiterii acoperiti din presa deoarece altfel aceasta ar ajunge sa fie guvernata de agenti ai unor servicii secrete straine care ar planta la discretie stirile comandate de cei pentru care lucreaza.

      Sa dau un exemplu, toate informatiile despre Statul Islamic si Al Qaeda, organizatii fictive inventate de SUA pentru a justifica interventii militare in diverse tari, sunt plantate in presa internationala de jurnalisti ofiteri acoperiti care le iau de la unitati secrete, specializate in fabricarea stirilor false, apartinind Statelor Unite.

      Si cu personal SRI in mass media, se vede usor ca agentii israelieni si americani isi cam fac de cap in ziarele de limba romana, plantind diverse articole de propaganda pro evreiasca cum a fost nebunia "Je suis Charlie" declansata pe 7 Ian. 2015, prilej cu care agentii acoperiti evrei din presa romaneasca si-au dat arama pe fata. In zilele imediat urmatoare atacului, ziarele romanesti se comportau de parca erau israeliene.
  • +12 (14 voturi)    
    Stelian Tănase se tine de glume! (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 14:43)

    vali47 [utilizator]

    Cine îl oprește să se retragă?A!Așteptă ordinul?
  • +13 (13 voturi)    
    serios? (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 14:50)

    Lucian [anonim]

    Pai daca-i retrage, nu e clar ca-i da-n vileag?
    • +4 (4 voturi)    
      nu si pentru stelian tanase (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 15:49)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui Lucian

      El nu a fost numit in fruntea televiziunii pentru calitatile sale intelectuale.
  • +3 (5 voturi)    
    Incurcati democratizarea televiziunii (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 15:05)

    SRA [anonim]

    De acca si Stelian TANASE pleaca de acolo si TELEVIZIUNEAOMANA devine PUBLICA !

    Asistam in prezent la o TELEVEZIUNE GUVERNAMENTALA unde dela conducere si in jos personalul a fost cumparat ieftin de MAFIA ponta.

    Agentul acoperit este necesar atata timp cat conducerea televiziunii romane nu este capabila sa fie publica.

    Domnule TANASE lasati locul unui tânar si plaecati la VANTU !
  • +5 (7 voturi)    
    Acum se explica..... (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 15:11)

    marcus61 [utilizator]

    de ce practic TVR.aproape ca nu mai exista.
    Cei mai multi angajati semneaza condica si trec la munca de filaj asupra colegilor. Dar cred ca si asta pentru unii este cam obositor.
    Cat mai suportam gaura asta neagra?
    M-am saturat sa platesc abonament si sa n-am ce vedea pe ecran.
  • +9 (9 voturi)    
    Slugarnicia fata de partidul aflat la putere (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 15:14)

    ty [utilizator]

    trebuie extirpata cu prioritate. Apoi vom putea vorbi si de altele.
  • +1 (3 voturi)    
    depinde (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 15:17)

    jescu [utilizator]

    Daca sunt oameni care isi fac treaba normal si mai fac cate un raport catre SRI nu ar fi asa grav. E normal sa stim din timp daca presa e manipulata de vreo putere straina. Dar daca oamenii aia isi intreba sefii pentru deciziile administrative ale TVR atunci abia ar fi grav.
  • +4 (4 voturi)    
    De ce sa-i retraga? Sa faca comunistii ce vor? (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 15:20)

    Miky60 [utilizator]

    Asta vrea ponta si iliescu, sa faca ciuma rosie ce vrea cu postul statului, sa indoitoceasca pe toti cei care se uita la tvr si sa opreasca emisiuna lui Moise Guran! Nu e de ajuns ca au incercat sa opreasca SRI-ul cu comunizata Curte Constitutionala!
  • +1 (1 vot)    
    bah esti dus ? (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 15:22)

    tecumseh [utilizator]

    vrei sa ramai doar cu "o data-n viata" ? :)
  • +5 (5 voturi)    
    Stelian Tănase se referă la ofițerii ruși (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 15:26)

    visio [anonim]

    altfel, trebuie să răspundă penal pentru corupție!
  • +1 (1 vot)    
    Retragere agenti acoperiti din media! (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 16:57)

    Caius Solovan [anonim]

    valabil si pentru alte institutii, chiar din invatamint!!!
  • +1 (1 vot)    
    Scrisoare Stelian Tanase si legile BB (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 17:02)

    Caius Solovan [anonim]

    Oricare ar fi forma finala a acestor legi pt ca este nevoie de ele ar trebui si un organism de control al respectarii, aplicarii lor, adica o institutie complet independenta ( si nu parlament cel putin in forma actuala; poate ceva din societatea civila, CCR,Academie...)
    mai ales ca am vazut ca SRI au oameni infiltrati in cam toate institutiile,organismele(din declaratiile lor) si din pacate face trafic de influenta ,presiune in acea sfera in sensul promovarii sau chiar alte decizii;
    astfel nu numai politicul a promovat oameni incompententi/manevrabili in zone decizionale dar si serviciile ( o meteahna mai veche a noastra) si din pacate de multe ori au fost poate si partasi (cel putin prin "indiferenta") la marea coruptie.
  • +1 (1 vot)    
    Sunt de acord (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 17:52)

    Mirobo [utilizator]

    Inseamna ca se va desfiinta TVR si scapam si de taxa .
    E valabil si pentru radio?
  • +1 (1 vot)    
    Ba,sa nu-i retraga! (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 19:16)

    654321 [utilizator]

    De ce sa-i retragă,ce-s securiști?! Sunt Oameni dedicați apărării unei instituții publice de mafioți,de diversioniști,infiltrați etc...Stați acolo băieți și sa nu miște nimic ce v-ar putea scapă,vedeți doar cum își vara necuratul coada în Grecia sau Ungaria....
  • +1 (1 vot)    
    cine trebuie retras (Joi, 29 ianuarie 2015, 22:48)

    livia pila [anonim]

    Cred ca primuk ce trebuie retras e numitul TANASE STELIAN. Chiar nu s-a saturat nimeni de bataia de joc, de jaful practicat in TVR de el si de cohorta lui de amici? Pe numitul Tanase nu il ia DNA? Pe el, pe Nistorescu, pe Avram, pe Zgabercea, ? Lui Tanase ii e frica de supraveghere. Se teme ca va fi prins. Si dus si el in catuse. Dispari la Jilava, Stelian Tanase!