Gabriel Liiceanu catre Rares Bogdan, in direct la Realitatea TV: "Ati facut linsaje publice!"

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 24 februarie 2015, 14:17 Economie | Media & Publicitate

Invitat la emisiunea "Jocuri de Putere" difuzata luni seara de Realitatea TV, Gabriel Liiceanu i-a cerut socoteala lui Rares Bogdan pentru "linsajul mediatic" la care a fost supus istoricul Lucian Boia intr-o emisiune mai veche, noteaza ReporterVirtual.ro. "Dvs ati iesit din zona asta, insa ati avut o perioada cand ati reusit sa faceti mici linsaje sau mari linsaje publice", i-a spus Liiceanu realizatorului TV, aratandu-i ca are "o raspundere uriasa" aparand zilnic la un post de stiri care face audienta.

Fragmente din emisiune, redate de ReporterVirtual.ro:
  • Rares Bogdan: A fost o neintelegere din partea mea si as vrea, prin intermediul dvs sa-i transmit scuzele mele (istoricului Lucian Boia - N.R)...
  • Gabriel Liiceanu: Pai nu putea fi o neintelegere, ca a fost un linsaj in regula, organizat cu preoti, cu istorici, cu "Ardealul, un cutremur". A fost ceva di granda. Daca as fi fost in locul dansului, as fi avut aceeasi reactie. A fost socat, pentru ca i-ati pus in minte, in cap si ati pretins ca a pus pe hartie ceea ce n-a afirmat niciodata (...) si faptul ca ati organizat linsajul asta cred ca cere o reparatie, e treaba dvs cum o faceti.
  • Rares Bogdan: Sunt unul dintre putinii jurnalisti care i-au citit cartile...
  • Gabriel Liiceanu: Dar cum ati reusit sa cititi pagina aia pe dos?
  • Rares Bogdan: Ei, se mai intampla...
  • Gabriel Liiceanu: Da, se intampla, insa se intampla pe pielea oamenilor (...) Dvs ati iesit din zona asta, insa ati avut o perioada cand ati reusit sa faceti mici linsaje sau mari linsaje publice, in cazul lui Boia consider ca e un mare linsaj, ati reusit si in cazul ICR-ului, si in cazul lui Cartarescu, cand ati chemat un expert in dezinformare, cred ca Rosca Stanescu il cheama, si care a facut afirmatii halucinante, pe care dvs aveati obligatia sa le contracarati
  • Gabriel Liiceanu: (...) Deci dvs in momentul in care aveti un asemenea canal, cu o asemenea audienta, aveti o raspundere uriasa fata de informare."

Emisiunea integrala - aici


Citeste mai multe despre   






















22761 vizualizari

  • +26 (40 voturi)    
    rareș bogdan(cu litera mica) (Marţi, 24 februarie 2015, 14:14)

    verid [utilizator]

    Eu pentru omul asta am scos din grila Realitatea tv si am trimis-o la"trash"alaturi de A3 si RTV.
    • -15 (23 voturi)    
      la mai mare! (Marţi, 24 februarie 2015, 15:35)

      anaerobik [anonim] i-a raspuns lui verid

      Deci asa aflam ca in grila dvs. de programe au mai ramas doua mari televiziuni de stiri: labeunu si digi24...
  • +22 (34 voturi)    
    buna poanta! (Marţi, 24 februarie 2015, 14:20)

    srpc [utilizator]

    Rares Bogdan si responsabilitatea, vaca si baletul :)))
  • -43 (57 voturi)    
    Ciocu' mic (Marţi, 24 februarie 2015, 14:21)

    Un cititor [utilizator]

    Liicheleanule!. Tu esti ultimul care trebuie sa dea lectii de moralitate in tara asta.
    • -17 (31 voturi)    
      Corect (Marţi, 24 februarie 2015, 15:08)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Pretextul libertatii de gandire in cazul Boia este cenzurabil.Libertatea de gandire atunci cand falsifica istoria unui popor este lichelism.Editura este pe bani.Daca se vinde editura publica si memoriile Satanei bani sa iasa.Popularizarea lui Boia este o vina.Pacat ca Rares Bogdan s-a lasat masacrat.Liiceanu si Boia au o alta agenda.Nu este aceiasi cu a poporului roman.Pentru cei interesati doua ziceri ale lui Boia mult apreciate de Liiceanu :„Minciuna este mitul fondator al României moderne” si “Românii nu puteau invoca un DREPT ISTORIC asupra TRANSILVANIEI, care nu apartinuse niciodata României”. Super patriot dl.Boia asta nu? Papa Francisc a spus recent : Daca cineva ma injura de mama sa astepte un pumn.Asta merita si Boia si toti ai lui.
      • +1 (7 voturi)    
        un pumn.... (Marţi, 24 februarie 2015, 15:31)

        kalughin [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        si-o lada cu vin...
      • -1 (9 voturi)    
        il est Charlie ou pas? (Marţi, 24 februarie 2015, 15:39)

        anaerobik [anonim] i-a raspuns lui Frank777

        Sintem in paradigma lui Charlie Hebdo cu cazul Boia. Unii cred ca valorile sfinte ale altora trebuie trecute prin filtrul lor. Si sint liberi s-o faca. Ciudat cum se leaga Lucian Boia de cei de la "Urzica" Parisului, nu?
      • +7 (21 voturi)    
        N-ai inteles nimic securistule (Marţi, 24 februarie 2015, 16:11)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui Frank777

        Fie nu intelegi nimic din ceea ce citesti, fie ai rea vointa si scoti din context pasaje, pentru a-ti demonstra propriile-ti convingeri care ti-au sapat santuri adanci pe creieras..
        Boia n-a avut niciodata pretentia adevarului absolut, a avut doar curajul de a emite opinii care sa ne faca sa ne privim trecutul nostru, si al Europei si din alta perspectiva decat cea a miturilor si prejudecatilor.
        Daca nu suntem de acord cu ideile respective putem veni cu contra-argumente.
        In schimb, semidoctii fundamentalisiti, neobisnuiti sa citeasca critic o carte de istorie, nu fac decat sa puna etichete si sa acuze.
        Aceasta abordare intepenita a dus la catastrofele religios-idelologice, precum inchizitia, nazismul si comunismul ai carei bravi reprezentanti au trimis oameni la moarte pentru ca gandeau altfel.
        • +4 (12 voturi)    
          Poate că (Marţi, 24 februarie 2015, 18:15)

          Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

          Frank777 a învățat istoria României de la Roller și alți securiști ca el. Și îi este greu să iasă din paradigma asta. Săracul Orwell, câtă dreptate a avut, ce bine a descris el lucrările din Ministerul Adevărului unde funcționarii erau preocupați să aducă la politica zilei evenimentele trecute.
      • +9 (17 voturi)    
        istoricul trebuie sa fie patriot?! (Marţi, 24 februarie 2015, 16:21)

        codo [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        Daca istoric=patriot, ne limitam la VCTudor. Credeti ca din doua fraze scoase din context ati stabilit vreun adevar? Ati citit macar vreo carte de-a istoricului? Omul spune lucruri de bun simt si clar nu gadila orgoliile nationaliste dar macar explica din pespectiva istorica de ce suntem ceea ce suntem azi ca natie. Treaba cu minciuna se refera la revolutie. Niciun om intreg la minte nu se considera edificat despre evenimentele din decembrie 89. Ma bucur ca este un autor de succes si mai da praful jos de pe mintile romanilor imbuibati de "patriotism".
        • +1 (7 voturi)    
          Intrebarea asta sa i-o pui lui Iorga (Marţi, 24 februarie 2015, 19:35)

          Frank777 [anonim] i-a raspuns lui codo

          sau Nicolae Balcescu.Vasile Parvan sau Hurmuzache.
          • +5 (7 voturi)    
            Sau lui Eminescu, nu? (Marţi, 24 februarie 2015, 22:51)

            codo [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

            Hai sa ne legam cu lanturi de tarlaua nationala si sa ne dam cei mai grozavi din univers. Ca doar nu mai e nimeni ca noi.
            • -4 (6 voturi)    
              cauta...te rog (Miercuri, 25 februarie 2015, 9:03)

              kalughin [utilizator] i-a raspuns lui codo

              Istoria, Adevarul si Miturile a profesorului Ioan Aurel Pop si-o sa te edifici asupra "operei" dlui Boia.
  • +23 (33 voturi)    
    In sfarsit (Marţi, 24 februarie 2015, 14:25)

    Xorxe [utilizator]

    imi place si mie de Liiceanu dupa ani de zile. I-a zis-o smecherasului aluia de se da mare ziarist.
  • -8 (18 voturi)    
    Boia (Marţi, 24 februarie 2015, 15:20)

    TeodorGligor [anonim]

    Lucian Boia e un propagandist, un autor de interpretari tendentioase care minimalizează şi defăimează. Intelectuali minori si frustraţi, de la Sabin Gherman care a exclamat cu ani în urmă „M-am săturat de România” şi până la Mircea Badea, care îşi numeşte ţara, în bătaie de joc, „Românica”, formează publicul care jubilează la apariţia cărţilor lui Lucian Boia.
    • -6 (12 voturi)    
      Eminescu (Marţi, 24 februarie 2015, 19:43)

      Frank777 [anonim] i-a raspuns lui TeodorGligor

      Patriotismul,cu toate acestea,nu este iubirea taranei,ci iubirea trecutului.Fara cultul trecutului nu exista iubire de tara. Mihai Eminescu
      • -6 (10 voturi)    
        Eminescu (Marţi, 24 februarie 2015, 20:14)

        Eminescu [anonim] i-a raspuns lui Frank777

        Pana si Eminescu a luat un minus aici.Ura migratorilor clocoteste.
  • +9 (11 voturi)    
    "ziaristi" (Marţi, 24 februarie 2015, 15:37)

    Sandu [anonim]

    avem ziaristi pe masura politicienilor, nu e de mirare ca multi trec de la "jurnalism" la "politica".
  • -11 (17 voturi)    
    incredibil (Marţi, 24 februarie 2015, 15:44)

    kalughin [utilizator]

    nu pot spune ca mi-e simpatic Rares Bogdan, insa acea emisiune a fost una de mare igiena publica...nu inteleg de ce nu si-a sustinut pozitia pana la capat...probabil, ca si in cazul udrea e vorba de bani si libertatea editoriala a postului realitatea...impertinenta fatarnica a liiceanului si impostura boiei sunt notorii...si au fost probate de oameni cu judecata si cu recunoastere academica...humanitasul exerseaza agenda sosrosista de ani de zile...mutiland identitar si cultural generatiile tinere...
    • -8 (14 voturi)    
      de ce ? (Marţi, 24 februarie 2015, 16:31)

      dada [anonim] i-a raspuns lui kalughin

      Ai dreptate, dar poate ca Rares Bogdan nu avea voie sa isi ia apararea. Acel detractor si mare tradator de tara, boia vad ca este foarte aparat de liiceanu si altii ca el. Oare de ce?
  • +9 (13 voturi)    
    Carma Realitatii spre USL (Marţi, 24 februarie 2015, 17:05)

    barba-neagra [utilizator]

    Spume la gura, hai sa mai radem de..., ce traznai a mai spus..., ce prosti erau aia care ne-au condus...?
    Imi pare bine ca sefii Realitatii si-au dat arama pe fata, finalmente. Iar angajatii, ca ziaristi nu le poti spune de imbecili ce sunt, sunt extrem de maleabili.
    Daca Rares Bogdan a mai obosit din insiruirea de invective la adresa "dictatorului" Basescu si a clicii, in care intra personaje gen Monica Rizzi :), atunci ii sar in ajutor fetele si baietii de la matinal cu imagini inedite despre Emil Boc prabusindu-se in gol de pe scena. Hahahahaha. Astea erau imaginile cele mai des folosite de antena 3 pana acum 3 ani.
    Linsajul "clicii basiste", a oricui nu pupa poala iohanida sau, dupa enteres, cea pontica cu hlamida de lavin shancru, a devenit show-ul Realitatii TV, ultima achizitie politica a struto-camilei alive and kicking USL.
  • -1 (1 vot)    
    Rares Bogdan (Miercuri, 25 februarie 2015, 11:17)

    Barbu [anonim]

    1. Nu RB a fost propus de PNL,la conducerea TRR ? Remember ?. Apolitic ,prin (de) formare !
    2.Nu zicea Gusa odata :" Eu sint seful,vreau sa nu ma intrerupi" ?. Si RB a inghitit tot !
    3.Organizarea discutiei pentru timbrul cultural a fost o mizerie : intai Liiceanu,apoi " o trupa" care au vorbit ,pe rand,ca sa-l anihileze !. O manipulare penibila !
    4. Dar...nu pot sa nu recunosc ca fara Rares Bogdan,foarte probabil,acum presedinte era ..Ponta. Asa ca il iert !. Dar nu poate fi o iertare...eterna !