Marius Tuca si-a dat demisia de la Jurnalul National

de C.I.     HotNews.ro
Joi, 26 februarie 2015, 12:52 Economie | Media & Publicitate

Marius Tuca
Foto: Bety Blagu / HotNews.ro
Jurnalistul Marius Tuca si-a anuntat, miercuri, demisia de la conducerea Jurnalului National, dupa cum a confirmat, joi, pentru HotNews.ro Dan Constantin, redactor-sef al ziarului. Informatia a fost prezentata in premiera, miercuri seara, de Corneliu Vadim Tudor pe pagina sa de Facebook.

Plecarea lui Tuca de la conducerea ziarului vine la o luna dupa ce instanta a admis cererea de insolventa a companiei care editeaza ziarul Intact Publishing, administrator judiciar fiind Euro Insol, societate condusa de Remus Borza.

Marius Tuca era, in ultima perioada, mai putin prezent in activitatea ziarului. Ultima lui poezie publicata pe site dateaza din 23 februarie: "Am sa te iubesc o suta de ani lumina".

Potrivit lui Dan Constantin, Marius Tuca a facut anuntul demisiei intr-o sedinta scurta cu redactia. Constantin, care este co-redactor sef al ziarului, nu a putut da detalii despre motivele plecarii, dar a spus ca treaba la ziar va merge mai departe, in conditiile insolventei.

  • Anuntul initial facut pe Facebook de C.V. Tudor: "Eminentul ziarist Marius Tuca si-a dat demisia, dupa 22 de ani, de la conducerea "Jurnalului National"! Lefurile angajatilor n-au mai fost platite de citeva luni, si asta din pricina prigoanei bestiale dezlantuite de DNA".


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

26427 vizualizari

  • +29 (35 voturi)    
    Vadim tudor mai este în libertate! De ce? (Joi, 26 februarie 2015, 13:04)

    visio [anonim]

    din câte îmi amintesc, a aruncat oarece apă pe fața unei executoare judecătorești; oricum, faptul că vorbește atât de urât despre DNA, îl descalifică.
    Cu ce este vinovată DNA dacă infractorii s-au adunat toți într-un loc? Pe de altă parte, nu înțeleg cum au mai venit la muncă angajații dacă nu au fost plătiți! Pe bune?
  • +17 (27 voturi)    
    Numai el stie (Joi, 26 februarie 2015, 13:13)

    Daniels22026 [utilizator]

    Daca a iesit din simbria varanului, Marius Tuca isi poate da acum friu liber gindurilor proprii.

    Ce-a fost in capul lui, numai el stie. Cindva era un jurnalist nu doar valoros, dar in primul rind principial.
    • +14 (16 voturi)    
      bani au fost in capul lui (Joi, 26 februarie 2015, 14:25)

      subcultura [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      nu poate sa faca pe vestala virgina dupa douzeci de ani de lins pantofii. anii au trecut, fonctia fonctie, fiorul poetic si-a facut de cap etc.
      Talent gazetaresc mediocru, lipsit de tarie, s-a complacut, cand situatia o cerea folosea ochelari de cal
    • +8 (8 voturi)    
      Ma rog, nu-i mai apare numele..... (Joi, 26 februarie 2015, 16:34)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      .... pe hartia igienica cu numele de Jurnalul National.
  • +22 (26 voturi)    
    /// (Joi, 26 februarie 2015, 13:25)

    hmara [utilizator]

    Asteptam sa povesteasca.
  • +10 (10 voturi)    
    Pe ce parte a jucat domn Tuca? (Joi, 26 februarie 2015, 13:46)

    neagoe [utilizator]

    Parca il vad si pe asta ca isi face mea culpa pe motiv ca a fost ofiter sub acoperire. Sau poate ca nu isi face. Sau poate nu are de ce sa isi faca...
  • +9 (13 voturi)    
    Omul asta nu stie sa citeasca (Joi, 26 februarie 2015, 13:50)

    Primul [utilizator]

    Voi l-ati auzit vreodata pe Tuca citind de pe o foaie? Se poticneste la cateva cuvinte, abia reuseste. Cum a ajuns asta sef de ziar, doar sf. Felix stie.
    • +6 (10 voturi)    
      Ce credeati ca ar fi putut iesi dintr-un... (Joi, 26 februarie 2015, 14:53)

      gica43 [utilizator] i-a raspuns lui Primul

      ...lucrator ...cu carca la Aprozar Caracal ???!!!
  • +19 (21 voturi)    
    se scufunda corabia cu antene, cumva? (Joi, 26 februarie 2015, 13:53)

    marinel [anonim]

    ca sobolanii o parasesc...
  • +24 (24 voturi)    
    Un om care a (Joi, 26 februarie 2015, 14:25)

    Audit [utilizator]

    fost atatia ani in simbria Varanului este inexistent, zero din punct de vederemoral.
    Si Iliescu spunea "Sunt un brand"! Depinde la ce te gandesti cand pronunti numele; la comunism, la jigodism, depinde.
  • +10 (10 voturi)    
    lumina? (Joi, 26 februarie 2015, 14:55)

    dan barbilian [anonim]

    Un an lumina e o masura a distantei. E ca si cum ai spune "Am să te iubesc o sută de kilometri". In rest, drum bun si cale batuta.
  • +9 (11 voturi)    
    Nici la meteo nu era bun (Joi, 26 februarie 2015, 14:59)

    acut [anonim]

    Tuca nu a fost niciodata un gazetar bun. Abia daca poate citi un text de la cap la coada fara sa se poticneasca, fara scoala, fara principii. S-a cuibarit la umbra varnului si a stricat tot ce a atins. De la televiziune s-a retras in plina rusine, la fel si de la ziarul pe care a reusit sa-l ingroape. Tot ce a reusit este sa adune bani fara sa faca nimic.
    Du-te Marius, nu te regreta nimeni!
  • +3 (5 voturi)    
    Inca o figura trista (Joi, 26 februarie 2015, 15:14)

    ty [utilizator]

    pacat
  • +6 (6 voturi)    
    Cam tarziu (Joi, 26 februarie 2015, 15:44)

    skanda7 [utilizator]

    S-a manjit tot cu rahat...
  • +5 (5 voturi)    
    se vorbeste (Joi, 26 februarie 2015, 16:23)

    MAXIM [anonim]

    de ce se mai vorbeste de ei ,sunt importanti ca ne-au facut rau , vadime vadime mai latra si-un caine .
  • -6 (6 voturi)    
    de asteptat (Joi, 26 februarie 2015, 16:54)

    Dumitru [anonim]

    Da. asteptam asa ceva. De nu mult timp dimensiunea fizica a ziarului s-a injumatatit echivaland cu o reducere a pretului de 20 bani.Fontul a devenit destul de mic,iar cum nu sunt persoane prea multe care citesc acest ziar(tineretul e cu facebook si altele) in afara de cei mai in varsta a devenit si mai greu de vandut(citit).Sper sa nu dispara...
  • +6 (6 voturi)    
    Sic transit..gloria caracalensis ! (Joi, 26 februarie 2015, 17:36)

    raudegura [anonim]

    sau cum s-a rupt caruta-n drum !
  • +7 (7 voturi)    
    Sobolanii pleaca primii. (Joi, 26 februarie 2015, 19:22)

    dezamagitul [anonim]

    Orice dictator fie presedinte sau patron de presa pentru a dainuii are nevoie de cozi de topor care sa-i slujeasca . Cand nu le mai convine avantajele , parasesc primii corabia in deriva . Dupa ghita un alt corifeu tuca dea-l turnatorului voiculescu pleaca . Nu ar trebuii sa se grabeasca fiindca oamenii lui de paie de afara inca controleaza unele treburi , unul piata medicamentelor si altul este pe cale sa ajunga la SRI , saracul helvig cand aproape sa-l alega , ponta si ai lui au hotarat sa-l mai tina pe jar o perioada.. domnule vadim daca le duci atata grija strange-i pe langa tine cum ai adunat atatia catei in viata dumitale .Cred ca ai adunat destui bani decand te invarti prin politica pentru a mai intretine cativa catei in plus .
  • +1 (1 vot)    
    Ziare si jurnalisti (Vineri, 27 februarie 2015, 8:42)

    infoInsider [utilizator]

    http://infoinsider.ro/2015/02/06/boulangerie-in-tot-mai-multe-redactii-de-ziare-si-televiziuni-se-vor-vinde-merdenele/