UE trece la contra-atac in fata campaniilor de dezinformare ale Rusiei in criza ucraineana

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 17 martie 2015, 14:09 Economie | Media & Publicitate

Uniunea Europeana va pregati pana in iunie un "plan de actiune" mediatic pentru a contracara "campaniile de dezinformare ale Rusiei" in ceea ce priveste conflictul din Ucraina, potrivit proiectului concluziilor summitului european care va avea loc joi si vineri la Bruxelles, obtinute de AFP.

Sefii de stat si de guvern urmeaza, potrivit acestui text, sa ii ceara sefului diplomatiei europene, Federica Mogherini, sa pregateasca un mecanism de contra-propaganda, incepand cu crearea unei "echipe de comunicare", un "prim pas" in acest sens.

"Consiliul European subliniaza necesitatea de a contracara campaniile de dezinformare in curs ale Rusiei" si o invita pe Federica Mogherini "in cooperare cu statele membre si institutiile UE sa pregateasca pana in iune un plan de actiune" pentru "sustinerea libertatii presei", potrivit acestui text care trebuie adoptate de sefii de stat si de guvern.

Ideea este de a "construi o echipa la Bruxelles pentru a face o monitorizare a mass-media rusesti, pentru a repera minciunile flagrante, identificarea adevarurilor care pot fi opuse si informarea statelor membre pentru a actiona", a precizat o sursa europeana.

"Accentul trebuie pus in special pe tarile Parteneriatului estic" (Ucraina, Moldova, Belarus, Georgia, Armenia, Azerbaidjan), unde publicul rusofon este considerat cel mai expus la difuzarea tezelor Moscovei",  a adaugat sursa citata.

Acest proiect de contra-propaganda este evocat de mai multe luni in cadrul UE, in fata razboiului mediatic declansat de Rusia pe fondul crizei ucrainene, in special gratie televiziunilor publice care transmit in mai multe limbi.

Letonia, care prezideaza in prezent UE si gazduieste, ca si celelalte tari baltice, o importanta minoritate rusofona, a fost unul dintre principalii avocati ai crearii unei televiziuni europene care sa lupte impotriva dezinformarii.























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

5158 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    de 1 Aprilie Mazeta si ucenicii (Marţi, 17 martie 2015, 14:20)

    un domn [utilizator]

    Lanseaza Atacul Propagandistic..cum ca Mujicii, toti mujicii si au terminat stagiul militar de instruire si sunt dornici sa atace Occidentul....iar a II a stire este ca Transportul Special al tezaurului Romanesc va fi supervizat de iosif visarionovici mazetovici pana la BNR unde il va preda pe document justificativ (intact)
    • -4 (8 voturi)    
      Tezaurul (Marţi, 17 martie 2015, 15:31)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Nu mai este de mult in Rusia (mai precis de la revolutia bolsevica). Poti sa-l cauti mataluza prin casele bancherilor (iudei) din usa.
    • +3 (3 voturi)    
      stirea 3 (Marţi, 17 martie 2015, 15:51)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      de la acel tv cu 3 in coada: mujicii ramasi sa lupte cu tezarul dus pana la BNR au ramas doar unul... - si un cadru-final cu maretul Mazeta care pe toti ii intrece...
      • +2 (2 voturi)    
        biiiissssssssss)))))) (Marţi, 17 martie 2015, 17:04)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Ce Morometiii...ce Operatiunea Monstru...film de film ))))))
  • +6 (6 voturi)    
    pana in Iunie ?! (Marţi, 17 martie 2015, 14:27)

    novator [utilizator]

    Pana in Iunie, melcul inconjoara pamanutul de doua ori, DNA-ul aresteaza toti parlamentarii, Udrea isi renoveaza celula a treia oara, Mazare deschide carnavalul in "beciul domnesc", Cocos "canta" a mia oara iar Sova gaseste contractul cu Bechtell.

    Dar de ce atata "graba" ? Cat surmenaj pe bietii europarlamentari !
    • 0 (2 voturi)    
      nu (Marţi, 17 martie 2015, 16:10)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui novator

      Nu europarlamentarii iau aceste decizii. Criticati dar macar informati-va mai intai pe cine trebuie sa criticati.
      • +1 (1 vot)    
        se pot lua astfel de masuri..... (Marţi, 17 martie 2015, 17:20)

        novator [utilizator] i-a raspuns lui Mihai-G

        .....fara a fi elaborata si aprobata o lege care sa permita asa ceva ?
        Cine elaboreaza legile in UE ?

        Toate rautatile pe care le traim zi de zi, vin de la aceasta institutie anacronica !
        • -1 (1 vot)    
          Da (Marţi, 17 martie 2015, 19:50)

          Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui novator

          Da, domnule novator, se pot lua masurile fara sa fie aprobata o 'lege', cum o numiti dumneavoastra. Deciziile de politica externa se iau in Consiliul UE, de statele membre UE, nu de catre Parlamentul European.
          V-as recomanda sa studiati sistemul institutional UE inainte de a exprima opinii publice atat de hotarate.

          Nu inteleg la ce institutie va referiti.
          • +1 (1 vot)    
            deci, acel "plan de actiune"..... (Marţi, 17 martie 2015, 22:44)

            novator [utilizator] i-a raspuns lui Mihai-G

            .... de a construi o echipa la Bruxelles pentru a face o monitorizare a mass-media rusesti, nu are nevoie de finantare si nu se supune nici unei legi de organizare si functionare ?

            Sa inteleg ca Federica Mogherini nu tine cont de nicio lege atunci cand elaboreaza acel "plan de actiune" si daca legislatia actuala europeana, nu acopera si acest aspect, nu va veni cu un proiect de lege in PE ?

            Domnule Mihai-G, sunt convins ca aveti oarecare legatura cu Bruxelles-ul dar se pare ca nu vedeti padurea, din cauza copacilor.

            Institutia anacronica si pseudodemocratica la care ma reter, este parlamentul.
  • +3 (3 voturi)    
    UE suntem și noi. (Marţi, 17 martie 2015, 14:41)

    vali47 [utilizator]

    De ce media românească preia într-o veselie toate aberațiile media fabricate la Moscova?Se umple prea mult spațiu cu ce face și nu face Putin,de parcă ar fi un erou de telenovelă.Despre ce se întâmplă prin țări ale UE aflăm dacă se întâmplă ceva rău.Este normal?
  • 0 (4 voturi)    
    mama mama (Marţi, 17 martie 2015, 14:44)

    xanti [utilizator]

    Ce speriati sunt rusii,or sa opreasca propaganda din cauza asta.
  • +1 (3 voturi)    
    anti-contra-atac (Marţi, 17 martie 2015, 15:07)

    Qu [utilizator]

    E anti-contra-atac.
    Contra-atacul a fost ce-a facut Putin. A plecat in vacanta iar tot sistemul propagandistic occidental sa facut de rasul curcii cand inclusiv ambasadori si alti diplomati il delarau mort sau cine stie in ce situatie.
  • +2 (2 voturi)    
    Lentoarea UE (Marţi, 17 martie 2015, 15:23)

    Rational1 [utilizator]

    Criza din Ucraina a inceput cu Maidan-ul acum 1 an si 3 luni! A urmat plecarea lui Ianukovici si anexarea Crimeei acum un an. Si luptele din estul Ucrainei. Totul presarat cu propaganda ruseasca din belsug! Dupa aceste 15 luni, UE are nevoie de inca 2.5 luni pentru "a pregati un plan de actiune"!!!! Deci nu actiuni, ci un plan! Doamne, de-acum incepe sa-mi fie frica!
    Daca avem nevoie de an si jumatate ca sa "pregatim un plan de actiune", suntem la mana Rusiei!!
  • +4 (4 voturi)    
    In sfarsit... (Marţi, 17 martie 2015, 15:23)

    Rads101 [utilizator]

    ...cel putin asta mi-am zis cand am vazut titlul.

    Dupa care am vazut continutul: "sa pregateasca pana in iunie un plan"...!?!

    E dezgustator de ridicol gradul de inertie al UE in fata expansionismului (militar si informational) al Rusiei. Pai Rusia a ocupat Crimeea acum un an de zile, duce un razboi terestru si mediatic teribil de eficient de tot atat timp... iar Europa abia acum se gandeste, sa puna pe picioare un sistem de protectie mediatica, care va fi (eventual) gata in vreo juma' de an sau cine stie cand?!?

    Pai pana-n iunie, Rusia poate ajunge pana la Odesa daca vrea... moment in care automat si Bugeacul, Gagauzia si Transnistria pot fi considerate pierdute. Daca Europa vrea sa opreasca Rusia, solutiile trebuie gasite in urmatoarele zile, si aplicate in urmatoarele saptamani! Nu "analize" pana in iunie...

    Am impresia ca multi europeni, pana nu le intra Putin cu tancul in curte, tot au impresia ca ce se petrece in Ucraina, Transnistria, Osetia etc, sunt evenimente minore, nesemnificative, pentru care solutii se vor gasi prin caile tipice birocratice.
  • +4 (4 voturi)    
    Iunie.... pai atunci sa-l pregateasca in rusa... (Marţi, 17 martie 2015, 15:41)

    artistul000 [utilizator]

    astia isi fac de cap cu propaganda lor de ani buni de zile ... si UE va pregati un plan in iunie ...
  • 0 (0 voturi)    
    asa (Marţi, 17 martie 2015, 20:56)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    si camarada mogherini, ca o buna comunista ce este, va pregati un plan bun de propaganda dupa ce se va consulta cu rusia today, poate personal cu putinel, si va crea o ''echipa'' de mazete, pontiaci si gustavi. Chiar ca le pasa de propaganda moskovei daca pe comunista asta au numit-o sa se ocupe de contrapropaganda.
    Dezastru, asta se va intimpla cu europa daca nu se trezeste nici in ultimul moment, nu stiu cam ce-ar mai trebui sa faca putinel ca se trezeasca din somnul ratiunii europa.