Raport: Guvernul SUA pierde razboiul informational cu propaganda rusa

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 25 martie 2015, 17:40 Economie | Media & Publicitate

Statele Unite incep sa piarda razboiul informational cu Rusia, Statul Islamic si alti rivali, potrivit unui nou raport care cere intarirea eforturilor contrapropagandistice americane si reforma agentiei guvernamentale care se ocupa de radiodifuziune internationala, scrie Reuters.

Potrivit sursei citate, raportul pune in lumina problemele Broadcasting Board of Governors, agentie federala creata in 1994 si care, intre altele, are drept rolul de "tampon" intre Departamentul de Stat si operatiunile informative finantate de guvern. BBG are un buget anual de 730 de milioane de dolari si administreaza media precum Vocea Americii si Radio Europa Libera.

  • Raportul citat de Reuters se bazeaza pe evaluarile intocmite de 30 de profesionisti din domeniul diplomatiei publice si cel al politicii externe. Concluzia comuna este ca radiodifuzorii finantati de guvern nu trebuie sa devina instrumente de propaganda pentru guvernul american, dar sistemul prin care este asigurata, in prezent, distanta intre guvern si aceste media este depasit, iar radiodifuzorii respectivi se distanteaza adesea de obiectivele de politica externa ale SUA.

Potrivit raportului, "concurentii cu mesaje anti-americane starnesc un razboi international - si il castiga - in timp ce radiodifuziunea internationala americana e provocata sa tina pasul cu acesti competitori si cu schimbarile din peisajul media (...) Strategia de comunicatii internationale a SUA trebuie reconstruita de la zero".

Potrivt lui S. Enders Wimbush, fost membru al BBG si director al Radio Liberty, criza ucraineana "este cea mai grava provocare pe care radiodifuziunea internationala americana a intampinat-o de la caderea URSS incoace".

Wimbush si alti experti citati de Reuters arata ca, dupa ce Rusia a anexat Crimeea anul trecut si a inceput sa-i sprijine pe separatistii din estul ucrainei, a existat o usoara extindere a programelor de radiodifuziune, dar Washington-ul este depasit de Kremlin in aceasta privinta.

  • Reuters il citeaza pe Jeff Trimble, director ajunct al Biroului de Radiodifuziune Internationala a BBG, potrivit caruia, din februarie 2014, au fost create sau extinse 25 de programe, cele mai multe in limba rusa. Aceeasi agentie cere Congresului si fonduri suplimentare de 15 milioane de dolari pentru a contracara Rusia, in anul fiscal ce incepe pe 1 octombrie. BBG argumenteaza ca audienta sa, in Ucraina, s-a dublat fata de 2012, ajungand la 7,5 milioane de oameni.

Dar acelasi Trimble arata ca partile nu joaca de pe pozitii egale in lupta pentru influentarea populatiei, in Rusia si tarile invecinate. Rusia a blocat programele finantate de guvernul american si cheltuie 400-500 de milioane de dolari anual pentru eforturile media internationale. SUA, pe de alta parte, cheltuie circa 20 de milioane de dolari anual pentru serviciile in limba rusa. Potrivit unui diplomat citat de Reuters sub protectia anonimatului, "nu sunt bani. Suntem Lichtenstein, comparativ cu sumele cheltuite de rusi".


Citeste mai multe despre   









4863 vizualizari
  • -5 (19 voturi)    
    cum??? (Miercuri, 25 martie 2015, 17:47)

    pontiac [anonim]

    Statele Unite face propaganda?
    Parca numai rusii faceau.
    • -2 (4 voturi)    
      serios ? (Miercuri, 25 martie 2015, 19:59)

      cezar [anonim] i-a raspuns lui pontiac

      N-ai auzit pina acum de VoA sau Europa Libera ?!
    • -1 (1 vot)    
      Sistemul lor a functionat mai bine (Joi, 26 martie 2015, 8:56)

      echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui pontiac

      Trimble a subliniat că "sistemul de fraudare şi de furt" al BRICS a "funcţionat mai bine". "Ştiam că ne batem cu ei. Trebuia să câştigăm la zece procente ca să ne batem cu ei, dar nu am câştigat la zece, probabil am câştigat doar la trei-patru. Şi atunci sistemul lor a fost mai bun", a spus Trimble.
      O reporterita obraznica a avut tupeul sa intrebe : "Deci recunoasteti ca si dumneavoastra aveti sistem de fraudare si furt?"
      Trimble- "Intrebarea asta va face cinste..."

      https://www.youtube.com/watch?v=Tz-jgVjSH5U
  • +2 (6 voturi)    
    SUA (Miercuri, 25 martie 2015, 19:05)

    nimrod [utilizator]

    Fiindcă americanii cheltuie mult mai mult pe armament, personal, n-am a mă teme. Propaganda sovietică n-a avut niciodată efect nici măcar asupra celor cu un minim discernământ. Cât de idiot poţi să fii ca să te laşi făcut din vorbe cum că modul de viaţă sovietic e superior modului de viaţă american? Altfel, o tempora, Vocea Americii ( Congresul) era o leşinătură de post în comparaţie cu Europa Liberă ( CIA).
    • +1 (3 voturi)    
      replica SUA (Miercuri, 25 martie 2015, 19:46)

      Titi Gutan [anonim] i-a raspuns lui nimrod

      Nimeni nu compara modul de viata american ori rus ci "muschii" celor doua combatante .
      S-o creada mutu ca americanii cheltuie mai putin pe propaganda ! Cat despre idioti sunt foarte multi ce se lasa dusi cu ...vorbe . Ce dovada mai clara vrei ca majoritatea statelor au pus botul la minciunile Teroristului Planetar ,cunoscut si sub numele de Inalta Poarta ? Unele sunt partase la crime altele de teama de a nu avea soarta Iraqului ,Serbiei ori a Libiei .
      Amintesti de Vocea Americii si de Europa Libera cu nostalgie. Inca o dovada ca multi ,asemeni tie,s-au lasat ori se lasa facuti din vorbe de una din tabare.
    • -1 (3 voturi)    
      acum (Miercuri, 25 martie 2015, 20:46)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui nimrod

      are propaganda sovietica efect la generatiile de hipsteri care nu au trait in comunism sa vada cum e.
      Altfel, pe bronzat nu-l intereseaza subiectul, ca nu e vorba de negri si musulmani, slabiciunile inimioarei lui. Dar congresul sigur va face ceva in sensul respectiv.
  • -2 (4 voturi)    
    Propaganda cui? (Miercuri, 25 martie 2015, 20:08)

    Albu [anonim]

    Daca erati corecti ati fi spus ca propaganda SUA nu mai are efect..... Sper ca oamenii sa fi ramas cu ceva neuroni dupa 20 de ani de propaganda agresiva a celor de peste Atlantic si nu-l mai asteapta pe Rambo sa ucida 30 de rusi si 50 de arabi.... Aud afirmatii scremute in ultimele zile cum ca rusii fac propaganda: unde? cum ? cand? pentru ca toate canalele de informatii si stiri abunda de lingai prooccidentali... pentru ei nu conteaza daca e adevarat sau nu, transmit orice stire cretina care are potentialul de a discrimina tot ce e impotriva "civilizatiei" :))))...
    • +1 (1 vot)    
      Uite aici ce inseamna propaganda ruseasca (Joi, 26 martie 2015, 20:01)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Albu

      - propaganda homosexuala infantila occidentala, la min. min 43:55 -> http://russia.tv/video/show/brand_id/3957/episode_id/1150620/video_id/1105124/ ->
      - si originalul, o nevinovata surpriza facuta unui copil, ce a devenit reclama (da-i un replay, e ceva in neregula la prima rulare): https://www.youtube.com/watch?v=OXMnGdPobx8#t=45
      • 0 (0 voturi)    
        Cat de nenorociti puteti fi.... (Joi, 26 martie 2015, 21:36)

        Albu [anonim] i-a raspuns lui cristi

        imi plac exemplele voastre... cei care o ard cu libera exprimare.... mi-ai dat doua exemple din cele mai tampite surse ca russia.tv sau youtube... da-mi surse concrete ( propaganda inseamna sa deti controlul asupra unor surse curente la care utilizatorul obisnuit are acces si este manipulat prin acestea) si ca sa-ti dau un exemplu e modul de lucru al PDL-ului la prezidentiale in care au platit internauti si televiziuni ca sa castige razboilul media si cel online.... iti garantez ca daca dai un search pe google Putin primele 50 de rezultate il pun intr-o postura negativa.... asa ca concluzia mea este ca sunteti niste lingai fara minte... ati pierdut de mult notiunea de rationament...
        • 0 (0 voturi)    
          Albireanala (Miercuri, 1 aprilie 2015, 15:07)

          Vladutz Putout [anonim] i-a raspuns lui Albu

          Stiu ca sunteti incurabili in divinizarea stapanului vostru (divortat si cu amanta), autoproclamat arhanghel al ortodoxiei si al valorilor familiale, dar totusi chiar sa nu vrei sa vezi niste chestii evidente, gen :
          http://www.rferl.org/content/how-to-guide-russian-trolling-trolls/26919999.html
          ...mi se pare prea mult.
          Mai nasol e ca tu pari slab pe logica primara din convingere, nici macar pentru bani :)
          • -1 (1 vot)    
            Europa= 20% din civilizatie, USA=2%.... (Miercuri, 1 aprilie 2015, 16:36)

            Albu [anonim] i-a raspuns lui Vladutz Putout

            Pai totul a plecat de la propaganda... iar tu vi sa-mi spui mie, aratandu-mi un link gasit doar de voi prezentand-ul ca o "chestie evidenta", si ca par slab si alte tampenii.... Daca ti-as face trimitere la toate teoriile lui Jesse Ventura mi-ai reprosa ca sunt simple aberatii...
            Si ca sa stiti un lucru: divinizarea stapanului o faceti voi. Voi sunteti asa zisii capitalisti de dreapta care l-ati pupat bine pe stapanul Basescu ( cel mai nenorocit presedinte din istoria noastra) neconditionat... iar acum sustineti actualul sistem fara sa puneti intrebari, fara sa-l sancionati sau sa intelegeti adevarul... ( voi sunteti cetatenii care daca s-ar schimba sistemul intr-o directie sau alta ati canta imnuri ca niste robotei rasfatati)... Sunteti mizeria unei societatii care profita de pe urma altora, in timp ce salvati pisici dati cu piciorul in oamenii strazii, in timp ce faceti baluri de caritate pentru un copil bolnav calcati peste alti oameni in goana dupa bani ( capitalism salbatic).....
            Nu ma intereseaza catusi de putin ce se va intampla in lumea asta si in tara: sa condamni pe altii in timp ce tu esti mult mai rau decat ei... mi se pare ipocrizie si prostie... cand o sa va faceti autocritica atunci o sa va puteti compara cu Rusia, China sau altcineva si veti putea spune ca ei stau mai rau.....
  • -2 (2 voturi)    
    Adevarul (Joi, 26 martie 2015, 9:00)

    echidistantul_ [utilizator]

    Parintii Americii stiau din Epistola a doua a lui Pavel catre Corinteni asta:
    "Căci n-avem nicio putere împotriva adevărului, ci pentru adevăr"

    Adevarul va iesi triumfator, soon or latter.
    De aia e bine sa ramai echidistant. Chiar daca esti injurat de amblele parti, la final castigi.