Ambasada SUA la Bucuresti vs. propaganda rusa

de C.I.     HotNews.ro
Miercuri, 1 aprilie 2015, 14:18 Economie | Media & Publicitate

Mesajul de pe Facebook al Ambasadei SUA
Foto: Captura Facebook
Un material al Radio Europa Libera despre trolii Internetului aflati in slujba Kremlinului este promovat, miercuri, de Ambasada SUA la Bucuresti, pe pagina sa de Facebook. Subiectul este unul sensibil, in conditiile intensificarii ofensivei propagandei rusesti si pe fondul estimarilor ca SUA pierd razboiul informational cu propaganda rusa.

"Cum actioneaza pe internet trolii rusi? Exista mii de conturi false pe Facebook, Twitter, si alte servicii online. Ei provin din asa-numita fabrica de troli din Sankt Petersburg care functioneaza 24/24 si bombardeaza cu mesaje forumurile institutiilor media sau alte pagini populare pe internet. Iata declaratia unui blogger platit sa scrie mesaje impotriva vestului si in sprijinul Kremlinului", scrie Ambasada SUA pe Facebook, facand trimitere la un interviu Radio Europa Libera cu un "trol profesionist rus".

Povestea masinariei de propaganda online sustinuta de Kremlin a fost prezentata si de HotNews.ro aici.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
12811 vizualizari
  • -46 (72 voturi)    
    Rusia vs USA (Miercuri, 1 aprilie 2015, 14:28)

    Iurie [anonim]

    Ce vine de la Rusia e Propaganda, ce vine de la USA e Promovare prin Public Relations si Marketing
    • -7 (39 voturi)    
      Fascistii RUSI. (Miercuri, 1 aprilie 2015, 13:54)

      bob69 [utilizator] i-a raspuns lui Iurie

      Brava !!!! Ai descoperit adevarul despre FASCISMUL RUS.
    • +24 (36 voturi)    
      Exact. (Miercuri, 1 aprilie 2015, 14:15)

      AlisCuPar [utilizator] i-a raspuns lui Iurie

      Te-ai prins, trollule.
    • +37 (55 voturi)    
      Nu! (Miercuri, 1 aprilie 2015, 14:40)

      HChifteluta [utilizator] i-a raspuns lui Iurie

      Ce vine de la Rusia este minciuna si spalare de creiere. Rusii sunt un neam ce din istorie le place sa raspandeasca teroare si crima.
      • +1 (1 vot)    
        acelasi subiect (Vineri, 3 aprilie 2015, 9:10)

        GTX23 [utilizator] i-a raspuns lui HChifteluta

        Seamana cu unii care-i si intrec!
      • 0 (0 voturi)    
        Rusii!! (Vineri, 3 aprilie 2015, 9:20)

        GTX23 [utilizator] i-a raspuns lui HChifteluta

        Adevarat! doar americanii ii intrec. De-aia nu trebuie sa ne inhaitam nici cu unii nici cu altii!
    • +40 (50 voturi)    
      ce vine de la uresese INTOTDEAUNA (Miercuri, 1 aprilie 2015, 14:42)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Iurie

      e ceva nasol, pagubos, urat mirositor...nu are legatura nici cu PR , nici cu Marketing..pur si simplu.... mujic=fetid
    • +28 (38 voturi)    
      Si esti platit la litera ? (Miercuri, 1 aprilie 2015, 14:43)

      liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui Iurie

      sau la mesaj ? E mai convenabil ca in US ?
    • +37 (45 voturi)    
      Romania & Rusia (Miercuri, 1 aprilie 2015, 14:47)

      cir [anonim] i-a raspuns lui Iurie

      Din Rusia asteptam restituirea tezaurului FURAT, despagubiri pentru CRIMELE si FURTURILE din perioada ocupatiei:1944-1956 si scuze pentru 50 de ani de subdezvoltare ca stat satelit (fortat).
      • +1 (11 voturi)    
        pentru adevar (Miercuri, 1 aprilie 2015, 19:42)

        father [utilizator] i-a raspuns lui cir

        Si din partea Germaniei achitarea datoriei contractate de cel de al III lea Reich fata de romania ca urmare a contractelor economice de livrare grane, petrol etc. parca neamtul spune un om un cuvant.Nu e datorie sau despagubire de razboi.Asa cum a platit despagubiri la toate neamurile si toate statele victorioase sa fie gentlemeni si sa-si achite datoriile contractate.Se aude dlor postaci, de ce nu ne sprijina in acest sens USA, UK, Franta si buna cuviinta?
    • +40 (52 voturi)    
      Nu vad SUA (Miercuri, 1 aprilie 2015, 15:03)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Iurie

      invadand Egiptul, India, Ungaria, Grecia si Cipru fiindca au intelegeri comerciale cu Rusia...

      Dar Ucraina semneaza cu UE si dintr-o data apar "omuletii verzi" de la GRU.
      • -13 (23 voturi)    
        fiecare e pe interes (Miercuri, 1 aprilie 2015, 17:18)

        dnicu [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

        unii mai pe ascuns ... altii mai pe fata.

        Idea de baza ca prietenul Romaniei este doar poporul roman. Restul is doar pe interes. Dupa 8 ani ... noi inca ne integram in EU.

        Dar nah ... acum 8 ani Vesticii aveau nevoie de o noua piata de desfacere ... de forta de munca ieftina.

        Tarile mai sus mentionate poate nu sunt atacate cu tancuri ... dar presiuni economice sigur se fac.

        Iar daca as vrea sa fiu rautacios as cauta sa vad cate victime colaterale apar dupa atacurile dronelor americane.
        http://www.theguardian.com/us-news/2014/nov/24/-sp-us-drone-strikes-kill-1147 --> si sa nu zici ca si astia fac propaganda ruseasca
        • -2 (18 voturi)    
          N-are rost sa argumentezi (Miercuri, 1 aprilie 2015, 20:24)

          potaissa [utilizator] i-a raspuns lui dnicu

          Nu aici ,nu intre postacii indoctrinati care n-au de gand sa poarte un dialog civilizat ,ci doar sa arunce cu jigniri si injurii in toti cei care au nesimtiriea de a fi de alta parere. Asta e definitia lor pentru democratie. HN devine asa incet un forum anti-rus fara argumente si dovezi ,iar postacii cu alergie rusofila dau in toti si toate ,nu inteleg cum de mai apar posturile domnilor ,direwolf-ilor samd ,unde atacul la persoana a devenit hobby.......
        • +2 (8 voturi)    
          Flas (Joi, 2 aprilie 2015, 1:53)

          Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui dnicu

          Amice, vorbesti prostioare, cumva inainte de integrare Ro. refuza produsele UE ?

          In proiectul UE exista si interes material, sa traim mai bine toti, ca in orice intelegere, dar proiectul are si o parte filozofica, unirea europenilor.

          Cand sau unit principatele romane, exista si atunci si interesul material, oamenii se asteptau sa traiasca mai bine, iar boierii sa faca afaceri mai bune,negostorii sa vinda mai bine, sau apararea comuna.
    • +20 (24 voturi)    
      trolul pe faza! (Miercuri, 1 aprilie 2015, 15:40)

      J_W [utilizator] i-a raspuns lui Iurie

      Bravo!
  • -17 (25 voturi)    
    USA (Miercuri, 1 aprilie 2015, 14:53)

    Reticentul [utilizator]

    Basescu ne-a spus cu subiect si predicat ca DNA guantanamizeaza Romania. Adica tin in arest preventiv tintele lor, intr-un soi de tortura psihica, pana declara ceea ce vor procurorii sa auda si sa consemneze. Ca si ofiterii CIA de la Guantanamo. Si voalat ca sefii Kovesi si Coldea, operand exact ca ofiterii CIA, sunt in slujba CIA. As vrea sa vad reactia ambasadelor SUA, UK, Olandei si Germaniei precum si a CSM. Daca vreunul din cei peste 4000 antecititori a vazut o reactie pe undeva, rog link. Daca nu, rog Hotnews sa ceara si sa publice opiniile acestor ambasade, a CSM si a DNA, ca si in cazul Sova. Doresc si o identificare in acest caz a troliului rus. Pentru o corecta si echilibrata evaluare a statului de drept al regimului basescian, sustinut furibund de cei enumerati, in ciuda perceptiei publice majoritare.
    • +1 (7 voturi)    
      ahhh (Miercuri, 1 aprilie 2015, 21:15)

      DT34 [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

      cred ca ai tradus gresit din romaneste in rusa si vice versa, de aceea nu ai inteles nimc.
  • +13 (27 voturi)    
    mai bine hamburger decat davai ceas! (Miercuri, 1 aprilie 2015, 15:06)

    ra em [anonim]

    nu credeti?
    • -4 (14 voturi)    
      hamburger (Miercuri, 1 aprilie 2015, 19:43)

      father [utilizator] i-a raspuns lui ra em

      Yes, hamburgher otravit este mai bun decat vodca, palinca, tuica...
  • +22 (30 voturi)    
    mergeti in NE Romaniei... (Miercuri, 1 aprilie 2015, 15:24)

    gigi marga [anonim]

    ...si locuiti acolo o vreme.
    Dupa un timp o sa intelegeti ca nimic din ce vine de la rasarit (Soarele exceptie!) nu e bun, nici macar aerul... :)
    • -1 (5 voturi)    
      nu numai in NV (Miercuri, 1 aprilie 2015, 19:49)

      father [utilizator] i-a raspuns lui gigi marga

      Nimeni nu doreste sa fie ocupat, cei care au suferit din pricina comunismului propavaduit de K Marx, F Engels, V I Lenin, IV Stalin, Leon Trozky, Beria, etc Puterea se mentine prin teroare, diversiune si manipulare. Hai sa traim.
  • +7 (17 voturi)    
    kanietz filma (Miercuri, 1 aprilie 2015, 15:24)

    Kpriciu [utilizator]

    USA rulz!
    • +1 (1 vot)    
      usa rules (Vineri, 3 aprilie 2015, 9:15)

      GTX23 [utilizator] i-a raspuns lui Kpriciu

      romania serves (ca intotdeauna, doar stapanul e altul, ca deh, unii romani asteapta de la altii!
  • +24 (30 voturi)    
    Propaganda pe vreme comunismului (Miercuri, 1 aprilie 2015, 15:27)

    Patrula10000 [utilizator]

    In scoala am avut ore de limba rusa dar si de limba engleza. Acum pot spune ca cunosc si folosesc doar limba engleza. De ce? Simplu, pentru ca "freedom" suna mai bine decat "тирания" :)
  • -19 (31 voturi)    
    despre propaganda (Miercuri, 1 aprilie 2015, 15:31)

    Gustav555 [utilizator]

    Propaganda rusa se bazeaza pe investitii in posturi de radio-tv, publicatii si, de ce nu, troli online.
    Toate acestea presupun bani, si nu in cantitate neglijabila.
    Spre deosebire de rusi, SUA cheltuiesc numai pe inarmare si pe demonstratii de forta. Propaganda, daca poate fi numita asa, se rezuma la voci ale unor oficiali civili sau militari, mai mult sau mai putin credibili. SUA au fost invatate ca opinia publica sa inghita pe nemestecate niste afirmatii de multe ori aberante (genocidul bosniac, armele de distrugere in masa din Irak). Cel putin cetatenii europeni au invatat sa nu mai aplece urechea la toate nazbatiile.
    Daca doresc sa redevina credibili, americanii ar trebui sa bage adanc mana in buzunar si sa reinfiinteze niste oficine de propaganda care si-au dovedit din plin eficienta in timpul Razboiului Rece (exemple: Vocea Americii, Europa Libera).
    • +18 (24 voturi)    
      nu e nevoie (Miercuri, 1 aprilie 2015, 15:35)

      Manes [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      ai auzit de libertate? E cea mai buna propaganda....
    • +19 (25 voturi)    
      de ce Propaganda si nu fapte bune ? (Miercuri, 1 aprilie 2015, 15:50)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      de ce uresese trebuie prin propaganda sa isi transmita mesajle si nu prin fapte bune ?, fapte rele ale mujicilor
      - au furat Tezaurul Romaniei
      - au transformat Monarhia din Romania in Republica
      - au instalat indivizi gen Pauker, Dej etc..care au predate stafeta lui Ceausescu-iliescu0nastase-dottore...50 ani de SUBDEZVOLTARE se datoreaza Comunismului, produs eminamente mujic

      Unde sunt faptele bune ale mujicilor ? vs propaganda ma refer...nu stim de fapte bune..a fost fapta buna spolierea Romaniei prin SOVROM...? spune me te rog opinia ta sa inteleg de ce proslavesti mujicii in opinia mea fara sens
      • -3 (7 voturi)    
        care mujic? (Miercuri, 1 aprilie 2015, 19:46)

        father [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Cine erau conducatorii? A venit mujicul Ivan sa zica ceva, sa ceara ceva? Ce erau SOVROMUrile cine conducea URSS , Romania tarile comuniste?
        • +2 (10 voturi)    
          Nu exagera (Joi, 2 aprilie 2015, 2:00)

          Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui father

          Te asigur ca ceausescu era mai prost decat valetul care deschidea usa la casele marilor burghezi sa primeasca oaspetii.

          PCR a fost impus de catre rusi, asa ca pe langa faptele de vitejie din www2 sa se responsabilizeze si de impunerea comunismului.

          Colectivizarea si nationalizarea a fost impusa de la moscova, vezi ca A, Pauker era mai indarjita sa aplice colectivizarea. Iti aduc aminte ca nationalizarea proprietatilor ale romanilor harnici erte un furt de dimensiuni cosmice.
    • +11 (21 voturi)    
      Propaganda rusa = minciuna si dezinformare (Miercuri, 1 aprilie 2015, 16:59)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      Asta e baza voastra. America nu e credibila? hahahaha...propaganda mujica, asa-i.
    • +20 (28 voturi)    
      Esti propagandist rus 100% (Miercuri, 1 aprilie 2015, 17:13)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      Pina si tata, comunist indoctrinat autentic, asculta Europa Libera in taina si cu placere. Nici macar el nu ar folosi terminologia ta (oficina de propaganda) despre Europa Libera si Vocea Americii.

      Tu intelegi mai Gustav ca nu esti de-al nostru?! Avem si noi indoctrinatii nostri. Dar tu si postacii rusi nu va potriviti in peisajul romanesc, nici macar la rubrica indoctrinati. Voi cultivati ceva mult mai inapoiat decit cele mai inapoiate populatii ale Europei. Pina si turcii cred in democratie, sincer. Pe cind rusii simpli si multi, nu cred in democratie. E o diferenta de la cer la pamint intre noi europenii si voi, rusii. O diferenta pe care voi nu o veti putea recupera in urmatorii 50 de ani.
      • -11 (23 voturi)    
        uite ca nu sunt de-al "vostru" (Miercuri, 1 aprilie 2015, 18:36)

        Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Nu pot decat sa simt o imensa satisfactie ca nu sunt de-al "vostru". Niciodata nu voi putea fi alaturi de exemplare ca "un domn" sau "Direwolf".
        Cuvantul "oficina" nu are nimic peiorativ, vezi DEX, a urzi intrigi sau calomnii face parte din arsenalul propagandistic de care nu sunt straini nici americanii, nici rusii.
        Am mai spus-o pe acest site si ma repet: Pe mine nu m-a adus Moscova sa comentez ci Washington-ul.prin pretentia bolnava de a stapani lumea intreaga. Inteleg disperarea americana, toate actiunile lor din ultimii douazeci de ani au fost un fiasco si, colac peste pupaza, incep sa suporte si presiuni economice. UE nu semneaza TTIP-ul, Japonia nu semneaza TPP-ul. Si cand si-au bagat coada sa puna mana pe resursele si pozitia strategica a Ucrainei, hop, a trezit si ursul de la rasarit care a inceput sa-i bumbaceasca prin intermediari.
        Imi doresc ca urmasii mei sa traiasca oriunde in lumea aceasta dar intr-o lume bipolara, ca singura garantie a unei paci durabile.
        • 0 (10 voturi)    
          USA o duce extrem de bine (Miercuri, 1 aprilie 2015, 19:49)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

          is pe crestere economica de 5 ani, somajul e mic, bunastarea cetatenilor better than ever.
          Dolarul e aproape la paritate cu Euro si se uita de undeva de pe Vf Everest la rubla.
          Europa stagneaza de ani buni si Mujicia e aproape in foamete. Deci despre ce vorbesti?
          Mai bine ar fi ca tu sa nu ai urmasi....la cum gandesti ar fi infiorator sa te mai si puiesti.
          • 0 (0 voturi)    
            iar rusii... (Joi, 2 aprilie 2015, 8:56)

            g01an [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

            astazi, la fel ca si in trecut, rusii cauta sa cumpere valuta, dolari. asa cum face toata lumea. si asta spune multe despre economia lor. un englez, un francez, un neamt nu ar fi in situatia rusilor.
        • +5 (11 voturi)    
          (Miercuri, 1 aprilie 2015, 21:52)

          ionv [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

          Dacă „ pacea durabilă” ar semăna cu aceea dintre 1945 și 1989, sorry, mai bine nu.
        • 0 (8 voturi)    
          nimik mai fals (Joi, 2 aprilie 2015, 2:23)

          Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

          "Washington-ul.prin pretentia bolnava de a stapani lumea intreaga." Nu a existat in istoria umanitatii ca o tara sa aibe o putere militara egala cu cea a americii de azi, 40% din bugetul militar al lumii, ar putea sa cucereasca continentul american fara probleme, totusi este o democratie iar cetatenii ei cred in libertate si dreptate. USA isi consuma energia sa certe guverne pt. ca nu isi trateaza bine proprii cetateni, Rusia si China nu fac acest lucru, nu au convingerea morala.
          • -1 (1 vot)    
            Fals (Vineri, 3 aprilie 2015, 8:16)

            GTX23 [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

            Sua are mai mult de 1000 de baze militare in lume . N-au cucerit poate tot continentul american, dar in mod sigur au cucerit o mare parte in lume. Faci greseala ca gandesti ca nu au acaparat teritorii. Dar e mult mai eficient a le sugi resursele si sa le subjugi obligandu-le sa foloseasc dolarul pe care-l pot tipari dupa bunul lor plac. Imperialismul de azi e diferit de imperialismul de acum 1000 de ani. Mai mult de 11 milioane de oameni traiesc in saracie in sua si rasisimul este inca in floare acolo. Certare guvernelor?! Ha .. , asta depinde despre ce guvern e vorba!!
      • +8 (16 voturi)    
        din oct 1917 Red October (Miercuri, 1 aprilie 2015, 19:16)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        ii tine Molima/Ciuma/Cancerul numit COMUNISM
    • +15 (25 voturi)    
      ma mir ca nu ti-e jena (Miercuri, 1 aprilie 2015, 19:02)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      "Spre deosebire de rusi, SUA cheltuiesc numai pe inarmare si pe demonstratii de forta."

      Cine face parade militare cu tancuri si ICBM-uri de ziua nationala, SUA sau Rusia?

      Cine ameninta tot la fiecare saptamana cu folosirea armelor nucleare, SUA sau Rusia?

      Cine ameninta cu arma meteorologica ("aveti grija ca vine o iarna grea"), SUA sau Rusia?

      Din ce tara un vice prim-ministru amenta Romania ca va veni intr-un bombardier strategic nuclear, din SUA sau din Rusia?

      Cine anexeaza o parte dintr-un alt stat, SUA Porto Rico sau Rusia Crimea?

      Cine a trimis, de-a lungul istoriei, zeci de mii de romani in gulaguri, SUA sau Rusia?

      Nesimtitilor!!!
      • +6 (12 voturi)    
        Exact! (Miercuri, 1 aprilie 2015, 21:09)

        DT34 [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        Cum naiba un roman ar putea sa gandeasca in felul asta?
        Ce ponoase si pagube tragem de pe urma rusilor, si americanii ce ne-au facut? Ne-au facut ei vreodata un rau?
        Cine ne-a amenintat si cine ne ameninta pe noi? rusii sau americanii?
        Cine ne-a luat tezaurul si nici vorba sa-l mai vedem, rusii sau americanii?
        Ce anume am putea sa vedem de la rusi? Ceva bun? In nici un caz.
        De la americani macar ne putem astepta sa ne simtim mai protejati, poate mai scapam de hotzimea asta din politica romaneasca, poate aduc si ei mai multe trupe in asa fel incit sa ne mai creasca economia, o data cu trupe ar veni mai multe investitii, etc.
      • -1 (1 vot)    
        Jena (Vineri, 3 aprilie 2015, 8:39)

        GTX23 [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        E o deosebire mare intre o parada si bombardarea unor tar: Afaganistan, Serbia, Iraq, Libia, Siria, macelul din Vietnam, Coreea si altele probabil, precum si de lovituri de stat in tari ale Americii de Sud si in Ucraina (poate mai sunt si altele dovedite).
        Rusia face parade cu tancuri si avioane de ziu antaionala, iar maerica in toate celelalte zile.
        Cine a folsit fara jena o arma atomica: sua, rusia sau china? Si nu o data, de doua ori!
        Cine exact, care prim ministru vine intr-un bombardier in Romania? Da .., si din ce tara?
        Cat despre referinta la istorie, n-are rost, rusii erau aici americanii nu erau. Sa de Domnul sa stea amandoi cat mai departe, de rus stie ca ti-e dusman, e mai greu sa te aperi de "prietenul" american dintr-o data "indragostit de Romania.
  • +19 (25 voturi)    
    Propaganda ruseasca (Miercuri, 1 aprilie 2015, 17:06)

    Tudor_Al [utilizator]

    Nu se intampla numai in Romania ci in multe tari din Vest. Rusia sprijina intens miscarile deztabilizatoare din tot spectrul politic. In Franta, sprijina extrema dreapta prin LePen, in UK sprijina UKIP (Farange) in Ungaria il sprijina pe Orban pentru a pune presiune asupra Romaniei, in Cehia, Polonia, Slovacia sprijina ONG-uri, in Grecia a sustinut Siriza pentru a pune bete in roate EU si Euro. Pe toate forumurile au zeci de postaci care pun comentarii impotriva Euro, UE, NATO, SUA, Obama. Temele sunt aceleasi: SUA invadeaza (Irak, Afganistan, Bosnia, etc.) pe forumurile americane Obama e musulman, evreii sunt de vina sau imperialistii, sau mana ascunsa a francmasonilor, pe cele europene - clica EU de la Bruxelles face si drege, Germania e Nazista, Grecia e puturoara, romanii si bulgarii distrug UK.

    Adevarul este ca Rusia distruge tot ce atinge. Si o fac pentru ca nu stiu / nu au un plan civilizational. Totul e tactica de moment - sa nu se apropie EU/NATO de granita, insa nu ofera nimic in schimb, nici stabilitate, nici presperitate. E ca jocul USL - suntem improtriva lui Basescu, dar ce punem in loc habar nu avem.

    Nu va imaginati ca rusii ne iubesc sau ne apreciaza. Nici macar Dugin - au aceeasi atitudine paternalista/comunista dar eminamente dispretuitoare pe care o avea si Iliescu fata de popor.

    Prefer intotdeuna un partener ca Germania sau SUA care critica clasa politica romaneasca si ne cer in permanenta sa ne rezolvam coruptia, decat o Rusia binevoitoare la adresa penalilor din parlament.

    Problema cu Rusia este ca are mult mai mult timp la dispozitie fata de Occident. Putin va mai "domni" inca 10-15 ani, dupa care la putere va veni un protejat. Un politician vestic are 4 ani de mandat, daca e bun poate 8 maxim. Prin urmare Rusia adopta politica pasilor marunti, atacand, destabilizand, folosind propaganda importiva UE si NATO.
    • +7 (17 voturi)    
      Phutin nu o duce mai mult de 1-2 ani (Miercuri, 1 aprilie 2015, 17:18)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Tudor_Al

      Ca e bolnav rau, abuzul de vodca si visurile uresesiste l-au scrantit.
      • +1 (9 voturi)    
        eu am auzit si de o vizita cadeaux... (Miercuri, 1 aprilie 2015, 19:20)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        intitutala zero dark thirty 2...va lua premiile BAFTA si Oscar..plus recunostinta Planetei
      • +2 (6 voturi)    
        Cred ca mai mult din pacate (Miercuri, 1 aprilie 2015, 21:44)

        Tudor_Al [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Si va lua cl juma de Europa. Sper sa fiu eu pesimist. Nu o sa vars nici o lacrima pentru el sau rusi
    • -4 (12 voturi)    
      raspuns (Miercuri, 1 aprilie 2015, 19:54)

      father [utilizator] i-a raspuns lui Tudor_Al

      Stimabile cine a infiintat AlQaeda iar acum Statul Islamic, ISIS, cine a prudus haosul din nordul africii, din pakistan, irak, syria, unde sunt armele chimice ale irakului? ale Libiei?
      • +4 (12 voturi)    
        Relax (Miercuri, 1 aprilie 2015, 21:46)

        Tudor_Al [utilizator] i-a raspuns lui father

        Nu pot spune cu certitudine ca toate relele pamantului sunt vina amricanilor, dar cred ca toti putem vedea cu certitudine ce au facut din noi 45 de ani de lumina adusi de prietenii de la rasarit. Dca vrei comparatie, mergi pina in vest ca sa vezi cum o duc aia care au stat sub americani
        • -4 (12 voturi)    
          ciudat (Joi, 2 aprilie 2015, 0:12)

          Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui Tudor_Al

          Pai neroziile americane enumerate de catre father sunt foarte proaspete. Si tu-ți aduci aminte de perioade de acum 50 de ani. Cum se cheamă asta?: nu mai știu ce s-a întâmplat ieri, dar mi-aduc foarte bine aminte amănunte din copilărie.
          Ia vezi, ca nici turcii nu s-au purtat așa de frumos cu noi...
      • 0 (6 voturi)    
        AK47 e arma alora de-i insiri (Joi, 2 aprilie 2015, 1:34)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui father

        si toata Africa e plina tot de Kalasnicoave....asa ca ciocu mic.
      • 0 (8 voturi)    
        vorberti prostioare (Joi, 2 aprilie 2015, 2:29)

        Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui father

        Postacii pro rusi sunt ridicoli de prosti, auzi tu, "USA a infiintat AlQaeda", daca era asa, demult vedeam documentele oferite pe tava din mana adversarilor USA: rusia, iran, corea de nord, cuba, venezuela, sute de partide comuniste din lumea intreaga.
  • -8 (22 voturi)    
    saracii americani nepastuiti (Miercuri, 1 aprilie 2015, 17:15)

    jaz [utilizator]

    dar stai, si ei au buni povestitori:

    colin powell - care a scris povestea ""baiatul cu sticluta galbena de la onu""

    nayirah - care a scris povestea ""sitalul din kuweit""

    hillary clinton - care a scris povestea "" R2P in libia""

    fox news - care scrie povestea ""nh17, cu siguranta, l-au doborat rusii""

    lista este deschisa, completati si voi

    in concluzie mai putina propaganda si mai mult dialog
    • +11 (19 voturi)    
      hmmm (Miercuri, 1 aprilie 2015, 19:05)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui jaz

      Pana una-alta, Rusia a anexat Crimea, period.
      • -8 (20 voturi)    
        In Crimeea a fost referendum, n-ai aflat (Miercuri, 1 aprilie 2015, 21:00)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        In Crimeea a fost referendum, n-ai aflat. Populatia a zis ca nu vrea sa ramana in statul artificial creat din rapturi de regimurile comuniste, Ukraina.
        Printre altele, statul asta artificial, Ukraina, de grija caruia plangi matale, incorporeaza teritorii romanesti, nu Rusia. Dar matale canti dupa partitura ... si, hahaha, ii acuzi pe altii de "propaganda".
        • +3 (9 voturi)    
          Nu stiai... (Miercuri, 1 aprilie 2015, 21:19)

          DT34 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Si Ceausescu era ales ca presedinte la fiecare Congres, nu stiai?
        • +4 (8 voturi)    
          Si in Domania a fost (Miercuri, 1 aprilie 2015, 21:22)

          Tudor_Al [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          In 46, cind comunistii care erau aveau 2-3000 de membrii au castigat alegerile 45 de ani la rand
        • +6 (10 voturi)    
          aha (Miercuri, 1 aprilie 2015, 21:27)

          ampersand [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Si in Porto Rico a fost referendum, prin care populatia a votat, in majoritate, ca tara lor sa devina al 51-lea stat al SUA; i-au "alipit" americanii precum rusia Crimea?
          • -1 (9 voturi)    
            Da, cu aproximatie (Joi, 2 aprilie 2015, 0:27)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

            Da, cu aproximatie, Porto Rico este stat american :

            "The United States Congress legislates over many fundamental aspects of Puerto Rican life, including citizenship, the currency, the postal service, foreign affairs, military defense, communications, labor relations, the environment, commerce, finance, health and welfare, and many others"

            Alte state, precum Hawai, au devenit parti ale USA tot in urma unor referendumuri sau alte apeluri populare.

            Alte intrebari?
            • +1 (9 voturi)    
              Dar n-au fost referendumuri cu Nagantul (Joi, 2 aprilie 2015, 1:35)

              Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              la tampla.
        • +3 (9 voturi)    
          referendum in duminica orbului (Miercuri, 1 aprilie 2015, 21:30)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          foarte tare )))))))))))))
    • +2 (8 voturi)    
      Vad ca esti mai interesat (Miercuri, 1 aprilie 2015, 21:42)

      Tudor_Al [utilizator] i-a raspuns lui jaz

      De irakieni, de afgani, de libieni vad ca iti pasa, de romanii tai mai putin
      • 0 (0 voturi)    
        Ba da, (Vineri, 3 aprilie 2015, 8:55)

        GTX23 [utilizator] i-a raspuns lui Tudor_Al

        Ba pare ca-i pasa, se fereste sa nu pateasca la fel! Mi se pare o chelstie de bun simt.
  • -9 (19 voturi)    
    Americanii (Miercuri, 1 aprilie 2015, 19:56)

    smen [anonim]

    Se oftica ca rusii i-au intrecut la cea mai buna arma a lor,propaganda,ehee CNN nu mai e cea fost
    • +1 (9 voturi)    
      Nu exista propaganda mujica in USA (Joi, 2 aprilie 2015, 2:06)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui smen

      Dar pe mujici doar atat ii duce capul, daca e sa fie o corelare....USA 200 universitati in top 500, Mujicia doar una...mai la coada.
      • +1 (1 vot)    
        au una cu decan/rector/profesor (Joi, 2 aprilie 2015, 18:42)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        ALL IN ONE...gospodin Phutin university of votka
      • +1 (1 vot)    
        Universitati (Vineri, 3 aprilie 2015, 9:32)

        GTX23 [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Am vazut articole de genul asta. E vorba de univerisitati pe care cul\mea, le gasesti doar in Sua, Uk, australia si Canada, adica lumea englezeasca, unde toate universitatile sunt cu plata. Cred ca ai gresit: era publicitae nu jurnalistica. sua si celelalte au univeristati buen dar asa au si nemtii, francezii, austriecii, chinezii, olandezii, rusii (da, stiu, ai ceva de zis, dar daca n-ar avea n-aiavea tu ce comenta azi), spaniolii, suedezii, danezii si probabil multi altii, dar nu stiu cum se gasesc articole in care sunt proslavite numai cele americane si engleze. Cred ca sunt buni la propaganda! Ce, vrei sa zici ca propaganda rusa e mai tare? asta numai daca zic si rusii adevaruri, altfel de ce le-ar fi frica la americani?
  • +7 (17 voturi)    
    troli (Miercuri, 1 aprilie 2015, 20:06)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    sovietici, cea mai infecta specie de oameni, daca pot fi numiti oameni.
    Cea mai buna tactica, in absenta cenzurarii comenturilor lor de catre redactie, ca e libertate de exprimare,nu ca in rusia lor, e sa nu le mai raspunda nimeni, sa converseze intre ei pina se satura si pleaca.
    • +1 (1 vot)    
      Cenzura fata de cei ce au alta parare? (Vineri, 3 aprilie 2015, 8:58)

      GTX23 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Suna, .. cunoscut ...! Ai vrea ca toata lumea sa aiba aceeasi parere cu tine, nu? Si eu!
  • -4 (6 voturi)    
    asta mai lipsea... (Miercuri, 1 aprilie 2015, 21:53)

    unu [anonim]

    fabrica de troli de la SKT Petersburg :)) ce-i asta, gluma de 1 aprilie?? doamne la ce-i mai duce mintea
    • 0 (6 voturi)    
      raspuns (Joi, 2 aprilie 2015, 2:32)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui unu

      se stie ca aveam chiar noi pe vremea lui ceausescul sectie de Dezinformare bine structurata, nici nu vreau sa ma gandesc la ce aveau sau au rusii.
      • 0 (10 voturi)    
        Mda, (Joi, 2 aprilie 2015, 4:18)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

        Mda, ca "Europa Libera" si "Vocea Americii" erau sovietice te pomenesti.
        Sau, azi, cele 40-50 de ONG-uri (din Romania) platite de Soros, fac politica sovietica, nu-i asa?
        Ori politica editoriala a celor cateva zeci de oficine media finantate din America raspunde la comenzile Kremlinului, ai?
        Saracii americani, "n-au avut si nu au cum sa contracareze propaganda rusilor"...hahahahaha!
  • -1 (5 voturi)    
    Trolii din Romania! (Joi, 2 aprilie 2015, 8:23)

    hotnewsfil [utilizator]

    Asemenea troli (gnomi) rusesti or fi imprastiati si prin Romania, ii sustin politica de expansiune a lui Putin, il fac "simpatic" unor romani nostalgici.
    • +1 (1 vot)    
      Troli nostalginci din Romania (Vineri, 3 aprilie 2015, 9:05)

      GTX23 [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Mda, e o teorie! Cam slaba oricum. Poate mai bine: sunt mai multe pareri; sau: de ce sa cred ca americanii s-au indragostit asa dintr-o data de noi si ca ne vor binele? Poate vor sa se dea pe langa ucraina ca e mai mare si e mai mult de frackuit acolo? Sau sa doarma la noi si s-o violeze pe mama rusie? Deja sunt gelos!!
  • 0 (2 voturi)    
    totul e relativ (Joi, 2 aprilie 2015, 8:51)

    periscop [utilizator]

    depinde de ce parte a cortinei te afli
    • +1 (1 vot)    
      roshu in fatza periscopului (Joi, 2 aprilie 2015, 18:44)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui periscop

      a fost 50 de ani ajunge...alte culori sunt dorite acum..si pe fundalul roshu trona secerea si ciocanul
      • +1 (1 vot)    
        Ce culoare doriti? (Vineri, 3 aprilie 2015, 9:08)

        GTX23 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        si ce culori sut dorite? sa vedem daca e vreo diferenta.