Sindicatul TVR il roaga pe Victor Ponta sa indexeze taxa TV, pentru ca TVR sa poata difuza Euro 2016

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 1 aprilie 2015, 19:47 Economie | Media & Publicitate

SPUSTV, principalul sindicat din TVR, il roaga pe premierul Victor Ponta sa indexeze taxa TV, pana la 4,5 lei, astfel incat Televiziunea Romana sa poata achizitiona drepturile de difuzare ale Campionatului European de fotbal (Euro) din 2016.

Intr-o scrisoare adresata miercuri lui Victor Ponta, Sindicatul pentru Unitatea Salariatilor TV din TVR (SPUSTV), principalul sindicat din Televiziunea Romana, il roaga pe premier sa ajute Societatea Romana de Televiziune (SRTv), transmite Mediafax.

Scrisoarea este semnata de Dragos Bocanaciu, presedintele SPUSTV, care precizeaza ca ii scrie lui Victor Ponta in calitate de lider de sindicat si ca incearca sa faca abstractie de calitatea sa de comentator sportiv al Televiziunii Romane.

"Domnule Prim Ministru, vreau sa va rog ca sa luati in calcul ca in acest moment exista, teoretic si practic, o singura forta capabila sa ajute TVR sa isi indeplineasca misiunea de serviciul public. Si aceasta forta este Guvernul Romaniei. Practic, va rog sa luati foarte serios in calcul ca, din taxa TV de 4 lei, 50 de bani, adica 12%, se duc direct in buzunarele celor care o colecteaza, ca din restul banilor alte 5 procente se duc lunar pe costul utilitatilor si aproape 1 milion de euro este virat in fiecare luna la bugetul de stat pentru CAS, impozite etc.", spune Dragos Bocanaciu in acest document.

Acesta ii spune lui Victor Ponta ca exista in prezent o singura solutie viabila pentru ca romanii sa poata urmari nestingherit Euro 2016, respectiv ca Executivul sa modifice, prin Hotarare de Guvern, Legea 41, cuantumul taxei TV si comisionul perceput la colectare.

"O taxa TV universala, fara posibilitatea de renuntare, o indexare cu 50 de bani a acestei taxe si un comision de colectare stabilit prin lege la 5%, ar aduce TVR un plus de aproape 2 milioane de euro lunar, bani care ar putea fi folositi pentru plata datoriilor la fisc, achizitionarii pachetului "free to air" (liber la retransmisie, n.r.) la Euro 2016 si a celorlalte competitii majore din anii urmatori, precum si realizarii unor programe de calitate incepand din aceasta vara, care sa justifice aceste masuri", mai spune Dragos Bocanaciu.

Potrivit presedintelui SPUSTV, "de 12 ani, Televiziunea Romana este Cenusareasa televiziunilor din Romania", "o Cenusareasa care e obligata prin lege sa se supuna partidelor politice si Parlamentului si care asteapta inca un miracol din partea zanei cele bune".

Totodata, Dragos Bocanaciu a declarat miercuri, pentru Mediafax, ca indexarea taxei TV si aducerea sa la nivelul de 4,5 lei ar fi de fapt "o revenire la taxa TV din 2003". "Initial, taxa a fost 4,5 lei, dupa care s-a spus ca 4 lei este suficient si era suficient in perioada respectiva", a spus presedintele SPUSTV.

El a precizat ca, in prezent, doar 65% dintre romani platesc taxa TV, restul fiind scutiti de la plata acesteia, intrucat multe persoane declara ca nu detin televizor.

Pe de alta parte, Dragos Bocanaciu a spus ca exista si un alt aspect care poate fi analizat, respectiv acela ca Telekom Romania, care detine televiziunile sportive Dolce Sport, a anuntat recent ca va transmite toate cele 51 de partide ale celei mai mari competitii fotbalistice din Europa, Euro 2016.

"Statul roman face astfel concurenta TVR, pentru ca Dolce Sport este detinut de Telekom, in care 46% din actiuni sunt detinute de statul roman", a sustinut Dragos Bocanaciu.

TVR a anuntat, pe 30 martie, intr-un comunicat, ca se afla in cursa pentru achizitionarea drepturilor de difuzare TV a optiunii "free to air" pentru Campionatul European de fotbal din 2016, pachetul vizat de TVR cuprinzand 23 de partide, inclusiv meciurile echipei Romaniei.

Potrivit comunicatului respectiv, situatia financiara a TVR este una extrem de dificila, insa televiziunea publica "face toate diligentele necesare pentru ca toti telespectatorii din Romania sa aiba acces la evenimentele de importanta majora, asa cum sunt ele definite in Hotararea Guvernului numarul 47/2003".

Conform respectivei Hotarari a Guvernului, evenimentele de importanta majora sunt: Festivalul International "George Enescu", Jocurile Olimpice de Iarna, Jocurile Olimpice de Vara, Campionatul Mondial si cel European de fotbal si jocurile de calificare ale echipei nationale de fotbal a Romaniei.

In acest sens, TVR a amintit ca, saptamana trecuta, a transmis Guvernului Romaniei, prin Ministerul Culturii, in vederea insusirii lui ca initiativa legislativa, o propunere legislativa de modificare a Legii numarul 41 pe 1994 de organizare si functionare a TVR, in sensul asigurarii de la bugetul de stat a surselor financiare necesare achizitionarii drepturilor privind transmisiile evenimentelor de importanta majora stabilite prin Hotararea Guvernului numarul 47/2003.

Pe de alta parte, reprezentantii UEFA ar fi cerut de la TVR o scrisoare de garantie bancara de 4,5 milioane de euro, pentru ca Televiziunea Romana sa poata sa cumpere drepturile pentru meciurile de la Euro 2016. Acesta ar fi motivul pentru care TVR a solicitat sprijinul Guvernului in aceasta chestiune, au declarat luni, pentru Mediafax, mai multe surse din televiziunea publica.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
1858 vizualizari
  • +9 (9 voturi)    
    Sindicatul vrea (Miercuri, 1 aprilie 2015, 19:12)

    Vasile [anonim]

    Sindicatul sa nu mai vrea sa imi creasca mie taxa. Eu nu am nevoie de TVR. Sa ii dea voie sa bage publicitate si gata. TVR nu si-a depasit niciodata condita de submediocru. Aceeasi elefanti in functie cu gandire retrograda ca in toata unitatile de stat. Eu NU vreau sa dau bani la TVR sa-l vad pe betivul de Dinescu cu marile acte culturale la hanul lui, cu emisiuni de doi bani reluate la nesfarsit ca le inveti pe dinafara. TVR daca vrea sa existe sa se AUTOFINANTEZE. DE ce trebuie sa transmita meciuri de fotbal? IN cate tari UE televiziunea de stat considera fotbalul un act de cultura si il ofera cu subventii de la stat?
    • -2 (6 voturi)    
      Euro2016 (Joi, 2 aprilie 2015, 0:19)

      Dragos Bocanaciu [anonim] i-a raspuns lui Vasile

      Pina acum in peste 60% din tarile europene care conteaza, televiziunile publice au achizitionat drepturile de televizare pt Europeanul de fotbal de la anu'... Si trebuie sa transmita pt ca acolo va fi nationala Romaniei si asta e misiunea publica a TVR... Dar sa te uiti cit e taxa in tarile respective si sa faci o comparatie cu Romania! Banuiesc ca poti sa afli pe, google si wiki aceste informatii! Poate ar fi mai indicat sa le citesti inainte sa postezi...
      • +1 (1 vot)    
        Milogeală pentru un abuz (Joi, 2 aprilie 2015, 17:33)

        Kap [utilizator] i-a raspuns lui Dragos Bocanaciu

        Sigur domnule Bocănaciu, dar poate căutaţi şi dvs. pe wiki şi ne spuneţi care e raportul între veniturile medii în acele ţări şi porcăria de taxă TV. Şi poate ne spuneţi şi dacă mai există vreo ţară în care ratingul televiziunii subvenţionate e puţin peste 1%, adică locul 9 la audienţe. Şi aici vorbim de TVR 1, că restul de canale sunt şi mai la vale.
        Plîngeţi pentru bani, însă fonduri (şi nu puţine) pentru transmisia Champions League s-au găsit. iar la ultimul EURO s-au sublicenţiat cele mai interesante meciuri către Dolce.
        Mi se pare jignitoare milogeala asta pentru a ne băga nouă mîna în buzunar "fara posibilitatea de renuntare" doar pentru că TVR e o instituţie falimentară, cu angajaţi ţinuţi pe nepotisme, cu programe uneori jalnice, care-şi permite inclusiv să difuzeze TELESHOPPING!
        Vedea-v-aş fără taxa TV cea abuzivă!
  • +9 (9 voturi)    
    In afara de a cere bani, mai stiti ceva? (Miercuri, 1 aprilie 2015, 19:53)

    CezarN [utilizator]

    Eu ma intreb daca cei de la TVR mai stiu ceva, in afara de a cere permament bani de la buget, daca asa-zisii lor manageri au vreo idee despre cum se scoate din rahat o societate cu probleme financiare, daca exista vreun criteriu pe baza caruia sunt numiti managerii si consiliul de administratie al TVR.
  • +9 (9 voturi)    
    Platitorii de taxe ii cer lui Puie Monta (Miercuri, 1 aprilie 2015, 20:14)

    Darwin's Monkey [anonim]

    Sa desfiinteze TVR, trompeta politrucilor in ultimii 25 de ani.
    Vor sa faca televiziune sa isi cistige banii la fel ca celelate televiziuni oferind ceva valoros pentru privitorii la TV.
    Nu exista nici un motiv ca cei care nu se uita la TVR sa plateasca pentru ca diversi indivizi sa stea cu burta la soare.
  • +4 (4 voturi)    
    tvr, aceasta gaura neagra incompetenta (Miercuri, 1 aprilie 2015, 20:27)

    ouyang [utilizator]

    si supusa pesedeului. NU!
  • +5 (5 voturi)    
    Patetic! (Miercuri, 1 aprilie 2015, 21:08)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Un post total incompetent cere ajutor din bani publici!

    TVR sa dispara! Trimiteti incompetentii in somaj!
  • +6 (6 voturi)    
    La munca! (Miercuri, 1 aprilie 2015, 21:24)

    obvious [utilizator]

    Bai ia nu mai indexati voi repede taxa pt o televiziune ASERVITA POLITIC !
    Mai eliberati din functii trepadusii aia multi care iau salarii grase in TVR pe post de "copilul lu' cutarita".
    • -4 (4 voturi)    
      Lamuriri (Miercuri, 1 aprilie 2015, 23:27)

      Dragos Bocanaciu [anonim] i-a raspuns lui obvious

      Inainte sa te referi la salarii cauta-ti un prieten, cunoscut sau vino si intreaba la TVR ce salarii exista in Calea Dorobantilor 191... Si apoi fa comparatie cu cit se cistiga in alte televiziuni... In TVR jumatate din angajati sint la nivelul salariului minim pe functii!!!! E drept ca sint si nepoti, nepoate, nasi, fini si amante dar acestia nu reprezinta majoritatea!
      • +2 (2 voturi)    
        Daca sunt asa de buni (Joi, 2 aprilie 2015, 8:58)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Dragos Bocanaciu

        Si realizeaza o asa performanta incat trebuie platiti direct din banii nostri sigur isi vor gasi slujbe bine platite la privat. Daca nu inseamna ca sunt incompetenti si eu in calitate de platitor al salariului lor cer sa se inceteze cu risipa si furtul
      • +2 (2 voturi)    
        @Db (Joi, 2 aprilie 2015, 12:12)

        adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui Dragos Bocanaciu

        Din primul post al tau eram aproape 80% sigur ca esti angajat al TVR.. acum sunt 100%.

        BTW. ce te recomanda pentru asta in afara de "voce si talent" ?
  • +7 (7 voturi)    
    DAAA??? Bine! (Miercuri, 1 aprilie 2015, 22:09)

    JG [utilizator]

    DAAA???
    Bine!
    Noi, sindicatul din "petrol", solicitam cresterea cu 5 bani/litru a combustibilului, pentru ...
    Noi, sindicatul din Electrica, solicitam cresterea cu 5 bani/KiloWatt, pentru a avea salarii mai mari ...
    Noi, sindicatul din comunicatii, solicitam cresterea cu 2 bani/minut a convorbirilor, pentru G5.
    Noi, sindicatul CFR, solicitam cresterea cu 50 bani/km a biletelor, pentru ... ca sa numai furam.
    Noi, sindicatul popilor, solicitam cresterea cu 50 bani/lumanare, pentru ca ... sa ne rugam ca VOI sa ajungeti in RAI.
    ...
    • -6 (6 voturi)    
      pentru JG (Miercuri, 1 aprilie 2015, 23:16)

      Dragos Bocanaciu [anonim] i-a raspuns lui JG

      sindicatele din petrol, electrica, comunicatii, CFR, popi :) etc etc ati avut in ultimii 12 ani cresteri de taxe, preturi... cit costa benzina in 2003 si cit e acum?, cit costa kw acum 12 ani? cit plateai acum un deceniu pt o calatorie pina la Baia Mare? hai sa nu mai judecam prin comparatie ca nu tine domnule.... Daca ai avea informatiile adevarate, si nu doar legende urbane despre TVR, poate ca nu ai mai fi asa de radical. Eu te intreb direct! Cum te descurci tu, o firma oarecare, daca eu statul roman iti limitez veniturile timp de 12 ani in timp ce toate preturile cresc in jurul tau si te oblig sa le respecti. Taxa asta mizerabil de mica reprezinta acum mai putin de 0,3% din salariul minim pe economie in timp ce atunci cind a fost stabilita, in 2003 era de 1,5%. Cind taxa asta TV era cu adevarat corespunzatoare TVR facea Surprize surprize, si alte emisiuni de divertisment, dadea Liga Campionilor si Liga Intii, toate competitiile sportive majore erau la TVR. Banii pe care ii plateai atunci se regaseau in ceea ce primeai la Televiziunea Romana. Care era atunci numarul 1 in audiente, peste ProTV si Antena1. Fara bani nu poti face niciodata productie de televiziune de calitate! Asa ca lasa-ma cu sindicalismele ieftine! Celelalte ramuri de activitate au crescut preturile si de 10 ori fata de 2003! TVR a scazut de la 4,5 lei in 2002 la 4 lei in 2003 si de atunci a ramas cu aceiasi taxa! Inainte sa te repezi in tastatura informeaza-te te rog!
      • +2 (2 voturi)    
        Angajat TVR? (Joi, 2 aprilie 2015, 9:58)

        mda [anonim] i-a raspuns lui Dragos Bocanaciu

        La cat patos pui sigur lucrezi la TVR.

        Eu unul nu ma mai uit la TVR din '90. Si totusi platesc abonament fortat de 25 de ani. De ce?

        Si nici la alte posturi romanesti nu ma uit pentru ca toate sunt de aceasi proasta calitate. Cu totii promovati lichelismul, incultura si prostul gust.
      • +3 (3 voturi)    
        @ DB (Joi, 2 aprilie 2015, 12:16)

        adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui Dragos Bocanaciu

        Tu te vezi ce scrii ?? "Stupizele " era emisiune de cultura sau doar sugea aia bani de la stat? De ce trebuie sa platesc eu abonament pe ceea ce nu folosesc, sa-ti iei tu salariul linistiti? Pune mina la munca si fa ceva de valoare si atunci vei fi platit. Sunteti smecheri ca obligati lumea sa va plateasca niste bani aiurea prin factura de energie? Ia sa fie separat si voi sa fiti platitti din ceea ce produceti.

        //
  • +7 (7 voturi)    
    Culmea (Miercuri, 1 aprilie 2015, 22:46)

    fluturel [utilizator]

    Taxa ar trebui sa DISPARA nu sa fie INDEXATA.
    Eu nu vreau sa vad campionatul.De ce sa platesc 4,5 lei?
    Cei de la TVR sa cheltuiasca mai putin pe contractele incheiate.Sa mai lase miile de euro.
    De ce este TVR in situatia asta?
    Din cauza ONORARIILOR din CONTRACTE care sunt sume foarte mari de ani de zile.
    Din aceasta cauza si celellalte televiziuni au restante la buget pentru ca au cheltuieli mari pe contracte de autor.
    • -4 (4 voturi)    
      Precizare (Miercuri, 1 aprilie 2015, 23:24)

      Dragos Bocanaciu [anonim] i-a raspuns lui fluturel

      Daca ai cunoaste situatia corect ai afla ca TVR este in situatia asta mai intii din cauza LIPSEI contractelor pt drepturi de autor! Adica, spre deosebire de celelalte televiziuni care fac evaziune fiscala prin contracte de munca mascate prin DDA, PFA etc etc, TVR are fiecare angajat cu carte de munca si cu drepturile salariale cuvenite platite la zi! Ce economie crezi ca ar face TVR daca ar practica sistemult de la Antene sau alte posturi cind pe cartea de munca iti e trecut salariul minim pe economie, in cel mai bun caz, iar restul e platit pe DDA? TVR nu isi ppoate permite sa fraudeze statul! Iar despre CE2016.... Taxa pe care tu o platesti acum, aceiasi de 12 ani, nu a tinut pasul cu cresterea costurilor de productie in televiziune! In 2004 Campionatul European de fotbal a costat TVR 1,5 milioane de Euro ca licenta... Euro 2012 a scos din conturile TVR aproape 10 milioane de euro, adica de 6 ori mai mult! In aceste conditii cum vrei sa supravietuiasca o televiziune obligata sa se descurce de 12 ani cu aceleasi venituri??? Spune tu ca imi pari a fi un economist excelent...
      • +1 (1 vot)    
        Prin emisiuni de calitate (Joi, 2 aprilie 2015, 9:02)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Dragos Bocanaciu

        Obiective care sa atraga audienta si publicitate platita. Simplu. Chiar si la mintea unui angajat TVR. Salariile mici nu sunt intamplatoare. Pentru a fura si deturna banii e nevoie de o masa de manevra sindicala care sa tipe la orice incercare de eficientizare. Si asa s-a produs selectia inversa si au ramas numai incompetentii, vandutii si evident hotii si manipulatorii. Nu credeti, urmariti 10 min TVR si va veti convinege de "calitate si impartialitate", si asta direct pe banii nostri fara a avea posibilitatea de optiune.
      • +2 (2 voturi)    
        ALO domnul de la TVR (Joi, 2 aprilie 2015, 10:04)

        mda [anonim] i-a raspuns lui Dragos Bocanaciu

        La RAI (de exemplu) meciurile de fotbal sunt codate. CINE VREA plateste un abonament, primeste un decodor si vede meciurile. Cine nu doreste sa urmareasca meciurile nu plateste. Simplu.

        TVR e o struto-camila. Primeste bani si de la buget si din abonamente si din publicitate. Si cu toate acestea sunteti pe la coada clasamentului la audiente.
  • +2 (2 voturi)    
    Avem unde vedea meciurile si fara TVR ! (Joi, 2 aprilie 2015, 6:06)

    Plagarus [utilizator]

    Oricum la ce comentarii erau la TVR, ne uitam la transmisiile altor posturi tv !
  • +3 (3 voturi)    
    46% (Joi, 2 aprilie 2015, 10:36)

    thebblack [utilizator]

    nu stiu ce fumati, dar nu e bine. voi vreti practic ca eu sa platesc de 3 ori pentru a vedea acest campionat. o data platesc abonamentul telekom. a doua oara, prin taxe si impozite, platesc participatia de 46% a statului roman la telekom.

    si voi vreti sa mai dau bani inca o data ca sa fie si la tvr?