Mama fetei violate afirma ca nu a primit bani pentru a participa 'La Maruta' si acuza 'presiuni' din partea echipei emisiunii

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 27 iulie 2015, 19:02 Economie | Media & Publicitate

Mama fetei violate de sapte barbati, in Vaslui, acuza "presiuni" facute din partea echipei "La Maruta" pentru ca fiica sa sa apara in direct la Pro TV si sustine, intr-o scrisoare adresata Consiliului National al Audiovizualului, ca nu i-au fost oferiti bani pentru a participa la aceasta emisiune.

Aceasta spune, in scrisoarea publicata pe Facebook de Valentin Jucan, membru CNA, ca o reportera Pro TV a intrat in curtea casei sale fara a fi invitata si a insistat sa apara in emisiunea "La Maruta" pentru "doar 5 minute, cu spatele", fara a i se vedea fata sau cu fata protejata, pentru a le multumi sustinatorilor fiicei sale.

Dupa o discutie cu avocat si dupa ce i "s-a comunicat faptul ca dl Maruta a promis personal" avocatului "ca nu va face niciun gest pentru a o convinge" pe tanara sa apara in emisiune.

"Am acceptat in cele din urma, in urma presiunilor psihice facute de doamna reporter sa intru in direct in la emisiunea La Maruta insa doar pentru 5 minute pentru a le multumi oamenilor pentru sustinere, insa nu si pentru a discuta despre cazul fiicei mele", se arata in aceasta scrisoare.

Mama tinerei spune ca nu a putut reactiona dupa ce a aflat ca nu ii este protejata identitatea dupa ce reportera i-a spus ca arata "mai bine asa" si a sugerat ca nu ar fi frumos sa stea cu spatele la oamenii carora vrea sa le multumeasca.

"In timpul pauzei publicitare, echipa emisiunii La Maruta, aflata in incinta locuintei mele, a inceput presiunile asupra fiicei mele careia i-au spus ca 'ar fi bine si frumos sa le multumeasca si ea personal celor care o sustin' pentru ca 'uite cate lume este alaturi de tine'", continua mama tinerei, care adauga ca
"aceasta s-a simtit datoare sa faca acest gest".

Ea subliniaza insa ca interventia fiicei sale in emisiune nu s-a produs din initiativa tinerei, ci "in urma demersurilor echipei La Maruta".

Femeia mentioneaza ca, dupa terminarea emisiunii, i-au fost puse in fata doi coli de hartie al caror continut nu a reusit insa sa-l 'desluseasca" deoarece era "suparata pe modul in care au decurs lucrurile" si ca nimic din ceea ce discutase "nu fusese respectat de reporterii  PRO TV".

"Mentionez ca am semnat actul prezentat de echipa emisiunii 'La Maruta' intrucat mi s-a spus ca 'asa se procedeaza'. Tin sa precizez in mod expres faptul ca nu am cerut, nu mi s-au oferit si nu am primit nicio suma de bani pentru a participa la aceasta emisiune", se arata in incheierea scrisorii adresate CNA.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
10285 vizualizari
  • +28 (30 voturi)    
    al treilea viol (Luni, 27 iulie 2015, 19:12)

    Razvan_M [utilizator]

    Primii au fost cretinii cu priviri bovine. Au urmat rudele lor, tot felul de sustinatori si magistratii din Vaslui. Se putea sa lipseasca niste "jurnalisti" din acest tablou dezgustator?
  • -22 (28 voturi)    
    Nu pot sa ma abtin! (Luni, 27 iulie 2015, 19:49)

    Stef_and [utilizator]

    Probabil ca voi lua o grosza de negative! Asta minte de rupe apele!
    Am stat la tara si cunosc aceste personaje care simt mirosul de a profita de situatie! A incercat sa profite si cand a vrut sa apara la tv. Si acum mai vrea odata. Asta ma duce la ideea ca poate... a mai dorit sa profite de situatie! Nu cred ca cei de la ProTv au fost atat de naivi sa nu se acopere de hartii!
    • +6 (8 voturi)    
      ! (Luni, 27 iulie 2015, 22:21)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      Si te=ai mutat la oras, dar cei 7 ani de acasa tot la pascut vaca si pe langa carciumea din sat i-ai petrecut!
      • -5 (7 voturi)    
        Asa este omul... (Marţi, 28 iulie 2015, 0:49)

        Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        Care nu vede cat ii este nasul! Am fost la oras, sunt la oras, si nu orice oras, dar am stat si intr-un sat de asta de semianalfabeti. Batrani respectuosi cu frica lui Dumnezeu si tineri nesimtiti si cu aere de oraseni contrafacuti, fetele care la 12 ani incepeau sa umble dupa cate un nene de 30... si iac-asa apare violul... iar batranele zic vai ce rau... Pacat ca am scapat!!
  • +10 (16 voturi)    
    Pentru completitudine (Luni, 27 iulie 2015, 19:51)

    sile [anonim]

    Si asupra echipei ProTV s-au facut presiuni psihice de catre public care daca nu vede crime, violuri, barfe sau "picanterii" schimba postul.
  • -11 (11 voturi)    
    Unde nu-i cap... (Luni, 27 iulie 2015, 20:43)

    LiviuX [utilizator]

    Auzi, ca nu a citit actele pentru ca era suparata! Pai cu atat mai mult le-as fi citit cu cea mai mare atentie, si in prezenta avocatului. Chiar, ala de ce ia bani? L-as fi concediat in secunda 2! Si chiar asa, tot e sub semnul intrebarii: adica ea nu stie ce e Antena 3?? Te astepti la magarii cu atat mai mult de la un astfel de post si astfel de realizatori! Daca era BBC, poate mergeai pe incredere, dar la antene??
    • -3 (5 voturi)    
      aproape corect (Luni, 27 iulie 2015, 22:10)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      doar ca era PRO TV.

      aceiasi Marie, alta palarie.

      Cat despre BBC, in ianuarie 2014 dadeau la jurnalul de stiri un reportaj despre realitatea din Romania si emigratie, filmat 100% in Ferentari.

      Deci presa ramane presa, adica 90% mizerie.
    • 0 (2 voturi)    
      Scuzati, PROTV, nu antene. (Luni, 27 iulie 2015, 22:22)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Desi ca emisiune nu e o diferenta foarte mare...
  • -3 (5 voturi)    
    Prietenul dusmanului meu e dusmanul meu (Luni, 27 iulie 2015, 21:07)

    valli [utilizator]

    Vreau sa transmit redactiei Hotnews observatia ca este gazda emisiunilor protv care, sub pretextul informarii, ofera un circ de joasa speta stimuland instinctele maselor. Proteve-ul este la a 16-a emisiune in care asociaza o problema cu un judet, Vasluiul de parca saracie, analfabetism, alcoolism sau delasare ar fi numai acolo. Atunci cand exact acelasi lucru este facut de publicatiile straine cu referire la Romania suntem deranjati fie ca suntem bucuresteni, clujeni sau timisoreni. Atrag atentia ca dupa parerea mea si Hotnews este responsabila de faptul ca devine vehicul pentru mesaje realizate neprofesionist si manipulator.
    Stiu, aici este vorba despre altceva, dar pentru ca pe site-ul protv comentariile reprobatoare sunt cenzurate am ales aceasta cale.
  • -7 (9 voturi)    
    mai sa fie (Luni, 27 iulie 2015, 21:49)

    sisu [anonim]

    a fost luata cu forta de ProTV ?! deja isi da tanti arama pe fata si incearca sa profite de atentia care i se acorda ! foarte bine, cei 7 sa primeasca inchisoare dupa cum merita dar totusi ar fi cazul sa inceteze aceasta isterie ! cate crime / violuri / talharii s-au petrecut in Romania in ultimele 3 saptamani de cand acest caz e pe prima pagina ?!?

    MA PLICTISITI ! faceti cate un eveniment pe facebook pt fiecare dosar penal din Romania ?!
  • -1 (3 voturi)    
    aparitia fetei pe ecrane (Marţi, 28 iulie 2015, 0:54)

    ana [anonim]

    Aparitia fetei pe ecrane, direct, nefiind blurata imaginea, a marcat momentul in care lumea s-a dezlantuit impotriva violatorilor!!! Pana atunci era ceva de genul ''cineva-undeva-candva a patit un viol blabla'', si mintile oamenilor, ametite de atatea stiri si para-stiri despre orice si nimic, au putut vazand-o, SA REALIZEZE INTAMPLAREA. Abia atunci intamplarea ,,violul-blabla'' a devenit REALA in mintea fiecaruia dintre noi. Fata aceea avea un chip...iar o imagine face cat un milion de cuvinte...
  • -1 (1 vot)    
    emisiune TV (Marţi, 28 iulie 2015, 8:59)

    Amaruta [anonim]

    Ma gandesc cum se simte Andra, o fata cu un exceptional bun simt, langa unul ca Maruta!
    Acum au si ei o fata si, poate, Maruta se va mai gandi la faptul ca, vorba Andrei, ...."sa fii om e lucru mare".
  • +6 (6 voturi)    
    Maruta (Marţi, 28 iulie 2015, 9:01)

    Cornel [anonim]

    Dar la ce va asteptati de la "binefacatorul" Maruta? E un jeg ca si confratii sai Capatos, Simona Gherghe Madalin Ionescu, etc., geambasi de suflete amarate pe care nu-i intereseaza decat castigul personal.