Conducerea TVR a decis reducerea timpului de lucru de la 5 la 4 zile pe saptamana si inceperea negocierilor pentru concedieri colective. Televiziunea anunta un protest al angajatilor

de C.I.     HotNews.ro
Marţi, 28 iulie 2015, 15:24 Economie | Media & Publicitate

Consiliul de Administratie al TVR a decis reducerea timpului de lucru in institutie de la cinci la patru zile pe saptamana, ceea ce implica si reducerea salariilor, potrivit unui anunt facut chiar de televiziunea publica. Aceasta deschide stirea publicata online nu cu informatia in sine, ci cu faptul ca masurile analizate de conducere pentru taierea costurilor au declansat un protest al angajatilor. Decizia CA vine in conditiile in care, in urma cu o saptamana, ANAF a blocat conturile TVR.

  • UPDATE Consiliul de Administratie al TVR a luat mai multe decizii in sedinta de astazi, inclusiv inceperea negocierilor cu sindicatele in vederea concedierilor colective, arata un comunicat de presa. Potrivit aceluiasi comunicat, masura de reducere a timpului de lucru este una temporara. Alte decizii luate astazi sunt reducerea drepturilor de autor si a drepturilor conexe, a banilor pentru contractele de prestari servicii, renegocierea unor contracte comerciale. Comunicatul integral, mai jos.


Potrivit stirii difuzate de televiziunea publica, aproximativ 100 de salariati au manifestat "impotriva solutiilor pe care actuala conducere le-ar avea in vedere pentru depasirea problemelor financiare".

In timp ce angajatii protestau, Consiliul de Administratie s-a intrunit in sedinta ordinara si a decis reducerea timpului de lucru la patru zile, implicit reducerea salariilor. TVR noteaza ca, pe langa aceasta masura, o alta solutie discutata "ar fi fost" o noua restructurare a personalului.

ANAF a blocat conturile TVR acum o saptamana, din cauza neplatii datoriilor la bugetul de stat, acumulate de ani de zile si care au atins valoarea de 700 de milioane de lei.

Comunicatul TVR:

CA al TVR a adoptat noi masuri de redresare financiara: reducerea programului de lucru si inceperea negocierilor in vederea concedierilor colective

In sedinta de astazi 28 iulie a.c., Consiliul de Administratie al TVR a adoptat un plan de masuri organizatorice si administrative in vederea atenuarii efectelor financiare determinate de blocarea conturilor TVR de catre Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF).

In conditiile in care, dupa blocarea conturilor TVR, televiziunea publica nu poate efectua decat platile aferente drepturilor salariale si datoriilor catre stat, ceea ce ar putea duce la blocarea activitatii TVR in scurt timp, CA al TVR a decis in sedinta de astazi:
- Reducerea temporara a activitatii pentru perioada 1 august - 31 decembrie 2015
- Initierea consultarilor cu sindicatele cu privire la restructrurarea si reducerea de personal, prin concedire colectiva
- Diminuarea, pana la 70-75% a sumei aferente contractelor de prestari servicii, de munca pe perioada determinata si celor privind cumulul de salarii cu pensii
- Reducerea cu 20% in medie lunara a drepturilor de autor si a drepturilor conexe
- Neangajarea productiei unor emisiuni generatoare de costuri mari
- Reducerea cheltuielilor curente
- Atragerea de finantari si participari in servicii pentru derularea unor proiecte editoriale
- Renegocierea unor contracte comerciale

Aceste masuri se adauga celor de saptamana trecuta, cand CA a decis inchiderea, de la 1 august, a postului TVR News, continutul urmand a fi preluat de celelalte canale TVR, precum si comasarea Directiei Stiri cu Departamentul Emisiuni si Stiri Sportive, in vederea diminuarii posturilor de conducere.

Pentru ca numerarul existent sa fie gestionat judicios, conducerea executiva a TVR a luat deja masuri de diminuare a cheltuielilor aferente productiei, prin reducerea drastica a deplasarilor si a altor activitati generatoare de costuri, insa, pentru depasirea situatiei, acestea nu sunt suficiente.


Citeste mai multe despre   









4497 vizualizari
  • +6 (10 voturi)    
    tvr bugetofag (Marţi, 28 iulie 2015, 15:59)

    gigi1 [utilizator]

    Ce sunt 100 de salariati? 0,001% din total.
  • -1 (9 voturi)    
    Super (Marţi, 28 iulie 2015, 16:04)

    Stefan85 [utilizator]

    Avand in vedere ca TVR emite non stop, ma intreb cum o sa acopere acea zi cand X sau Y nu muncesc. Daca au cum sa o acopere inseamna ca sunt prea multi si se calca pe bataturi daca nu inseamna ca au ales o solutie efectiv idioata.

    In principiu ar trebui sa se ia in calcul incarcarea angajatilor din diferite;e departamanete, de cati insi e nevoie pt functionarea departamentului 8-5 sau 24-7 depinse de program, turele necesare etc si apoi pe baza datelor astora sa se ia o decizie care poate fi restructurare sau reducerea zilelor de munca evident in fct de ce e necesar.

    Asta e o decizie luata la gramada si cu speranta ca de taie 20% din salariu o sa scada cu 20% si chelt de personal.
  • 0 (10 voturi)    
    Tot asa! (Marţi, 28 iulie 2015, 16:10)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Si daca s-ar reduce la o zi, tot nu am simti lipsa. TVR nu e si nu va mai fi o institutie credibila. E doar portavocea celor de la putere prin care vor sa prosteasca poporul . (Nici A3, B1, Realitatea, RTV nu sunt mai breze, cit despre Digi, numai cind aud promovarea agresiva si gretzoasa, plus cele citeva zeci de canale din grila RCS cu care ne asfixiaza ce sa mami zic?)
  • +8 (8 voturi)    
    Concurs (Marţi, 28 iulie 2015, 16:35)

    takada [utilizator]

    Daca s-ar face concurs pentru ocuparea posturilor in TVR cel putin 65% dintre ei nu ar ocupa nici un post.

    Multi sunt pe pile: amanta nu stiu cui,baiatul sau fata nu stiu cui,soacra nu stiu,etc.

    De aceea trebuie privatizat tot ce apartine statului pentru a nu mai face ceea ce fac toate guvernele: pile pe functii inalte sau bine platite,cum se intampla in orice regie sau firma de stat.
  • +5 (7 voturi)    
    Asta inseamna conducere politizata! (Marţi, 28 iulie 2015, 16:37)

    ouyang [utilizator]

    Incompetenta si furt "ignorate" pana cand pica sandramaua. Bravo Stelica, managerul anului, bravo Monta pentru numiri inteligente. Acelasi plan se aplica sandramalei Romania! Tinem tampitii in functii, le marim si salariile doar ne mai voteaza odata. Iar dupa urmeaza concedieri colective pe banda rulanta. Beliti ochii stampilagii de PSD! Asta e realitatea. Orice ban iei in plus trebui sa fie sustenabil.
  • +2 (10 voturi)    
    Mai bine (Marţi, 28 iulie 2015, 16:48)

    AltTab1 [anonim]

    inchideti de tot si scoateti taxa radio-tv.
  • +1 (7 voturi)    
    tvr (Marţi, 28 iulie 2015, 17:05)

    Costache Daniel [anonim]

    Tot 4 lei a rămas taxa?
  • -1 (5 voturi)    
    Ei aia era (Marţi, 28 iulie 2015, 17:50)

    ac [utilizator]

    Scoateti emisiunile de la Mamaia de opt ceasuri si bagati Pink Floyd la Pompeii, The song remains the same si Woodstock in timpul asta.
    • +1 (1 vot)    
      Va place TVR... (Miercuri, 29 iulie 2015, 11:18)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui ac

      .. de tot dati cu minus? Sau e ordin de la sindicat?
  • +2 (4 voturi)    
    Una - alta (Marţi, 28 iulie 2015, 18:07)

    gigi [anonim]

    Dupa atitea pareri pertinente a unor minti atot-stiutoare dupa care toti din tvr sint niste idioti / incompetenti / corupti / amanta-amantu cuiva nu prea stiu ce s-ar putea spune in trei cuvinte.
    Ma abtin dar as vrea sa MULTUMESC SINDICATULUI REPREZENTATIV care din dobitocie / rea credinta a impins niste idioti (evident spiritul gregar sa traiasca) sa dea in judecata TVR-ul pentrru indexarea salariilor din 2008. Sa "beneficiati" la maxim stimati lideri si membri de sindicat de majorari dupa ce veti fi concediati (colectiv!).
    Sa vad acum turma lui Bocanaciu baci ce ifose sindicaliste o sa ne mai prezinte... si cum au luptat ei zi de vara pina seara...
    Pentru cei care nu stiu sau au uitat as vrea sa reamintesc ca TOTI (mai putin Boca - da nu ca n-ar fi vrut ci n-a mai incaput!!!) TOTI LIDERII de sindicat dupa concedierile colective unde au luptat au ajuns mari sefi in noua organigrama! Ei bine na, aia mai mici au obtinut DECIT o mica majorare salariala sa manince si gura lor ceva...
  • 0 (6 voturi)    
    Platesc taxa radio-tv (Marţi, 28 iulie 2015, 19:06)

    Alin [anonim]

    absolut depomana. NU m-am uitat niciodata la tvr si n-am ascultat niciodata posturile societatii de radio romania,...posturi bolsevice, de ti se usuca parul pe picioare daca-i asculti sau vizionezi.
    Doresc sa nu mai platesc degeaba aceasta taxa.
    • -1 (5 voturi)    
      Statul roman plin de taxe (Marţi, 28 iulie 2015, 19:37)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Alin

      si iobagii sai. E jenant tvr-ul asta, si radio....papa bani publici si se caina toti ca iau bani putini sau ca vor sa munceasca mai putin, etc. Penibil.
  • +3 (3 voturi)    
    salariatul TVR (Marţi, 28 iulie 2015, 19:06)

    marku [anonim]

    Pai in TVR un angajat bun tine in spate vreo 3-4 loaze angajate de nu stiu cine si care mai mult pun bete in roate decat sa ajute. Cam asta este raportul de personal calificat in TVR.
    La fiecare angajat care chiar are treaba cu produsul de televiziune sunt o duzina de birocrati care-si dau cu parerea, semnatura si care normal au salariu pe masura rangului de lingau.
  • +4 (6 voturi)    
    unde sint cifrele? (Marţi, 28 iulie 2015, 19:22)

    Phonta [anonim]

    Draga Hotnews, daca tot e TVR un post public finantat din bani publici ne puteti da si noua cifrele bugetului TVR?
    Citi bani vin, de unde vin, pe ce se cheltuiesc, etc.
    Multumesc!
  • -1 (5 voturi)    
    Varanul e fericit (Marţi, 28 iulie 2015, 21:13)

    ploiesteanu [utilizator]

    Legea Voiculescu, cea care interzice publicitatea în timpul filmelor a redus bugetul instituției drastic. Rahaturile antenelor in schimb, înfloresc. Televiziunea plătește în plus transmisiile speciale, uniunea artiștilor etc, taxe pe care celelalte televiziuni nu le plătesc. Se desființează TVR-ul, foarte bine, se face loc posturilor manelisto-țigănești de culturalizare intensivă a poporului român. Asta e voia poporului.
    • +2 (2 voturi)    
      eficienta (Miercuri, 29 iulie 2015, 0:59)

      gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      tvr nu se desfiinteaza, cel putin asa sper dar trebuie clar eficientizat, are costuri nejustificat de mari, e o armata de trantori angajata degeaba acolo la fel ca in multe institutii ale statului.
  • +3 (3 voturi)    
    tvr (Marţi, 28 iulie 2015, 22:29)

    Costache Daniel [anonim]

    DNA-ul să ia ADN-ul și TVR-ului! (vezi salariile șefilor!)
  • +2 (2 voturi)    
    Problemele sunt mai vechi!... (Miercuri, 29 iulie 2015, 8:14)

    I.Puscas [anonim]

    Si cat platea TVR pentru fiecare din emisiunile alea siropoase ale Andreei Marin si mai ales pentru rochiile ei?! Se vorbea atunci de 20-30 000 de Euro!
    Dar probabil ca s-a continuat cam tot in acest stil iar deficitul s-a acumulat.
  • 0 (2 voturi)    
    ultimii 3 ani exact asa i-am muncit (Miercuri, 29 iulie 2015, 8:43)

    qwerasdf [utilizator]

    4 zile din 5, salariul redus la 70-80%... hai tvr-ul, cersetorii, falimentul! si dispareti cu taxa voastra radio-tv.

    auzi la ei, miliarde de la cetateni, miliarde din reclame, emisiuni de 2 bani si tot nu le convine si nu sunt in stare sa se autosustina.
  • +1 (1 vot)    
    Sugacii sa traiasca (Miercuri, 29 iulie 2015, 10:12)

    JustinCase [utilizator]

    A venit Stelica, mare manager media si si-a aratat adevarata valoare pe 5.000 de coco lunar. Si i-a mai adus si pe Nistorescu sa abereze aiurea 4 ore/luna pe cam aceleasi lovele. Si l-a mai adus si pe Dinescu sa ne prepare peshte la cuptor pe muzica tiganeasca, tot pe aceiasi bani.

    Ca sa nu mai vorbim de scurgerile de fonduri pe tot felul de contracte si venituri a tot felul de sugaci din banul public care paraziteaza institutia de ani de zile, fara ca nimanui sa-i pese.

    Ca sa nu mai vorbim de rudele, prietenii, pilele, loazele politice angajate acolo absolut degeaba, sa produca pureci in era digitala.

    Nimanui nu-i pasa. Guvern, nu. Parlament, nu. Probabil trebuie sa vina o forta exterioara ca sa faca ordine acolo. Poate armata SUA sau extraterestrii, ca noi nu putem.
  • 0 (2 voturi)    
    JOS TAXA TV (Miercuri, 29 iulie 2015, 13:17)

    Adrian Popescu [anonim]

    Nu beneficiez de serviciile televiziunii . prin urmare NU SINT DE ACORD SA PLATESC TAXA TV . JOS TAXA TV !