Florin Negrutiu, redactorul - sef Gandul, paraseste ziarul lui Adrian Sarbu. Si Cristian Tudor Popescu a anuntat ca si-a scris ultimul text la Gandul

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 29 iulie 2015, 15:52 Economie | Media & Publicitate

Cristian Tudor Popescu
Foto: Agerpres
Florin Negrutiu si-a dat luni demisia de la ziarul online Gandul, unde ocupa functia de redactor-sef. Informatia, data initial pe surse, a fost confirmata de Florin Negrutiu. Marti si-a dat demisia si Cristian Tudor Popescu, care a anuntat intr-un Post Scriptum la editorialul sau de astazi ca "Acesta este ultimul meu text din Gandul".

Gandul face parte din trustul de presa Mediafax Group, detinut de Adrian Sarbu, fondatorul PRO TV. Mediafax Group a intrat in insolventa in decembrie 2014. Grupul reuneste operatiunile de presa scrisa, online si agentie de presa controlate in Romania de Adrian Sarbu: Gandul.info, agentia de presa Mediafax, Ziarul Financiar, Business Magazin etc. Potrivit datelor de la Ministerul Finantelor, in 2013 Mediafax Group a inregistrat o cifra de afaceri neta de 17,5 milioane de euro, pierderi de 2,6 milioane de euro, datorii de 15,4 milioane euro, compania avand un numar mediu de 263 de angajati.

In aprilie 2011, Adrian Sarbu a decis sa renunte la editia tiparita a ziarului Gandul, care a ramas exclusiv online.

Reamintim ca Adrian Sarbu este acuzat de delapidare si spalare de bani in dosarul Mediafax, dosar instrumentat de Parchetul General. Sarbu a fost si arestat preventiv, iar acum este cercetat in libertate.

UPDATE 1: CT Popescu a declarat pentru HotNews.ro ca si-a dat demisia marti, 28 iulie, de la Gandul.
UPDATE 2: Florin Negrutiu a confirmat pentru HotNews.ro ca a demisionat luni din functia de redactor - sef, fara sa ofere insa alte detalii. In privinta motivelor care au stat la baza deciziei sale, Negrutiu a refuzat sa comenteze, sustinand ca acestea raman intre el si colectivul ziarului. El a mentionat ca nu s-a gandit inca la ce va face in viitor in cariera sa, si ca acum doreste sa stea cu familia. Intrebat despre cum arata  viitorul ziarului Gandul fara el ca redactor-sef, Florin Negrutu a precizat ca :"Gandul ramane foarte solid, ca audienta si corp editorial".


Vom reveni cu amanunte










27813 vizualizari
  • -15 (37 voturi)    
    OK, (Miercuri, 29 iulie 2015, 16:03)

    bancher [utilizator]

    dar care este motivul demisiei lui CTP? Sa fie oare asa de mercantil, si sa plece ca nu si-a primit salariul?
    • +39 (41 voturi)    
      Si ti se pare anormal? (Miercuri, 29 iulie 2015, 16:39)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Eu unul muncesc pe bani. Presupun ca si CTP la fel.
    • +2 (6 voturi)    
      banuiesc (Miercuri, 29 iulie 2015, 20:58)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      ca este o intrebare ironica.
      • +3 (5 voturi)    
        am glumit ei eu.. (Joi, 30 iulie 2015, 9:41)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        ce imi sariti asa toti in cap....nu mai aveti niciunul simtul umorului?
        • -2 (2 voturi)    
          nu (Joi, 30 iulie 2015, 12:12)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          vezi ca nu s-au prins?
      • +2 (2 voturi)    
        retorica (Joi, 30 iulie 2015, 12:33)

        AntonPann [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        retorica vrei sa spui ...
  • +29 (33 voturi)    
    Reminiscentele unei ere apuse. (Miercuri, 29 iulie 2015, 16:15)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Ce i-a spulberat internetul pe toti! Si ce-o sa mai spulbere si televiziunile!
  • +31 (41 voturi)    
    gresit (Miercuri, 29 iulie 2015, 16:20)

    tecumseh [utilizator]

    titlul despre gandul ar trebui sa fie: "senzational ! nu o sa credeti de la ce rahat de ziar pleaca ctp !"
    • +8 (16 voturi)    
      +100 (Miercuri, 29 iulie 2015, 16:28)

      Cuie MTP [anonim] i-a raspuns lui tecumseh

      +100 de voturi ți-aș acorda, dacă aș avea cont pe site.
    • +8 (18 voturi)    
      nu radeti (Miercuri, 29 iulie 2015, 16:31)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui tecumseh

      In anii 1995-2003 CTP era considerat cel mai mare ziarist de la noi.
      • +7 (9 voturi)    
        Mare ziarist si in 1990 (Miercuri, 29 iulie 2015, 18:00)

        PaulSöze [anonim] i-a raspuns lui bancher

        • Presedintele Clubului Roman de Presa, Cristian Tudor Popescu, publica in ziarul "Adevarul". El povesteste intr-un articol din luna aprilie 1990 despre cit de utili erau securistii pe linga casele oamenilor. Concluzia "Crucisatorului" presei romane era, atunci, ca securistul este "un animal folositor pe linga casa omului". "Jos Securitatea? Da, domnilor, duca-se, noua si cu brinza zece, dar noi raminem, si sintem tot aia. Tot aia care stateam pe 22 in casa, cu transparentele lasate si trageam cu disperare de copiii nostri sa nu iasa in strada. Si as paria ca multora dintre noi le-a revenit acum curajul, asa ca striga mai tare ca toti: Moarte securistilor! in loc sa sopteasca: "O hyprocrite secourist, mon semblable, mon frere..."."

        • Pe 26 aprilie, in articolul intitulat "Nu asa", actualul presedinte al CRP se intreba si dadea raspunsul la intrebarea: "Credeti ca problema principala e nomenclatura? Nici vorba".
        • Pe 18 mai, "nomenclatura" care nu era "o problema principala" revine. "Interesant e ca nici una dintre aceste "minti luminate" (ce perfect stalinista sintagma) nu banuieste ca prin demersul tip Piata face un serviciu urias tocmai nomenclaturii pe care o tot vestejeste cu strasnicie" (fragment din articolul "Prosti si destepti").
        • +7 (7 voturi)    
          faceti o (Miercuri, 29 iulie 2015, 21:04)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui PaulSöze

          confuzie intre ce scria ctp si ce era considerat.
          @bancher are dreptate. in ciuda a ceea ce scria, era considerat un mare ziarist (ganditi-va la cati cititori de-ai lui l-ar mai vota si azi pe iliescu).
          intre timp s-a multilateral-dezvoltat. fostul inginer de la fosta intreprindere de pompe "aversa" e si critic de film, de tenis. in general, e un parerolog foarte mult mediatizat. vina apartine celor care o fac. la mediatizarea ctp-ului ma refer.
          • +4 (4 voturi)    
            fauna (Joi, 30 iulie 2015, 14:47)

            iodixit [utilizator] i-a raspuns lui nahir

            mai sint vreo citeva pupeze ce tot apar pe la televizor si-si dau cu parerea despre tot si toate. sint cu totii din acelasi regn.
    • +6 (12 voturi)    
      exceptional! (Miercuri, 29 iulie 2015, 17:43)

      emil [anonim] i-a raspuns lui tecumseh

      Intr-adevar, Gandul a ajuns o fituica senzationalista, cu titluri inselatoare, smecherite cu prost gust si de proasta calitate!

      Iar CTP e cu multe capete deasupra smecherasilor titlagii de la noul Gandul.

      Foarte bine ai surprins ideea!
      • -1 (1 vot)    
        directie (Joi, 30 iulie 2015, 14:49)

        iodixit [utilizator] i-a raspuns lui emil

        oare cine nota intr-un ziar, daca nu redactorul sef (care taman si-a dat demisia)?
    • -1 (3 voturi)    
      eu unul... (Miercuri, 29 iulie 2015, 18:35)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui tecumseh

      as reformula plasand altundeva "rahatul"
  • +15 (23 voturi)    
    la cat de prost scrie ctp in ultimul timp... (Miercuri, 29 iulie 2015, 16:30)

    jackalphonse [utilizator]

    ...ma mir ca nu l-a dat Gandul afara.
    ctp a devenit atat de plin de el ca se crede un Einstein contemporan care ar putea sa behaie orice si va fi citit. Nu mai citesc ce scrie asta de ceva timp pentru ca nu gasesc nimic util si nici interesant scris.
    • 0 (8 voturi)    
      pana una-alta (Miercuri, 29 iulie 2015, 17:46)

      asdf [anonim] i-a raspuns lui jackalphonse

      Nu vad ce putea sa te intereseze la porcaria aia de site in afara de articolele lui CTP, si poate inca vreo 2-3 ale celorlalti.
  • +12 (14 voturi)    
    Sa nu aiba cineva impresia... (Miercuri, 29 iulie 2015, 17:11)

    gica43 [utilizator]

    ...ca ctp-ul nu este si el un mare hot,chiar si fost.Cand a fost "mare"ziarist ? Cand il pupa in c...pe Bombonel ca sa ia toti banii de publicitate publica ?Cu figura lui de sfinx in stadiul terminal a pacalit multa lume cum ca ar fi vreuin...mare ziarist !
    • -1 (1 vot)    
      CTP chiar a fost mare ziarist (Joi, 30 iulie 2015, 9:57)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui gica43

      Cel mai mare ziarist imediat de dupa revolutie a fost Ion Cristoiu. Poate nu ma credeti, poate voi erati inca mici in anii 1990-1994, insa Ion Cristoiu a fost marele ziarist care l-a dat jos pe Iliescu la alegerile din 1996. Atata ani-reclama i-a facut, mai ales la Pro-TV, atat de mult l-a sprijinit pe Emil Constantinescu, incat Iliescu a cazut. Apoi Ion Cristoiu a decazut ( a pierdut niste procese de calomnie, si-a vandut casa ca sa plateasca daune morale, a fost cumparat de altii, nu a mai avut curaj sa fie incisiv). Locul lui a fost luat de CTP. Acesta a fost ff bun pe meseria lui, nu stiti voi ce bun analist economic era CTP-ul in anii 1995-2000. Stia tot din economia romaneasca, personal am vazut multe show-uri la televizor in care i-a lasat perplexi pe Radu Vasile si Ciorbea cu intrebarile pe care le punea. Stia tot din economie, inclusiv salariile directorilor de regii autonome. El a sprijinit reforma in Romania, a sprijinit privatizarile, si s-a opus ideii taraniste de a se trage cu arma in mineri la mineriada din 1999 (,,mai bine renuntam la reforma in Valea Jiului decat sa se verse sange pde dragul reformei'').
      Nu stiu de ce a decazut asa in zilele noastre, insa a fost un mare ziarist la vremea lui.
  • +1 (1 vot)    
    sobolanii parasesc corabia! (Miercuri, 29 iulie 2015, 18:55)

    UnulDeDeparte [anonim]

    nu e de mirare...

    numai bine
  • +4 (4 voturi)    
    Uf ....dar unde debarcă ......? (Miercuri, 29 iulie 2015, 20:10)

    victor [anonim]

    "Eminența sa cenușie" face bine că ne scutește de perlele lui din ce în ce mai schizo dar să te ții acum invazie pe platourile de televiziune, că din ceva trebuie să-și adape para.......normalitatea, să zicem ..... (parcă văd că nici textul ăsta nu trece de Moderator .....)
  • +4 (6 voturi)    
    Chiar sperați că ne scutește ? (Miercuri, 29 iulie 2015, 20:12)

    victor [anonim]

    A mai zis unul că e "în stare terminală" dar n-avem noi norocul ăsta .....
  • +3 (3 voturi)    
    ctp, marele deontolog care a impus cenzura (Miercuri, 29 iulie 2015, 21:47)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    la caricutarile cu mahomed prin 2005.
  • 0 (0 voturi)    
    dinuhasgabriel@gmail.com (Vineri, 31 iulie 2015, 22:02)

    Dinache [utilizator]

    Hei!!! Dar de stimabilul Negrutiu nu zice nimeni nimic??? Hai sa vad acum, dupa vacanta pe care a zis ca o ia, impreuna cu familia, ce ziar il angajeaza si cum va scrie? Impotriva cui oare?HA!HA! L-au ajuns blestemele, asta eeeeeee!!!! Ii doresc , totusi numai bine , ca asa e omeneste si romaneste, in rest...ramane cum am zis!