Bild va bloca accesul la site-ul sau pentru utilizatorii care folosesc programe tip Adblock

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 13 octombrie 2015, 20:53 Economie | Media & Publicitate

Tabloidul german Bild a anuntat marti ca va bloca imediat accesul la site-ul sau tuturor utilizatorilor care folosesc aplicatii ce dezactiveaza publicitatea online, pentru a impiedica erodarea veniturilor publicitare, scrie AFP.

"Pentru a putea sa continue consultarea continutului Bild.de, utilizatorii functiei 'adblocker' au incepand de acum alegerea sa o suprime pentru Bild.de sau sa aleaga un abonament lunar", explica, intr-un comunicat, editura Axel Springer.

Bild, cotidianul cel mai citit din Germania si chiar din Europa, este primul mare ziar german care ia o astfel de masura, justificata prin necesitatea de a-si apara sursele de venituri.

Pentru cititorii care doresc sa consulte site-ul fara sa fie deranjati de publicitate, Bild propune o oferta de abonament pentru 2,99 euro pe luna. 

"Oferta in crestere de adblocker pune in pericol sursele de venituri provenite din publicitate pentru toti editorii de presa online", subliniaza Bild, in conditiile in care aceste programe gratuite permit utilizatorilor sa blocheze aparitia publicitatii pe ecranele lor.

Axel Springer a depus de altfel plangere impotriva Eyeo, care a lansat Adblock Plus, acuzand un model economic "ilegal".

Grupul a decis sa faca apel dupa o prima decizie a unui tribunal in defavoarea sa. Eyeo a castigat in primavara mai multe victorii in justitie in fata unor televiziuni germane.










4173 vizualizari
  • +27 (33 voturi)    
    am ras cu lacrimi :)) (Marţi, 13 octombrie 2015, 21:06)

    Pacala se intoarce [utilizator]

    cred ca oricine are dreptul sa paruiasca continutul ajuns deja pe computerul personal, dupa cum ii place.

    Nu exista nici un site pe internetul asta care sa-mi ofere informatii atat de exlusiviste incat sa fiu obligat sa dezactivez addblokul. Nu-i nici o problema, putem trai bine informati si fara bild.de
    • -4 (4 voturi)    
      Înainte să intri pe siteul Bild (Marţi, 13 octombrie 2015, 22:05)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Pacala se intoarce

      faci o declarație scrisă că n-ai programe de genul ăsta. Google Chrome-ul nu face același lucru?
    • +10 (12 voturi)    
      am vazut si in Romania (Marţi, 13 octombrie 2015, 22:09)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui Pacala se intoarce

      am vazut si la noi vreo 2 site-uri/bloguri care imi cereau sa dezactivez adblock-ul, caz in care am iesit instant.
      cred ca e o greseala, ca cei cu adblock nu vor mai intra deloc
      • +2 (2 voturi)    
        pai asta vor (Miercuri, 14 octombrie 2015, 0:21)

        MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

        asta vor ....avea
        poate sint prea ......multi useri care ii viziteza
        si daca ajungi la nivelul .....bild no asta e
        Daca tz trebe te duci
        Sa fie oare asa buni?
        Ce se ...... da? grattis acolo? In afara de publicitate neceruta de nimeni
        :)
        incercati idevice.ro e la fel si asta e politica lor stiti cum e cand ti s-a urat cu binele ..... te scarpini intr-un loc specific
        :)
  • +13 (15 voturi)    
    abonament? (Marţi, 13 octombrie 2015, 21:17)

    pehash [utilizator]

    AdBlock si restul extensiilor asemanatoare pot fi o pacoste pentru site-urile care traiesc din reclame, dar abonamentul presupune ca site-ul respectiv este o sursa constanta de informare.. greu de acceptat.
  • +5 (9 voturi)    
    Bild, iubirea vietii mele (Marţi, 13 octombrie 2015, 21:33)

    Yoda [anonim]

    Asa cum am trait foarte bine fara "bild" pana acum, asa o sa traiesc si de acum inainte. Dar la 'adblock' nu renunt, pentru ca mi-a facut viata mai frumoasa si mai usoara. Sa stea linistiti si sa astepte sa le platesc eu.
  • +9 (11 voturi)    
    nu citesc bild.de (Marţi, 13 octombrie 2015, 21:38)

    micul_licurici [utilizator]

    Nu ma afecteaza ca nu citesc bild.de.., dar ca idee daca un site pe care il frecventez ar impune o asemenea restricitie as dezactiva pentru site-ul respectiv adblock, daca insa dupa deazctivare nu pot citi informatia de pe site fara sa fiu obstructionat de reclame atunci la revedere nu voi mai frecventa acel site.

    Asadar inteleg nevoia site-urilor de a monetiza munca lor, insa sunt intelegator doar daca nu fac abuz de intelegerea mea.

    Prin abuz de reclame eu inteleg sa nu trebuieasca sa dau NICI MACAR UN CLICK pentru inchiderea unei reclame pentru a citi un articol.
  • +2 (8 voturi)    
    Faliment scrie pe voi (Marţi, 13 octombrie 2015, 21:40)

    Cetitor [anonim]

    Aratati-mi o singura publicatie din lumea asta care nu minte, cauta sa informeze corect, nu are interese ascunse si nu incearca sa manipuleze, teleghideze, dezinformeze si imi fac imediat abonament.

    Dar sa vrei sa ma minti pe banii mei, asta e cam mult.
    • +2 (2 voturi)    
      iti spun eu una, nu publicatie, dar canal media (Marţi, 13 octombrie 2015, 23:54)

      doejohn [utilizator] i-a raspuns lui Cetitor

      Uite, din punctul meu de vedere: Digi 24.
  • +8 (10 voturi)    
    serios? (Marţi, 13 octombrie 2015, 22:00)

    doejohn [utilizator]

    1. Eu decid ce rulez pe calculatorul meu, nu altii.
    2. Daca as avea continut de calitate si reclame de bun simt (cantitative) le-as accepta. Dar cand titlurile ma imbie sa dau click pentru o stire de cacao (rog frumos moderatorul hotnews sa accepte aceasta exprimare), reclamele sunt tot mai invazive (ce sa mai zic de cele cu sonor), eu ca si consumator de continut nu prea am de ales: addblocker si filtrarea cu grija a site-urilor in functie de continut.

    Intrebare: cati din voi mai puneti botul la titlurile site-urilor din reteaua mediapro? Pe termen scurt o fi dand randament, dar se pare ca astia nu au invatat o regula de baza: "content rules".

    Continuam ideea, cati dintre voi daca ati avea posibilitatea sa va selectati (bifati) fiecare canal vizionat in grila de cablu (contra 1 leu pe luna per canal) ati bifa Antenele?
    • +1 (1 vot)    
      corect (Miercuri, 14 octombrie 2015, 9:54)

      eGerula [utilizator] i-a raspuns lui doejohn

      Am ajuns la concluzia ca, canalele 'free' sunt cele mai nocive. Vorba ta, mai bine platesc. Ar trebui sa fie ca la piata: platesti ptr fiecare produs pe care l-ai pus in sacosa. Daca esti prostit, macare sa fie pe banii tai :)
  • -3 (3 voturi)    
    haha (Marţi, 13 octombrie 2015, 22:46)

    qwezczx [utilizator]

    block this with adblock and you will see what bild.de is hidding :))

    http://code.bildstatic.de/1.20.5-release--15.20/bild/built/Konfig/js/packages/core.js
  • 0 (4 voturi)    
    daca tu nu vrei, las' ca vor altii (Marţi, 13 octombrie 2015, 23:09)

    Administrator [hotnews.ro]

    vaivai, nu te lasa sa intri cu adblock. Buey, ma duc la vecinu', ca la el e deschis.
  • +6 (6 voturi)    
    AdBlock are alt scop (Marţi, 13 octombrie 2015, 23:23)

    ac [utilizator]

    Sa blochezi reclamele timpite care nu ma lasa sa citesc contentul. Pe teamliquid.net dau allow, pentru ca au o reclama sus si pot sa vad streamul fara sa-mi zboare grase care slabesc in cinci zile sau /// lui Florin Salam peste email.
  • +10 (10 voturi)    
    Adblock (Marţi, 13 octombrie 2015, 23:37)

    Alex V [anonim]

    Daca site-urile nu exagerau cu reclamele care iti acopera practic ecranul, si ar fi pastrat in schimb un minim de decenta (un banner sus, unul pe lateral si din cand in cand intre continut) atunci nu mai era nevoie de blocker. Actiunile lor disperate dupa bani au dus la nevoia de blocker, creand astfel discomfort cititorilor, sa nu se mai planga acum. Vor ramane fara cititori
  • -3 (3 voturi)    
    Adblock - o problema serioasa nu doar pentru Bild (Marţi, 13 octombrie 2015, 23:57)

    Ciprian [anonim]

    Nu am vizitat niciodata site-ul Bild si nici nu am vazut ce fel de reclame promoveaza, dar utilizarea pe scara larga a programelor tip adblock poate fi o problema serioasa pentru operatorii site-urilor care ofera informatii gratuite si utile. Banii obtinuti din clickurile pe bannere platesc in primul rand serviciile de intretinere a serverului si apoi timpul si efortul pentru obtinerea si intretinerea informatiilor. Exista mitul, in subconstientul multor internauti, ca daca cineva face cu pasiune si dedicatie un lucru, acel lucru trebuie sa fie distribuit gratuit tuturor. Raspandirea necontrolata a programelor de tip adblock va conduce la modificarea modelelor de distribuire a informatiilor pe internet astfel incat tot mai multe site-uri vor oferi informatiile folositoare (care astazi sunt gratis) conditionat de plata unui abonament lunar, anual etc.
    • +1 (1 vot)    
      vezi ca ti-a raspuns (Miercuri, 14 octombrie 2015, 9:56)

      eGerula [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian

      user-ul Alex V. mai sus.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu generalizati (Miercuri, 14 octombrie 2015, 20:34)

        Ciprian [anonim] i-a raspuns lui eGerula

        In comentariul sau Alex V. pune toate site-urile in aceeasi cofa, de parca s-au inteles sa exagereze cu reclamele. Poate ca la categoria de informatii pe care Alex V. o cauta pe internet exagerarea plasarii de reclame este foarte frecventa, insa un adblocker este nemilos cu orice alt site, din orice alta categorie. Administratorii paginilor web cu informatie unica, frecvent actualizata si valoroasa trebuie sa suporte aceleasi consecinte, ceea ce nu este corect. Raspandirea adblocker-urilor va schimba modelul de business. Alex V. are dreptate, site-urile cu continut valoros si interesant vor ramane fara cititorii care nu sunt dispusi sa plateasca pentru informatia care le-a fost oferita, pentru ca timpul si efortul celor care intretin paginile web trebuie compensate.
  • +3 (3 voturi)    
    Test si rezultate (Miercuri, 14 octombrie 2015, 0:09)

    Valentin9999 [anonim]

    Cautati pe internet doua cuvinte "bild adblock".
    Numarati rezultatele. Prea multe.
    Numarati paginile. Dupa ~12 ore sunt zeci de pagini, toate prezentand aceeasi stire.

    Fiecare din aceste site-uri pretinde sa aduca ceva nou si incearca sa scoata bani de la utilizatori vanzand reclame, date personale sau mai nou ... abonamente.

    Daca 99% din acele site-uri dispar, nimeni nu o sa observe.

    PS imi aduc aminte de internetul de acum 15 ani, si pana nu se schimba lucrurile dramatic, adblocker-ele(uBlock Origin) or sa fie primul lucru instalat dupa Firefox.
    • +3 (3 voturi)    
      adauga (Miercuri, 14 octombrie 2015, 11:04)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Valentin9999

      Flahblock si (mai ales) NoScript.
      Safe! Fast!
  • +4 (4 voturi)    
    Faliment bai, faliment meritati! (Miercuri, 14 octombrie 2015, 8:05)

    CititorulComentator [utilizator]

    Asa zisele publicatii baga reclame la greu incat reclamele depasesc continutul, cantitativ vorbind, de multe ori continutul este blocat de reclame, si ei se plang cand vrem sa blocam asa ceva.

    Ca si altii, nu sunt impotriva reclamelor rezolabile. Piata pentru AdBlock a fost creata chia de catre aceste publicatii nesimtite!

    Avem si in Romania, plin!

    Sa intrati in faliment daca asa operati!
  • +1 (1 vot)    
    blocati 'bildstatic.de' (Miercuri, 14 octombrie 2015, 8:37)

    heinrich [anonim]

    blocati in Adblock "bildstatic.de" si s-a rezolvat problema.
    • 0 (0 voturi)    
      am incercat, dar... (Miercuri, 14 octombrie 2015, 18:57)

      Laur [anonim] i-a raspuns lui heinrich

      Am blocat toate liniile cu bildstatic, insa acum site-ul arata ca naiba...
  • -1 (1 vot)    
    da (Miercuri, 14 octombrie 2015, 13:24)

    I [utilizator]

    utilizatorul are dreptul sa faca orice pe calculatorul lui. Dar si site-urile au dreptul sa faca orice pe serverele lor. Lumea zice ca oricum o sa dea faliment etc. Dar ce te faci cand toate site-urile o sa procedeze la fel? Sunt sigur ca asa or sa faca, macar daca nu fac bani cu tine sa nu isi consume resursele aiurea.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu-i grav (Miercuri, 14 octombrie 2015, 16:28)

    M4rk [anonim]

    AdBlock se poate prinde cand un site incearca sa-l interzica si configuratia lui se adapteaza.