Sefa Stirilor TVR, Raluca Stroe Brumariu, si-a dat demisia dupa ce televiziunea publica nu a acoperit, vineri noapte, tragedia din clubul Colectiv

de Costin Ionescu     HotNews.ro
Luni, 2 noiembrie 2015, 13:15 Economie | Media & Publicitate

Sefa interimara a Stirilor TVR, Raluca Stroe Brumariu, si-a anuntat luni demisia din aceasta functie, motivul tinand de faptul ca Televiziunea publica nu a acoperit vineri, in regim de breaking news, dezastrul de la clubul Colectiv, dupa cum a confirmat ea pentru HotNews.ro. Ea a spus ca in TVR exista o procedura pentru intrarea in regim de breaking news, dar aceasta nu a fost aprobata, pana acum in Comitetul Director. Raluca Stroe Brumariu: ""Motivul demisiei este ca eu nu am fost aici in acea noapte, iar in absenta mea nu s-au luat masurile care trebuiau luate pentru a se intra in emisie. Pentru ca pe teren au fost oameni - si reporteri, si cameramani, si soferi, iar in redactie au fost producatori si editori si producatorul executiv".

  • Vineri noapte, cand aproape toate televiziunile de stiri, dar si altele acopereau in direct tragedia de la clubul Colectiv, TVR nu a transmis nimic pe post, cazul fiind relatat doar pe site-ul televiziunii. TVR a inceput abia sambata dimineata sa difuzeze materiale despre ceea ce s-a intamplat la Colectiv.

Raluca Stroe Brumariu, pentru HotNews.ro
  • Motivul [pentru care nu s-a transmis nimic] a fost lipsa de decizie din partea celor care au fost aici. A fost decizia sa se intre de dimineata, nu peste noapte. Probabil ca peste noapte s-ar fi putut intra. La mine au sunat, am primit mesaj, dar telefonul era pe silent si nu l-am auzit. De aceea nu am fost aici. Pentru asta eu demisionez. Dar consider ca redactia nu are nicio vina. Oamenii au fost pe teren.
  • Procedura de breaking news exista, dar nu a fost aprobata (...) in Comitetul Director. Sunt multi oameni care trebuie sa se miste in astfel de situatii. Noi nu avem permanenta aici. Avem oameni, dar nu echipa care sa dea emisia in caz ca se intampla ceva. Procedura de breaking news e facuta de mult timp, a functionat cand exista TVR Info. Trebuia sa fie aprobata in Comitetul Director. Nu a fost aprobata. Dar putea sa functioneze si in absenta mea.

Cazul TVR a fost semnalat, luni, si de membrul CNA Valentin Jucan intr-o scrisoare deschisa adresata comisiilor de specialitate din Parlament, in care acesta afirma ca "este inadmisibil ca postul public de televiziune sa nu aiba posibilitatea de a se mobiliza in astfel de situatii de dezastru. Lipsa unei proceduri pentru situatii de urgenta care necesita intrarea postului public in regim "breakeing news" este de netolerat."

Scrisoarea deschisa semnata de Valentin Jucan:

SCRISOARE DESCHISA

Bucuresti, 2 noiembrie 2015

In atentia Comisiilor parlamentare pentru cultura, arta si mijloace de informare in masadin Senat si Camera deputatilor,

Domnilor presedinti,
doamnelor, domnilor parlamentari,


Societatea Romana de Televiziune - SRR, respectiv Televiziunea Romana - TVR, este, conform Legii 41 din 1994, republicata, art. 1, serviciu public autonom de interes national. Totodata, art. 4 al aceleiasi Legi prevede faptul ca Televiziunea publica are, ca obiectiv general, "informarea corecta a cetatenilor asupra treburilor publice".

In fapt, postul public de televiziune are un rol strategic in informarea romanilor, avand inclusiv atributii speciale in transmiterea informatiilor de interes major. In plus fata de prevederile legii, TVR este finantat direct de cetateni prin taxa tv pe care acestia o platesc.

Evenimentele dramatice care au inceput sa se desfasoare din seara zilei de 30 noiembrie, a.c., au fost prezentate pe larg de majoritatea posturilor de televiziune, mai putin de catre postul public. Primele reportaje/trasmisiuni realizate de TVR in legatura cu dezastrul de la clubul "Colectiv" din Capitala au inceput sa fie difuzate abia dupa opt ore de la primele informatii ajunse in presa, adica incepand cu ora 7:00. Pe parcursul noptii, singurele informatii difuzate de TVR au fost in mediul online, pe site-ul sau oficial sau scurte insert-uri de text scris in cadrul programului. Mai mult, jurnalistii aflati la locul tragediei au relatat faptul ca reprezentanti ai TVR s-au deplasat din proprie initiativa la clubul "Colectiv", acestia sunandu-si superiorii. Cu toate acestea, programul TVR nu a fost modificat.

Asa cum am semnalat inca de sambata, 31 octombrie, este inadmisibil ca postul public de televiziune sa nu aiba posibilitatea de a se mobiliza in astfel de situatii de dezastru. Lipsa unei proceduri pentru situatii de urgenta care necesita intrarea postului public in regim "breakeing news" este de netolerat.

Va solicit, asadar, in mod public, sa convocati la audieri conducerea TVR pentru ca aceasta sa ofere explicatii publice in legatura cu lipsa de reactie din noaptea de vineri spre sambata, 30 - 31 octombrie.

Este inadmisibil ca aceasta situatie grava sa treaca neobservata, nesanctionata si fara o imediata remediere.

Fac aceasta solicitare in calitate de membru al Consiliului Nationala al Audiovizualului. Conform Legii audiovizualului nr. 504 din 2002, republicata, art. 11, alin. 6, "membrii Consiliului sunt garanti ai interesului public si nu reprezinta autoritatea care i-a propus".

in curs de actualizare


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV​

VIDEO Suparat ca educatoarea i-a batut copilul, un barbat din Galati si-a facut singur dreptate. Ce i-a facut femeii, la gradinita

Incident grav intr-o gradinita din Galati. Suparat ca a aflat ca educatoarea i-a agresat copilul, un tata a vrut sa ii dea o lectie femeii.
48043 vizualizari
  • +11 (21 voturi)    
    Normal (Luni, 2 noiembrie 2015, 13:23)

    ak33 [utilizator]

    Normal ca nu au aflat de tragedie,era weekend si erau toti la somnic, tvr exact ca bugetarii au program de luni pana vineri de la ora 7 la 15
    • -10 (20 voturi)    
      Eu ma mir ca Herr Klaus nu a fost liber (Luni, 2 noiembrie 2015, 14:09)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      Ca si el are program de luni pana vineri de la ora 7 la 15 . Vineri seara ia coloana oficiala si urca la Sibiu pt siesta.

      Ma mir, chiar foarte tare!
      • +9 (17 voturi)    
        Te miri degeaba (Luni, 2 noiembrie 2015, 14:41)

        Bibanski [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        Omul a fost prezent la fata locului sambata dimineata, a facut apel la compasiune si solidaritate si a solicitat ca ancheta sa se desfasoare in regim de urgenta.

        In plus, pentru informarea ta, Presedintele are dreptul la coloana oficiala. Dar ai auzit si tu de Oprea la Antena 3 si acum o dai cu coloanele in stanga si in dreapta oricand auzi de un demnitar, ca atat de duce capul.
      • +9 (9 voturi)    
        pai si (Luni, 2 noiembrie 2015, 14:44)

        vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        care e problema ca se duce omu acasa vineri seara?

        Noi cand sunt trimisi in degelatie pentru cateva saptamani, angajatorul ne asigura drumurile in fiecare vineri seara/luni dimineata. Pentru ca nimeni nu e sclavul nimanui in 2015.
    • +2 (4 voturi)    
      Gresit (Luni, 2 noiembrie 2015, 14:10)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      Vineri e de la 8.30 la 11.30. De fapt ii gasesti pe la zece jumate si pe la 11 neam.
    • +1 (5 voturi)    
      Hai bre... (Luni, 2 noiembrie 2015, 15:14)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      Asha e la firmele de stat, nu se misca nimic pina nu semneaza 15 directori. Acu, s-o acuzi pe directoare ca avea telefonul pe silentios la 12 noaptea nu mi se pare OK. Teoretic, aia din platou trebuiau sa treaca peste semnaturi si sa difuzeze materialele oricum.
      • +3 (7 voturi)    
        e director la stiri (Luni, 2 noiembrie 2015, 15:49)

        DSS [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        nu are voie sa aiba telefonul pe silent. trebuie sa raspunda non-stop la tel indiferent de ora. sa fim seriosi, aici trebuiau luate decizii sau sa existe proceduri clare. Nu ai voie sa dispari 10 ore
        • +2 (8 voturi)    
          Serios? (Luni, 2 noiembrie 2015, 16:40)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui DSS

          Adica n-ai voie si tu sa ai citeva ore de intimitate? Da' sa faci o baie doua ore e permis? Sau o partida de sex cu partenerul de viata neintrerupt de telefoane? Da' sa-ti uiti telefonul acasa in weekend ai voie? Sau sa pleci intr-o zona fara semnal? Dar sa ti se descarce telefonul sau sa ti-l fure careva e voie?

          Tare se mai pricep unii la a trasa sarcini altora... Nu creza ca fiecare persoana are dreptul la citeva ore de viata privata, mai ales cine e in timpul liber? Sau astia directorii, sa sufere, dai drek de imperilisti imputiti, ca oricum au salarii babane si nu fac nimic decit sa bea cafele, nu? Cam asta e parerea fiecarui ridas despre aia de mai de sus.
          • -2 (6 voturi)    
            Daca esti derector la STIRI , N-AI VOIE ! (Luni, 2 noiembrie 2015, 22:17)

            DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Stai cam prost cu logica stimabile ...
            Nu e asa ca esti bugetar ?!Pleaca in privat sa vedem ce zice patronul cand ai telefonul pe silence ...;)
            • +3 (3 voturi)    
              ... (Marţi, 3 noiembrie 2015, 8:47)

              pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

              Pe tine te suna patronul la 12 noaptea?!?
              Daca accepti, fara sa ai o asemenea clauza in contract, e problema ta.
            • +5 (5 voturi)    
              gogule, lucrez doar in privat (Marţi, 3 noiembrie 2015, 10:36)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

              am aproape 20 de ani de cind lucrez doar in privat. Si daca ma suna patronul, sau vrun coleg, in timpul liber, e posibil sa ma gaseasca, e posibil sa nu. Nu ma da nimeni afara pentru ca n-am raspuns la telefon simbata noapte.

              Exista cazuri in care esti obligat sa fii online in afara serviciului, un exemplu pe care il stiu e la amazon.com, unde softistii sunt obligati, o zi la 2 saptamini, sa fie available in timpul liber in caz de urgenta. Se numeste "on-call". Dar asta e cu totul alta chestie. O zi la doua saptamini, stii cind e. Si daca nu esti available e posibil sa te dea afara. Dar de aici la a acuza pe cineva ca de ce n-a raspuns noaptea la telefon e cale lunga.

              Doar cineva care n-a lucrat in viata lui ceva mai sus de vinzator in supermarket sau paznic de noapte poate sustine ca la privat esti penalizat daca nu raspunzi in crucea noptii la telefon....
              • +1 (1 vot)    
                Puisor,cred ca nu stii ce inseamna TV ! (Marţi, 3 noiembrie 2015, 20:36)

                DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

                Sau nu intelegi ce inseamna sa lucrezi la STIRI in televiziune !
                Vezi ce zic cei de la CNN sau BBC...cum e cu telefonul pe silence ..;)
                Nu ma intereseaza parerile celor care lucreaza in multinationale si cred ca lucreaza la "privat "...in media este altceva.
                • 0 (0 voturi)    
                  vezi (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 10:27)

                  bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

                  Domnu gogu, daca tot esti asha expert in tv, spune-ne tu cum e cu telefonul pe silent la CNN si BBC. Eu inclin sa cred ca habar n-ai, dar uimeste-ma.

                  Nu lucrez in TV, dar m-ash mira sa se bazeze BBC pe telefonul deschis al sefului al mare. Cum ziceam si mai sus, seful poate fi in momentul ala pe buda, poate face un dus, poate e racit bocna, poate a facut o indigestie, poate e la dentist cu freza in gura. Ce face atunci BBC-ul? Asteapta pina seful poate raspunde???

                  Chesita asta cu seful care le stie si le face pe toate e o ramasita de pe vremea comuinismului. In tarile cu apa calda exista delegari de responsabilitati, proceduri, etc. Nu se opreste BBC din transmis breaking news pentru ca e seful stricat la burta si sta de-o ora pe WC. Si sunt convins ca si la televiziunile noastre private tot asha merge treaba. Se deleaga responsabilitatea.
          • -2 (2 voturi)    
            Telefonul pe silent (Marţi, 3 noiembrie 2015, 10:58)

            daniel [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

            Exista posibilitatea de a avea telefonul pe silent, INSA poti ca pentru unele numere sa il faci sa sune.

            Oamenii sunt destinati greselii, iar a pune telefonul pe silent poate sa fie o greseala/neatentie inclusiv pentru cel de serviciu.

            Setarea de mai sus o au deja mai multe telefoane cu Android din fabrica, trebuie doar sa stii sa-l configurezi.

            Mi se pare un gest ok de a demisiona, desii nu tratezi problema sa o rezolvi, doar sa o ignori...
            • +1 (1 vot)    
              Nu spun ca tehnic nu se poate (Marţi, 3 noiembrie 2015, 13:58)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui daniel

              Dar nu poti pretinde cuiva aflat in timpuil liber sa raspunda la telefon. Poti sa incerci sa-l suni, dar nu sa pretinzi sa si raspunda. Inafara cazurilor special stipulate in contractul de munca, e de bun simt sa nu pretinzi astfel de lucruri.
      • +1 (1 vot)    
        Daca nu esti tu, delegi (Marţi, 3 noiembrie 2015, 14:30)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Un secretar de redactie, responsabil, ce-o fi, exista intotdeauna. Tocmai pentru astfel de situatii. Ca ala face sau nu ceva, oricum prima chestie e sa il trezeasca pe cel mare. Cel putin asa stiam ca era odata.
        • 0 (0 voturi)    
          asta e altceva (Marţi, 3 noiembrie 2015, 17:05)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ac

          cu asta sunt de acord. Pun pariu ca in televiziunile private nu s-a asteptat aprobarea de la seful al mare. Probabil acolo exista proceduri si responsabilitati gindite coerent, ceea ce la TVR nu are cum exista, ca-i firma de stat.
  • +18 (22 voturi)    
    mediocritate profesionala (Luni, 2 noiembrie 2015, 13:33)

    Doran [utilizator]

    Ba da. S-a acoperit prin ignoranta izvorata din mediocritatea unei institutii populata de neveste, odrasle si lingusitori abili. Cand declaram falimentul??
  • +14 (14 voturi)    
    TVR , tragedie colectiv (Luni, 2 noiembrie 2015, 13:34)

    Vio [anonim]

    Macar atat , o demise de onoare !
  • +10 (16 voturi)    
    ... (Luni, 2 noiembrie 2015, 13:42)

    pathfinder [utilizator]

    Si-a dat demisia aiurea.

    Asta daca nu cumva in contractul de munca scrie, pe undeva, ca trebuie sa raspunda la telefon si la 12 noaptea.

    Ceea ce-i imposibil, ca doar nu-i ministru, pompier sau mai stiu eu ce...
    • -8 (12 voturi)    
      telefonul de serviciu nu-l pui pe SILENT! (Luni, 2 noiembrie 2015, 14:18)

      lili [anonim] i-a raspuns lui pathfinder

      Ma indoiesc eu ca era in tara....se plimba prin Venetia, probabil....mai stii?!
      Asa, de curiozitate, unde erati, dna Raluca?!
      Daca nu este secret personal...totusi, inlocuitor trebuia sa existe, altfel e varza TVRul...
      • +4 (8 voturi)    
        Ce vorbesti? (Luni, 2 noiembrie 2015, 14:50)

        Bibanski [utilizator] i-a raspuns lui lili

        Fara nicio legatura cu subiectul articolului, afirmatia din titlul tau este stupida. Asa stii tu, ca telefonul de serviciu trebuie sa functioneze oricand? Noaptea, in weekend, in concediu?

        Asta de unde ai scos-o, din putul gandirii???
      • +5 (5 voturi)    
        Ba da! doar daca ai un job in care, (Luni, 2 noiembrie 2015, 15:47)

        dbdb [utilizator] i-a raspuns lui lili

        prin contract si platit, sa accepti sa ai obligatia sa raspunzi la telefon indiferent de ora la care esti sunat. Si nu prea sunt multe joburi la care se poate pretinde asta.
      • +3 (3 voturi)    
        TVR-ul (Luni, 2 noiembrie 2015, 15:47)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui lili

        e varză din epoca prerevoluționară și nu s-a făcut bine niciodată pentru că acolo funcționează în marea lor majoritate tot cei din trecut, în persoană și prin urmașii lor.
  • +25 (25 voturi)    
    Gest de decenta (Luni, 2 noiembrie 2015, 13:42)

    skanda7 [utilizator]

    In Romania isi dau demisia doar oamenii cu bun simt iar jegurile tin cu dintii de scaune...
  • +3 (19 voturi)    
    varza damboviteana.... (Luni, 2 noiembrie 2015, 13:58)

    lili [anonim]

    Si asta la postul national pentru care noi platim DEGEABA taxa Radio-TV.
    Toate televiziunile dfe stiri au transmis, numai TVR "nu are aprobata procedura de Breaking news" !
    Pai, sa nu-ti vina sa urli?!
    TVR nu se deosebeste cu nimic de oricare alta institutie publica din Romania, unde domneste incompetenta si indiferenta....varza damboviteana, stimata doamna Raluca!
    Vai de mama voastra.. pai, doamna Raluca, daca vineri seara la ora 22:15 era un cutremur de gradul 7 pe Richter in Romania si afecta tara toata si Bucuretsiul, ca ala din '77, ce facea TVR, cand telefonul dvs era pe Silent si va plimbati prin Venetia, de pilda?!
    Transmitea a 2-a zi, dimineata?!
    Nu sunteti normali la cap...nu....
    In TVR nu exista adjuncti sau ce-oti avea, inlocuitori la comanda, adica responsabili in lipsa dvs, care sa IA DECIZII!?
    Cine NU a luat decizia corecta de a transmite?!
    De ce vorbiti la modul impersonal: "nu s-a luat decizia", cine Doamna trebuia sa o ia?!
    De ce nu cereti demisia acelei persoane, a existat o persoana care trebuia sa ia decizia in absenta dvs?!
    Dvs la ce ora ati vazut prima stire despre tragedia de la Colectiv?! La ce post TV sau radio?!
    Nu ati sesizat ca TVR nu transmite, la ce post ati vazut dvs informatii pe subiect in acea seara?!
    Sau, chiar erati la Venetia, pe undeva...
    Iar balbaiala cu procedura neaprobata e jalnica, ce manager suneti dvs, doamna?!
    NU stiu cum de v-au numit, nu aveati ce cauta in functia de manager cu asemenea apucaturi nepermise, dar abundente la cei aflati in functii inalte in institutiile statului roman.
    • +8 (12 voturi)    
      E demisia de onoare si e un gest corect (Luni, 2 noiembrie 2015, 14:11)

      AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Cand esti seful unui departament si in lipsa ta nu se misca lucrurile cum trebuie e si vina ta; ca manager rolul tau nu e sa le faci pe toate la orice ora din zi si din noapte, ci sa faci tot ce trebuie ca departamentul ala sa functioneze ca un ceas elvetian, cu sau fara tine.
      • +1 (1 vot)    
        Corect! (Luni, 2 noiembrie 2015, 15:48)

        dbdb [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

        Pe perioada in care nu esti disponibil, trebuie sa fie cineva care iti tine locul.
      • 0 (2 voturi)    
        SI DEMISIA DE "DEZONOARE" CARE E ? (Luni, 2 noiembrie 2015, 17:20)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

        Oameni buni, terminati cu chestia asta "demisie de onoare". Nu exista decat demisia pura si simpla . Daca s-ar admite existenta unei demisii de "onoare", ar trebui sa admitem si existenta reversului ei : demisia de "dezonoare". Logic, nu ? Dar cine stabileste cand avem de a face cu demisia de onoare si cand cu cealalta, de dezonoare ? In realitate, vedem demisii de onoare,( la noi se spun "prostesti"), in tarile nordice, unde cate o Doamna Ministru, isi da demisia , imediat ce s-a publicat o stire de un rand, cum ca si-a cumparat o ciocolatica de 1,75 euro folosind cardul institutiei. Despre ce onoare vorbim in Romania la ministrii si demnitarii romani , precum si la functionarii de tot felul, care sunt dezlipiti cu forta de scaunele lor de sefi pt a fi bagati direct la puscarie ?
    • +8 (8 voturi)    
      n-auzi ca (Luni, 2 noiembrie 2015, 14:49)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui lili

      femeia si-a dat demisia pentru asta?
      ce vrei acum sa fie arsa pe rug?
  • +4 (12 voturi)    
    Redus personalul la 25%! Trantori! (Luni, 2 noiembrie 2015, 14:01)

    dinica [anonim]

    Nu-nteleg. Sunt mii de oameni, au care de reportaj si nu au permanenta la stiri?
    Ar trebui redus personalul la 25 la suta. Sunt prea multi.
    Imi aduce aminte de o poveste cu un nene care se duce la doctor :
    -Domnule doctor ma chinui de 10 ani sa fac copii si nu pot...
    -Bine, sa-ti taiem un testicul
    -Aoleu, pai daca nu am putut cu doua...
    -Pai tocmai asta e problema, ca lasa treaba unul pe altul...
  • +12 (16 voturi)    
    De ce sa...se deranjeze... (Luni, 2 noiembrie 2015, 14:04)

    morometu [utilizator]

    Este un post public pentru care platim cu totii doar... pentru ca detinem contoare de...curent .
    Ca de obicei, nu stim pentru ce...nu vedem de ce... Esential este ca platim! Cica...ne informeaza...
  • +4 (6 voturi)    
    Compasiune pentru victime... (Luni, 2 noiembrie 2015, 14:14)

    periscop [utilizator]

    ...însă cred că s-a făcut prea mare circ din această tragedie.
  • +2 (4 voturi)    
    TVR...TVR... ACEIASI... (Luni, 2 noiembrie 2015, 14:36)

    Susufler0 [utilizator]

    Nicio diferenta intre actuala TVR si surata ei din anii 90, condusa de academicianul Razvan Theodorescu, cand "ceata" care invaluia evenimentele si mineriadele ii impiedica pe "teveristi" sa-i informeze pe romani in timp real despre cele ce se intamplau in capitala tarii. Vad ca deja unii au inceput sa pice in plasa falsilor oameni de onoare. Demisia sefei interimare de la redactia de stiri a TVR nu este suficienta E prea simplu sa scapi doar cu atat pt incompetenta crasa demonstrata. Mai e un pic si o sa fie facuta eroina si om de onoare asa cum aud-culmea !- ca incepe sa se spuna despre patronul Clubului "Expirat", individ care se auto plasa , conform propriei declaratii, in fruntea celor ce vor incepe lupta pt ca ceea ce s-a intamplat vineri seara sa nu se mai repete niciodata. Insul asta, de un cinism greu de suportat, nu si-a consultat avocatii inainte sa vorbeasca, pt ca altfel i s-ar fi spus ca i se poate si lui deschide dosar penal pt punerea in pericol a vietii celor ce i-au frecventat clubul. Ca sa devii infractor nu trebuie neaparat sa moara oameni din cauza ta, e suficient sa le pui viata in pericol iar individul asta tocmai s-a auto denuntat, sperand-credea el -ca va deveni un erou. Mai curand,insul si-a facut suma si a realizat faptul ca noile reglementari pt functionarea cluburilor vor fi draconice si nu le va putea respecta. Atata tot !
  • +3 (5 voturi)    
    pai TVR e televiziunea romanilor? (Luni, 2 noiembrie 2015, 14:38)

    yellowdog [utilizator]

    e de partid
  • -1 (9 voturi)    
    băi, (Luni, 2 noiembrie 2015, 14:42)

    Anonim [anonim]

    vită incompetentă. Eu (și toți din această țară minunată), plătesc taxă tv și radio. Asta în condițiile în care de 15 ani nu am televizor în casă. Știi pentru ce-i plătesc? Pentru ca atunci când e criză, tu să nu ai telefonul pe silențios când se întâmplă. Pentru ca tu să nu ai angajați care să aibă creier cât o conopidă. Pentru ca atunci când e război, catastrofă, tragedie, ce-o fi, să fiți la fața locului și să faceți legătura între oameni. Pentru ca muntele ăla comunist de clădire să nu fie spațiu de depozitare hârtii, decoruri și angajați incompetenți. Nu te finanțez să dormi, ci să-ți faci treaba. Înțeleg că e un copac întreg de funcții prin care trebuie să plimbații hârtii și aprobări, dar asta se întâmplă la voi începând cu „cine bagă tripluștecherul în priză?” până la „cine ne trimite pe teren la catastrofe?” Dă-te afară și pe tine, mulțumesc, dar, pentru numele lui Dumnezeu, ia după tine și pe toți dinozaurii cretini care lucrează după „așa se face la noi”, bine? Mulțumesc.
  • +3 (3 voturi)    
    Nu e suficient! (Luni, 2 noiembrie 2015, 14:50)

    Horcea Digaler [anonim]

    Dupa parerea mea, primul care trebuie sa-si dea demisia este producatorul general! Acest producator care nu are nicio treaba cu meseria de jurnalist. Acest fanfaron proaspat delegat in functia de producator general pe considerente politice! Acest `smecher` care si-a angajat amanta( actuala sotie) pe post de jurist in TVR, in situatia in care angajarile sunt blocate si in 2013 au fost disponibilizati 700 de angajati. Sa nu mai vorbim de faptul ca acest producator general, pe numele lui Liviu Nicolescu( poate numele de Nicolescu va spune ceva, ceva din Arges) a fost gasit incompatibil de catre ANI.....Sa mai mentionam si ca acest Nicolescu are cateva dosare penale de pe vremea in care lucra la SRR....cum e posibil ca Irina Radu sa numeasca producator general interimar un incompatibil declarat si penal in cercetare????
  • -4 (6 voturi)    
    a fost numita si asta "pe incredere" (Luni, 2 noiembrie 2015, 14:58)

    natbl73 [utilizator]

    ...ca sefa de la ONJN care nu a anuntat ca nu au licenta si nu a blocat site-uri de pariuri sportive, si acum vrea se amendeze 54.000 de oameni care au folosit site-urile respective?!