UPDATE FOTOGALERIE Un protest cu huiduieli inregistrate a blocata sedinta CNA / Sediul Consiliului, impanzit cu afise in care se cere demisia Laurei Georgescu / Discutarea cazului Colectiv, amanata pentru ca la sedinta nu era prezent avocatul Antenelor

de C.I.     HotNews.ro
Marţi, 10 noiembrie 2015, 10:05 Economie | Media & Publicitate

Poza la CNA
Foto: HotNews.ro
Holul CNA si sala de sedinte a Consiliului erau impanzite, marti, cu afise in care se cerea demisia Laurei Georgescu. Pe un birou amplasat pe hol era si o lista pe care erau invitati sa o semneze toti cei care doresc demisia presedintelui CNA. Acest for urmeaza sa discute, marti, modul in care televiziunile au tratat tragedia de la Club Colectiv, in zilele de 31 octombrie si 1 noiembrie. Sedinta CNA a inceput marti in absenta Laurei Georgescu.
  • UPDATE 10:30 La doar 30 de minute de la inceputul sedintei, aceasta a fost intrerupta pentru jumatate de ora, dupa ce membrul CNA Valentin Jucan a dat drumul unei inregistrari in care se aud huiduieli la adresa Laurei Georgescu, din timpul protestelor de saptamana trecuta de la Universitate.
  • UPDATE 11.20 Membrii CNA au amanat, momentan, discutiile despre felul cum televiziunile au acoperit incendiul de la Colectiv si incearca sa discute, pe fundalul sonor al huiduielilor, diverse urgente precum prelungiri si modificari de licenta. Jucan nu da semne ca ar da inapoi, desi mai multi colegi i-au spus ca discutarea primului punct al agendei de sedinta - derapajele in acoperirea TV a incendiului - este "asteptata de toata societatea" (citat membru CNA Lorand Turos). Ramane de vazut daca acest subiect va fi discutat tot azi, dupa cele tehnice.
  • UPDATE 11.40 Sedinta CNA a fost oprita din nou. Nu este limpede daca si in ce conditii va fi reluata.
  • UPDATE 13.30 CNA a intrat din nou in sedinta de zece minute, iar de atunci membrii - care spun ca presedintele trebuie sa plece - se cearta pe tema pozitiei oficiale pe care sa o aiba referitor la demisia/demiterea Laurei Georgescu. Membrul Monica Gubernat: Eu cer demisia Laurei Georgescu, dar si pe cea a lui Valentin Jucan, care "nu-si indeplineste mandatul" incercand sa blocheze sedinta.
  • UPDATE 13.45 Cearta e in toi. Valentin Jucan si Radu Herjeu urla unul la celalalt
  • UPDATE 13.52 Spiritele s-au linistit, iar membrii CNA au decis prin vot sa ceara Parlamentului o discutie pe tema problemelor cu care se confrunta CNA in conditiile prezentei Laurei Georgescu la conducerea acestui for
  • UPDATE 14.05 CNA a decis sa amane discutarea primului punct de pe agenda sedintei - acoperirea TV a incendiului de la Colectiv. Motivul: La sedinta nu e prezent avocatul Antenelor!
In prima jumatate de ora de sedinta a Consiliului National al Audiovizualului (CNA), membrii forului au discutat fara sa ia vreo decizie daca sunt sau nu de acord cu o propunere ca fiecare dintre ei sa-si exprime public acordul ca Laura Georgescu sa demisioneze. Propunerea fusese facuta de membrul Florin Gabrea.

Cand sedinta era pe punctul sa inceapa efectiv, Valentin Jucan a spus ca el va bloca sedintele CNA pana cand Laura Georgescu va demisiona sau pana cand Parlamentul va decide sa o demita prin respingerea raportului de activitate al Consiliului. Alti membri i-au cerut lui Jucan sa astepte pana la pranz ca sa discute in pauza ce pozitie sa aiba membrii referitor la presedintele forului, dar Jucan a refuzat si a dat drumul la inregistrarea cu huiduieli. De atunci, sedinta a fost intrerupta, urmand ca membrii sa incerce sa o reinceapa dupa jumatate de ora.

Amintim ca demisia CNA a fost ceruta si in timpul protestelor din Piata Universitatii, pe parcursul ultimei saptamani. La sediul forului audiovizual, afise prin care se cerea aceasta demisie au aparut inca de saptamana trecuta.

















Citeste mai multe despre   






















8859 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Mentineti presiunea pe ei!!! (Marţi, 10 noiembrie 2015, 10:12)

    Daniel G. [utilizator]

    Camelenonii astia comunisti - trebuie tinuti sub papuc si presiune - altfel nu vor ceda.

    Numai sub papuc si sub imperiul fricii (pontistii, iliescii, oprestii, nastasii, si ai lor sunt fricosi). In sediul DNA au nevoie de "pemparsi' dupa cum spune Codruta - dar imediat ce ies se dau mari in fata camerelor.
  • +11 (11 voturi)    
    Trebuie alungata (Marţi, 10 noiembrie 2015, 10:20)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Aceasta nesimtita, sluga a mafiei rosii trebuie alungata cu pietre daca nu se da dusa. E o impostoare politruca, aflata in solda criptocomunista
    • +3 (3 voturi)    
      Corectitudinea politica... (Marţi, 10 noiembrie 2015, 12:58)

      JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ... o va tine in functie, din pacate.

      Adica va da in judecata subalternii pentru hartuire, agresivitate, ultraj, etc.
      Si e foarte probabil sa castige...

      Are un mandat de care tine strans cu dintii... sigur are rate de platit ca Ciorbea...
  • +11 (11 voturi)    
    Toma Caragiu - Mefisto: (Marţi, 10 noiembrie 2015, 10:45)

    Pacala se intoarce [utilizator]

    "Nimereşte câte unul o slujbă grasă, cu leafă mare, cu... Şi nu-i vorbă că şi munceste, şti, munceşte, da. Pleacă cu o hârtie la semnat la ora 8 şi se întoarce la birou la ora 3. Şi îi merge, îi merge. Toţi se-ntreabă - mă, cine-l ţine pe ăsta în braţe. Dracu' ştie... Vă jur, vă jur că nu ştiu nimic. De unde... Însă ei, ei ştiu toţi. Dar tac, tac pentru că tăcerea e de aur."

    http://www.romanianvoice.com/poezii/umor/tc_mefisto.php
  • +9 (9 voturi)    
    Prelungirea lui Ponta in CNA (Marţi, 10 noiembrie 2015, 10:57)

    Trojan.H [utilizator]

    Eu as fi pus pe prima pozitie pe lista revendicarilor inlaturarea acestei scirbosenii useliste.
  • -4 (10 voturi)    
    De ce nu rezonez cu ”Strada” și ”Piața” - partea I (Marţi, 10 noiembrie 2015, 11:22)

    Un nene din Moldova [anonim]

    E clar că CNA are nevoie de curățare fiind o instituție cu o conducere profund coruptă, dar eu nu rezonez cu protestele din ultimele zile. De ce?

    Am fost la protestele din anii trecuți. Acum nu mai vreau. De ce? Pentru că marea majoritate a celor care ies în stradă și zbiară împotriva corupției sunt și ei parte a problemei și nu vor să recunoască asta. Vor să se schimbe sistemul politic și clasa politică, dar schimbare în dreptul lor nu vor.

    Cam câți din cei ieșiți în stradă fac afaceri 100% curate? Cam câți declară toate cheltuielile sau tot cât produc? Cam câți nu fentează legea sau îi forțează limitele? Tocmai am venit din Israel și am văzut cum se poartă turiștii români. Li se spunea să nu facă fotografii, ei făceau pe ascuns. Dacă le făceai observație, ziceau că au voie să forțeze limitele legii. Nu vă sună cunoscut?

    În avion li se spune că nu au voie să stea lângă ieșirea de urgență dacă nu cunosc limba engleză, ei fac scandal că vor la geam. Li se spune să închidă telefoanele, ei ignoră. Încă nu vă sună cunoscut? Încă nu seamănă cu nesimțirea politicienilor la scară mai mică?

    Câți patroni își bat joc de angajații lor? Câți îi amăgesc și înșală? Am nenumărate cazuri și nu sunt excepții. În stradă sunt colegii noștri corporatiști. Câți oameni răi, invidioși, fără scrupule, egoiști, care își poartă propriul interes sunt printre ei? Destul de mulți. Și nu am nicio îndoială că și voi v-ați lovit de ei în domeniile dumneavoastră de activitate.

    Traficul. Câți merg pe contrasens, te înjură, te sfidează, îți pun viața în pericol pe șosele? Foarte mulți. Și mulți din ei nu sunt din categoria celor cu mașini scumpe sau interlopi.
  • -4 (10 voturi)    
    De ce nu rezonez cu ”Strada” și ”Piața” - part II (Marţi, 10 noiembrie 2015, 11:23)

    Un nene din Moldova [anonim]

    Astea sunt doar o mică parte a motivelor pentru care întâi e nevoie de schimbare la noi. Ignoranță, sfidare, nesimțire, invidie, răutate, egoism, înșelăciune, minciuni, lipsă de scrupule, atenția doar pentru propriul interes etc. Iată doar câteva dintre atributele pe care le împărtășim cu politicienii. Corupția nu e numai în politică. E peste tot. Până în cele mai mici detalii ale societății. Corupție de toate felurile (inclusiv morală) la toate stagiile și în toate domeniile.

    De aceea nu rezonez cu ”Strada” și ”Piața”.
  • +6 (6 voturi)    
    mafia rosie (Marţi, 10 noiembrie 2015, 11:43)

    DimijoareiObt [anonim]

    mereu a stat prost cu constiinta ! Soriciu made in Krem Lin este gros !
  • +3 (3 voturi)    
    CNA (Marţi, 10 noiembrie 2015, 13:50)

    toxx [utilizator]

    are nevoie de curatare... am informatii din surse sigure ca prin 2005 ralu filip lua spaga in pungi de carrefour cu banii infasurati in carpe, iar in dreapta biroului avea o "debara" de 2x2 cu rafturi si totul pus pe caprarii: stanga pungi cu bani, dreapta telefoane de ultima generatie, etc. Facea semn doar din cap cui venea sa aduca ofranda pentru ca poate era ascultat cu microfoane, pt ca era nastase luase sfarsit de la sfarsitul lui 2004. ma intreb oare daca acum e la fel ? prea nu se face nimic impotriva emisiunilor infecte de la TV...