Valentin Jucan (CNA): Interviul cu presedintele Dumei de stat realizat de Digi24, o eroare majora

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 14:10 Economie | Media & Publicitate

Presedintele Dumei de stat, interviu la Digi24
Foto: Digi 24
Valentin Jucan, membru al Consiliului National al Audiovizualului (CNA), considera ca prezenta lui Serghei Nariskin, presedintele Dumei de Stat din Rusia, la o televiziune din Romania, Digi 24, este o eroare majora, avand in vedere ca acestuia i-a fost interzis accesul in Uniunea Europeana, informeaza Mediafax.

"Sergei Naryshkin (Serghei Nariskin, n.r.), presedintele Dumei de Stat a Federatiei Ruse, persoana careia i-a fost interzis accesul pe teritoriul Uniunii Europene prin Decizia Consiliului UE 145/2014 este prezentat romanilor de catre un post de televiziune. Este adevarat ca fiecare radiodifuzor isi stabileste propria politica editoriala, insa aceasta independenta editoriala comporta, totusi, si responsabilitati fata de public. Consider ca prezenta televizata a acestei persoane sanctionate la cel mai inalt nivel european este o eroare majora. Legitimarea lui Naryshkin in fata romanilor este, in opinia mea, o sfidare la adresa parteneriatului pe care Romania il are cu Uniunea Europeana si Statele Unite ale Americii. De asemenea, remarc faptul ca aceasta aparitie televizata este o continuare a incercarilor (mai generale) de manipulare a opiniei publice din Romania in privinta politicilor internationale duse de Federatia Rusa, politici care au dus tocmai la sanctionarea presedintelui Dumei de Stat. Mai mult, contextul geopolitic in care ne aflam reclama intarirea presei romanesti in privinta promovarii valorilor europene si a parteneriatelor la care ne-am angajat din credinta, nu din conjunctura. Este inacceptabil acest demers de presa", a scris Valentin Jucan, pe contul sau de pe reteaua de socializare Facebook.

Valentin Jucan si-a insotit comentariul cu o imagine din timpul interviului difuzat de Digi 24 cu presedintele Dumei de Stat a Federatiei Ruse.

Pe de alta parte, potrivit site-ului Digi 24, prezent vineri pentru prima data la Bucuresti, Serghei Nariskin a acordat un interviu in exclusivitate acestei televiziuni de stiri.

Serghei Nariskin a efectuat o vizita de lucru in Romania, vineri, pentru a lua parte la o ceremonie de preluare a presedintiei Adunarii Parlamentare a Cooperarii Economice la Marea Neagra de la Parlamentul Romaniei la Legislativul rus - Adunarea Federala. Ceremonia de la Bucuresti a avut loc in cadrul celei de-a 46-a Adunari Generale a Adunarii Parlamentare a Cooperarii Economice la Marea Neagra (APCEMN). Cooperarea Economica la Marea Neagra este o organizatie internationala a tarilor din regiunea Marii Negre.

Mai multi participanti la reuniunea APCEMN l-au primit cu proteste pe Serghei Nariskin, in timpul discursului acestuia din Senat o parte a membrilor delegatiei ucrainene afisand pancarte si batand cu palmele in masa.

De cealalta parte, Serghei Nariskin a spus ca interdictia de a intra in Uniunea Europeana este "ca o actiune a unui barbar" si ca este contra principiilor democratice.

Presedintele Dumei Serghei Nariskin se afla pe o lista cu oficiali rusi care au interdictie de acces in Uniunea Europeana.

Ministerul Afacerilor Externe a transmis, insa, ca Serghei Nariskin a putut fi invitat la summit-ul APCEMN avand in vedere "obligatia de drept international de a permite intrarea celor care, in temeiul unui acord multilateral, se bucura de privilegii si imunitati". Ministerul de Externe a precizat ca Romania a informat partenerii din Uniunea Europeana cu privire la acest caz.


Citeste mai multe despre   









3029 vizualizari
  • -3 (23 voturi)    
    Aloooo!!!!! (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 14:14)

    Vali [anonim]

    Alooo!!!! Dom' Juncan!
    Unde e, dom'le, manipularea, ca am vazut si revazut tot interviul, si n-am vazut nici urma de manipulare!
    Si culmea, eram "chitit" s-o vad !
    • +2 (2 voturi)    
      vazut si revazut? (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 22:01)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Vali

      cam de cate ori? :) tre' sa fie foarte important pentru tine personajul asta daca ti-ai petrecut atata timp ascultandu-l.
  • -1 (19 voturi)    
    Iaca bata-n balta (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 14:25)

    marianmarian [utilizator]

    Uite cine era mai catolic decat Papa si noi habar n-aveam... Presa nu este autoritate publica, stimabile, ci un canal de informare. In mod ideal, ar trebui sa fie informare si atat, nu manipulare, dar exemplele sunt mai degraba negative. Asa ca prezenta unuia ca Nariskin la un interviu nu e vreun act abominabil. Ar fi asa ceva daca Digi24 ar fi fost de fapt Russia Today, pentru ca atunci avem de-a face cu manipularea sub forma de "presa".

    Iar, ca parenteza, sa spui ca Digi24 participa in modul asta la campania de manipulare a rusilor in Romania... e dincolo de orice nivel acceptabil al penibilului. Deci Digi24 "e cu rusii", nu? Zau, stimabile Jucan, absolut penibil.
  • 0 (16 voturi)    
    Comment (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 14:41)

    mt2015 [anonim]

    De ce e de vina Digi24 ? Digi24 ia permis accesul in romania?
  • -3 (13 voturi)    
    o tampenie... (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 14:50)

    Xorciser [utilizator]

    MAE nu l-a lasat de capul lui sa vina in RO, sigur s-a consultat cu UE.
    • -1 (1 vot)    
      da (Duminică, 29 noiembrie 2015, 0:07)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      s-a consultat cu merkel, holande si junker. Iar daca filorusii astia au fost de acord, pudelul johanis a executat ordinul.
  • -1 (11 voturi)    
    Dreptul la informare (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 14:58)

    UpNext [utilizator]

    diversa a publicului este un drept constitutional. Prezenta oficialului rus a fost formal justificata de autoritatile romane, iar interviul nu contine elemente critice la adresa Romaniei. Mai mult, oficialul rus a afirmat ca este corecta, pentru Romania, amplasarea sistemului de la Deveselu, chiar daca acest lucru nu convine Rusiei si obliga la contramasuri. Omul s-a purtat corecti si civilizat.
    Atitudinea lui Jucan este cea de oportunism politic si de carierism de joasa speta!
    In general, nu-i iubesc pe rusi, dar nici nu sunt pregatit sa ii urasc, precum majoritatea gloatei locale! As fi mai circumspect insa cu ucrainienii....
  • -4 (12 voturi)    
    A fost urechiat (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 15:12)

    echidistantul_ [utilizator]

    A fost urechiat de amabsadorul SUA. Si doar nu era sa-l lase pe stapan sa sufere.
    Cenzura lui Ceausescu a fost parfurm fata de ce e acuma...
    • +1 (7 voturi)    
      pravda (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 15:31)

      Io. [anonim] i-a raspuns lui echidistantul_

      am auzit ca va taie salariu sa inlocuiasca su24 ala facut praf de turcaleti
      erdogan i-a zis piticului atomic sa nu se joace cu focul... dar xuilo crede ca turcia e georgia si si-a luat o flegma turceasca pe chelie
      distractiv e ca piticul nu are ce face pentru ca stie ca daca se ia de NATO nu ramane nimic din el... asa ca inghite galusca si ameninta ca altceva nu poate sa faca... pardon mai poate sa mai omoare niste copii nevinovati prin Siria si niste soldati ucrainieni
    • +1 (3 voturi)    
      Romanii, tratati ca nord-coreenii (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 17:46)

      Jan T. [anonim] i-a raspuns lui echidistantul_

      Dupa capul lui Jucan, romanii nu au dreptul sa se informeze in mod liber si sa asculte pe cine vor ei, ci trebuie sa fie tratati ca nord-coreenii sau ca romanii pe vremea dictaturii lui Ceausescu. Iar el, inteligentul taietor de frunze la ciini de la CNA, sa hotarasca ce are romanul dreptul sa afle si ce nu.

      Valentin Jucan e avocatul diavolului agresor, al Noului Imperiu al Raului, deranjat ca ar putea fi ascultata ci cealalta parte si romanul ar afla adevarul. Si nu doar avocat, ci si sluga lui ticaloasa, se vede.

      Desfiintati CNA!
  • +1 (11 voturi)    
    hahahaha (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 15:14)

    mihai [anonim]

    adica vine in ro,vorbeste in parlamentul Romaniei,dar demersul de prese este ''inacceptabil '' loooolll
  • +5 (17 voturi)    
    Rusia in a ei incapacitate bombastica (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 15:16)

    CricCricus [anonim]

    Informarea corecta era ca digi sa ceara justificarea barbariei de a nu accepta un barbar sa-si conteste starea. Daca-l intrebi pe barbar de ce e barbar, el o sa spuna ca restul lumii il persecuta. E ca la puscarie, daca-l intrebi pe un condamnat de ce e la inchisoare, el zice ca e o eroare judiciara si ceilalti ar trebui sa fie inauntru. Un post ca digi ar trebui sa fie mai profesionist, dar s-a aruncat pe goana dupa spectacol si "exclusivitate". A avut-o si nu a stiut sa o foloseasca suficient. Dar rusul oricum si-a dat in petec si si-a aratat agresivitatea si incapatanarea in greseala si singur.
    • -1 (7 voturi)    
      Da? (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 15:38)

      Vali [anonim] i-a raspuns lui CricCricus

      Pai, vino, domnule, cu exemple, ca sa ne dumirim, nu cu generalitati (vorba aluia "chestii supte din deget").
      Vino cu exemplele de "agresivitate si incapatanare" din interviu, ca il am, inca, inregistrat.
      Poate rusul a fost foarte subtil cu incapatanarea si nu m-am prins eu.
      Inca o data: nu tin cu el, dar nici nu am prejudecati !
    • 0 (2 voturi)    
      ”OBIECTIVITATE DE EUNUC”. (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 16:20)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui CricCricus

      Expresia îi aparține lui Droysen, un mare istoric.
  • +2 (8 voturi)    
    ASTAZI TROLII RUSNACI POT SA-SI IA LIBER ! (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 16:08)

    Susufler0 [utilizator]

    "Omul s-a purtat corect si civilizat", spunea cineva pe forum. Ok, asa o fi fost acum, dar ia sa cautati pe Youtube sa vedeti cum il mai injura pe Basescu si cum mai ameninta Romania din cauza "Scutului" de la Deveselu, care acum i se pare in regula.. Pozitia lui Jucan este formal corecta. Chiar daca interdictia UE se refera doar la patrunderea in spatiul comunitar, nu si la comunicare, totusi, interviul luat lui Matrioskin asta reprezinta intr-adevar, o legitimare a omului nr 3 din statul care calca in picioare normele dreptului international si ataca Osetia de Sud, Georgia, ocupa si alipeste Crimeea, incalca suveranitatea Moldovei, isi bate joc de drepturile omului, lichideaza fizic adversarii regimului, macelareste populatii ale altor state, etc.
  • +2 (8 voturi)    
    kolompar (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 16:46)

    oroszmedve [anonim]

    E c-am grav faptul ca d-l Jucan habar n-are de presa, si face parte din CNA. Adica Digi 24 a gresit ca a realizat un interviu cu politicianul rus, dar autoritatile n-au nicio vina pentru ca l-au invitat la Bucuresti? Pai ce are mass media cu deciziile politice, in cazul de fata cu embargoul UE?
    Daca tacea, filozof ramanea...
  • 0 (6 voturi)    
    Demisia lui Jucan (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 16:54)

    marcelpanciu [utilizator]

    In mod normal, dupa acest comentariu inept, Valentin Jucan ar trebui sa-si dea demisia din CNA.
    1. A demonstrat ca nu cunoaste principiile dreptului international.
    2. A demonstrat ca nu e la curent cu evenimentele recente (am vrut sa vad, de curiozitate, daca Romania chiar a incalcat de capul ei vreun embargo invitindu-l pe Nariskin. Am constatat ca tipul a fost la Paris anul trecut, dupa trecerea lui pe "lista neagra", chiar la invitatia UNESCO).
    3. A demonstrat ca nu cunoaste rolul presei in societate, ceea ce pentru un membru CNA e un pacat capital. Trebuie sa fii idiot ca sa afirmi ca presa trebuie sa se subordoneze intereselor geopolitice ale unor aliante militare sau chiar ale unor tari.
    Felicitari Digi24 pentru interviul extrem de profesionist. Jucan, ar cam trebui sa-ti cauti de lucru.
  • +4 (6 voturi)    
    CNA (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 17:28)

    CititorulComentator [utilizator]

    Un ZERO barat populat de zerouri barate!
  • 0 (0 voturi)    
    interesele personale (Vineri, 4 decembrie 2015, 13:18)

    Santos Dumont [anonim]

    Domnu Jucan, cumva va pregatiti sa intrati in politica si va pregatiti terenul isterizand opinia publica? Articolul 30 si 31 din Constitutia Romaniei le cunoasteti? Sau ca sa o luam de la inceput: stiti sa cititi?