Sever Voinescu este noul redactor-sef al revistei Dilema Veche: Am gasit la Dilema o orchestra perfecta. Sunetul Dilemei va ramane acelasi in presa culturala

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 12:36 Economie | Media & Publicitate

Sever Voinescu
Foto: Teatrul National Bucuresti
Sever Voinescu a preluat de la 1 ianuarie funcţia de redactor-şef al revistei Dilema Veche, în locul lui Mircea Vasilescu. Intr-o declaratie pentru Mediafax, Sever Voinescu afirma ca a gasit în redacţia publicaţiei "o orchestră perfectă" şi că "sunetul Dilemei va rămâne acelaşi în presa culturală românească".

"Am găsit în redacţia revistei Dilema o orchestră perfectă, alcătuită din redactori pe care îi cunosc de ani mulţi şi pe care îi preţuiesc. Sunetul Dilemei va rămâne acelaşi în presa culturală românească şi principala mea responsabilitate va fi aceea de a-l păstra nealterat. Tot ceea ce cititorii Dilemei şi iubitorii Dilemei găsesc de ani de zile în această revistă, respectiv spiritul revistei, aşa cum a fost el definit într-un faimos articol fondator semnat de domnul Andrei Pleşu la începuturile revistei, va avea în mine cel dintâi apărător", a afirmat Sever Voinescu.

El a precizat că tranziţia de la un redactor-şef la altul "se va petrece extrem de lin".

"Mircea Vasilescu rămâne un membru de bază al echipei Dilema, rămâne în redacţia revistei Dilema şi are toată preţuirea noastră după cei aproape 20 de ani în care a condus impecabil revista Dilema în vremuri mai bune şi în vremuri mai proaste", a mai spus Sever Voinescu.

Acesta a precizat că planurile sale concrete privind viitorul revistei Dilema Veche le va discuta mai întâi cu redacţia publicaţiei, urmând ulterior să fie anunţate public.

Sever Voinescu, în vârstă de 46 de ani, este avocat şi publicist. A fost deputat, în perioada 2008-2012, consilier al Secretarului General al Guvernului (între 1997-1998), secretarul general al Ministerul Afacerilor Externe (între 1998-2000), consul general al României la Chicago (2000-2003) şi coordonatorul programului de politică externă din cadrul Institutului pentru Politici Publice (2004-2008).

De asemenea, Sever Voinescu este membru al Grupului pentru Dialog Social. El a fost şi comentator politic al ziarului Cotidianul şi colaborator al revistei Dilema Veche.

Revista Dilema Veche face parte din portofoliul Adevărul Holding, alături de cotidianul Adevărul şi tabloidul Click!. Directorul fondator al revistei este scriitorul Andrei Pleşu.













Citeste pe Stirile ProTV​

VIDEO Suparat ca educatoarea i-a batut copilul, un barbat din Galati si-a facut singur dreptate. Ce i-a facut femeii, la gradinita

Incident grav intr-o gradinita din Galati. Suparat ca a aflat ca educatoarea i-a agresat copilul, un tata a vrut sa ii dea o lectie femeii.
4060 vizualizari
  • -10 (28 voturi)    
    cotoi (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 12:54)

    Mazeta [utilizator]

    Cum se face că în epoca tehnocraților, a specialiștilor nemânjiți politic, Dilema are ca redactor-șef pe fostul vicepreședinte PDL?
    • +1 (13 voturi)    
      Bai Mazeta prostilor, lasa-ne ! (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 18:19)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Bai trolii lu' peste, se vede cine va plateste dupa laturile pe care le aruncati !
    • +9 (15 voturi)    
      Întrebare greșită. (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 19:08)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Corect ar fi să întrebi//cum se face că PSD cu atâția intelectuali cu doctorate nu are oameni capabili//?
  • -10 (28 voturi)    
    PERFECT ! (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 12:58)

    pointless man [utilizator]

    Continuați sub ”excelenta” deviză ”nici așa, nici altminteri”.

    Adică ”zero barat”.
    • -2 (10 voturi)    
      sub papucul p(le)asalei (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 20:56)

      gazuldebasist [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      Sau, parafrazind o decoratie a statului, credincios in serviciul basist... sub veghea conasului Andrei...
      • +1 (3 voturi)    
        REGRET (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 22:32)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui gazuldebasist

        dar povestea cu ”intelectualii lui Băsescu” este o prostie în care pot crede doar cei spălați pe creier de Antene. Eu m-am referit strict la lozinca confuzionantă ”nici așa, nici altminteri” adică la probleme de principiu nu la coterii. Deci nu mă băgați în ciorba dezinformării.
        • 0 (2 voturi)    
          uscatule si curatule, nu regreta (Duminică, 3 ianuarie 2016, 19:31)

          gazuldebasist [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

          You've made your point, in ciuda nick name-ului. A se citi cliseu cu spalatii pe creier de antene. Doar ca si intelectualii lui Basescu opereza cam in aceleasi spalatorii neurologice. Nici asa, nici alminteri n-are nicicum conotatii de impartialitate, ai vrea mata asta, nu? Ia mai pune mina pe Caragiale sa vezi ce sens i-a dat maestrul sintagmei.
          • 0 (0 voturi)    
            DACĂ DUMNEATA (Luni, 4 ianuarie 2016, 8:20)

            pointless man [utilizator] i-a raspuns lui gazuldebasist

            ai fi pus mîna doar pe un sfert din cărțile pe care le-am citit (inclusiv Caragiale) pur și simplu nu ai fi scris ce ai scris. Și chiar dacă îți treceau prin minte asemenea mizerii, ți-ar fi fost rușine.
  • -8 (24 voturi)    
    Faliment srl (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 13:03)

    smen [anonim]

    Cotoi are maxim un an sa falimenteze dilema
  • +5 (23 voturi)    
    Succes d-le Voinescu & echipa ! (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 14:05)

    Idealistu [utilizator]

    La multi ani !
  • +8 (24 voturi)    
    sever voinescu, dilema veche (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 14:12)

    Anton [anonim]

    Mult succes !
    Cu siguranta vei face treaba buna.
    • -5 (21 voturi)    
      Treaba buna. (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 16:47)

      Un_Oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Anton

      Si mare.

      Vorbiti-ne de mafia retrocedarilor pentru care Basescu facea lobby in criza, cand prostii "strangeau cureaua"!
  • -9 (27 voturi)    
    Poate totusi faceti o evaluare de constiinta (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 14:51)

    bebe [anonim]

    E timpul ca presa independenta sa reflecte asupra modului absolut penibil in care l-a adorat pe Basescu Eu l-am votat pe Base de fiecare data, dar l-am votat fiindca ziare ca Dilema indemnau la asta. Basescu Basescu, in semecheria lui a pus bazele unei oligarhii mafiote care ar putea foarte bine concura cu mafia lasata de Nastase. Disperarea Dilemei cu ICR-ul si alte institutii era absolut penibila. E vremea sa fiti cu adevart independeti si nu sa alergati dupa ciolan cum ati facut cu Basescu.
    • +4 (14 voturi)    
      ce noroc pe tine (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 16:54)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui bebe

      bine ca nu ai citit ziare care sa te-ndemne sa sari de pe bloc.
  • +3 (13 voturi)    
    Fericiti cei fara Dileme,privitorii de Antene ! (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 18:10)

    Plagarus [utilizator]

    Antena3 va primi rangul de "Tribunal al poporului'!
    Gadea, Ursu si Badea vor primi titlul de ''Asesor Popular'' si vor avea cuvant hotarator in justitie, ca ''Organ de Judecata Suprem''.
    Ordin Intact :
    "1.Se va cerceta minutios intreaga arhiva a procuraturii in care este incadrat procurorul inca activ, pentru a scoate la lumina toate cazurile (penale si civile!) in care a fost implicat cetateanul Basescu Traian, indiferent de gradul de implicare a acestuia si de specificul cazului;

    2. Fiecare caz va fi trimis organelor de justitie, in vederea rejudecarii rapide a tuturor cazurilor, organele fiind obligate sa faca un program prioritar de judecare a cetateanului respectiv, pe intreaga perioada a vietii lui, incepand cu anii studentiei".(Ion Ionescu)
    • +1 (5 voturi)    
      Nu pot să-ți dau plus, (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 19:04)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      că m-ai făcut să mă gândesc la soarta celorlați - care mai au dileme și nu se uită la Antene...
  • +2 (16 voturi)    
    Mai citeste cineva Dilema? (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 18:59)

    Sorry Cannot Disclose [anonim]

    Ce pierdere de vreme sa citesti jurnale romanesti cind ai acces la internet!

    Nu v-ati saturat de narcisisti care bat apa in piua (sau o gargarisesc) caznindu-se sa inventeze metafore spectaculoase si alte figuri (de stil) despre care cred ei ca ar fi esenta jurnalismului elitist?

    Nu am gasit in Dilema nici macar o singura informatie utila, nici macar o singura analiza bazata pe informatie verificabila, nici macar un singur text folositor la altceva decit la auto-lustruit ego-urile hipertrofiate ale autorilor-boieri ai mintii din jurul lui Plesu, la inaltarea cu inca macar un centimetru si la consolidarea imaginii propriilor socluri in ochii umezi de iubire platonica ai fetelor batrine, anxioase si depresive de la orase si (mai ales) sate, care citesc presa, articolele din reviste si, neaparat, romanele ultimilor laureati Nobel cu ochelarii de cal ai criteriile scolastice de evaluare si analiza insusite mecanic la orele stupide de literatura romana din liceele tragediei numite Romania.

    Cu astfel de ante-margatori ca boierii lui Plesu, y compris GDS-ul neomarxisto-sorosist, natia asta isi va continua - NEABATUT - traiectoria "din gard in gard".
    • 0 (4 voturi)    
      boierii (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 23:17)

      bec [utilizator] i-a raspuns lui Sorry Cannot Disclose

      lui plesu nu dau doi bani pe romanele ultimilor laureati nobel, habar nu ai ce vorbesti, esti doar un biet frustrat, oricum eu si altii citim dilema pe net.
      Concluzia, mai bine boier al mintii decit iobag al complexelor de inferioritate, ca matale.
    • 0 (2 voturi)    
      plus (Duminică, 3 ianuarie 2016, 1:41)

      CristianG [utilizator] i-a raspuns lui Sorry Cannot Disclose

      Asta meritati pentru post, un plus pe Hotnews.
    • +1 (1 vot)    
      dilema (Duminică, 3 ianuarie 2016, 9:36)

      nimrod [utilizator] i-a raspuns lui Sorry Cannot Disclose

      Bravo, dom'le! Pe bune!
  • +5 (11 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 19:49)

    melcul_naravas [utilizator]

    Da, eu citesc numai Dilema. Si mai am cativa prieteni care sunt , chiar, abonati.Nu se aminteste despre Basescu tot timpul , cum face A3; e o revista de cultura.
    • -4 (8 voturi)    
      insolventi (Duminică, 3 ianuarie 2016, 0:12)

      gazuldebasist [utilizator] i-a raspuns lui melcul_naravas

      Foarte bine ca citesti o revista a unui holding insolvent. Cu fiecare numar, gaura din bugetul de stat creste. Cotoi, Plesu si echipa bine "orchestrata" isi iau salarii bunicele, dar nu se vireaza taxele la buget, in vreme ce mata muncesti probabil pe "2 lei" iar 1,5 lei se duc totusi la bugetul statului si asigurarilor.
      • +3 (5 voturi)    
        Atitudine de borfaș. (Duminică, 3 ianuarie 2016, 11:30)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui gazuldebasist

        Tu citești sau îl scotocești pe jurnalist prin buzunar,să vezi ce-i poți șterpeli?Atitudine tipică de antena 3.Să spună antena 3 cât au strâns și ce au făcut cu banii colectați de pe urma tragediei//Colectiv//.Vezi tu,Dilema Veche nu se ocupă cu coțcării,dar este greu de citit de către unul care numai vrea să afle ce hoții sau mai făcut,cultura fiind o chestie abstractă de care se ocupă unii și antena 3,românia tv nici nu amintește de ei.
        • 0 (2 voturi)    
          atitudine de hahalera prostita (Duminică, 3 ianuarie 2016, 19:36)

          gazuldebasist [utilizator] i-a raspuns lui mircea

          Asta ai gasit sa ma contracarezi? Adeca ce politica si ce discurs au antenele si alte romanii teve? Dilema Veche nu se ocupa de cotcarii, dar se complace intr-un trust unde cotcaria a fost si este structurala - cum sa furi statul. Pe modelul: sintem o lichea dar sa scriem eseuri despre lichele...