UPDATE Antenele, la CNA: Putem transmite din noul sediu din Romexpo in weekend. In februarie, sefii Intact spuneau ca au nevoie de noua luni pentru mutare. Decizia de autorizare a noul sediu a fost amanata

de C. Ionescu     HotNews.ro
Joi, 17 martie 2016, 11:39 Economie | Media & Publicitate

Posturile trustului Intact pot incepe sa transmita din noul sediu temporar din Romexpo la sfarsitul acestei saptamani, au spus reprezentantii Antenelor la CNA, unde s-au prezentat joi pentru a cere aprobare pentru mutarea in noul sediu. In urma cu doar o luna, cand era la apogeu scandalul Antene-ANAF, sefii Antena 1/Antena 3 spuneau, tot la CNA, ca au nevoie de noua luni pentru mutarea din sediul din soseaua Bucuresti-Ploiesti, unde se afla, pana acum, infrastructura tehnica de emisie a posturilor. De data aceasta, membrii CNA sunt precauti si au ridicat obiectii. Dupa jumatate de ora de discutii, Consiliul a luat pauza pentru a verifica mai multe documente. 
  • UPDATE 12.10: CNA a decis, cu vot unanim, sa amane decizia privind autorizarea noului sediu, deoarece a constatat ca in acest moment nu sunt functionale toate echipamentele la Romexpo. Reprezentantii Intact pun ca mutarea tuturor echipamentelor inaintea mutarii efective e imposibila.
  • Gabriel Tufeanu, membru CNA: "Noi am fost gaste, am ascultat de sperietura dumneavoastra, am intrat intr-un scandal ca prostii, ne-am panicat. Acum lucrurile merg in continuare, ma luati tot de gasca... Vreti sa ne faceti probleme. Ziceti ca totul functioneaza cand aseara spuneti ca inca se lucreaza".

Inspectorii CNA care s-au deplasat la pavilioanele din Romexpo unde vor functiona Antenele au spus ca statia de emisie si Master Control Room (MCR) "erau toate montate", dar ca inca se lucra la finisaje.

Reprezentantii juridici si tehnici ai Intact au spus ca "in acest moment, suntem in ultima etapa a procesului de mutare, suntem conectati prin fibra optica cu statia din Bucuresti-Ploiesti, avem una noua instalata la Romexpo". Ei au spus ca redactia mai trebuie echipata cu calculatoare, dar aceasta este "o problema de cateva ore, intr-o noapte", cand se va face efectiv trecerea de la o locatie la alta. "Vor fi doar mici intreruperi", au spus ei, cu exceptia unei intreruperi de cateva ore, in timpul noptii, la sfarsitul acestei saptamani.

Declaratiile au fost primite cu retinere de catre unii membri CNA. Gabriel Tufeanu (membru care a intrat in CNA la propunerea guvernului Ponta) s-a declarat chiar revoltat. El a amintit ca in urma cu o luna sefii Intact spuneau ca e nevoie de 9 luni pentru mutarea efectiva si ca azi aude ca totul e gata, dar aseara, pe post, spuneau ca mai sunt lucruri de terminat la noul sediu.

Reprezentantii Antenelor au spus, insa, despre termenul de noua luni mentionat in prealabil de sefi, ca "o astfel de mutare nu s-a mai facut. Faci pronosticuri, unele pot fi eronate. (...) Ce s-a facut s-a facut cu buna credinta (...) Noi am reusit imposibilul in aceste doua saptamani. Estimarea initiala fusese pentru un cu totul alt plan, care presupunea acizitionarea de echipamente noi. Am fost obligati de ANAF sa recurgem la aceasta mutare cu echipamentele existente".

Noi am reusit imposibilul in aceste doua saptamani. Estimarea initiala fusese pentru un totul alt plan, care presupunea achizitionarea de echipamente noi. Am fost obligati de ANAF sa recurgem la aceasta mutare cu echipamentele existente."

Reprezentantii Intact au spus ca este vorba despre o mutare in mai multi pasi, prima etapa fiind mutarea, provizorie, la Romexpo, dupa care va veni faza finala, in viitorul sediu definitiv din Pipera, acolo unde a avut pana acum studiouri Prima TV.

Lorand Turos, membru CNA, a spus ca el nu vede nicio problema cu mutarea atat timp cat exista un proiect tehnic si o lista a echipamentelor care coincide cu ceea ce se afla la noul sediu. La 11.35, CNA a intrat in pauza pentru a verifica daca toate documentele sunt in regula.


Citeste mai multe despre   











VIDEO Fiul unui primar din Suceava a luat 10 la romana, la evaluare nationala. Ce au aflat inspectorii cand s-au uitat pe lucrare

DNA verifica lucrarile de la Evaluarea Nationala intr-un oras din Suceava. Lucrarea de la romana, notata cu 10, a baiatului primarului este diferita ca scris fata de cea de la matematica.
7384 vizualizari
  • +12 (24 voturi)    
    /// (Joi, 17 martie 2016, 11:45)

    hmara [utilizator]

    Aviz mazeta, fa-evoque si alti fraieri creduli.
  • +2 (12 voturi)    
    deci CNA a zis ca mutarea nu e gata (Joi, 17 martie 2016, 12:16)

    apa nu e uda [utilizator]

    asta e
  • +11 (15 voturi)    
    ROMEXPO la nevoia lui latrina se cunoaste (Joi, 17 martie 2016, 12:19)

    ..13 [utilizator]

    Asa ca sa stim cu cine stam de vorba...

    Latrina la romexpo nu o sa isi scoata ochii...
  • -16 (24 voturi)    
    9 luni e prea mult (Joi, 17 martie 2016, 12:20)

    marian_ulise [utilizator]

    Dar si 5 zile cat vroia anaful nu era un termen realist.
    • -16 (20 voturi)    
      ca dovada ca 2 saptamani au fost suficiente (Joi, 17 martie 2016, 12:25)

      apa nu e uda [utilizator] i-a raspuns lui marian_ulise

      a dovedit asta incercarea de a se muta in 2 saptamani
      concluzia: nu se putea respecta decizia anaf fara pierderea licentei
      ceea ce si doreau postacii :) dar nu aveau onoarea de a recunoaste
      • +7 (15 voturi)    
        dupa rahatul mancat de Gadea mai aveti tupeu? (Joi, 17 martie 2016, 14:20)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

        In primul rand termenul de 5 zile din somatia ANAF e un termen legal prevazut pentru orice somatie. Nu insemna ca peste 5 zile vine un buldozer sa curete mizeria din sediul A3.
        Pe de alta parte Gadea manca rahat ca ii trebui MINIM 9 luni adica cu vreo 260 de zile decat i-au trebui efectiv.
        Si voi inca ii mai dati cu pierderea licentei? Da, CNA-ul ar trebui sa le ridice licenta dar nu din motive tehnice ci din motive editoriale.
  • +17 (23 voturi)    
    Romexpo, de prin anii '90 firma privata (Joi, 17 martie 2016, 12:30)

    Leo55 [utilizator]

    este fostul "Pavilion expozitional Piata Scanteii" de pe vremea lui Ceasca, care s-a privatizat f. f. putini stiu cum.
    Cat au platit actualii proprietari pt zeci si zeci de hectare in zona cea m scumpa a Bucurestiului?
    A facut cineva vreo estimare la cat s-ar ridica valoarea reala si cat s-a platit efectiv.
    Singura speranta ramane tot la DNA, ca dupa cum stiu eu dreptul la proprietate nu se prescrie! Daca a fost hotie sa fie adus inapoi in proprietatea publica.
    Nu de alta dar inainte de "privatizarea" acestuia ma plimbam liber pe acolo, cu copilul de mana, in oricare zi a anului iar acum scrie peste tot Intrarea interzisa- Proprietate Privata!
    • 0 (0 voturi)    
      terenul nu e al lor (Vineri, 18 martie 2016, 15:13)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

      Terenul e concesionat pe 49 de ani, nu e al lui Romexpo. Ca daca era, Romexpo n-ar mai fi existat de cel putin 20 de ani de zile. Acum ar fi fost doar cladiri de birouri si apartamente acolo.
  • +7 (13 voturi)    
    Sa ne luam Romexpo inapoi! (Joi, 17 martie 2016, 13:06)

    Miky60 [utilizator]

    Ar trebui sa facem o manifestare in fata Romexpo sa nu lasam Latrinele sa ocupe Romexpo! Este un loc unde au loc evenimente de IT, Telecom & internet, nu un loc unde niste comunisti pesedisti sa transmita propaganda ruseasca!
    • +8 (10 voturi)    
      trebuie petitia sa isi continue drumul (Joi, 17 martie 2016, 13:32)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      e necesara deratizarea de mesaje retrograde, pro-muscovite , si manipulatoare ....https://petitieonline.net/petitie/02529049/semnaturi/pg8
    • -1 (9 voturi)    
      n-ai butoane la telecomanda? (Joi, 17 martie 2016, 13:56)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      care-i marea problema? Nu ma obliga nimeni sa ma uit la ce nu-mi place, a trecut vremea cand ne adunam la caminul cultural si ne uitam la un singur canal la Telejurnal.
  • +11 (15 voturi)    
    o mica greseala (Joi, 17 martie 2016, 13:07)

    silviust [utilizator]

    Noul sediu e ca un nou-născut in familia Intact, probabil că atunci când au avansat ternenul 9 luni s-au gândit la perioada normală de gestaţie. Atâta doar câ au greşit specia, la şobolani este de 21-23 zile.
  • +5 (9 voturi)    
    pai... (Joi, 17 martie 2016, 13:29)

    za_omu [utilizator]

    sa mai amane vreo noua luni sa fie asezati bine baietii....poate 9 ani chiar...sau indefinit :))
    • 0 (4 voturi)    
      sa ramana cum ati spus (Joi, 17 martie 2016, 13:50)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui za_omu

      indefinit!

      Si sa fie intr-un ceas mai bun!
  • +1 (7 voturi)    
    Democratie (Joi, 17 martie 2016, 13:50)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    E liber la mancat r*t in tara, asa ca latrina 3 nu are a se teme.
  • +3 (5 voturi)    
    mintea romanului de pe urma (Joi, 17 martie 2016, 13:50)

    omidius [utilizator]

    Da-i Doamne romanului mintea de pe urma:
    Gabriel Tufeanu, membru CNA: "Noi am fost gaste, am ascultat de sperietura dumneavoastra, am intrat intr-un scandal ca prostii, ne-am panicat"

    Corect: majoritatea membrilor CNA au inghitit ca niste gaste absolut tot ce le-au spus antenele.
    • 0 (2 voturi)    
      sau au fost deloc motivati ? (Joi, 17 martie 2016, 20:13)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui omidius

      financiar de varan ?
  • +3 (7 voturi)    
    Hai mai repede sa-l eliberam pe Dl Tariceanu (Joi, 17 martie 2016, 14:50)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    ... poate a obosit sa tot dea atita ajutor antenelor. Poate vrea sa se mai uite si la altceva decat la reclamele lor. Sau poate avem surpriza sa constatam ca nu a ajutat destul si mai vrea...
  • -1 (3 voturi)    
    Daca in timpul scandalului,toti postacii (Vineri, 18 martie 2016, 9:05)

    xrogo [utilizator]

    basisti cereau mutarea urgenta a Antenelor,acum tot ei sa mira ca s-au mutat,de ce s-au mutat atat de repede si alte nedumeriri prostesti!
    S-au mutat atat de repede pentru ca noua locatie este provizorie,pana-si fac noul sediu conform standardelor va dura,si asa postacii o sa fie multumiti!!!
    • +1 (1 vot)    
      iti dai seama ca Latrina 3 (Vineri, 18 martie 2016, 11:33)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      va manipuleaza ? sau...tu eshti breh mircica ? sau raspopitul ?. Base e bunic, te rog nu uita, termenul de basist nu e in DEX si nu e de actualitate, desi tare multumit as fi daca azi 18.03.2016 ar fi fost la Cotroceni in locul lui Ciolani$ by GRIVCO