CNA a autorizat studiourile Antenelor din Romexpo. Seful Antena Group: Nu a fost niciun scandal mediatic / Sediul final, din Iride, va fi gata in septembrie

de C. Ionescu     HotNews.ro
Marţi, 22 martie 2016, 11:28 Economie | Media & Publicitate

CNA a autorizat, marti, noile studiouri ale Antenelor din Romexpo, unde trustul Intact a anuntat ca-si muta provizoriu operatiunile TV. Decizia vine dupa ce, saptamana trecuta, CNA amanase o decizie deoarece la noul sediu nu erau prezente toate echipamentele necesare. Prezent azi la sedinta Consiliului, seful Antena Group, Sorin Alexandrescu, a sustinut ca "nu ar califica sub nicio forma drept scandal mediatic" ceea ce s-a intamplat in ultimele doua luni, cand au reclamat ca nu au timp suficient sa se mute din sediile vechi.

El a afirmat ca o echipa de 100 de oameni a facut "un efort supraomenesc" pentru mutarea la Romexpo, ce va fi urmata de mutarea in sediul definitiv, din Iride Business Park (Pipera) in septembrie.

Sorin Alexandrescu a afirmat ca nu a fost nimic fals cand el si alti reprezentanti ai Antenelor au afirmat, luna trecuta, ca au nevoie de noua luni pentru a se muta. El a afirmat ca situatia era "extraordinara" si ca solutia actuala, cu un sediu temporar la Romexpo, nu era de dorit, in conditiile in care sediul definitiv din Iride urma sa fie disponibil in aprilie, iar mutatul in conditii normale ar fi durat mult.

El a spus ca spatiul pe care il vor folosi pe viitor, cel din Iride, este "mai bun" decat actualele studiouri din Soseaua Bucuresti-Ploiesti.

Sorin Alexandrescu la CNA, despre mutare si despre noile sedii:
  • La acel moment (februarie - n.red.), eram intr-o situatie extraordinara. Dupa intalnirea cu dvs am avut o intalnire cu reprezentantii ANAF. In cadrul acelei intalniri nu am primit absolut nicio solutie pentru toate solicitarile noastre. In schimb ni s-a solicitat sa facem un material explicativ pentru motivele acelei solicitari. La respectivul document ni s-a raspuns cu doua actiuni in instanta - una referitoare la blocul turn, alta la sediul din Buc-Ploiesti. Am crezut ca vom gasi o solutie sa nu apelam la aceasta solutie tranzitorie.
  • Alegerea si contractarea structurii finale - in Iride Business Park. Aceasta structura, in care vo fi mutate definitiv toate sistemele noastre de productie si emisie, e disponibila din 29 aprilie. E un spatiu foarte bun pentru nevoile noastre. As putea spune ca in realitate e mult mai bun decat ce-am avut in Bucuresti-Ploiesti.
  • Fata de actiunile indreptate impotriva noastra, a trebuit sa gasim o solutie de avarie, asa incat echipamentele sa nu fie sigilate in sediul vechi si sa nu mai putem functiona. Aceasta solutie a fost gasita intr-un spatiu unde mai avem, e vorba de spatiul din Romexpo. Pentru asta a trebuit sa facem un efort supraomenesc. 100 de oameni au muncit zi si noapte pentru ca data de 24 sa nu reprezinte intreruperea emisiei Antenei. E o solutie tranzitorie. Solutia finala, Iride Business Park, va fi in luna septembrie.
  • Iride: doua structuri, una de 7000 de metri patrati, pe mai multe etaje, destinata exclusiv operatiunilor de productie si emisie. Aceasta cladire are in interior un spatiu unde vor fi amplasate studiourile de stiri Antena 1 si Antena 3. Pe structurile adiacente - departamentele suport. La etajul 3 - toate structurile tehnice, plus redactiile de stiri. Pe langa acesti 7000 de metri patrati, exista o alta cladire de 2000 de metri patrati, pentru activitatea de coordonare si suport.
  • Despre ce s-a intamplat in ultimele doua luni: Nu l-as califica sub nicio forma drept scandal mediatic. Acel termen de noua luni de zile nu reprezinta nicio eroare. As vrea sa va imaginati ca fiecare dintre dvs e in situatia sa fie evacuat din casa. Cred ca nu exista persoana care, cand se pune aceasta problema, nu se gandeste cum sa-si mute familia sa traiasca in conditii proprii. Situatia e si mai complicata cand cineva iti bate la usa si iti zice ca trebuie sa pleci maine.
  • Nu s-a facut nicio greseala in aprecierea termenului de noua luni. Solutia actuala nu doar ca nu ne-am dorit-o niciodata, dar nu s-a intamplat niciodata. Nu e o solutie cu care noi sa fim comfortabili sub nicio forma. A fost o solutie extraordinara pentru situatia in care, in data de 24, cineva sigileaza sediul. Ce facem, blocam toata aceasta tv asteptand ca cineva sa ne sigileze sediile, sau facem un efort supraomenesc, tranzitoriu? Acest lucru l-am facut pentru ca in tot dialogul cu autoritatile nu am primit niciun raspuns. (...) Am luat o masura astfel incat acest trust sa nu se inchida.


Citeste mai multe despre   









4137 vizualizari
  • +6 (14 voturi)    
    "n-a fost scandal mediatic" (Marţi, 22 martie 2016, 11:41)

    Andradda [utilizator]

    Oare chiar li se permite orice acestor specimene?
    Si de ce-ati urlat ca bezmeticii ca va trebuie 9 luni ca sa va mutati? Uite ca v-ati mutat in doua saptamani si ati intrerupt emisiunea doar intr-o noapte pt cateva ore. Si asta din prostia voastra ca n-ati stiut sa va organizati pt ca puteati sa emiteti tot timpul daca ati fi stiut (sau ati fi vrut) sa va organizati.
    Gunoaie anteniste.
    • -5 (11 voturi)    
      ghici ce? (Marţi, 22 martie 2016, 12:13)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      nu mor caii cand vor cainii!
  • +6 (8 voturi)    
    Se muta, aduceti odorizantele... multe, multe! (Marţi, 22 martie 2016, 12:12)

    Susufler0 [utilizator]

    Pana la urma cele 9-12 luni necesare pt mutarea Latrinelor inseamna mai putin de 60 de zile. Tot ce-au facut in aceste ultime saptamani "vedetele" lui Felix, nu a fost decat o noua manipulare marca Latrina TV. Postul TV a manevrat in asa fel conjuncturile incat, inainte de mutare sa mai ia o "gura proaspata" de minciuna, jeg, scandal, sa-si mai umileasca o data telespectatorii (fara ca acestia sa realizeze ca sunt cobaii unui experiment latrinistic), chemandu-i la un miting "de care depinde soarta noastra (a Latrinelor-n.m.) si a voastra" ( telespectatorii postului TV -n.m.), asa cum anuntau "cu lacrimi in ochii" Galdea si Grecoaica in spooturi ultra lacrimoase. De fapt, oamenii lui Voiculescu erau pregatiti, cu mult inainte ca Gelutu sa "clacheze", sa paraseasca corabia ce lua apa serios dupa condamnarea penala a Varanului, in acest sens, batand neoficial palma cu proprietarul cladirii in care Carcotasii isi tineau showul saptamanal. Asa ca CNA a autorizat Latrinelor functionarea. Se muta duhoarea si mai inafara Bucurestiului.
    • +1 (5 voturi)    
      60 zile sunt mai multe de 5? (Marţi, 22 martie 2016, 12:33)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ce parere ai? se puteau muta in 5 zile?
      apropo, terenul ica nu se vinde?
      • -1 (3 voturi)    
        Cunosc domeniul in care s-a purtat batalia ! (Marţi, 22 martie 2016, 14:46)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

        Cel juridic, asa ca pot sa-ti explic. Doar sa vrei sa intelegi. Dar mai inainte imi permit o parere vis a vis de situatia concreta din teren.
        Cred ca in 5 zile puteau emite in regim de avarie. Ma refer la postul de stiri, nu la postul generalist, cu showuri si alte minuni.
        In ceea ce priveste termenul de 5 zile, el are in vedere evacuarea voluntara. Primesti somatia si raspunzi la ea :
        1 Da, ne mutam in 5 zile.(E treaba ta daca dai chix.)
        2 Nu ne mutam niciodata. (In 9-12 luni)
        3 Ne mutam in max. 60 de zile (aveau deja facut aranjamentul cu noua locatie).
        PS. Terenul ? Esti interesat ? Daca vrei iti pun o vorba. Lasand gluma la o parte, nu cunosc raspunsul la intrebarea asta.
        • -2 (4 voturi)    
          Sunt dator o explicatie ! (Marţi, 22 martie 2016, 15:25)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          De ce am scris in paranteza "9-12 luni" in dreptul ipotezei 2 de raspuns "Nu ne mutam niciodata." Pt ca termenul acesta de trei sferturi-1 an, conducea mutarea dincolo de o previzibila castigare a alegerilor parlamentare de catre PSD, cu tot cortegiul de consecinte "valabile" pt Latrine si anume : guvern poitic PSD
          schimbare de sef la ANAF ; ingropare problema;
          prelungiri succesive de contracte de inchiriere ; eventual vanzare la licitatie a sediilor catre firme "prietene" lui Voiculescu si de-aici oricine poate continua sa-si inchipuie finaluri fericite pt Varan.
        • +1 (1 vot)    
          pentru ca se poate discuta cu tine (Marţi, 22 martie 2016, 22:11)

          robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          inca o intrebare dificila:
          de ce toti anti-antenistii urla sa se vanda 2 cladiri evaluate la 10 milioane dar nu urla sa se vanda terenul de 60 de milioane?
          oare pentru ca dorinta nu e de a se recupera prejudiciul ci de a se inchide antena 3?
          • +1 (1 vot)    
            Cu mine poate discuta orice persoana (Miercuri, 23 martie 2016, 0:46)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

            rezonabila !
            Intrebarea nu este dificila. Iti raspund. Eu sunt ,cum cred ca deja ti-ai dat seama, unul dintre "anti-antenisti", dar nu-mi face impresia ca asi urla. Da, vreau ca statul sa vanda imobilele cu un pret cat mai bun pt a se recupera cat mai mult din prejudiciul cauzat de Varan. In ceea ce priveste terenul, iti repet, nu cunosc raspunsul la intrebarea asta. "Nu cunosc" inseamna ca nu stiu care este pozitia statului (ANAF) in aceasta chestiune. Evident insa ca am o parere cu privire la problema ridicata de tine. Cred, pur si simplu, ca terenul in suprafata de cca. 10-11.000 mp este extrem de valoros, dar in acest moment
            piata este prabusita si o scoatere la vanzare a lui ar conduce la obtinerea unui pret mult sub valoarea care se va putea obtine in 2-3, 4 ani maximum. Nu trebuie uitat ca vanzarea aceasta la licitatie se face dupa regulile codului de procedura civila, nu dupa regulile comerciale, respectiv daca nu se prezinta la trei strigari consecutive licitatori, ori , desi prezenti, nu liciteaza, atunci pretul scade de trei ori consecutiv cu cateva zeci de procente in total. Iti dai seama ca in atare conditii s-ar vinde pe un pret derizoriu. De aceea, daca asi avea putere de decizie, eu as dispune vanzarea la licitatie in momentul in care cresc preturile, nu acum. Multumit ?
            • 0 (0 voturi)    
              si pentru cladiri nu sunt preturile jos? :)) (Miercuri, 23 martie 2016, 1:29)

              robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              Alta intrebare, daca raspunzi si la asta.....
              Ministerul agriculturii s-a constituit parte civila ca fiind prejudiciat de privatizarea ICA.
              Instanta a hotarat ca a fost.
              De ce terenul nu s-a intors la ministerul agriculturii daca el a fost pagubit ci s-a dus la ANAF.
              E ca si cum eu iti dau in cap, iti iau portofelul, tu faci reclamatie la politie, sunt prins, judecat iar instanta decide sa dea portofelul ANAF-ului :))