UPDATE Propunerea Pro TV de a difuza Eurovision in Romania a fost respinsa/ Pro TV "continua sa lupte pentru dreptul Romaniei de a participa la Eurovision 2016"

de C.I.     HotNews.ro
Vineri, 29 aprilie 2016, 12:50 Economie | Media & Publicitate

Logo Eurovision 2016
Foto: Eurovision.tv
Organizatia radiodifuzorilor publici europeni, EBU, nu poate accepta propunerea Pro TV de a difuza Eurovision in Romania si de a-l duce pe Ovidiu Anton la Stockholm, potrivit unui anunt facut de EBU vineri. Motivul: Pro TV nu face parte din organizatia europeana, iar Eurovision e o competitie intre "membrii si asociatii" acesteia.

  • Dupa ce, vinerea trecuta, Romania a fost exclusa de la Eurovision din cauza datoriilor TVR catre EBU, Pro TV a lansat saptamana aceasta propunerea de a se implica si si-a anuntat public initiativa in urma cu doua zile. Atunci, seful televiziunii comerciale, Aleksandras Cesnavicius, a spus ca eforturile depuse pana atunci s-au lovit de mutenia oficialilor EBU, dar a declarat ca va continua demersurile pana in ultimul moment, pentru ca, in opinia sa, "nu e nimic care sa impiedice" participarea Romaniei la Eurovision prin intermediul Pro TV. Detalii aici

In declaratia facuta publica vineri, pe pagina sa de Facebook, European Broadcasting Union arata:
  • "Desi Pro TV ne-a abordat cu o oferta de a difuza editia din acest an a Eurovision, nu putem accepta oferta, intrucat aceasta televiziune nu este membra a European Broadcasting Union si Eurovision este o competitie intre Membrii si Asociatii organizatiei".


UPDATE 20.10 Pro TV insista si prezinta "mai multe argumente pentru care participarea lui Ovidiu si a Romaniei la Eurovision ar trebui sa fie acceptata"

Intr-un comunicat remis vineri seara, Pro TV anunta ca va continua "sa lupte pentru dreptul Romaniei de a participa la Eurovision 2016". Postul de televiziune apreciaza ca "abordarea informala aleasa pentru a raspunde unei propuneri oficiale adresate conducerii EBU, pe pagina de Facebook, este inadecvata si consideram ca este important sa prezentam mai multe argumente pentru care participarea lui Ovidiu si a Romaniei la Eurovision ar trebui sa fie acceptata".

Citeste integral reactia Pro TV la refuzul EBU:

"PRO TV continua sa lupte pentru dreptul Romaniei de a participa la Eurovision 2016

Miercuri, 27 aprilie, PRO TV a trimis o scrisoare deschisa catre reprezentantii EBU, insa, pana in acest moment, raspunsul oficial intarzie sa apara. Dupa incercari repetate de a avea o discutie cu oficialii EBU cu privire la optiunile pentru a aduce competitia Eurovision tuturor romanilor, am fost neplacut surprinsi sa descoperim astazi un mesaj publicat pe pagina de Facebook EBU, in care este mentionat ca solutia propusa nu poate fi luata in considerare.

Abordarea informala aleasa pentru a raspunde unei propuneri oficiale adresate conducerii EBU, pe pagina de Facebook, este inadecvata si consideram ca este important sa prezentam mai multe argumente pentru care participarea lui Ovidiu si a Romaniei la Eurovision ar trebui sa fie acceptata.

"As vrea sa mentionez faptul ca ne-am oferit sprijinul pentru a putea obtine cele 3 ingrediente cheie de care depinde succesul unui eveniment - desfasurarea propriu-zisa a evenimentului, concurentul si televiziunea care difuzeaza. Evenimentul se desfasoara in continuare. Ovidiu este pregatit sa participe. Ne-am oferit sprijinul pentru a fi partenerul care se ocupa de partea organizatorica si difuzarea in Romania. In continuare, ne oferim tot sprijinul pentru a asigura toate ingredientele necesare, pentru noi principalul obiectiv fiind reacceptarea lui Ovidiu si a Romaniei in competitie, indiferent de televiziunea care difuzeaza evenimentul. Credem in continuare ca este posibil. Singurul lucru care lipseste este deschiderea catre dialog si determinarea de a discuta posibilitatile de a gasi o solutie", a declarat Aleksandras Cesnavicius, CEO PRO TV.

Valorile care stau la baza EBU vorbesc despre sustinerea cetatenilor, angajamentul de a include pe oricine si dezvoltarea fiecarei comunitati in cadrul societatii de care apartine, precum si construirea unei relatii cu publicul bazata pe incredere, castigata in fiecare zi. De asemenea, EBU crede cu tarie intr-o lume a comunicarii deschise si transparente pentru binele comun, dincolo de motive care tin de profit si isi doreste sa joace un rol important in garantarea libertatii de exprimare si a pluralismului de opinii.

Avand in vedere cele mentionate mai sus, ne asteptam ca institutia EBU sa se conformeze valorilor de baza si sa caute o solutie pentru participarea lui Ovidiu si, implicit, prezenta Romaniei la Eurovision 2016. Avem un castigator al Selectiei Nationale mai mult decat pregatit sa isi reprezinte tara in competitie si ne oferim sprijinul pentru el si pentru toti romanii, punand la dispozitie serviciile noastre de difuzare.

"Acesta nu ar reprezenta primul caz in care o televiziune comerciala transmite competitia Eurovision. In Germania, doua televiziuni, una publica, iar cealalta privata, au colaborat timp de 3 ani (2010 - 2012) si au reusit sa construiasca si o poveste de succes cu Lena Meyer-Landhut, castigatoare in 2010, care a fost sustinuta si promovata puternic de televiziunea comerciala. Acesta este un exemplu care dovedeste ca este posibila o colaborare intre EBU si o televiziune privata", a continuat Aleksandras Cesnavicius, CEO PRO TV.

Astazi, PRO TV spune COME TOGETHER FOR ROMANIA! Petitia pe care am lansat-o miercuri a fost semnata de aproape 14.000 de romani, care si-au aratat sprijinul si dorinta ca Romania sa participe la Eurovision 2016. Initiativa si dorinta PRO TV vin din convingerea clara ca Romania merita sa fie reprezentata pe scena din Stockholm.

Sustine-l pe Ovidiu si semneaza petitia: petitie.protv.ro!"



Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3040 vizualizari
  • +4 (38 voturi)    
    Pe langa (Vineri, 29 aprilie 2016, 13:15)

    UpNext [utilizator]

    faptul ca ne facem de ras in toata Europa prin neparticiparea oficiala a TVR, ca membra EBU, mai adaugam inca o situatie megajenibila, cerand lucruri ilogice, imposibile. Deci, nu suntem numai prosti, da' mai suntem si tampiti.

    Mai ramane sa cerem crearea unei subcategorii - manele - la umatoarea editie Eurovision, la care sa participe televiziuni care au emisiuni speciale de manele, ca-n republica manelistan, supranumita rromanika.....
    • -10 (14 voturi)    
      Corect (Vineri, 29 aprilie 2016, 16:04)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Asa e rumanu... daca nu e si fudul parca nu e prost destul!
      • +2 (10 voturi)    
        N-ai tu treaba prietene cum e romanu' (Vineri, 29 aprilie 2016, 20:11)

        Anges [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

        ...si ce vrea el sa faca pt televiziunea lui nationala. Tu ia-te de mana cu colegu' LiviuX de mai jos si postati mai departe pe HN pt sustinerea lu' Beke Istvan si a mitingurilor secuiesti.
        Poate intelege acum si lumea cam cine nu vrea sa vada TVR-ul traind.
  • -2 (24 voturi)    
    Si totusi (Vineri, 29 aprilie 2016, 13:22)

    Un-oarecare [utilizator]

    Desi cineva vrea sa transmita si sa plateasca, un numar important de telespectatori nu pot urmari acest ''circ''.
    De s-ar desfiinta de tot mie nu mi-ar lipsi, totusi sunt doritori si ar trebui tinut cont si de ei.
    • +9 (17 voturi)    
      si totusi...spectacol gen ProTv (Vineri, 29 aprilie 2016, 14:29)

      gerado [utilizator] i-a raspuns lui Un-oarecare

      Si totusi...tu intelegi ca EBU nu este turma fara stapan? in lume nu-i ca in Romania unde nimeni nu tine cont de reguli, de legi, iar daca ai bani totul se rezolva cat ai zice peste....din pacate din comentariul tau deduc ca si tu esti unul din cei carora putin le pasa de ce-i drept, moral si legal intr-o societate functionala, dar sper totusi sa ma insel. Iar daca m-am inselat, mii de scuze, mea culpa! Cand vrei sa judeci, lasa sentimentele deoparte caci altfel nu dovedesti decat ca nu ai coloana vertebrala...Si inapoi la subiect, era o decizie foarte previzibila caci unde-i lege nu-i tocmeala, iar ProTV nu a facut altceva decat sa se dea in spectacol...simplu ca buna ziua, fie ca ne place sau nu!
      • -7 (15 voturi)    
        Reguli pe naiba (Vineri, 29 aprilie 2016, 15:17)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui gerado

        money talks...
    • -8 (14 voturi)    
      mda... (Vineri, 29 aprilie 2016, 14:34)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Un-oarecare

      discriminare.

      esti cu noi, dintre ai nostri, bine!
      NU - Ura si la gara!

      Atitudine de Evropeni!

      P.S. cat costa taxa de membru? - caci despre aceasta este vorba cred...

      de pe site
      Membership is for broadcasting organisations whose countries are within the European Broadcasting Area, as defined by the International Telecommunication Union, or are members of the Council of Europe.

      Si mai apoi mai exista o solutie juridica: cineva plateste restanta legata de participarea la Eurovision- entitata privata - si isi recupereaza o parte din cheltuieli cu reclama de la Eurovision ... La cat scandal s-a facut s-ar putea sa iasa pe plus...
      • -1 (11 voturi)    
        Daca asta e discriminare mai ai de invatat (Vineri, 29 aprilie 2016, 15:44)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        E vorba de a respecta niste reguli (lucru cu care e drept ca romanii nu prea sunt invatati). Daca ProTV-ul ar fi platit restantele financiare, sunt sigur ca TVR ar fi putut transmite in direct. Oricum nu cred ca ar fi fost o problema pentru o transmisie a inregistrarii mai tarziu, evident tot contra unui cost, dar mai redus. Dar de ce sa plateasca pentru altii? O alta solutie ar fi sa aplice sa devina membri. Numai ca asta ar dura, si iarasi nu stiu daca vor asa ceva. Asa ca mie mi se pare foarte corect!
        • -3 (3 voturi)    
          da multumesc! (Vineri, 29 aprilie 2016, 19:47)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          ca sa devina membru cred ca dureaza...

          Cat depsre bani - TVR sau statul roman va trebui sa plateasca - this is sure!
    • +8 (8 voturi)    
      E clar (Vineri, 29 aprilie 2016, 18:01)

      UpNext [utilizator] i-a raspuns lui Un-oarecare

      ca nu intelegi. Vorbim de televiziuni NATIONALE PUBLICE, nu de canale private, care sunt mii in Europa. Acest concurs dateaza din 1956, fiind cea mai longeviva competitie europeana in domeniu
      https://en.wikipedia.org/wiki/Eurovision_Song_Contest
      si este rezervata exclusiv televiziunilor publice nationale.

      Este FOARTE IMPORTANT sa fii informat si educat , inainte de a afirma ceva, orice, care te poate expune public.....
      • -5 (9 voturi)    
        eronat (Vineri, 29 aprilie 2016, 19:18)

        tba [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

        daca sunt televiziuni nationale publice, de ce are EBU 72-75 membri (nu stiu exact) din 50 de tari?
        • +8 (8 voturi)    
          Pen'ca (Vineri, 29 aprilie 2016, 20:12)

          UpNext [utilizator] i-a raspuns lui tba

          "Members of the EBU are radio and television companies, most of which are government-owned public service broadcasters or privately owned stations with public service missions" Private, dar nu comerciale (pare straniu). Altfel, nu ar fi fost o problema pentru ProTV sau alta companie media privata, de ex. concurentul Intact.
          repet, in 1956, la origine, erau exclusiv companii publice, ulterior afiliindu-se si private de interes social.....
  • +5 (23 voturi)    
    Cererea Protv a fost absurdă. (Vineri, 29 aprilie 2016, 13:27)

    asavreau [utilizator]

    Să se înscrie în EBU și să participe la Eurovision pe banii lor,nu ai noștri.O rușine a fost pentru noi că ne-am lăsat furați atâția ani pentru o competiție nu prea clară privind organizarea și finanțarea.CE interese are proTV la TVR?
  • +4 (16 voturi)    
    Taxa TV inapoi (Vineri, 29 aprilie 2016, 13:51)

    Dedalus [utilizator]

    Eu nu pricep de ce platesc taxa TV.

    Ca sa hranesc mii de oameni platit de TVR?!

    Avem nustiucate televiziuni regionale, parca am fi India.

    De plata taxei la Eurovizion nu s-a ingrijit nimeni...

    ===
    Eu vreau taxa TV inapoi pe ultimii 10 ani. CE am platit pana acum?!
    • -1 (11 voturi)    
      pai daca s-ar masura audienta TVRului (Vineri, 29 aprilie 2016, 14:36)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      comparativ cu alte posturi private s-ar vedea unde sede performanta-

      cineva ar fi trebuit de mult sa fie tras de urechi...
      • +6 (6 voturi)    
        De ce masurare de audienta vorbesti? (Vineri, 29 aprilie 2016, 21:08)

        Anarb [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Aia manarita de televiziunile mari cu care v-a prins Tolo acu' cativa ani, cand a iesit audienta 0 la Petrolul-Steaua (pe vremea aia meci important) doar pt ca era la un post de nisa?
    • +5 (7 voturi)    
      Mda, si CASS inapoi, si taxa de drum (Vineri, 29 aprilie 2016, 19:27)

      Iomen [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Motive sint pentru toate, dar din pacate fara taxe nu se face nimic in lumea asta. Da' asa ne place noua la romani sa ne vaitam.
      Nu taxele sint de vina, iar daca nu-ti place la noi poti sa emigrezi in Anglia si sa platesti 145 de lire taxa sau in Germania 215 euro. Da' deh, ei sint prosti, noi romanii sintem mai destepti.
      • +6 (8 voturi)    
        Pana si Albania are bani sa participe (Vineri, 29 aprilie 2016, 20:21)

        idsoc [utilizator] i-a raspuns lui Iomen

        Noi nu sintem in stare. Daca nu erau destule motive de ras de noi in Europa, tocmai a mai oferit guvernul Ciolos unu'. Si macar daca din economia asta zicea ca a facut rost de bani pt plata indemnizatiei la mame.
        • -5 (7 voturi)    
          Acuma Ciolos e de vina? (Vineri, 29 aprilie 2016, 22:43)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

          Cum, nu mai e Basescu?
          • +5 (7 voturi)    
            Cum spunea cineva mai sus (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 0:43)

            idsoc [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

            ...tu vezi-ti de sustinerea mitingurilor secuiesti si lasa TVR-ul in pace.
            Si daca ai citi comentariul meu la articolul HN despre Starea natiei ai vedea ca am apreciat echidistanta TVR in suspendarea lui Base sau ultimele alegeri prezidentiale.
            Deci incearca alte soparle ca astea nu tin.
            • 0 (0 voturi)    
              Ce sa-i faci unii sunt mai grei de cap (Luni, 2 mai 2016, 14:51)

              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

              Si in plus nici nu stiu sa citeasca... Comentariul de mai sus a fost o gluma. Iar in ce priveste cititul, unde am spus eu ceva de mitingurile secuiesti sau ceva similar?? Nici nu aveam cum sa spun, articolul si cometariile (in afara de cele ale voastre evident - dar ce pretentii poti sa ai de la postacii la comanda) nu pomenesc nimic despre asa ceva, asa ca cine gandeste nu are de ce sa spuna ceva despre asta.
  • +7 (23 voturi)    
    Cui ii pasa? (Vineri, 29 aprilie 2016, 14:05)

    MythRo [anonim]

    Eurovision e un concurs prafuit si irelevant. Melodii de 2 bani, voturi geopolitice. Un soi de manea europeana, personal sunt bucuros ca am scapat de asa ceva.

    Cat despre TVR, ar trebui ars din temelii si refacut, e o reminiscenta comunista trista, mancatoare de bani publici.
    • 0 (14 voturi)    
      de acord (Vineri, 29 aprilie 2016, 14:19)

      vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui MythRo

      Se voteaza pe regiuni,tarile nordice se sprijina unele pe altele rusi cu toti din fostulURSS cei din Serbia cu toti din fosta Iugoslavie..
      • -8 (10 voturi)    
        LoL (Vineri, 29 aprilie 2016, 16:11)

        Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

        Pai aia ce vina au ca se inteleg bine intre tari, inca o dovada ca rumanu se cearta cu toti, e invidios si ranchiunos. Se cearta cu hungurii, cu sarbii, cu castra... pardon bulgarii, ucrainienii, moldovienii.... Invidia va roade bajeti.... Daca era Romania o tara puternica la Eurovision ati fi sarit in sus, asa... va dore-n cot cum va doare in cot ca nationala feminina de gimnastica nu s-a calificat la Olimpiada. Sunteti niste ignoranti! Tot sprijiniti nulitati gen Halep pe aici, cand adevaratii campioni mor de foame si nu sunt recunoscuti la ei in tara dar sunt foarte apreciati in afara.
  • +11 (11 voturi)    
    ... (Vineri, 29 aprilie 2016, 14:06)

    a.nonim [utilizator]

    Asta se stia de la inceput, de vreme ce EBU este o asociatie a posturilor publice. Aparent Romania nu e singura care are televiziune publica, mai sunt inca vreo 70 de tari membre. A fost doar o campanie ieftina, "facem noi ce nu e in stare sa faca TVR".
  • +3 (3 voturi)    
    spectacol tipic pro-teveului. (Vineri, 29 aprilie 2016, 15:55)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    la Eurovision nu se dau manele dar in primul rand nu e televiziune publica.
    Eurovisionul e un rahat cu frisca.
    • -9 (11 voturi)    
      LoL (Vineri, 29 aprilie 2016, 16:12)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      Marutza a ratat sansa sa fie prezentator la Oirovizion. Nu e nimic, o pune de un Manelion si rumanii vor face audienta mai mare decat ar face Eurovisionu vreodata.
  • +9 (9 voturi)    
    Protv (Vineri, 29 aprilie 2016, 20:40)

    madonna0a [utilizator]

    Ei nu spun esenta, trebuie sa plateasca intai datoria TVR apoi sa transmita Eurovision .Asta nu o spun cei de la pro. Ei vor doar profitul.......
  • +10 (10 voturi)    
    Faza 2 (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 1:42)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Dupa ce Stelian Tanase si-a "facut" treaba, TV-ul lui Esca se vrea a fi Televiziunea Nationala . Pare a fi un caz deosebit, poate penal daca SRI ar intra pe fir