Irina Radu - mesaj de calmare pentru angajati, dupa ce a fost desemnata presedinte TVR: Televiziunea are de azi "o conducere legitima"

de C.I.     HotNews.ro
Marţi, 10 mai 2016, 17:33 Economie | Media & Publicitate

Irina Radu, confirmata marti de Parlament in functia de presedinte-director general al TVR, le-a transmis angajatilor, pe intranetul institutiei, un mesaj in care apeleaza la "incredere unii in altii" si ca "bunele intentii si corectitudinea ma vor ghida". Ea anunta intalniri "cu toate colectivele si structurile" incepand de saptamana viitoare. Mesajul vine in contextul in care zeci de angajati au manifestat in curtea institutiei, nemultumiti de modul cum s-a desfasurat procedura de alegere a Irinei Radu.

  • Aceasta a fost votata presedinte-director general al TVR in conditiile in care nu fost propusa de Consiliul de Administratie. CA o propusese pe Monica Ghiurco, dar la audierile din comisiile de cultura a fost audiata luni, la cererea PSD, si Irina Radu: Ghiurco a primit aviz negativ, in timp ce Irina Radu a primit unul pozitiv, iar azi a fost confirmata prin votul din plen. Detalii

In mesajul sau catre angajati, Irina Radu scrie ca "Televiziunea publica are incepand de astazi o conducere legitima". Ea ii asigura ca va "depune toate eforturile pentru ca SRTv sa redevina ce a fost: o televiziune respectata si iubita de public", dar arata ca "pentru a se intampla acest lucru avem nevoie de incredere unii in altii, de discernamant, de capacitatea de a alege adevarul de minciuna si manipulare si de a pune televiziunea inaintea intereselor personale".

Ea anunta ca, de saptamana viitoare, va avea intalniri "cu toate colectivele si structurile din  SRTv pentru a prezenta situatia si intentiile" si arata ca "pentru cei care inca au dubii, imi propun sa-i conving ca bunele intentii si corectitudinea ma vor ghida si acum, ca in toti cei 25 de ani de cariera in televiziune."


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
4608 vizualizari
  • +12 (12 voturi)    
    Ihi (Marţi, 10 mai 2016, 17:49)

    gigifisiune [utilizator]

    Pusa de PSD. Bunele intentii..
    • +2 (2 voturi)    
      Antena 3, TVR, Romania TV = PSD (Marţi, 10 mai 2016, 20:41)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

      PSD are control total asupra televiziunilor asa zise 'de stiri' din Romania (TVR, Antena 3, Romania TV) si o mare influenta asupra celorlalte (Realitatea TV, B1 TV)

      cantitatea de propaganda pe care o vor inghiti fortat romanii, in perioada urmatoare, va fi cel putin la fel de mare si abjecta ca cea din perioada USL
      • +2 (2 voturi)    
        Facem "cum vrea muschii nostri"... (Marţi, 10 mai 2016, 22:03)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Mai conteaza ce a zis CA al TVR ? NU !
        Au audiat pe cine au vrut si au aprobat "cu larga majoritate" candidata (?!) ... nepropusa !

        Astia ne-au incalecat si se comporta precum vatafii pe mosie... !
  • +15 (15 voturi)    
    cat de legitima? (Marţi, 10 mai 2016, 18:19)

    ber [utilizator]

    Nu e o conducere legitima, este o conducere cu legitimatie PSD.
    • +3 (3 voturi)    
      hei (Miercuri, 11 mai 2016, 2:08)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui ber

      La TVR, singurul legitim ar fi fost un lichidator.
  • +8 (8 voturi)    
    Da, da.... (Marţi, 10 mai 2016, 18:27)

    Andradda [utilizator]

    Un mesaj de calmare din partea Irinei Radu
    si
    Un mesaj de cal mare din partea PSD.
  • +6 (6 voturi)    
    Daca voi nu ma vreti, eu va vreau (Marţi, 10 mai 2016, 18:45)

    MPop [utilizator]

    Cam asa suna e-amail ul Doamnei necandid dar ajuns presedinte.
    Asa ceva doar in Romania...CA nu te vrea, angajatii nu te vrea, dar pentru ca te vrea PSD poti prezida asa zisa televiziune a romanilor.

    Nici nu ma mir ca nu se mai uita nimeni la TVR...ma mir ca mai si exista....de fapt e buna la spalat banii pentru politicieni si aruncat cu rahat chiar si in popurul din cele mai mici catune ale tarii unde Antena 3 nu ajunge.
  • +6 (6 voturi)    
    TVR trebuie anchetată cu meticulozitate. (Marţi, 10 mai 2016, 19:43)

    asavreau [utilizator]

    Să știe tot românul că PSD este groparul României.Nimic nu scapă PSD și ce apucă pe mâna lui e alege praful.Noi plătim și ei se îmbogățesc.Irina Radu a îmbrăcat din mers blana PSD susținând legalitatea unui act ilegal.Aștept ca viitorul Parlament să numai cuprindă PSD și să dea o lege prin care toți membrii PSD să plătească datoriile PSD.Au fost numiți de PSD,să plătească PSD.
  • +3 (3 voturi)    
    Irina (Marţi, 10 mai 2016, 19:47)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    frumoasa din padurea defrisata de PSD!
  • +4 (4 voturi)    
    Stia PSD pe ce se bazeaza ! (Marţi, 10 mai 2016, 20:28)

    Susufler0 [utilizator]

    Auzi tupeu la Irina Radu : "Incepand de astazi TVR are o conducere legitima".
    Irina Radu, deci care e miscarea ?A pus careva ochii pe terenurile din Pangratti, dar inca mai respirati, n-ati murit de tot si tu ai fost desemnata sa dai televiziunii publice lovitura de gratie ?
  • +1 (1 vot)    
    Legiunea merge inainte prin partidul comunist (Miercuri, 11 mai 2016, 9:14)

    andreesanu [utilizator]

    Dupa razboi era o zicala " Codrene nu fii trist ,legiunea merge inainte prin partidul comunist ".
    Cloaca TVRista nu se clatina !!!,clanurile ,gastile ,alcovurile sunt mai tari ca legile !!!.
    Romani parlamentarii va vor PROSTI !!,va vor in continuare sa subventionati TVR cu tot cu amantlicurile lui ,cu mafia lui,cu cardasia si rubedeniile cocolosite acolo fara nici un merit.
    Cloaca s-a imunizat ,s-a intarit ,reduta prostiei ,incompetentei si ventilatorul rahaturilor politice ramane
    pe pozitie !!.
  • 0 (0 voturi)    
    Hai sa contestam tot! (Miercuri, 11 mai 2016, 13:59)

    cerceteaza [utilizator]

    Au protestat zeci de angajati...
    Ce inseamna zeci in totalul de peste 2000 de angajati ai TVR?
    Sa incetam cu propaganda anti Irina Radu, doar pentru ca a fost desemnata de alt partid decat PNL. PNL nu este reprezentantul majoritatii, deci nici nu poate pretinde vre-un drept asupra televiziunii nationale. A fost desemnata legal de Parlament, iar Curtea Constitutionala nu poate infirma acest lucru, pentru ca in PNL s-a dovedit ca nu sunt juristi competenti in drept constitutional. Sa incepem cu Emil Boc, profesor de drept constitutional, care a emis in timpul guvernelor sale cele mai multe ordonante de urgenta neconstitutionale.