VIDEO Stalin si soldatii rusi - personaje intr-un nou spot pentru Cumintenia Pamantului. Papaya Advertising a realizat clipul separat de campania oficiala aprobata de guvern. Ce spune seful agentiei

de Costin Ionescu     HotNews.ro
Luni, 22 august 2016, 19:44 Economie | Media & Publicitate

Secventa din spotul Ultimul Tren
Foto: Captura YouTube
O agentie de publicitate s-a apucat pe cont propriu de propria campanie de incurajare a donatiilor pentru Cumintenia Pamantului. Fara nicio legatura cu agentia GMP, cea care se ocupa oficial, in urma unei selectii organizate de guvern, de campania pentru Cumintenie, agentia Papaya Advertising a lansat, luni, in social media propriul spot, intitulat "Ultimul Tren", in care apar inclusiv Stalin si soldatii Armatei Rosii care iau cu ei tezaurul Romaniei. Clipul foloseste un slogan intalnit, cu ceva timp in urma, si intr-o campanie publicitara a unei banci.
  • UPDATE Robert Tiderle / Papaya Advertising: "Este o campanie independenta care doreste sa ajute demersul Guvernului"/ "Stalin apare acolo unde vorbim despre Yalta, iar Armata Rosie nu e o armata, ci am incercat sa sugeram venirea comunismului printr-un tren de propaganda". Vezi declaratiile lui mai jos




Clipul prezinta doi copii ghemuiti pe marginea unei cai ferate, care vad indurerati cum istoria si "altii" - cu accent pe sovietici - le iau romanilor ce au mai de pret. Spotul se incheie cu un tren care duce Cumintenia Pamantului si se opreste in fata copiilor.

Sloganul spotului - care, spre deosebire de mesajele campaniei oficiale, nu include elemente care sa ii ajute pe oameni sa doneze, precum un numar de SMS (existent doar pe o pagina de Facebook asociata) - este "Hai ca se poate. Trebuie sa se poata" / #haicasepoate. Acelasi slogan "Hai ca se poate", fara hashtag, dar cu semnul exclamarii, a fost folosit de Papaya si intr-o campanie mai veche, pentru CEC Bank - vezi aici un astfel de spot CEC.

In aprilie a.c., Ministerul Culturii a selectat grupul GMP, fondat de Felix Tataru,  sa coordoneze campania nationala pentru achizitia operei Cumintenia Pamantului, cu sustinerea agentiei de media Media Investment. Campania a fost anuntata a fi pro bono.

Din informatiile HotNews.ro, la nivel central, la guvern, nu se stia inca, luni dupa-amiaza, de unde a aparut acest nou spot, cu care nici GMP nu ar avea vreo legatura. Dar Felix Tataru a salutat si distribuit, pe Facebook, clipul realizat de Papaya, care s-a raspandit rapid in primele ore dupa incarcarea lui pe YouTube, insotit atat de mesaje de apreciere din partea unor utilizatori ai retelelor sociale ("miscator", "foarte misto"), cat si de mesaje critice, ce vizau in special faptul ca "nationalismul" si armata rosie n-au nicio legatura cu obiectivul campaniei si contextul recuperarii operei Cumintenia Pamantului.


  • UPDATE Ce spune Robert Tiderle, seful agentiei Papaya, despre acest spot si cum a aparut el

Rep.: In ce calitate s-a ocupat Papaya de un spot de promovare a campaniei pentru Cumintenia Pamantului, avand in vedere ca acest "cont" a fost castigat de GMP?

Robert Tiderle:
Avem “conturi” diferite. Clientul nostru este Constantin Brancusi. Vrem ca romanii sa inteleaga cat de mult bine ne poate face opera lui Brancusi, sa-i inteleaga mesajul. Asa ca nu intram intr-un conflict de interese cu nimeni. Ne dorim ca lumea sa vada donatia pentru Cumintenie ca pe o oportunitate, nu ca pe o povara.

Rep.: Are noul spot aprobare de la Guvern / Min. Culturii, ca organizatori ai colectei pentru Cumintenia Pamantului?

R.T.: Are ceea ce am facut noi nevoie de vreo aprobare? Este o campanie de interes public care cere, prin natura ei, un efort national. Chiar este. Cauza este mai importanta decat niste detalii tehnice. Nimeni nu ar trebui sa aiba “ownership” pe dorinta de a face bine, de a incerca sa redea oamenilor increderea.

Rep.: A colaborat Papaya cu GMP pentru acest spot, asa incat sa existe o comunicare unitara?

Nu, nu am colaborat cu cei de la GMP. Este mai important insa ca ne dorim acelasi lucru.

Rep.: Cine a platit si cat a costat productia spotului?

R.T.: Spotul a fost realizat pro bono. Sunt foarte multi oameni care au lucrat, mult timp, ca acest mesaj sa prinda viata. Fara a cere vreun ban sau vreun buget. Daca vom gasi finantare pentru a o face si mai bine, ne-ar bucura. Au fost si sunt discutii cu diverse companii/institutii, asteptam sa se concretizeze.

Rep.: Care e ideea reclamei? Ce legatura au Armata Rosie si Stalin cu Cumintenia Pamantului?

Rep.: De data asta, spre deosebire de multe alte momente, istoria ne-o putem scrie singuri. Poate ca romanii, ca popor, n-au avut multe de spus atunci cand am pierdut tezaurul, sau cand ne-am trezit brusc, dupa Yalta, ca “oameni noi / tovarasi” sau cand a trebuit sa ne parasim tara pentru o viata mai buna. Aceste lucruri au dus la pierderea increderii ca noi, romanii, putem face lucruri mari. De aceea credem ca, dupa cate lucruri, valori si oameni am pierdut din cauza altora, este si de datoria noastra sa ne pastram Cumintenia.

Acum avem ocazia sa aratam ca se poate.  Nu strainilor, sau statului, ci fata de noi insine.

Doar pentru exactitate, de fapt Stalin apare acolo unde vorbim despre Yalta, iar Armata Rosie nu e o armata, ci am incercat sa sugeram venirea comunismului printr-un tren de propaganda.

Rep.: Campania oficiala include un indemn la actiune, spune clar unde si cum se poate dona. Campania voastra de ce nu include? Care e obiectivul ei? E doar de awareness?

R.T.: Ne dorim sa convingem cat mai multi romani sa contribuie si credem ca numarul celor care doneaza este mult mai important decat numarul banilor stransi. Din pacate, inca de la bun inceput discutia in jurul campaniei a degenerat, lumea referindu-se doar la efortul financiar, scapand din vedere ca anumite lucruri sunt de fapt nepretuite.

Este o campanie independenta care doreste sa ajute demersul Guvernului. Daca cei responsabili cu acest demers vor dori sa adaugam campaniei noastre posibilitatile de donare, cu bucurie o vom face.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
13929 vizualizari
  • -42 (56 voturi)    
    ce mizerie (Luni, 22 august 2016, 19:53)

    xanti [utilizator]

    Pai tezaurul l-am dat NOI nu l-au luat rusii.
    • -33 (39 voturi)    
      În plus tezaurul (Luni, 22 august 2016, 21:23)

      @Mishu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Nu era al nostru era un" tezaur " privat cu f. multi evreii cotizanti.
      • +11 (13 voturi)    
        Deci privat (Marţi, 23 august 2016, 8:07)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

        Inseamna al rusilor. Nu de alta dar chiar si privat trebuia restituit. Daca inlocuiesti tezaur cu patrimoniu se schimba dreptul de proprietate?
    • +23 (29 voturi)    
      Spre pastrare (Luni, 22 august 2016, 21:34)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Si atat le-a mai placut ca vor sa il pastreze in continuare.

      Cat de prost sa fii sa crezi ca o tara isi doneaza tezaurul!
      • -9 (15 voturi)    
        hehehehe (Marţi, 23 august 2016, 2:02)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

        Sa fim cuminti, ca poate da Putin ordin vreunui oligarh sa cumpere Cumintzenia Pamantului si dup'aia sa o topeasca in direct la TV.
    • +14 (22 voturi)    
      Asta e tot ce ai inteles ?! (Luni, 22 august 2016, 22:22)

      Ochiana [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      din acest spot ?
      Binenteles ca spotul se putea face mai bine, ca poate are un aer usor nationalist , ca X, ca Y.....etc
      DAR important este gestul, au dat o mana de ajutor, au donat pentru Cumintenia Pamantului din timpul si din energia lor creatoare
      Tu ce ai facut ?
    • +6 (10 voturi)    
      Super !!!! (Marţi, 23 august 2016, 9:34)

      SkyDan [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Vazut in cheie emotionala clipul e grozav. Da, o natie jupuita de vie de tot felul de venetici. Pana cand?

      Cum forumul e prin de moldo-ruznaci mizerabili le-as canta un kazaciok:
      1. Tezaurul a fost transferat taratului Rusiei avand ca si garant pe tarul Nicolae. Nemtii ocupasera deja sudul Romaniei.
      Cum mujicii rusi condusi de oameni fara suflet zis si GOY, s-au rasculat, punand in miscare cea mai mare crima din istoria umanitatii -100 milioane de morti - n-am mai primit decat ce nu avea valoare pentru ei, adica hartii.

      2. Clipul are o natura optimista. Copiii de scoala si merg spre tren -trenul istoriei.

      3. Nationalismul e singura modalitate de a pastra integritatea psihica a omului. Asocierea doar cu concepte dezumanizeaza.


      4. Brancusi a vrut sa doneze atelierul de la Paris Romaniei dar a fost considerat " decadent" de rusofilii rumuni. Dupa ce Carol Davila pusese in functie un sistem sanitar in Romania -1857 - rusofilii de atunci vroiau sa-l desfiinteze.

      5. "Cumintenia pamantului" la fel ca intreaga opera brancusiana - e profund simbolica si reprezentativa pentru fiinta umana. Cati nu ne-am vazut viata stangandu-se si desfacandu-se ca si romboidele de pe coloana? Cati n-am stans in brate fiinta iubita pana la unificare? Cati n-am stat chirciti de frica in fata cosmosului? Eu zic ca toti am facut-o si o facem continuu jos, in subconstient.

      6. Poate ca unele elemente nu sunt exacte - de ex. epoletul lui Stalin nu e orizontal pe umar ci de-a lungul gatului. Da, sunt Sherman tanks. Dar in gandirea simbolica astea n-au importanta, nici nu se vad. Important e mesajul pe care toti i-l recunoastem ca si adevarat si corect.

      7. Companiile rusesti au furat si distrus poate echivalentul tezaurului in ultimii 26 de ani. Mechel, Lukoil, Alro - gauri negre cand vine vorba de taxe.


      Sper a obtinem tezaurul pentru ca asa e corect. Daca la Moskova se va intelege cuvantul corect atunci i-l vor returna. Desigur nu KGB-ul actual condus de piticul Putin
      • 0 (0 voturi)    
        de ce nu-l donati? (Marţi, 23 august 2016, 15:30)

        AnderT [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

        http://www.petitieonline.com/donati_cumintenia_pamantului_poporului#form
  • +23 (37 voturi)    
    Binenteles ca se poate ! (Luni, 22 august 2016, 20:01)

    Ochiana [utilizator]

    Ce mai conteaza plusurile si minusurile acestui spot ?!e frumos ca au facut din pasiune si pentru ca le pasa. Au facut asta pro bono, au donat din timpul lor din resursele proprii pentru o un lucru care ne uneste.
    Va fi un motiv in plus ca oamenii sa-si aminteasca de campania Doneaza pentru cumintenia pamantului !
    Bravo lor !
  • +10 (26 voturi)    
    ! (Luni, 22 august 2016, 20:03)

    tudorr [utilizator]

    Filmat frumos, si-au facut cea mai buna reclama, DAR, e de ajuns sa faci 1-2 executari la Nastase, Iliescu & friendz, Basescu si altii de aceeasi seama si o cumpari din maruntis!
    • -12 (22 voturi)    
      daca ar fi impozitata (Luni, 22 august 2016, 21:20)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      si prostia ta, sigur se vor aduna banii necesari.
      • +2 (12 voturi)    
        ! (Luni, 22 august 2016, 22:01)

        tudorr [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        Nu te dezici de numele infam pe care il ai Victorele!
    • -1 (1 vot)    
      Corect ! (Marţi, 23 august 2016, 21:17)

      ana-pat [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Dar te rog adauga si 600 de parlamentari plus niste baroni judeteni si citiva popi cu Mertane cu tot.
  • +4 (16 voturi)    
    binenteles ca se poate ! (Luni, 22 august 2016, 20:06)

    Ochiana [utilizator]

    Bravo lor ! un motiv in plus care le va aminti oamenilor de campania pentru achizitionarea Cuminteniei pamantului
  • +17 (23 voturi)    
    felicitari (Luni, 22 august 2016, 20:09)

    victor L [utilizator]

    pentru initiativa.

    Dar interviul cu Robert Tiderle pare mai degraba un interogatoriu luat unui dusman de clasa.
    Cum? nu ati cerut voie guvernului? voi ce cistigati de aici?
  • -13 (23 voturi)    
    inca o gala Bute (Luni, 22 august 2016, 20:19)

    LiviusAcris1 [anonim]

    la care romanii pun botul. E atat de simplu, apesi butonul cu patriotismul. Bonus: staiful cultural.
    Surpinzator este ca au sustinut demersul si intelectuali de calibru precum Andrei Plesu.
  • +21 (35 voturi)    
    Cumintenia Pamantului (Luni, 22 august 2016, 20:20)

    Zangur [utilizator]

    Eu un pensionar cu o pensie echivalentă cu 350 de euro am putut să subscriu 50 de lei adică circa 10 euro. Dacă alţi 600.000 de români ar da fiecare câte 10 euro, atunci s-ar aduna suma necesară. Nu pot să cred că nu există în ţara asta 600.000 de persoane care sunt suficient de avute ca să se lipsească de 10 euro . Am vazut la supermarket oameni umplând la refuz cărucioarele, văd bodegile, terasele, pline încă de la orele dimineţii şi toţi aceştia nu pot renunţa la cumpărături echivalente cu 1 euro pe care să-l doneze pentru o valoare naţională?. Văd pe străzile Bucureştiului mult prea multe autovehicule scumpe. Oare aceste persoane nu pot renunţa la câţiva lei sau euro pentru o cauză nobilă?.
    Când guvernul a hotărât să acopere o parte din sumă prin subscripţie publică a făcut cu sau fără voie un test care poate arăta solidaritatea poporului român.
    Mai mult decât graiul, obiceiurile şi hotarele, conştiinţa apartenenţei la un grup etnic defineşte noţiunea de popor. Dacă oamenii nu mai răspund la probleme legate de fiinţa naţională înseamnă că s-a diluat conştiinţa lor ca popor şi acţionează fiecare pentru sine şi nu fac nimic când sunt chemaţi să acţioneze ca un tot unitar.
    Suntem oare o naţiune în proces de dispariţie?. Românii sunt tot mai înrăiţi unii împotriva altora. Aceste falii in societate s-au văzut foarte bine după anul 1989 şi la acest lucru au contribuit din plin politicienii care au învrăjbit cetăţenii unii împotriva altora prin demagogie şi minciuni pentru a-şi atinge scopul de preluare a puterii. De asemenea deteriorarea sistemului de educaţie produsă tot prin acţiunea politicienilor a contribuit si ea la caderea morală a populaţiei.
    În concluzie subscripţia pentru opera lui C. Brâncuşi “Cuminţenia Pământului” nu va fi decât un indicator care va arăta dacă mai suntem o naţiune sau doar o populaţie vremelnică aflată întâmplător pe acest teritoriu.

    P.S. Respectul arătat de public operelor lui Brâncuşi de la Târgul Jiu: “Vizitatorii au lipit pe capod
    • -10 (14 voturi)    
      Eu zi ca,... (Luni, 22 august 2016, 22:40)

      ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Zangur

      Brancusi ti-ar spune sa iti pastrezi banii, batrane.. vin vremuri grele!
      • 0 (2 voturi)    
        Eu ti-as spune (Miercuri, 24 august 2016, 3:36)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui ismail paine de circ

        Sa te duci undeva, dar stiu ca hotnews m-ar cenzura. Asa ca ma bazez pe puterea ta de deductie. Mai sunt si romani adevarati care doneaza.
    • -2 (2 voturi)    
      platim taxe si impozite, deci deja (Marţi, 23 august 2016, 19:07)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Zangur

      am donat pt. cumintenia pamantului in partea platita de catre stat.
  • +9 (21 voturi)    
    am si eu o intrebare @ (Luni, 22 august 2016, 20:21)

    MoemBius [utilizator]

    statuia trebuie cumparata de statul Roman de la niste cetateni de ce nationalitate?
    Sint si ei romani?
    Mai au inca cetatenia?
    Nimic nu am cu statuia sau mai ales cu saracu Brancusi
    Am numai cu o modaliate pur romaneasca de a face din tzantzar armasar pentru o suma de spanac 1 leu de la fiecare roman pentru niste "romani mai speciali"
    Din punctul meu de vedere pentru Brancusi toata stima si respectul dar ma indoiesc ca mostenitorii au vreun drept asupra creatiei (mai ales cind sint niste ROMANI adevarati si vor bani pentru ca o statuie facuta de un stramos sa se intoarca in Romania
    PS Poate nu inteleg eu cum e cu ....economia de piata dar dupa parerea mea asta e econopie de JAPCA
    adica nu poate fi a lor dar in cesiune la muzeu sau nu stiu sa o poata vedea tot romanu zic si eu (evenual contra achizitionarii unui bilet de access) asa ar scoate banii poate nu in timp scurt dar ....in timp.Da nu asa e romanu vreau toti banii .....ieri.
    Halal lectie invatata.Stat de 2 lei.facem tot felu de incercari .....jalnic.
    • +4 (6 voturi)    
      Bine punctat (Luni, 22 august 2016, 21:17)

      MirceaVoda [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      As mai adauga ca opera in cauza nu poate fi scoasa din tara, asta conform legii in vigoare. Fac aceasta mentiune pentru ca am auzit inclusiv de la autoritati ca "daca nu platim pleaca opera din tara".
      • 0 (2 voturi)    
        Pai poate ..... (Luni, 22 august 2016, 23:26)

        MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui MirceaVoda

        e fo lege ceva .....nescrisa care ii da voie statului sa se compoorte asa
        Eu nu o stiu
    • +2 (6 voturi)    
      Intrebarea si mai simpla (Luni, 22 august 2016, 21:40)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      ar fi ......statul roman poate lua din taxele platite catre stat de cetatenii tarii ......incomensurabila suma de 1 leu si sa achizitioneze statuia?
      sau nu se poate si trebuie sa facem tot felul de filme si sa castige niste neica nimeni (nu neaparat baietii astia de aici care daca inteleg eu bine au facut filmul gratis) si trebuie sa aruncam inloc de 1 leu ...2 si mai castiga niste baieti istetzi o carutza de bani ...degeaba asa?
      • +1 (11 voturi)    
        HMmmm.. (Luni, 22 august 2016, 22:41)

        ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

        Eu nu vreau sa dau 1 leu pentru o piatra. Dau in schimb pentru o scoala sau un spital.
        • +4 (6 voturi)    
          Presupui amarnic ca ......daca te scoli la mine (Luni, 22 august 2016, 23:29)

          MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui ismail paine de circ

          o sa ma sperii sau ?
          Nu asta era scopul ....sa te scoli la mine
          scopul era ala prin care statul isi bate joc de noi toti asa .....nu numai de mine

          Imi cer efectiv scuze ca te am facut sa te scoli ......la mine cu toate ca presupun ca nu corespund tuturor parametrilor de ....sculat
    • +1 (3 voturi)    
      Subsriu, si eu am donat (Marţi, 23 august 2016, 7:50)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      Este ocazia sa ne aratam ca asa cum poporul român a putut strânge banii pentru Atheneu, la fel o poate face si dupa aproape 50 de ani de comunism. Este un test!!
      • +1 (1 vot)    
        .... (Miercuri, 24 august 2016, 9:49)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

        le cam amesteci!
        nu este totuna!
        sculptura nu poate parasi teritoriul Romaniei!
        ce poate sa faca actualul detinator cu sculptura?
        sa o vanda? cui?
        sa o asigure?la ce valoare? ce asigurator "se baga"?
        asa ca afacerea perfecta ptr proprietar este vanzarea ei catre statul roman! la ce valoare?
        un nou scandal anrp?!
  • +4 (18 voturi)    
    ... (Luni, 22 august 2016, 20:28)

    cartograful [utilizator]

    nush ce-au intentionat hartistii care-au facut clipul dar putina documentare nu strica. Tancurile carate pe tren sunt Shermane americane cu steaua alba a armatei americane care n-au calcat neam de neamul lor pe teritoriul Romaniei, avioanele sunt bombardiere B-17 tot americane, samd. Uniformele soldatilor care pazesc tezaurul sunt romanesti dar merg cu un tren cu stema Rusiei, ghiveci. Sunt poate detalii, dar macar daca voiau sa faca "lucrul bine facut" se documentau si ei ca au wikipedia gratis.
    • -5 (13 voturi)    
      subliminal (Luni, 22 august 2016, 21:22)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      Poate mesajul ascuns al spotului este că americanii au luat tezaurul.
    • +3 (9 voturi)    
      esti chichiricios (Luni, 22 august 2016, 21:36)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      ideea nu e rea si au dovedt ca se poate
      si e beta oricum (gratis)
      nu vezi ca vor sa faca si versiunea alfa ......pe bani?
      ....probabil pentru cunoscatori :)
    • +2 (2 voturi)    
      America a oferit tancuri, avioane etc rusilor (Marţi, 23 august 2016, 11:05)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      America a oferit tancuri, avioane etc rusilor, ca ajutor in lupta contra germaniei
  • -1 (13 voturi)    
    da... sunt convins (Luni, 22 august 2016, 20:32)

    Alalalt [utilizator]

    nu o sa donez... in ideea in care le puteam avea pe toate, gratuit, cadou de la Maestrul Brancusi... dar leprele alea comuniste au zis nu, asa ca nu ar fi mai bine sa nu le plateasca pensia o luna la leprele alea care au fost la conducere din 1955 pana in 1989, sa vezi cum se aduna 20 de milioane de oiro in 31 de zile... si sa mearga sa ii dea in cap lui nastase si lui olteanu sa le ia banii si sa cumparam statuia si gata, in schimb ne tragem mucii de plans unii de altii...
    • +5 (13 voturi)    
      Mestere (Luni, 22 august 2016, 21:38)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Alalalt

      Brancusi A VRUT sa doneze tot insa exista un act semnat chiar de Sadoveanu cum ca statul roman NU ARE NEVOIE de operele lui Brancusi.

      Deci Brancuri a vrut sa doneze insa a fost refuzat. Cum poti dona ceva cuiva care nu vrea. Nu se pot incheia acte legale de donatie cand una din parti nu vrea.

      Hai ca un pic de studiat nu e asa greu chiar daca nu suna atat de rasunator ca o concluzie cu raul de Brancusi care a fost atat de hraparet.
  • -10 (18 voturi)    
    Ce mizerie (Luni, 22 august 2016, 21:01)

    galeo [utilizator]

    Ce mizerie de clip.
    Probabil s-au platit bani multi din banii publici pentru porcaria asta
    • +4 (6 voturi)    
      a fost pro bono (Luni, 22 august 2016, 22:23)

      Ochiana [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      ce nu ai inteles ?!
  • +7 (11 voturi)    
    Tasteless (Luni, 22 august 2016, 23:26)

    AdrianIonescu1 [anonim]

    In general advertisingul e o subcultura. Aici e si in particular.
  • +1 (5 voturi)    
    ... (Luni, 22 august 2016, 23:35)

    rocknum [utilizator]

    Daca tot se doneaza... familia care are in proprietate statuia de ce nu lasa la pret?
    sau sa o doneze.
    • +3 (5 voturi)    
      Dar cei (Marţi, 23 august 2016, 8:12)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui rocknum

      Care au o tarla pe unde trebuie sa treaca o autostrada de ce nu o doneaza statului?

      E statuia lor si pot face sau cere cat vor pe ea. Si eu sincer daca as avea ceva de oferit statului as cere cat mai mult (chit ca apoi donez banii unui orfelinat) sau as concesiona. Nu as dona statului nimic pt ca e un prost administrator statul roman.
      • 0 (0 voturi)    
        problema este (Miercuri, 24 august 2016, 10:03)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

        putin diferita!
        in cazul sculpturii,piata este limitata!adica exista doar un potential cumparator,statul roman si achizitionarea acesteia nu este o necesitate acuta!
        in cazul tarlalalei,traseul autostrazii nu poate fi modificat,optiunea fiind strict limitata iar tarlaua respectiva asigura sursa de hrana ptr detinator,familia sa actuala si a urmasilor sai!
        detinatorii tarlalei pot trai fara sculptura dar nu pot trai fara acea tarla!
        • 0 (0 voturi)    
          Incearca sa ii explici (Miercuri, 24 august 2016, 22:59)

          V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

          Cum e cu tarlaua strict necesara familiei Becali.

          Proprietatea privata = al meu. Vand cu cat vreau eu de mult si daca nu sunt fraieri sa cumpere, nu am cui sa vand. Legal nu e absolut nici o problema.

          Diferenta e ca tarlaua tocmai pt ca este strict necesara autostrazii, pot fi expropriat fortat. Statuia nu este strict necesara statului asadar proprietarul poate cere oricat pe ea.
  • -4 (8 voturi)    
    un (Marţi, 23 august 2016, 0:38)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    clip populist si slab, ca marea majoritate a celor de la agentiile romanesti. Alti ''elitisti'' care cred ca restul lumii e compus doar din prosti usor de pacalit.
  • -1 (9 voturi)    
    Cam scremut (Marţi, 23 august 2016, 1:18)

    goguduru [utilizator]

    Si neinspirat.

    Au muncit o gramada de oameni aiurea.

    Una peste alta aduce un deserviciu cauzei.
    Vezi reactiile negative si de aici si de pe alte situri.

    Intentia poate a fost nobila da, rezultatul e catastrofal.

    Eu l-as da jos si l-as folosi ca demo tehnologic sa-l arat la clienti.
  • +4 (6 voturi)    
    genul (Marţi, 23 august 2016, 9:53)

    toxx [utilizator]

    asta de campanii doar arata cat de dezbinati sunt romanii:

    - unii prorusi, platiti sau pro bono pe baza "ideologica", nostalgici in perioada '44 - '89 si/sau descendenti care au trait pe linie de partid, cu beneficiile default iar acum nu mai au.

    - hateri romani, care nu inteleg ca statul suntem NOI, nu e o entitate a lui iohanis sau ciolos. asta pentru ca educatia lipseste, in principiu istoria, dreptul.

    - hateri romani care injura alti romani pentru ca dau 10 lei pentru "un bolovan" dar nu dau 10 lei pentru spitale si scoli dar ei n-au fost in viata lor sa doneze sange sau sa dea gratis niste pixuri la o gradinita.

    - atitudinea "statul sa faca, statul sa dreaga" - de aici si predispunerea la ajutoare sociale. nu ar spune unul hai sa facem noi ceva.


    Probabil asta e un test, sa vedem cati dintre noi mai merita sa detina o carte de identitate romaneasca.

    "La multi ani" de 23 august, dragilor !
    • +1 (3 voturi)    
      Stimate domn (Marţi, 23 august 2016, 11:18)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      Va raspund la fiecare punct in parte:

      1. Nu am nimic de comentat, aveti dreptate.

      2. Statul roman este o entitate volatila. Daca ati fi fost voi, ati fi sarit de fund in sus cand vi se baga mana adanc in buzunare de catre firmele capusa. Asta dovedeste ca unii pot capusa statul si pleca fericiti deci statul nu sunteti dvs.

      3. Nu voi dona pentru statuie pentru ca nu am garantia nici ca banii vor fi folositi in scopul in care au fost donati, nici ca vor fi restituiti in cazul in care statuia nu va putea fi achizitionata. Exista deci posibilitatea ca oamenii sa doneze si banii sa ii ia statul (nu dvs, dupa cum am spus) care sa nu cumpere statuia pentru ca - sa zicem - nu s-a incadrat in timp sau a crescut vanzatorul pretul.

      3. Fac la limita maxima a puterilor mele, incercand sa depind cat mai putin de altii. Dar nu pentru statul roman ci pentru altul care mi-a aratat in decursul vietii ca se poate trai si altfel. Statul roman mi-a aratat impotenta sa fata de hoti si totodata taria sa fata de cei cinstiti, pe care ii pune sa aduca zeci si zeci de adeverinte care sa ateste ca sunt cinstiti. Tocmai deunazi se vota legea prin care trebuie eu sa arat ca sunt asigurat medical in alta parte. EU sa arat asta! Pai nene, nu sunt asigurat imi tai factura la serviciile medicale si ma executi silit. Eu intotdeauna cand am calatorit mi-am facut asigurare. Pentru ce anume sa ti-o arat daca nu beneficiez de nici un serviciu medical?!?

      4. Cat timp legea imi va permite voi detine o CI romaneasca. Cand legea nu imi va mai permite acest lucru o voi returna. Haideti, puneti mana de la mana si schimbati constitutia. Pana atunci insa suntem - ca vreti sau nu - tot romani. Ia sa vedem cat de uniti sunt romanii pentru modificarea constitutiei.
      • 0 (2 voturi)    
        ... (Marţi, 23 august 2016, 17:54)

        cartograful [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

        Oameni buni, realizati la ce discutii s-a ajuns de la o simpla statuie (fie si a lui Brancusi)?
        Toti cei nascuti in Romania sunt romani. Punct. Si cei buni si cei rai, si cei ramasi si cei plecati. Poate mai putin cei care se fac vinovati de grave tradari aduse neamului/tarii (numarabili pe degete) precum si cei care au renuntat de buna voie la cetatienie.
        In rest...videoclipul e de un gust absolut indoielnic, slab ca realizare tehnica si documentare, reia aceleasi teme plangagios patriotarde cu "lumea-i rea si viata-i grea" si "cin' s-a da cu strainii manca-i-ar inima cainii", samd. N-are nici o legatura cu realitatea, cu rusii, cu americanii, cu reptilienii, extraterestrii, samd. Aceleasi voci ingrosate grotesc ca la reclamele la spray-uri sau biscuiti cu ciocolata "numai pentru tine" samd.
        Cu donatiile pentru statuia lui Brancusi fiecare e liber sa faca asa cum doreste, nu esti mai bun sau mai prost roman daca dai bani pt. ea.
        90% din populatie oricum nu intelege cu adevarat ce e cu Brancusi si cu "Cumintenia Pamantului".
        • +1 (1 vot)    
          Gresesti (Miercuri, 24 august 2016, 13:13)

          V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

          "Toti cei nascuti in Romania sunt romani. Punct."

          Daca un copil se naste in Romania din parinti rusi veniti in vacanta nu este roman ci rus. Nu numai moral ci si legal.

          Un copil nascut in UK din parinti romani e roman chiar daca nu a pus ever piciorul in Romania. Legal e corect insa moral este de la caz la caz in functie de cat a asimilat acel copil din obiceiurile, cultura, etc. romanesti.
      • 0 (0 voturi)    
        cu respect (Joi, 25 august 2016, 8:42)

        toxx [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

        va urmaresc comentariile si cateodata le apreciez, cateodata nu dar aici sunt partial de acord cu dvs.

        2. e volatil, poate nu suntem "noi" dar eu ca individ mi-am facut datoria si o fac in continuare cat pot si cat imi permit parghiile de cetatean.

        4. aici e discutabil, suna a oportunism. ar trebui sa fie un privilegiu apartenenta la natia romana, nu un drept. pana cad mindset-ul nu va fi altul, nu vom evolua; stiu ca e greu sa gandesti asa cand vezi ce e in jur, dar asta e si challenge-ul
  • +1 (1 vot)    
    In videoclip sunt spuse multe lucruri adevarate... (Marţi, 23 august 2016, 12:02)

    taro [utilizator]

    De exemplu pe youtube e plin de comentarii de genul "ce vrei ba!" si da sunt romani care comenteaza asa.
  • +3 (3 voturi)    
    - (Marţi, 23 august 2016, 15:56)

    dekirico [utilizator]

    Stalilin si soldatii rusi, libetate ne-au adus! Halal libertate!!!
  • +1 (1 vot)    
    absolut toti isi bat jog de noi, populimea! (Miercuri, 28 septembrie 2016, 12:09)

    jackalphonse [utilizator]

    1. Papaya Advertising isi bate joc de noi, spunand de o campanie "independenta", cand de fapt a fost comandata de cineva care ne provoaca impotriva rusilor, pe de o parte, iar pe de alta parte, abate atentia de la faptul ca Brancusi si a "negat" originile (scarbit de lasitatea noastra), iar o opera de mare valoare se gaseste la un privat occidental, nu rus. Totul este propaganda in acest clip, menit sa ghideze ganduri acolo unde doresc cei care au comandat clipul. Daca era o problema doar de publicitate, puteau sa evite propaganda cu rusnacii, care a diluat, si chiar distrus, mesajul pentru care cica a fost facut clipul (Cumintenia Pamantului?).
    2. Rusii, manipulatori de meserie, asa cum ii stie istoria, mincinosi patologici pentru beneficiul propriu, prezinta franturi dintr o istorie in care CCCR-ul ne a furat, abandonati fiind de Occident (SUA and co.), si ne explica cum ne au "ajutat" lasandu ne fara orice potential de a evolua independent, comunismul taind orice initiativa.
    Cele doua clipuri au valoarea unor informatii oferite de niste "tabloide propagandistice", ambele menite sa puna paie pe foc, pentru ca chiar daca exista carne de tun in Romania, trebuie convinsa sa se puna singura in fata tevii.

    Diferenta intre cele doue clipuri este ca videoclipul rusilor este asumat de rusi, in timp ce cel al Papaya Advertising nu este asumat de americani....
    Rusine ambelor parti. Nu suntem pioni! Cand stiu motivele pentru care au fost lansate cele doua videoclipuri, mi se face in egala masura greata de amandoua.