Audiente: Romania TV a depasit Antena 3 la orase, dupa media pe zi, in august, luna in care majoritatea vedetelor postului Intact au fost in concediu​

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 2 septembrie 2016, 11:49 Economie | Media & Publicitate

​Audienta medie zilnica a Antena 3 a fost depasita, in august, de cea a postului concurent Romania TV si la nivel urban, dupa ce televiziunea controlata de Sebastian Ghita o depasise pe cea a trustului Intact, la nivelul intregii tari, in prima parte a anului, noteaza Paginademedia.ro. Diferenta este foarte mica si vine in contextul in care majoritatea vedetelor Antena 3 au fost, luna trecuta, in concediu, dar e pentru prima data cand Romania TV depaseste Antena 3 la orase.

Pe segmentul televiziunilor de stiri, Antena 3 a ramas lider in intervalul de maxima audienta (19.00-23.00), la nivel urban, insa si aici diferenta s-a micsorat considerabil. Romania TV a depasit, in schimb, Antena 3 pe intervalul de maxima audienta la nivelul intregii tari (urban+rural).

Astfel, la nivel national, Romania TV a ramas lider de audienta pe categoria posturilor de stiri in iunie, iulie si august, in ultima luna avand o medie pe zi de 199.000 de telespectatori - cu 20.000 mai multi decat Antena 3.

La nivel urban, unde in iulie Romania TV inregistra o medie de 117.000 de telespectatori (cu 10.000 mai putin decat Antena 3), in august Romania TV a depasit cu 2.000 de telespectatori audienta medie a Antena 3 (120.000 Romania TV, 118.000 - A3).



Citeste mai multe despre   











[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
2612 vizualizari
  • +21 (25 voturi)    
    mi e sila... (Vineri, 2 septembrie 2016, 11:54)

    bancheru83 [utilizator]

    concurenta intre idioti.
  • +18 (26 voturi)    
    Digi 24 este numarul 1 (Vineri, 2 septembrie 2016, 12:01)

    crisab [utilizator]

    Asta e Romania, avem un post de stiri obiectiv, excelent, DIGI 24 si preferam dejectii gen antena3, romaniatv, taraf, kanald, pitipoance, cocalari, etc
    • 0 (6 voturi)    
      Nici posturile nationale nu sunt rele (Vineri, 2 septembrie 2016, 12:14)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui crisab

      In special cele de radio. Ar trebui sa fie obligatorii pentru elevi si studenti. Si la radio ti se spala creierul poate nu in modul "erase all" gen Gadea, Ciuvica, Ciutacu,
    • +2 (6 voturi)    
      Toate sunt controlate, chiar si Digi 24 (Vineri, 2 septembrie 2016, 13:31)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui crisab

      Eu prefer sa nu ma uit la niciun post de stiri din Romania, nici alte posturi din Romania. Prefer Discovery, National Geographic, History, Travel Channel, BBC, CNN...
  • +5 (9 voturi)    
    Ha-ha-ha !!! :)))))) (Vineri, 2 septembrie 2016, 12:40)

    Susufler0 [utilizator]

    Si cum si-au dat seama de asta ?

    Au numarat zi de zi pe parcursul intregii luni vidanjele pline cu rahat care au iesit pe portile Latrinei 3 si ale lui Cotet TV ? :)))))))

    PS. Pt ca aceste doua "televiziuni" nu mai asa pot fi departajate !
    • -1 (1 vot)    
      vidanjele nu au iesit (Vineri, 2 septembrie 2016, 14:19)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      au intrat...
  • -1 (3 voturi)    
    :) (Vineri, 2 septembrie 2016, 12:51)

    gigicel [utilizator]

    Dragnea si Basescu isi freaca palmele de fericire vazand statisticile astea.
  • +6 (10 voturi)    
    in concluzie (Vineri, 2 septembrie 2016, 13:03)

    gica pantalon [utilizator]

    prostimea e proasta. se stia dar se confirma inca o data.
  • +6 (10 voturi)    
    jumatate de milion de zombii! (Vineri, 2 septembrie 2016, 13:20)

    sorvas [utilizator]

    va dati seama ca televiziunile astea doua au la comanda lor aproape jumatate de milion de zombii! robotei programati, votanti spalati pe creiere!

    ai mei, eu va spun, cu cireada asta de vite vor castiga alegerile si ne vor trimite inapoi in timp pentru in 10 15 ani.

    spectacolul asta negru ce-l pun in scena mizeriile astea doua de televiziuni, ne distruge noua tara, viitorul si sansele copiilor.

    pacat...iesea o tara buna...
  • +1 (7 voturi)    
    Și!Chiar este important? (Vineri, 2 septembrie 2016, 13:30)

    asavreau [utilizator]

    Încep să-mi fac o părere proastă despre hotnews dacă sunt preocupați de audiența tvșanț,antena3 și românia tv,al doi-le-a insultând prin denumire o țară,prin sprijinul nenorocitei numite șefă la CNA.
  • 0 (4 voturi)    
    Remintesc celor prosti care nu pot sa (Vineri, 2 septembrie 2016, 15:21)

    xrogo [utilizator]

    suporte un post de televiziune ca s-a inventat telecomanda,e simplu de schimbat postul,se foloseste un deget,se apasa pe un buton si gata ,sa va fac un desen ca sa pricepeti chiar si voi?