Mircea Badea a primit de la Fundatia Voiculescu premiul "Libertatea presei pentru curaj"

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 26 septembrie 2016, 12:40 Economie | Media & Publicitate

Mircea Badea
Foto: Captura Antena 3
Mircea Badea, realizatorul emisiunii In gura presei, de la Antena 3 a primit de la Fundatia Familia Voiculescu premiul "Libertatea presei pentru curaj", scrie Paginademedia.ro.

Distinctia a venit insotita si de un premiu in bani: 50.000 de lei. 

"Multumesc foarte mult pentru apreciere si multumesc foarte mult si pentru bani. Eu de bani nu am nevoie, de ce sa te incurc. Si atunci, sigur ca ii voi dona pentru gala acestei fundatii si pentru copiii si tinerii foarte inteligenti care au nevoie de acesti bani", a spus Mirea Badea, duminica seara la Sinteza zilei, dupa ce a primit premiul de la Mihai Gadea.

Pentru acelasi premiu au mai fost nominalizati Lucia Hossu Longin, Mirel Curea (prim redactor-sef adjunct la Evenimentul zilei), Mihai Petean (jurnalist la Cotidianul Transilvan), avocatul Gheorghe Piperea, Radu Soviani, jurnalistul TVR Adelin Petrisor si Sorin Barbu (director general la Curierul de Valcea), mai scrie sursa citata.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
9422 vizualizari
  • +83 (89 voturi)    
    Daca nu-i premiaza nimeni (Luni, 26 septembrie 2016, 12:45)

    ilex2013 [utilizator]

    se premiaza intre ei !
    • +25 (29 voturi)    
      SPOR (Luni, 26 septembrie 2016, 14:41)

      OvidiuTudor [anonim] i-a raspuns lui ilex2013

      Cred ca e un fel de doctorat intern si atrage +15% spor la leafa.
      • +30 (34 voturi)    
        Si de la Federația Romana de Kickbox încă un prmou (Luni, 26 septembrie 2016, 15:42)

        Procuratorul [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuTudor

        "Cel mai vorbăreț sac de box care o ia la sanatoasa la un pumn mai serios".
        Iar de la Asociația "4 Lăbuțe" doua premii: "Pechinezul cu lătrat de rottweiler" si "4 Lăbuțe: una acasă în baie si restul la TV".
    • -37 (45 voturi)    
      Pai vad ca-i premiaza publicul (Luni, 26 septembrie 2016, 15:19)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui ilex2013

      Pai vad ca-i premiaza publicul; ce altceva e mai important?
      Ah, au ratat premiile galei Soros? Nasol !
      • +25 (29 voturi)    
        Da, da, zombiile a3 (Luni, 26 septembrie 2016, 15:44)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        ce poa sa fie mai important decat sa te laude prostii pe care ii incanti.
        • -29 (35 voturi)    
          Citesc ratingurile (Luni, 26 septembrie 2016, 16:03)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

          Citesc ratingurile. Citesc rezultatele financiare. Din cate vad, A1, A3 sunt pe plus. Celelalte, nu.

          Despre asta e vorba in televiziuni, despre aderenta la public, nu despre "prosti/destepti" ... vesnica miorlaiala a vulpii care nu ajunge la struguri.
          Nu de alta, dar daca s-ar face concursuri de inteligenta, ati pierde si acolo.
          • +20 (22 voturi)    
            Normal, prostii au fost tot timpul majoritari (Luni, 26 septembrie 2016, 17:36)

            Procuratorul [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            De aia voi rușii va simțiți în siguranță iar noi avem dileme de unde atâta loc pt morminte.
          • +17 (19 voturi)    
            Cata inteligenta!!! (Luni, 26 septembrie 2016, 18:07)

            Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Cum de te-ai prins?! Exact de asta mi-e scarba de Mircea Badea. Pentru ca sunt invidios pe succesul sau. Cum ti-ai dat dat seama??!! Esti genial! La fel de inteligent ca Mircea Badea. Bravo! Nimic nu-ti scapa.
          • +2 (2 voturi)    
            Vezi ca tii foaia invers (Marţi, 27 septembrie 2016, 14:58)

            Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Ingineriile financiare nu pot salva antena star si A3 de la faliment. A1 e la limta de plutire dar fara profit
          • +3 (3 voturi)    
            Pun pariu ca esti fan Salam (Marţi, 27 septembrie 2016, 16:15)

            Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            si ca ai icoane cu Bacali, Varanul and company prin casa.
            ps: cu Phonta ai chip cioplit.
      • +2 (2 voturi)    
        Newlook, iar Soros? (Marţi, 27 septembrie 2016, 16:53)

        mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        E un cuvant obligatoriu in fiecare postare? Sau fara nu se considera si nu se livreaza banutii?
        Asteptam ceva la subiect, cum ca Mirciulica e cel mai cel ziarist pe partea de bascalie ieftina fara documentare, ceva mai consistent.
    • +12 (12 voturi)    
      niminalizari (Luni, 26 septembrie 2016, 16:01)

      Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui ilex2013

      Toti unul si unul....
    • +6 (6 voturi)    
      Dictionar varan-roman (Marţi, 27 septembrie 2016, 10:35)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui ilex2013

      curaj=tupeu jegos insotit de nenumarate injuraturi adresate dusmanilor Varanului
  • +48 (56 voturi)    
    spalare (Luni, 26 septembrie 2016, 12:52)

    dum_i [utilizator]

    Spalare de bani in familie.
  • +53 (55 voturi)    
    Dap (Luni, 26 septembrie 2016, 12:53)

    Vasylica [utilizator]

    Si eu mi-am premiat baiatul aseara pentru curaj emerit pe terenul de fotbal.
  • +47 (55 voturi)    
    calificat omul (Luni, 26 septembrie 2016, 12:56)

    mita sucila [utilizator]

    ...felul cum a fugit in ring de pumnii aluia il califica pentru orice titlu care contine si cuvantul "curaj"
  • +28 (32 voturi)    
    hahaha (Luni, 26 septembrie 2016, 12:59)

    codo [utilizator]

    din categoria binele facut care se intoarce inapoi? cate duiosie. un mare bleaaah!
  • +39 (45 voturi)    
    Completare (Luni, 26 septembrie 2016, 13:03)

    Kap [utilizator]

    Probabil trebuie menționat, performanța este muncită la categoria CURLING neobosit.
    S-au făcut că-i dau niște bani, el s-a făcut că-i donează.
    ”Ce oameni deosebiți, maică, cum să nu-i crezi?”
    • +27 (33 voturi)    
      Și încă una (Luni, 26 septembrie 2016, 13:15)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Kap

      Oricum, erau bani de furat, că din averea Varanului nu s-a recuperat mai nimic. Iar Varanul a furat de le popol. E ca și cum l-am fi premiat pe pe M. Barda chiar noi.
  • +30 (32 voturi)    
    si? (Luni, 26 septembrie 2016, 13:04)

    seven [utilizator]

    e asta o stire?
  • +27 (33 voturi)    
    Cine este Mircea Badea ? (Luni, 26 septembrie 2016, 13:04)

    un domn [utilizator]

    daca Medicii din Noaptea Groazei de la Colectiv, medici care si au continuat serviciul de garda N ore dupa acea Noapte..da....acei Oameni Meritau !
  • +33 (39 voturi)    
    Pe langa solda securistica ... (Luni, 26 septembrie 2016, 13:05)

    pedepsitorul [utilizator]

    Mai bine ii dadea un doctorat, era mai ieftin!
    • +17 (19 voturi)    
      nu putea sa-l doneze, cum a donat banii (Luni, 26 septembrie 2016, 13:08)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      qed
      • +18 (20 voturi)    
        Ba da ! (Luni, 26 septembrie 2016, 13:40)

        math_2 [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

        E voie in situatii speciale. tocmai a infiintat doamna Cati o comisie. Daca il donezi sau il vinzi inainte sa te prinda ca ai plagiat, scapi curat ca lacrima !
  • +31 (37 voturi)    
    Pariul (Luni, 26 septembrie 2016, 13:07)

    oltean50 [utilizator]

    Vai de mine ! Am pus pariu cu prietenul meu cel mai bun ca premiul fundatiei Voculescu se va acorda lui Rares Bogdan si am pierdut . Asa imi trebuie cand nu am avut in vedere eroismul lui Mircea Badea .
    • +19 (21 voturi)    
      Sansele erau foarte mici sa nimeresti (Luni, 26 septembrie 2016, 13:38)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui oltean50

      Sanse uriase aveau si urmatori eroi ai luptei cu tiraniile fasciste: Ursu, Ciutacu, Gadea, Ciuvica, Ghise, Pieleanu, Chireac, Abraham, Cretuleasca, Radu Todor, Tudor Barbu Afganistan, celellate fete blonde si neblonde de la Antena3, tanara de mare viitor bine frantuzita purtatoare a lui Tariceanu....
      Scuze celorlalalti formatori de opinie, de la latrinele unite ale Romaniei. Cuvantul "formator" vine de din engleza. "Format Disk" este ce fac ei cu creierele neprihanite ale poporului nostru profund educat.
      • +1 (1 vot)    
        Hai taci (Marţi, 27 septembrie 2016, 14:48)

        Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui math_2

        Singurii adevarati erau Tapalaga, Dogioiu si Orcan! Vai de capul vostru....
  • +24 (30 voturi)    
    Korekt (Luni, 26 septembrie 2016, 13:11)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Iti trebuit putin curaj ca sa lingi posteriorul Securistului și sâ-ți înfingi colții în fundurile pe care ți s-a dat ordin să le muști. Cît despre a lucra zilnic în mediul toxic de la latrine, ce să mai zic? Curat murdar, Coane Mirciulică.
  • +28 (34 voturi)    
    e ok (Luni, 26 septembrie 2016, 13:16)

    loveparade [utilizator]

    la anul se vor infiinta premiile "Spargatul anului", "cel mai bun alergator fara tricou din Herastrau" "best low kick" "best high kick" si "sa moara mama". Cumva, am impresia ca nu va fi mare concurenta si va fi un singur premiant
  • +27 (33 voturi)    
    Vai, ce dragut! (Luni, 26 septembrie 2016, 13:26)

    dandra [utilizator]

    O buca spala pe alta, adica am vrut sa spun, o buca saruta pe alta, ma scuzati. Revin imediat, ma duc sa vomit putin. De la atata libertate mi s-a aplecat.
  • +17 (23 voturi)    
    Tare (Luni, 26 septembrie 2016, 13:26)

    Rali [utilizator]

    La ce concurenta e acolo in slujba intereselor lu' Dom' Profesor, e o mare realizare,
    Sunt curios colegii lui ce premii au primit!
  • +15 (19 voturi)    
    Blonda, cat e blonda? (Luni, 26 septembrie 2016, 13:34)

    gigicel [utilizator]

    Blonda aia de freca cu genunchii scena cand ii amenintau Anafu, aia n-a primit nimic? Adica saraca si-a inrosit genunchii degeaba? Iarasi?
  • +15 (19 voturi)    
    lol (Luni, 26 septembrie 2016, 13:41)

    liviu_ [utilizator]

    in another turn of events...
    la anu Hittler o sa primeasca de la fundatia voiculescu premiul pentru pace si marinimie!
  • +16 (20 voturi)    
    Titlul premiului spune tot !! (Luni, 26 septembrie 2016, 13:44)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Nici macar limba Romana nu o stapanesc dar isi dau premii pentru ziarism. Corect e Curaj pentru libertatea presei. Ca alfel intelegem ca pitecantropul a iventat libertatea presei ca sa-i mai dea curaj. Penibilul la cota cea mai de jos !
  • +14 (18 voturi)    
    Nu au pic de jena!!! (Luni, 26 septembrie 2016, 13:57)

    tragaci [utilizator]

    Oare, lor, nu le e putina jena sa primească astfel de "premii"?
    Cum sa te înjosești așa de rău?
    • +10 (14 voturi)    
      Odata ce esti angajat la trustul ui (Luni, 26 septembrie 2016, 15:38)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui tragaci

      latrine tv cit de jos crezi ca te mai poti cobori ?
  • +11 (15 voturi)    
    S-a inteles gresit (Luni, 26 septembrie 2016, 15:32)

    alizee [utilizator]

    Era premiul: "Limbatatea presei pentru curan"
  • +11 (15 voturi)    
    Ciumpalacul no 1 (Luni, 26 septembrie 2016, 15:45)

    Locke Lamora [utilizator]

    din Romania, doar un pui de varan ca multi altii
  • +12 (16 voturi)    
    e meritat premiul (Luni, 26 septembrie 2016, 15:47)

    natbl73 [utilizator]

    cati dintre noi au curajul sa se faca dispretuiti in asa hal?
    adica pe asa inalte culmi, ca sa vorbim jurnalisticeste, ce plm
  • -16 (18 voturi)    
    Cei 10 ani cu Base (Luni, 26 septembrie 2016, 16:35)

    Toni_Romania [utilizator]

    Nu l-am idolatrizat niciodata pe BADEA, dar 2006-2014 baiatul asta a functionat (bine) la A3 cu munitia data de tampeniile si golaniile regimului Basescuy.
    Alea nu Mircea le inventa.
    Deci e faza cu dusmanul dusmanului meu....
    Ps-Nu am mai votat din 1996.
    • +8 (14 voturi)    
      chiar (Luni, 26 septembrie 2016, 18:30)

      dum_i [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      chiar nu ne intereseaza povestea ta de viata :)
    • +9 (13 voturi)    
      Foarte bine! (Luni, 26 septembrie 2016, 18:33)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Nici sa nu mai votezi vreodata! Esti inteligent in felul tau.

      Contez pe tine sa-ti propagi intelepciunea cat mai adanc in randul celor care ti se aseamana. Bravo!
      • -7 (7 voturi)    
        succes deci la votat mafioti, ironicule! (Marţi, 27 septembrie 2016, 3:24)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        ----
  • +6 (6 voturi)    
    fara ...... (Luni, 26 septembrie 2016, 17:56)

    TRABI [utilizator]

    Ce porcarie .......!
  • +6 (8 voturi)    
    premiul "Lingaul vesel si tupeist" (Luni, 26 septembrie 2016, 22:27)

    grunespferd [utilizator]

    Un ciolan aruncat la dulai, cu o zgarda noua pe care sta scris, sa saliveze cainii celorlalti: "Libertatea presei pentru curaj". De parca nu se vede cine sunt curajosii "jurnalisti" : ciomagari de mahala, batjocoritorii si scuipatorii de profesie!

    In definitiv singura si unica autoritate pe care o reprezinta aceasta organizatie este "Famiglia" Voiculescu.
  • +4 (4 voturi)    
    adevarul e ca ai nevoie de curaj ca sa fii atat (Marţi, 27 septembrie 2016, 10:26)

    spiridusa [utilizator]

    de arogant si ingamfat! abia astept sa vad ce premiu primeste si combinatia aia fatala de angelina jolie si victor ciorbea..cum naiba il cheama, niciodata nu-i retin numele..
    • 0 (0 voturi)    
      E suficienta o doza buna de prostie (Marţi, 27 septembrie 2016, 14:59)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui spiridusa

      si o educatie precara. Restul vine de la sine
  • +3 (3 voturi)    
    ola (Marţi, 27 septembrie 2016, 11:27)

    L8MA [utilizator]

    intr-un fel are dreptate batranu turnator, merita un premiu pt curajul de a manipula si minti o tara intreaga cu scopul vadit de a apara vastele interese economice-financiare-politice ale unui infractor condamnat definitiv la inchisoare cu executare.
    E ca si cum un interlop si-ar premia subalternii pt ,,curaj'', adica pt infractiuni.
  • +2 (2 voturi)    
    Ar fi interesant daca... (Marţi, 27 septembrie 2016, 11:30)

    Adri70 [utilizator]

    Ar fi interesant daca i s-ar putea vedea limba... cred ca s-ar putea observa cat de profilata este pe "intrebucile" lui Voiculescu :D
  • 0 (0 voturi)    
    Caz titpic de spalare de bani ! (Marţi, 27 septembrie 2016, 14:56)

    Bogdan_100 [utilizator]

    DNA !
  • +1 (1 vot)    
    As fi vrut (Marţi, 27 septembrie 2016, 14:56)

    MenInBlack [utilizator]

    ...sa zic ceva ok despre Badel, dar nu mai am ce...
    ..cand il vedem pe Gadea ca ia premiul " Goofy person " ?