​UPDATE TVR, o achizitie "de marca": ii da emisiune in prime-time lui Ionut Cristache, reporterul folosit de Antena 3 pe post de berbece in razboiul cu Traian Basescu

de C. Ionescu     HotNews.ro
Marţi, 18 octombrie 2016, 19:13 Economie | Media & Publicitate

Ionut Cristache
Foto: Antena 3
Ionut Cristache, reporterul de la Antena 3 cunoscut ca varf de lance in razboiul postului cu Traian Basescu, a plecat de la televiziunea familiei Voiculescu saptamana trecuta si, potrivit surselor HotNews.ro, urmeaza sa faca o emisiune in prime-time la TVR.

UPDATE TVR confirma emisiunea lui Cristache. Cum explica postul cooptarea lui.

Postul public de televiziune confirma ca Ionut Cristache va realiza principalul talk-show al TVR 1, care va fi difuzat de luni pana joi, incepand cu ora 21:00.

"Decizia de a-l oferta pe Ionut Cristache a venit ca o completare fireasca pentru necesitatea consolidarii echipei TVR in perspectiva noului drum ales de conducerea institutiei", se arata intr-un comunicat de presa al TVR.

Sefa TVR Irina Radu a declarat ca, citata de comunicatul de presa, ca "aveam nevoie de un tanar cu experienta care sa construiasca, impreuna cu o echipa, un nou produs de tip talk-show, adaptat nevoilor si cerintelor pietei. Televiziunea publica are nevoie de un concept diferit, de o altfel de abordare, de o noua perspectiva, mai mult curaj, imaginatie, verb potrivit si pentru publicul mai tanar".

Contactata de HotNews.ro, sefa TVR, Irina Radu, a declarat ca nu comenteaza informatia. Contactat la randul sau, Cristache nu a comentat in privinta emisiunii de la TVR, dar a confirmat plecarea de la Antena 3.

Din informatiile HotNews.ro, e vorba despre o emisiune de dezbatere cu profil politic si social, difuzata la o ora de maxima audienta. Emisiunea urmeaza sa se suprapuna cu campania electorala pentru alegerile parlamentare.

Ionut Cristache a spus pentru HotNews.ro ca decizia de a pleca de la Antena 3 a fost a lui si ca a facut acest lucru "fara resentimente, in maniera amiabila".

Cristache a lucrat opt ani la postul de stiri al Trustului Intact si este cunoscut, intre altele, pentru contrele cu fostul presedinte Traian Basescu din conferintele de presa ale acestuia, prin rolul lui in "anchete" ale Antena 3 referitoare la familia Basescu, precum celebrul caz al presupuselor relatii dintre Gazprom si Ioana Basescu. El a iesit in evidenta si prin gafe precum cea cu Marcel Opris, seful STS, despre care a spus ca e grav bolnav si internat la Viena, pentru ca dupa numai doua ore acesta sa isi faca aparitia la Parlament.

Anul acesta, el a realizat la Antena 3 emisiunea CaN Romania si, impreuna cu Maria Coman, emisiunea Se intampla in Romania.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
14697 vizualizari
  • +78 (90 voturi)    
    Nasol... (Marţi, 18 octombrie 2016, 19:29)

    Adri70 [utilizator]

    ...deci o sa-i platim si astuia leafa!... Nasol moment! :)
    • -29 (41 voturi)    
      Clarviziune (Marţi, 18 octombrie 2016, 20:33)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Adri70

      "Ionut Cristache, reporterul de la Antena 3 cunoscut ca varf de lance in razboiul postului cu Traian Basescu...."
      ===================
      Se numeste "clarviziune" . In curand, cand Basescu va fi condamnat, reporterul va fi citat si licitat la preturi mari. TVR a facut o achizitie cu perspectiva, probabil un om curajos. Managerul care l-a angajat trebuie promovat !

      PS: prietene moderator, inteleg ca cenzurezi la greu, dar chiar si postarea asta?
      • -9 (21 voturi)    
        Partea trista este ca Cristache avea dreptate (Miercuri, 19 octombrie 2016, 9:21)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Sa pupi dosul unui mafiot ca Felix Motanul si sa ai dreptate, pentru ca oponentul lui este tot un mafiot, ca Basescu, arata ca atat aia "buni" cat si aia "rai" sunt la fel. Asta i partea trista.
        Cica hai la vot si pune stampila "cu cap". Care cap?
        Cel putin in USR sunt ceva oameni noi, inca nemanjiti, ar fi o sansa, dar ce procent va lua? Oricum ar fi, ma duc la vot.
    • +14 (16 voturi)    
      pai, nu fusese propusa eliminarea... (Marţi, 18 octombrie 2016, 21:07)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui Adri70

      daca dispare taxa radio-tv, cum or sa fie finantati astia de la tvr?
      • +7 (9 voturi)    
        cum de unde, de la buget. (Miercuri, 19 octombrie 2016, 10:13)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui g01an

        Ca si pina acum. Va face datorii mari, iar statul le va plati.
    • +32 (36 voturi)    
      Nimic nou sub Soare (Marţi, 18 octombrie 2016, 23:19)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Adri70

      TVR a fost tot timpul in mana comunistoizilor. Vi-i amintiti pe sinistrul Razvan Teodorescu sau Alexandru Sasu sau Stelian Tanase ???? De aia i-au si lasat pe angajati sa fure in draci, ca sa-i aiba la mana si sa si-i fidelizeze. Acum acolo e o gasca de hoti care se cred mari profesionisti si o mana de politruci comunisti care isi fac treaba pentru care au fost implantati in televiziune - manipularea romanilor in interesul mafiei rosii.
      • -19 (27 voturi)    
        nu-i plătim niciun salariu (Marţi, 18 octombrie 2016, 23:45)

        cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Scoate PSD taxa radio tv.
        Dar realitatea tv, prin neplata taxelor și nedeclararea falimentului, nu tot nouă ne produce o pagubă?
        Sau ei sunt ok pentru ca-i susțin pe Iohanis și pe Cioloș?
        • -8 (12 voturi)    
          vezi să nu ai probleme de copyright... (Miercuri, 19 octombrie 2016, 9:00)

          vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

          ...cu nick-name-ul... :)
      • +19 (23 voturi)    
        Gasca comunista, da (Miercuri, 19 octombrie 2016, 0:52)

        Clop [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Da. Purul adevar. Si acum o avem pe ieseanca Irina Radu, votata in Parlamentul nostru execrabil.

        TVR este televiziunea de Stat, de stat la indemana PSD-ului, ex-FSn ex... cate denumiri a mai avut.
      • -15 (17 voturi)    
        eşti băsist... (Miercuri, 19 octombrie 2016, 8:59)

        vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Sasu a fost o vreme coleg de partid cu băse al tău (şi el comunist, securist, etc. chestii cu care acum îi înjuraţi pe cei ce nu au fost aşa ceva)...
        stelian tănase comunist? - dar ai un discernământ coane, ceva de speriat...
        iar eroul articolului, bravo lui, nu contează postul ci ce face omul, dacă demască ticăloşi este ok indiferent de la ce post o face.
    • +21 (25 voturi)    
      Get used to it (Marţi, 18 octombrie 2016, 23:34)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Adri70

      Am observat ca exista o stranie relaxare/adaptare la stilul marsav al antenelor in ultima vreme. Parca s-au uitat rapid momentele negre ale puciului usl-ist. Vezi USR care vreti nu vreti a practicat o toleranta absoluta fata de Gadea&co pana in acest moment.
      • -17 (19 voturi)    
        care puci ? (Miercuri, 19 octombrie 2016, 9:04)

        vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        ăla prin care aţi anihilat voinţa a jumătate electorat în vara lui 2012 ?
        nu va exista niciodată, cât vom trăi, relaxare sau uitare pt. acea uriaşă ticăloşie...
  • +48 (56 voturi)    
    oamenii buni (Marţi, 18 octombrie 2016, 19:33)

    korkodell [utilizator]

    trebuie rasplatiti, nu ?! :-))

    poate'l ia si pe ciuvica la tvr.
    n'ar fi de mirare, daca si nistorescu a fost vedeta la tvr.

    inca un motiv sa nu mai platim taxa tv.
    • +15 (19 voturi)    
      de groaza (Marţi, 18 octombrie 2016, 22:47)

      L8MA [utilizator] i-a raspuns lui korkodell

      au prevazut.
      Dracknea a scos taxa radio-tv si ne-am bucurat.
      nu mai platim...Plateste ''statul'' TVR-ul.
      asta inseamna ca TVR-ul ia banutzu numai si cum vrea politicianul de la putere..asa ca pun dansatoare la bara,pardon, la microfon dupa cum le fac cu ochiul,daca dai bine din buric esti angajat, vrei sa dansezi obiectiv,moral si profesionist?ghinion politicul vrea pt bobor sexy bitches.
    • +21 (21 voturi)    
      Neah, Dana Grecu (Marţi, 18 octombrie 2016, 23:28)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui korkodell

      Inegalabila voce care ar face sa paleasca si poemul
      Clipa, stai, opreste-ti zborul,
      Iata, trece compresorul.
  • -40 (68 voturi)    
    eh (Marţi, 18 octombrie 2016, 19:34)

    Mazeta [utilizator]

    Acu, dacă un jurnalist de la HN poate ateriza în Guvern, bănuiesc că unul de la A3 poate ajunge la TVR. Sau nu?
    • +10 (18 voturi)    
      Care jurnalisti ? (Marţi, 18 octombrie 2016, 20:31)

      OvidiuTudor [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      La A3 nu sunt jurnalisti ? Cunosti tu unul ?
      • -2 (4 voturi)    
        Da, (Miercuri, 19 octombrie 2016, 14:57)

        gigelcontra [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuTudor

        Carmen Avram, de pilda
    • +10 (16 voturi)    
      principiile Latrina 3 (Marţi, 18 octombrie 2016, 21:59)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      erau SOLIDE...sau in fapt erau mushtarii ?
    • -13 (17 voturi)    
      (de)punctajul tău denotă cam ce faună comentează.. (Miercuri, 19 octombrie 2016, 9:06)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ...pe aici...
      • -8 (10 voturi)    
        îmi place :) (Miercuri, 19 octombrie 2016, 12:00)

        vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui vrempeBaselamititica...

        cu cât mă depunctaţi mai mult, cu atât v-am enervat mai tare... adevărul supără mereu... ;))
  • +24 (36 voturi)    
    "De marca" (Marţi, 18 octombrie 2016, 19:35)

    fdaniel [utilizator]

    Ce defineste aceasta achizitie ca fiind de marcă?
    • +8 (12 voturi)    
      Doar (Marţi, 18 octombrie 2016, 21:59)

      inganduratul [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      ghilimelele draga "mesterel". Sau esti vreo "mesterica"?
  • +35 (41 voturi)    
    lehamite (Marţi, 18 octombrie 2016, 19:38)

    L8MA [utilizator]

    acapararea postului national in doua etape,anulam taxele radio-tv pentru ca bugetele lor sa fie direct din munata hulpava si hoata a politicianului corupt dupa care ne punem oamenii de incredere, propagandisti pe fata care numai jurnalism nu fac.
    rusii au tacticile astea duse la perfectiune...
    PCR-PSD, blestemul Romaniei dupa al doilea razboi mondial.
    vorba cantecului ''Ceausescu n-a murit, Ceausescu e in noi''.
    • +11 (15 voturi)    
      :) (Miercuri, 19 octombrie 2016, 0:55)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui L8MA

      Boala la TVR e veche. TVR-ul este televiziunea de curte a unui partid condus astazi de lividul penal, baronul si mafiotul, Dragnea + restul securistilor depanati politic.
      • -3 (5 voturi)    
        Probe (Miercuri, 19 octombrie 2016, 15:02)

        gigelcontra [utilizator] i-a raspuns lui Clop

        Ai dovezi in acest sens sau doar vorbeste gura fara tine?Ce legatura are Dragnea cu TVR-ul? Te intreb ca de la om obisnuit la postac.
    • +1 (7 voturi)    
      care acaparare ? (Miercuri, 19 octombrie 2016, 9:09)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui L8MA

      tvr a fost, de când există, mereu de partea puterii, oricare ar fi fost ea...
  • -17 (23 voturi)    
    Ce e aia (Marţi, 18 octombrie 2016, 19:39)

    MoemBius [utilizator]

    "Berbece"?
    • +11 (17 voturi)    
      Esti la varsta intrebarilor? (Marţi, 18 octombrie 2016, 22:03)

      inganduratul [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      Uita-te in oglinda si-o sa afli!
    • +16 (20 voturi)    
      E un sinonim (Marţi, 18 octombrie 2016, 23:29)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      Puteau sa-i zica si artillery piece, catapult, masina de batut la usa sau automatic reloadable launcher.
      Eu prefer, in schimb, sintagma de aruncator de laturi.
  • +29 (39 voturi)    
    normal (Marţi, 18 octombrie 2016, 19:39)

    603 [utilizator]

    pai, tvr este un fel de antena 3 pe banii nostri. tanti aia care a candidat pebtru sefia tvr nu era in fruntea "plimarii "lui mircea badea si ai lui? Monica ghiurco. Asa ca ,maine ,poimaine o sa ma forteze cez-ul sa platesc si pe gadea,ca parca pe factura astora ne iau obligatoriu taxa
  • +16 (24 voturi)    
    Da cui ii pasa ????? (Marţi, 18 octombrie 2016, 19:48)

    polonyca [utilizator]

    Cine mai urmareste azi ....TVR ?????? Sa fim seriosi....:)
  • +21 (29 voturi)    
    O mizerie (Marţi, 18 octombrie 2016, 19:48)

    fanegr1ja [utilizator]

    Atat am avut de spus.
  • +22 (30 voturi)    
    din lac in put (Marţi, 18 octombrie 2016, 20:03)

    LiviusAcris1 [anonim]

    adica de la Patraru la Cristache.
    • +8 (8 voturi)    
      O involutie in ceea ce priveste (Miercuri, 19 octombrie 2016, 10:38)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui LiviusAcris1

      calitatea.Tot inainte, tovarasi.
  • +32 (38 voturi)    
    Va rog sa nu radeti. (Marţi, 18 octombrie 2016, 20:09)

    dandra [utilizator]

    Noi ii vom plati salariul acestui "profesionist", din taxa radio tv.
    • +14 (14 voturi)    
      Nu e nimic de ras (Miercuri, 19 octombrie 2016, 0:02)

      krampus [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Tot TVR este platit de la buget adica din buzunarele noastre, cu sau fara taxa radio tv.
  • +19 (25 voturi)    
    Piratul NU este de Actualitate ptr Latrina 3 (Marţi, 18 octombrie 2016, 20:11)

    un domn [utilizator]

    asa a decis Pastorul (ma rog, nu mai avea bani de salariul Varfului de Lance...si a gasit scuza aceasta)
  • +7 (9 voturi)    
    Intelectualii, oamenii care muncesc n-au voce (Marţi, 18 octombrie 2016, 20:39)

    Maniu [utilizator]

    si chip in Romania psdisto penelista. HAI USR!
  • +17 (17 voturi)    
    Inca un pas (Marţi, 18 octombrie 2016, 20:52)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pas cu pas spre desfiintarea acestei balltoace numite TVR - un post de manipulare publica si slugarnicie politica. La cloaca din TVR, asta mai lipsea!
  • +21 (23 voturi)    
    nimuric (Marţi, 18 octombrie 2016, 20:57)

    Ilidia [utilizator]

    Un necioplit care crede ca obrazniucia si batutul campilor inseamna "ziaristica". TVR ajunge refugiul lichelelor?
    • +9 (9 voturi)    
      A fost altceva, vreodata ? (Miercuri, 19 octombrie 2016, 10:43)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

      "Profesionisti", unul si unul. Nu vorbesc aici despre tehnicienii din spatele camerelor ci doar despre cei ce apar pe sticla.
    • +3 (3 voturi)    
      Mai e și Ema Zeicescu, (Miercuri, 19 octombrie 2016, 17:05)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

      în prime time care parcă își invită interlocutori pe care să-i beștelească când aceștia nu sunt de aceeași părere cu ea... TVR a fost cel mai puternic instrument de manipulare de care s-au folosit și se folosesc politicienii corupți începând cu Iliescu, iar acum continuă tot în acest sens și se perfecționează...
  • +13 (15 voturi)    
    mai lipseste maimuta cu biroul. (Marţi, 18 octombrie 2016, 21:30)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    .
  • +7 (11 voturi)    
    Are viitor (Miercuri, 19 octombrie 2016, 6:28)

    Pac-pac [utilizator]

    Baiatul asta va ajunge parlamentar. Are stofa. Plus ca va schimba vreo 3 partide pana la 40 de ani. Asa se creste un golan-star!
  • -5 (11 voturi)    
    bine, am inteles: (Miercuri, 19 octombrie 2016, 9:58)

    victor L [utilizator]

    - "Ionut Cristache, reporterul folosit de Antena 3 pe post de berbece in razboiul cu Traian Basescu "
    Cineva - eu de exemplu - o sa va parafrazeze (cu doza de adevar suta la suta): Dan Tapalga. redactorul folosit de HotNews pe poat de berbece in razboiul cu Traian Basescu.
    Voi chiar nu va vedeti birna din ochii vostri, ci doar pe a lui Ionut?
  • +10 (12 voturi)    
    mda (Miercuri, 19 octombrie 2016, 10:02)

    SoulSearcher [utilizator]

    ce inseamna sa nu te mai uiti la antena3 de vreo 7 ani...

    habar n-am cine e mai e si tonomatul asta :D

    oricum e un regres de cariera... sa pleci de la antena3 unde se plateau bani grei pentru propaganda... la tvr.. un post in moarte clinica de ceva timp
  • +1 (5 voturi)    
    ...ihi (Miercuri, 19 octombrie 2016, 10:57)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ...puneti piesele in pozitie de tragere...
    S-a mai intamplat...
    Va amintiti cum s-a terminat?