Noua emisiune "Romania 9" a lui Ionut Cristache, ex-Antena 3 - principalul program TVR in campania electorala. Show-ul s-a remarcat deja cu invitati precum Ghita si Udrea

de C.I.     HotNews.ro
Vineri, 11 noiembrie 2016, 13:59 Economie | Media & Publicitate

Ionut Cristache, TVR
Foto: TVR
Emisiunea "Romania 9" pe care Ionut Cristache, recent venit de la Antena 3, a lansat-o saptamana aceasta la TVR va fi principalul program al Televiziunii publice in campania electorala. Cristache s-a remarcat deja cu primele editii ale emisiunii, in care i-a avut ca invitati, intre altii, pe Alina Gorghiu, jurnalistul Mirel Curea de la Evenimentul Zilei, urmaritii penal Elena Udrea si Sebastian Ghita.

TVR anunta ca in campania electorala pentru parlamentare, care incepe astazi, va difuza peste 7.000 de minute dedicate alegerilor, pe posturile TVR 1, TVR International, TVR Moldova si pe canalele regionale. Televiziunea publica va contribui cu stiri si emisiuni de promovare electorala si dezbateri cu reprezentantii partidelor.

Pe langa doua calupuri zilnice, de cate cinci minute, de stiri electorale (dupa stirile de la 17.00 si 23.00, programele de stiri vor avea la randul lor materiale "care vor reflecta marile teme sociale ale momentului". Va exista, la pranz, o emisiune de promovare electorala de jumatate de ora. Dar, mai presus de toate, TVR 1 va pune la bataie doua talk-show-uri, cel al Emmei Zeicescu, "Perfect Imperfect" (luni-vineri, 18.35-20.00) si principala emisiune din intervalul de maxima audienta, noul talk-show "Romania 9", realizat de Ionut Cristache, recent venit la TVR de la Antena 3.

Emisiunea "Romania 9" a fost lansata luni. In comunicarea postului, ea a fost prezentata drept "un talk-show fara incrancenare (...) fara a ne inchina la falsi idoli, fara a ne inrola in vreo "armata", fara partizanat (...) Un concept nou, dinamic".

De atunci, emisiunea a ajuns in atentia publica prin:
  • o prima editie in care, intre altii, i-a avut invitati pe presedintele PNL Alina Gorghiu (luata initial la "per tu") si pe redactorul-sef adjunct al EvZ, Mirel Curea, care cu o zi in urma se remarcase prin limbajul suburban folosit pe Facebook la adresa celor care criticau un articol din ziar
  • O a doua editie, difuzata marti, in care a fost invitat Sebastian Ghita, politician si om de afaceri urmarit penal, care a fost lasat isi expuna nestingherit atacurile la adresa lui Kovesi si DNA, sa il laude pe Ponta si teoriile despre "sorosisti". Nu e limpede in ce calitate si in ce scop a fost invitat Ghita la Televiziunea publica, lucru care reiese si din intrebarile realizatorului Ionut Cristache: "Domnule Ghita, inainte de toate, discutam si cu colegii din platou cum va recomandati? Cum sa va trecem pe burtiera? Deputat, om de afaceri, mogul, milionar?" Detalii din emisiune aici
  • O a treia editie in care a fost invitata Elena Udrea, deputat urmarit penal si care candideaza din nou in alegeri. Nici in cazul acesteia nu e limpede in ce calitate - raportat la actualitate - a fost invitata la talk-show-ul TVR, avand in vedere ca nu incepuse campania electorala.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4682 vizualizari
  • +12 (20 voturi)    
    Programe tip A3 pe bani publici ! (Vineri, 11 noiembrie 2016, 14:06)

    Idealistu [utilizator]

    Infectia informationala pe care o difuzeaza A3, acum va fi platita din bani publici la TVR. Asa se intampla cand angajezi rinoceri in structurile publice.
    • +5 (5 voturi)    
      Numita sefa TVR isi plateste datoriile catre PSD (Vineri, 11 noiembrie 2016, 21:28)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      Asta nu e TV publica, e TV de casa a penalilor platita de noi prin acel bir ceausist!
  • -1 (13 voturi)    
    Un lucru e bun (Vineri, 11 noiembrie 2016, 14:11)

    mitg [utilizator]

    La TVR nu se mai uita nimeni, asa ca n-au cum sa otraveasca PSD-acii si batranii.

    Mai bine la Antena 3 unde se prezinta chiar acum cum sa faci sa-ti inmatriculezi masina mai ieftin.
  • +4 (16 voturi)    
    Romanii trebuie sa voteze impotriva PSD (Vineri, 11 noiembrie 2016, 14:18)

    Boham [utilizator]

    in Romania nu e nevoie de emisiuni politice pt ca oricum nu se discuta politici publice, singura politica in Romania trebuie sa fie: cum scapam de PSD !
  • +11 (15 voturi)    
    Pana la urma este corecta (Vineri, 11 noiembrie 2016, 14:25)

    andreeaandreea [utilizator]

    decizia de a se desfiinta taxa radio tv.
    Pentru ca eu nu vreau sa platesc emisiuni de calitate indoielnica precum aceasta in cauza.
    De fapt, cea mai buna decizie ar fi ca tvr sa se desfiinteze.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu (Vineri, 11 noiembrie 2016, 17:47)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui andreeaandreea

      Vor sa scoata taxa ca sa finanteze TVR direct de la buget.
      Adica dintr-o televiziune publica, platitia din buzunarele noastre indiferent de cine e la guvernare, ar ajunge o televiziune de stat, la mana celor care fac bugetul.
      Si pana acum a fost controlata politic, prin consilul de conducere. Dar fara taxa aia radio-tv de acum inainte relatia de subordonare ar fi nemijlocita.
    • +3 (3 voturi)    
      nu Andreea (Vineri, 11 noiembrie 2016, 18:06)

      dekar [utilizator] i-a raspuns lui andreeaandreea

      ci sa se autofinanteze.
      • +4 (4 voturi)    
        Autofinantare? (Vineri, 11 noiembrie 2016, 18:48)

        v_sile [utilizator] i-a raspuns lui dekar

        Asta cu autofinantarea e cea mai buna gluma.

        TVR a avut bugete la care nici nu visau televiziunile comerciale. Rezultatul a fost o gaura uriasa la buget, ceva intre 100 si 200 de milioane de euro, daca nu ma insel.

        Are TVR sanse sa reziste doar din autofinantare cum am eu sanse sa imi iau Lamborghini economisind din salariu.
      • 0 (0 voturi)    
        asta (Vineri, 11 noiembrie 2016, 18:54)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui dekar

        e un vis, o utopie.
        de fapt @man_and_twin are dreptate.
  • +10 (14 voturi)    
    nu stiu daca (Vineri, 11 noiembrie 2016, 14:25)

    mos ion roata [utilizator]

    sluga obraznica din latrina trebuia sa fie angajata la TRV. Televiziune nationala trebuie a fie impartiala si echidistanta fata de toti participantii la emisiuni.Individul asta nu cred ca se incadreaza in aceasta cerinta.
    • +3 (3 voturi)    
      iti (Vineri, 11 noiembrie 2016, 18:56)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      dai seama dupa invitati cam care e directia si a lui iordache dar si a tvr : penalii ghita si udrea, sau presul de nimic gorghiu.
  • +7 (11 voturi)    
    o soparla (Vineri, 11 noiembrie 2016, 14:26)

    middle_brick [utilizator]

    specimentul scolit prin latrina3, un fel de agent undercover al varanului in TVR.
  • +10 (12 voturi)    
    ? (Vineri, 11 noiembrie 2016, 14:27)

    gigicel [utilizator]

    Scopul? Antenizarea TVR.
    Taranii aia din varf de munte cu furculite in televizoare nu prindeau antena 3.
  • +8 (8 voturi)    
    Am urmarit emisiunea cu Ghita (Vineri, 11 noiembrie 2016, 14:29)

    Mawrkuss [anonim]

    Nu am avut ocazia sa-l vad pe Ionut Cristache inainte... mi-a facut impresia unui prezentator slab, pe care l-a invartit Ghita cum a vrut, dominat de invitat si care incerca sa prinda timp, intre doua monologuri a lui Ghita sa mai puna o intrebare timida.
  • -6 (12 voturi)    
    Prezumtia de nevinovatie (Vineri, 11 noiembrie 2016, 14:31)

    Don Ciccio [utilizator]

    In lipsa unei sentint judecatoresti definitive, de condamnare, oricine se poate prezenta nestingherit la TVR. In ce calitate se poate prezenta?! Se prezinta in calitatea de om liber - pana la verdictul final dat de catre un judecator. C'asa-i in democratie, mai draga...
    • +3 (7 voturi)    
      Mai draga, (Vineri, 11 noiembrie 2016, 18:57)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui Don Ciccio

      La o emisiune politica pe postul public nou lansata inviti, macar la inceput, de ochii lumii, persoane politice cu o minima relevanta. Premierul, presedintele, presedintii principalelor partide parlamentare, sefii de Camera din Parlament, ceva acolo, cat de cat.

      Ce e Ghita acum? Deputat, urmarit penal cu o tona de dosare penale la activ si candidat din partea unui partid minsuscul care are sanse minime sa intre in parlament.

      Ce e Udrea acum? Deputat, urmarit penal cu o tona de dosare penale la activ si candidat independent cu sanse minime sa intre in parlament.

      Chiar te faci chinez, zau asa. Oamenii de mai sus nu sunt relevanti politic, sunt doar niste disperati cu bani multi, cu dosare multe si aflati intr-o nevoie disperata de a-si "repera" imaginea publica.

      Da, sunt niste "clienti" buni, foarte buni, daca e sa ne gandim serios la o afacere media gen Antena 3.

      Practic TVR a ajuns o taraba mizerabila de spalat cadavre politice contra cost.
  • +7 (11 voturi)    
    TVR-ul (Vineri, 11 noiembrie 2016, 14:31)

    bobyrou [utilizator]

    Am indraznit sa ma uit mercuri la emisiunea lui Cristache, atunci cand l-a invitat pe domnul Basescu. Se vede ca este scolit la haznalele lui voiculescu. Habar n-are sa modereze o emisiune, echidistant si fara intreruperi. TVR-ul facand din aceasta emisiune principalul program in campania electorala arata ca nu a invatat din greseli. Dovedeste faptul ca TVR nu merita taxele noastre si trebuie sa dispara complet.
  • +10 (12 voturi)    
    Incepe " infectarea " TVRului ? (Vineri, 11 noiembrie 2016, 14:35)

    Plagarus [utilizator]

    Laturile sunt redirectionate,spre intoxicarea generala.
  • +12 (12 voturi)    
    romania9 (Vineri, 11 noiembrie 2016, 14:42)

    bobyrou [utilizator]

    realizatorului pe pagina de facebook a emisiunii i-am spus ca-i platim salariul degeaba si ca se comporta ca la hantenele lui voiculescu... ce credeti ca a facut? M-a blocat pe pagina de facebook. TVR = HAZNAUA 3.
  • +10 (10 voturi)    
    Dezamagire si desgust de aceasta 9 emisiune (Vineri, 11 noiembrie 2016, 14:51)

    contur [utilizator]

    Am apucat sa o vedem si pe asta - antenizarea TVR-ului. Suntem satui de penal si penibili pe toate celelalte medii...acum ii avem si la tv publica. Daca TVR merge in directia asta - sigur ca e bine sa fie eliminata taxa tv. In final nu mai e nici o diferenta intre tv public si cele ale penalilor. Ce dezamagire!!!
  • +6 (8 voturi)    
    E Udrea a avut parte de un moderator ostil (Vineri, 11 noiembrie 2016, 15:24)

    ty [utilizator]

    asa cun este si hotnews. Am inteles ca in cazul lui Ghita situatia a fost total diferita.
    Oare tvr nu putea gasi un moderator intelogent pentru o astfel de emisiune?
  • +8 (8 voturi)    
    Pai da (Vineri, 11 noiembrie 2016, 15:30)

    gigifisiune [utilizator]

    si TVR-ul va primi bani de la guvern, noul guvern PSD, totu-i bine si frumos.
  • +7 (7 voturi)    
    pai ce te poti astepta de la un ex antena3 (Vineri, 11 noiembrie 2016, 16:06)

    bogdan1477 [utilizator]

    Personajele incomode sunt chemate impreuna cu niste ziaristi guralivi care sa creeze zgomot, iar prietenii sunt chemati siguri si lasati sa elucubreze cit vor. Dupa care se declara impartiali, ca ei au chemat pe toata lumea. Nu asta e deontologia antena3? Nu inteleg ce va mira.
  • -6 (10 voturi)    
    Sa nu faceti un AVC de suparare ! (Vineri, 11 noiembrie 2016, 16:17)

    immortal [utilizator]

    Se pare ca autorul are o problema ca nu a reusit el sa realizeze o emisiune pentru TVR.... sau cel putin asa pare dupa ce citesti acest "articol"

    Nu cred ca e buna invidia asta reprimata pentru autorii Hotnews ... sa nu faca un AVC (atac vascular cerebral ) de atata suparare
  • +1 (3 voturi)    
    tvr1 (Vineri, 11 noiembrie 2016, 16:34)

    sorvas [utilizator]

    nu inteleg de ce astia de la tvr invita caricaturile astea urmarite penal. adica, okey, le dai prezumtia de nevinovatie...dar in fata judecatorilor, nu la tv.

    daca stai si ii aduci la televiziunea nationala si ii lasi sa isi expuna ideile tampite, sa-si promoveze ineptiile, e destul de probabil ca multi dintre ai nostri sa-i creaca si sa dea cu stampila pe ei.

    asa a castigat si trump alegerile cu toate ca presa l-a manjit, toti l-au injurat... dar asta a insemnat multa expunere, timp la tv.....okay, le-a adus rating...dar nu degeaba, contracostul a fost ca l-au facut presedinte. asa si cu mizerille astea.....nu ii mai dati la tv....ajunge ca stau toata ziua la rtv si antena3 pe ecrane..........ca sa nu mai aiba putere, nu-i mai lasati sa prosteasca oamenii...
  • +6 (6 voturi)    
    il asteptam... (Vineri, 11 noiembrie 2016, 16:38)

    mitocanu [utilizator]

    dar pe infractorul voiculescu cand il inviti?...hai ionut cristache fa un gest de bine si chiama‒l pe fostul tau patrón de la jilava....ala care iti sufla intrebarile ce le adresai lui basescu....
  • +2 (2 voturi)    
    Ha-ha... (Vineri, 11 noiembrie 2016, 16:57)

    JestersTear [utilizator]

    ... oare il va invita si pe Basescu?
    ... sau pe fostul stapan, dupa ce iese de la mititica?
    :-)
    Ingrata situatie...
  • +2 (2 voturi)    
    Si atunci (Vineri, 11 noiembrie 2016, 17:07)

    Ion ElenaTataru [anonim]

    pentru ce sa platesc taxa radio-tv?
  • +1 (3 voturi)    
    Mi se pare revoltător ca din banii (Vineri, 11 noiembrie 2016, 17:36)

    Leul in iarna [utilizator]

    mei și ai altora ca mine această televiziune să facă o propagandă dezmățată PSD-ului și acoliților lui întru corupție. Televiziunea publică a slujit din 22 decembrie 1989 interesele lui Ion Iliescu și ale urmașilor lui și o face și acum. Nu este numai emisiunea de la ora 21, este și emisiunea doamnei Zeicescu în aceeași situație. Aceasta îi tratează inchizitorial pe invitații care nu sunt de aceeași părere cu dumneaei.
    În TVR lucrează profesioniști cultivați, echilibrați, politicoși și pricepuți în a conduce un dialog cu persoane care pot să aibă opinii opuse (cum ar fi, de exemplu, Cătălin Ștefănescu) dar aceștia sunt toți pe canalul 2 sau 3... În prim plan activează semidocții,aroganții și obraznicii de tip Mircea Badea & comp.
    Când va interveni cineva să pună lucrurile în ordine în această oficină a PSD?
    Pentru că, repet, aceasta este televiziune publică și are obligația de a produce informații FĂRĂ CULOARE POLITICĂ.
  • 0 (2 voturi)    
    TVR1 (Vineri, 11 noiembrie 2016, 18:00)

    dekar [utilizator]

    tvr1 poate fi, si de multe ori este, un alt fel de antena3. Iar rahatul de cristache isi face sarguincios lectiile.la fel ca manastire la b1 sau striblea la digi24(radio).Aceste cuie ale lui Pepelea au fost batute si ajutate sa-si plimbe cururile pe unde nu te astepti,in locuri ce pareau curatele pana mai deunazi.Vom fi intrigati de prezenta si frecventa prezentei si ale altor personaje asemanatoare cu cele din text, care n-ar avea ce cata prin aceste studiouri. "Experti","politologi" si "formatori de opinie" (tip severin,parvulescu,cristoiu sau melescanu, spre exemplu) pe care credeam ca i-am uitat.
    Hai ,cristache,da-i batai,ca la tevere te vede si ultimul betivan votant de prin vagaunile tarii !
  • +3 (7 voturi)    
    Teleormanizarea Romaniei (Vineri, 11 noiembrie 2016, 18:25)

    Klaus_Voievod [utilizator]

    Echivalentul uslamizarii clasei politice este antenizarea televiziunii publice. Avem Presedinte USL, partide USL, parlament USL si numai televiziuni de tipul Antena3. Suntem trasi in piept in stil mare.
  • -1 (3 voturi)    
    TVR si Dragnea (Vineri, 11 noiembrie 2016, 18:44)

    vlad.pe [utilizator]

    Asa isi arata TVR-ul recunostinta pentru Dragnea după ce le-a pus in pericol viitorul anulând taxa radio-tv.
  • +2 (4 voturi)    
    Spalare de cadavre politice pe bani publici (Vineri, 11 noiembrie 2016, 18:45)

    v_sile [utilizator]

    Ridicase Antena 3 tariful prea mult? Au ramas Ghita si Udrea fara bani?

    Mai degraba oamenii stiu ca la televiziunile "de partid" se mai uita doar publicul zombificat, pe care nu ii mai poti convinge de nimic in plus fata de ce au deja sapat adanc pe creier.

    Asa ca trebuie sa ne extindem, sa ajungem si la alt public.

    Ne transferam cu echipa de zgomot si fum (Antena 3/Evz) pe TVR si emitem si de acolo.

    Cred ca in momentul asta poate ar trebui un
    'shut-down" aplicat TVR.

    A ajuns doar o gaura neagra alimentata din bani publici, fara sa mai presteze vreun serviciu social util.
  • +1 (3 voturi)    
    Ce ideie idioata, (Vineri, 11 noiembrie 2016, 23:54)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    sa-l aduci la TVR pe asta care si-a facut ucenicia in haita de la A3!