​Antena 3 si Romania TV, interzise la dezbaterea organizata de Grupul pentru Dialog Social cu premierul Ciolos

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 6 decembrie 2016, 15:51 Economie | Media & Publicitate

Reprezentantii Grupului pentru Dialog Social (GDS) le-au interzis reporterilor Antena 3 si Romania TV accesul la dezbaterea organizata marti cu premierul Dacian Ciolos la sediul institutiei, dupa cum au anuntat ambele posturi TV.

Andreea Pora, membru al GDS, a declarat pentru HotNews.ro ca decizia de a interzice accesul celor doua televiziuni la evenimentele organizate de organizatie este mai veche si e cauzata de atacurile suportate de membrii GDS la Antena 3 si RTV.

"Este o decizie luata de peste un an si a fost luata de GDS, nu de mine. Antena 3 si RTV nu sunt nici invitate si nici primite la vreo dezbatere organizata de GDS. Au atacat si linsat mediatic mai multi membri ai GDS, le consideram medii toxice. GDS este o institutie privata, iar ceea ce s-a intamplat astazi nu are legatura cu premierul, ci cu decizia noastra", a spus Andreea Pora.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

11604 vizualizari

  • -52 (64 voturi)    
    știați că (Marţi, 6 decembrie 2016, 16:00)

    Mazeta [utilizator]

    Silviu Brucan, membru fondator al GDS, ar fi mândru de Andreea Pora.
    • +33 (39 voturi)    
      Tu esti, Roncea? (Marţi, 6 decembrie 2016, 16:27)

      benicio [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Bineinteles ca nu exista nici o legatura intre Brucan si GDS, decat in mintea incetosata a lui Roncea.
      • +19 (21 voturi)    
        Troll (Marţi, 6 decembrie 2016, 17:45)

        J.C.Denton [utilizator] i-a raspuns lui benicio

        Vă rog, nu-i mai răspundeți troll-ului. Nu faceți altceva decăt să-i justificați existența.
    • +16 (16 voturi)    
      nu stiu de ce nu te opresti.... (Marţi, 6 decembrie 2016, 18:00)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ai ajuns penibil,spui doar enormitati.Insulti inteligenta multora pe aici.Ii tot dai inainte cu balacarelile astea ieftine.Chiar nu ti-a ajuns,nu te-ai saturat de troleala asta ieftina.
      • 0 (0 voturi)    
        Un om normal (Miercuri, 7 decembrie 2016, 22:13)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

        dupa atatea minusuri si doar minusuri s-ar opri. Sau ar cauta alt loc unde sa dezbata. Dar e clar ca este platit si rezista sa fie scuipat in fata zilnic. Il platesc totusi bine ca sa merita sa reziste.
    • +15 (15 voturi)    
      stupid people ! (Marţi, 6 decembrie 2016, 18:03)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      precum si Ciolos e fiul lui Soros
    • +2 (2 voturi)    
      si mai mandru ar fi (Marţi, 6 decembrie 2016, 20:48)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      de raspopitu' de la latrina, dar, mai ales de primarita varanului...

      a fost permis televiziunilor de stiri, nu a celor de propaganda.
      televiziunile jos basescu sunt oficine de propaganda desantzata.
      oteveu' lui ghita e si pueril, mult mai slab decat ce prezenta dan diaconescu.
      diferenta intre otv dd si otv ghita este ca intre tudor si condurateanu.

      deci, mai rasfirati, latrinisti si ghitzei.
    • -8 (10 voturi)    
      G.D.S. (Marţi, 6 decembrie 2016, 20:53)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      nu a făcut decât să ne ofere o mostră din ceea ce, consideră ei, poate fi numit dialog social în draga noastră țară.
      Privind din alt unghi, m-aș putea gândi că a fost o înțelegere între cele două părți deoarece pare a fi o situație de tip win-win. Pe de o parte A3 se poate victimiza mai tare ( depășindu-l pe domnul Dan Diaconescu în ceea ce privește OTV-izarea), pe de altă parte mai află lumea ( numai așa, din păcate) că G.D.S n-a sucombat.
  • +42 (52 voturi)    
    Felicitari (Marţi, 6 decembrie 2016, 16:03)

    bogdan1477 [utilizator]

    latrinele treebuie interzise in lumea civilizata. Oricum spectatorii lor nu vad in membrii GDS decit niste imperialisti putrezi, asha ca de pierdut nu pierde nimeni.
    • +39 (43 voturi)    
      Noroc... (Marţi, 6 decembrie 2016, 16:24)

      brifcor [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      ca face GDS treaba CNA !
      În orica tara civilizata, oficinele odioase RTV si A3 ar fi fost scoase din uz demult. Dar la noi primeaza prostia, spalarea pe creier, manipularea groasa, incultura, dezinformarea, calomnia...
      • -14 (26 voturi)    
        Asta nu cred... (Marţi, 6 decembrie 2016, 16:58)

        B.Dan [utilizator] i-a raspuns lui brifcor

        Bineinteles ca A3 si RTV sunt niste dejectii de televiziuni pe care, eu personal, nu le-am mai urmarit de cel putin 3 ani (in grila personalizata nici nu le am). Insa in nicio tara civilizata nu a fost scos din uz un post doar pentru ca se adreseaza prostimii. Ai fi suprins de ceea ce poti vedea la TV in Franta, Anglia sau Germania. De SUA nici nu zic, nu de alta dar cred ca e mult mai rau decat in Romania.
        • +6 (8 voturi)    
          nu e vorba ca un post se adreseaza prostimii (Marţi, 6 decembrie 2016, 19:00)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui B.Dan

          sau nu.
          E vorba de respectarea legilor, in cazul de fata de legile audio-vizualului. Daca CNA-ul isi facea treaba A3 si RTV ar fi trebuit sa dea cam juma din banii incasati pe reclame pentru plata amenzilor.
        • +2 (2 voturi)    
          E vorba de o organizatie (Miercuri, 7 decembrie 2016, 9:01)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui B.Dan

          de drept privat GDS care are dreptul de a selecta cine participa la dezbateri. Cat despre posturile mentionate in cazul cand functioneaza legal (RTV sigur are datorii la buget ce ar inchide pe loc orice afacere privata alta decat propaganda infractorului ghita, A3 e evident o unealta de influenta a unui infractor incarcerat) pot sa injure fericiti. Pe de alta parte santajul, calomnia si minciuna publica sunt infractiuni iar CNA nu isi face datoria
      • -3 (9 voturi)    
        nu e OK (Marţi, 6 decembrie 2016, 18:16)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui brifcor

        B.Dan are dreptate. Democratia si dreptul la exprimare trebuie sa fie respectate. Altfel, cum ar fi daca saptamina viitoare cistiga dragnea alegerile si decide ca tot ce nu e a3 si rtv e vuvuzea sorosista si trebuie inchisa musai, ca minte poporul....

        Iar prin tarile civilizate exista la greu presa din asta de manipulat prostimea...

        Singurul care le poate inchide e publicul, prin audienta. Ceea ce din pacate nu se intimpla.
    • -6 (8 voturi)    
      Ceea ce nu vă place dumneavoastră, (Marţi, 6 decembrie 2016, 21:02)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      se cheamă libertate de exprimare.
      Ceaușescu a interzis Europa Liberă, Vocea Americii și alte posturi.
      Cred că nu aveți de unde să știți că, interzise fiind, erau ascultate de foarte mulți români.
      spun că nu aveți de unde ști deoarece fie sunteți prea mic ( tânăr) acum, fie ați fost prea mare pe vremea aia.
      P.S.
      Nu vă plac acele posturi, combateți-le, dar nu cereți interzicerea lor.
      • 0 (0 voturi)    
        nu am zis asta (Miercuri, 7 decembrie 2016, 12:12)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ionv

        Nu am sustinut interzicerea RTV si A3. Am aplaudat doar curajul GDS de a se delimita de mizeriile astea. Oricine organizeaza o dezbatere are dreptul de a-si tria participantii. Iar asta nu ingradeste libertatea de exprimare in nici un fel. Antena3, daca vrea, poate sa cumpere de la o televiziune care participa dreptul de a retransmite.
  • -29 (33 voturi)    
    Iar au reciclat-o pe Pora? (Marţi, 6 decembrie 2016, 16:12)

    voxpopulix [utilizator]

    Andreea Pora nu era tanti aia care a fost prinsa de nenumarate ori cu articole plagiate?

    Nu prea inteleg cum merge treaba asta, chiar nu exista in Romania alti jurnalisti?

    Chiar trebuie sa reciclam toate gunoaiele.

    Sincer, daca de informarea populatiei se ocupa personaje ca Pora, Gadea, Rares Bogdan sau Mandruta, cred ca putem sa ne consolam cu faptul ca presa in Romania este pe moarte si de putin folos populatiei.
    • +29 (31 voturi)    
      bravo (Marţi, 6 decembrie 2016, 16:35)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      comentariul tau confirma ca decizia GDS e una buna. pora a plagiat in capul toxicilor gen A3, prin urmare acestia sa stea in spatele usilor DGS. nu poti sa dezinformezi grosolan constant si sa ai acces alaturi de presa sanatoasa.
    • +9 (13 voturi)    
      hehe (Marţi, 6 decembrie 2016, 18:18)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      Esti cel mai bun exemplu pentru care a3 si rtv sunt interzise acolo. Cum ar fi ca in mijlocul discutiilor, sa apara gidea si sa ceara explicatii pentru plagiatele andreei pora sau pentru faptul ca ciolos e copilul ilegitim al lui soros? Mirlanii de spatele blocului nu sunt niciodata primiti la dineurile oficiale fix pentru ca injura, scuipa, put, isi sterg nasul cu mineca, sit tot asha.
      • -2 (6 voturi)    
        fracturi logice (Miercuri, 7 decembrie 2016, 1:45)

        voxpopulix [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Din 2008:

        ===========
        "DESPĂRŢIRE. Jurnalista Andreea Pora a încetat ieri colaborarea cu site-ul HotNews, după ce mai mulţi bloggeri au semnalat pe internet un ipotetic "plagiat" al acesteia - din "Cotidianul" şi de pe Ziare.com. Directorul HotNews, Cristian Pantazi, a confirmat plagiatul, dar a precizat că este vorba de o "decizie amiabilă".

        Pantazi a precizat că Andreea Pora nu era angajata HotNews, ci colabora cu site-ul pentru un proiect special - organizarea unei secţiuni mai puternice pe politică şi justiţie -, care a eşuat. Cristian Pantazi a mai spus că „plagiatul“ a fost un incident „regretabil, minor“ şi că „nu-i acordă foarte mare atenţie. I se poate întâmpla oricui“.

        „Motivul principal nu a fost acesta, ci eşuarea proiectului pe care îl aveam în comun“, susţine Pantazi. Contactată telefonic, Andreea Pora şi-a rezervat dreptul de a nu face comentarii, sugerând, totuşi, o incompatibilitate de viziune cu HotNews."

        ============

        Nu stiu ce ziceti voi cu toxici gen a3, am renuntat la posturi TV de peste 7 ani. De pora stiam de la zoso de pe blog ca a fost prinsa la plagiat de mai multe ori.

        Poate daca va spun ca votez cu USR, decizie pe care am luat-o de cand USB s-a extins national, ati inceta sa mai ganditi ca niste postaci turbati.

        Din nou, pentru cei cu neuroni putini la numar:
        = am spus ca pora a plagiat, este dovedit, nu neaga nimeni
        = NU am spus ca GDS suge
        = NU am spus ca antena/gadea au dreptate cu ceva - habar nu am ce spun, nu ma intereseaza informatiile si opiniile lor

        Idiotii care se comporta ca psd-istii cand zici nasoale de ponta si dragnea sunt foarte enervanti, de multe ori cred ca dauneaza si descurajeaza indecisii, care ajung sa vada acelasi gen de comportament ca la celelalte primate.
  • +20 (26 voturi)    
    Haita A3 conduce de fapt Romania. (Marţi, 6 decembrie 2016, 16:21)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Vad ca GDS e singura entitate careia nu-i e frica de haita. Politicienii, toti, de la Presedinte in jos, fac pe ei de frica haitei.
    E drept ca haita e compusa din mari profesionisti ai manipularii, as zice chiar mari artisti ai manipularii, demni de oscaruri - daca ar exista asemenea distinctii pentru marii manipulatori. Asa ca, intr-un fel, frica politicienilor de a intra in malaxorul haitei e de inteles.
  • -34 (34 voturi)    
    ... (Marţi, 6 decembrie 2016, 16:36)

    vitan.sandu [utilizator]

    Pai astia au vrut sa fie in suc propriu. Fara cele mai vizionate televiziuni, ce puteau face? Sa se laude intre ei. Halal dialog pe care il poarta astia de unii singuri.
    • +25 (25 voturi)    
      protv si digi24 iti zic ceva ? (Marţi, 6 decembrie 2016, 17:28)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      sau nu aveti voie de la partid pe canalele alea?
    • +12 (14 voturi)    
      hai bre ca macane (Marţi, 6 decembrie 2016, 18:27)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      latrina si reteveaua sunt cele mai urmarite posturi de stiri, si astga pentru ca in general doar prostimea sta cu gura cascata la posturile de stiri. Unul cit de cit citit se informeaza rapid din presa online si in timpul liber se uita la un film, sau la un discovery, citeste o carte, iese la o bere. De aia posturile "de stiri" ale penalilor au audienta mare, pentru ca publicul celor de dreapta nu-si peirde vremea la talk-show-uri de deversat laturi.

      Dar daca e sa vorbim de audienta, ProTV se uita in medie 850.000 de persoane, pe cind la A3 sau RTV cite 250.00. Diferenta e ca la Protv publicul se schimba de la o emisiune la alta sau de la o zi la alta, pe cind la antene sunt aceiasi asistati, pensionari si bugetari care cauta sa-si justifice propria viata ratata prin gasirea oricaror vinovati din afara, de la masoni la sorosisti, de la imperialisti care ne vor piata de desfacere ieftina la UE si SUA care se baga in treburile noastre interne.
  • +4 (8 voturi)    
    Poate nimeni.... (Marţi, 6 decembrie 2016, 20:09)

    MichiuStefan1 [anonim]

    Poate nimeni, nici macar d-l Iliescu nu a facut atat de mult rau acestui popor ca abjectele TV de care se face vorbire!Trebuie sa ai stomacul tare ca sa nu vomiti-daca ai facut imprudenta sa butonezi telecomanda si sa dai de aceste posturi.Este o imbinare halucinanta a absurdului cu minciuna dupa criteriul cu cat e mai gogonata, mai incredibila stirea-recte minciuna- cu atat e mai eficace.Platim total inutil un departament care se cheama CNA-o parodie a unui CNA normal. Este incredibil cum acest CNA nu se sesizeaza de incalcarea unui principiu de drept antic:"Audiatur si altera pars"-sau lipseste cu desavarsire preopinentul, sau este in cel mai bun caz unul la 4-5 adversari la care se adauga moderatorul, facandu-l k.o.pe imprudentul care isi inchipuia ca participa la o dezbatere civilizata!"Astia suntem!Noi la suparare bem"!
  • -1 (1 vot)    
    Atitudine gresita. (Miercuri, 7 decembrie 2016, 14:14)

    cerceteaza [utilizator]

    Daca nu esti capabil sa asculti si opiniile partii adverse, mai bine nu mai fa dezbateri pe orice tema.
    Si in dreptul roman exista o teza fundamentala: "Audiatut et altera pars".
    Adica asculta si cealalta parte, pentru a ajunge la adevar, pentru ca adevarul nu este numai al tau ci si al celeilalte parti, chiar daca nu-ti convine.
    Lui Ion Ratiu ii placea sa spuna: Voi lupta pana la ultima picatura de sange pentru dreptul tau de a nu fi de acord cu mine".