Manipulare marca RTV - "Acuzatii-soc: Soros a pus la cale tragedia de la Colectiv"

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 9 decembrie 2016, 16:06 Economie | Media & Publicitate

RTV: Soros a pus la cale tragedia din Colectiv
Foto: Active Watch
Operatiune de manipulare in desfasurare la Romania TV, avertizeaza ONG-ul Active Watch. Postul de televiziune difuzeaza un filmulet despre care sustine ca e asumat de gruparea Anonymous, clip care vorbeste despre presupusa implicare a lui George Soros in incendiul de la Colectiv.

"In mod convenabil, 'Anonymous' da Guvernului un termen de 10 zile ca sa spuna tot adevarul despre ce s-a intamplat in clubul Colectiv. Adica este posibil sa apara niste 'informatii' dupa alegerile de duminica. Scenariul este comentat de niste persoane: Monica Tatoiu, Mirel Curea, Mircea Dogaru si Florin Chilian. Pana acum nu a fost solicitat niciun punct de vedere oficial. Atentie la fumigenele de campanie!", noteaza Active Watch intr-o postare pe Facebook.



Televiziunea Romania TV este cea care la alegerile prezidentiale din 2014 a sustinut ca nu exista cozi la sectia de vot din Paris, aducand ca argument imagini filmate invers, cu spatele la numarul mare de romani care incercau sa voteze.





















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

21138 vizualizari

  • +52 (62 voturi)    
    Scabroas,dupa chipul si asemanarea l'u Ghitza (Vineri, 9 decembrie 2016, 16:14)

    Plagarus [utilizator]

    Chiar asa de prosti,ii cred chiar si pe spectatorii lor fideli ?
    • +37 (49 voturi)    
      nu ii cred, ei stiu ca asa sunt (Vineri, 9 decembrie 2016, 16:37)

      bogdanlungu [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      telespectatorii chiar sunt prosti. de fapt nu sunt prosti, sunt retardati.
    • +16 (26 voturi)    
      problema (Vineri, 9 decembrie 2016, 17:37)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Problema e ca asta e electoratul care ne decide viitorul ! In momentul in care vii cu asemenea tampenii,te gandesti ca sunt destui care sa puna botu',deci investitia merita.Cine sta acasa duminica,isi asuma in mod automat votul unor trogloditi care cred asemenea enormitati.Nu exista scuza pentru neprezentarea la vot,cu exceptia celor bolnavi care nu au apucat sa ceara urna mobila.
    • +11 (19 voturi)    
      . (Vineri, 9 decembrie 2016, 17:50)

      Evq [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Habar n-ai tu...ai mei cred și că vor ăștia să separe Transilvania de restul țării. Nu-i subestima.
      • +6 (10 voturi)    
        Vax Populi ! Care-i capitala RO ? (Vineri, 9 decembrie 2016, 19:00)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Evq

        Aiuritoare raspunsuri si pe stil vechi si pe cel nou de tip Abramburica.
        De ex.: Guvernul a dat o HG prin care RO va trece la climatul tropical din 2017 !( adio lemne, gaz metan haine groase )
  • +53 (61 voturi)    
    :)))) (Vineri, 9 decembrie 2016, 16:15)

    gigicel [utilizator]

    Anonymus astia au stat, au gasit dovezi, apoi au stat si analizat televiziunile romanesti si s-au gandit ca dintre toate RTV ar fi cea mai credibila si ar merita sa primeasca detaliile.
    OAU :))) Ma prapadesc de ras.
    • +9 (19 voturi)    
      la lupta cetatene! / (Vineri, 9 decembrie 2016, 17:36)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui gigicel

      Anonymus se lupta cu Soros, ce nu ai inteles?

      Are o intreaga armata de klingonieni, cu care vrea sa doboare OZN-urile lui Soros.

      E grav, intelegi?

      Noroc cu Ghita, el poate sa ii tina piept. Are un costum cu Spiderman in dulap si cand vrea, se transforma in Omul-Furnica.

      Mai bine ia-ti mopul din dulap si organizeaza cu babele din bloc o patrula cetateneasca, sa il prindeti pe Soros cand face taras pe coate la subsol. /
    • +9 (9 voturi)    
      e o miscare logica (Vineri, 9 decembrie 2016, 22:04)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui gigicel

      otv, prima optiune, e un pic la puscarie. Deci, s-au dus la pupil :D
  • +29 (41 voturi)    
    Asa e bine (Vineri, 9 decembrie 2016, 16:15)

    mitg [utilizator]

    Daca sunt prosti care pun botul la rahaturi d-astea, bineinteles ca ne meritam soarta.
    • +21 (31 voturi)    
      Raspuns DA (Vineri, 9 decembrie 2016, 16:42)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Sunt multi care bun botul. Asta e poporul roman,
      Cu televiziunile si conducatorii pe care ii merita.
  • +20 (38 voturi)    
    :)) (Vineri, 9 decembrie 2016, 16:17)

    gigicel [utilizator]

    Realitatea tv, acest post de televiziune modern, model de integritate, verticalitate si jurnalism profesionist.
    Antena 3 doar viseaza sa ajunga la nivelul rtv.
    • +23 (29 voturi)    
      mda (Vineri, 9 decembrie 2016, 16:31)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui gigicel

      vad ca scrie Romania TV... aia lu ghita de la portita (poarta alba in curand)

      trage ghita cu tunurile, ca oricum la anu intra la parnaie si zice sa-si faca datorii pe la psd,alde etc.. ca poate il ajuta sa scape mai repede ulterior cu niste legi din alea marca medelin voiculescu si paun, care vroiau sa scoata din parnaie toti hotii cu condamnari sub 3 ani
      • -2 (12 voturi)    
        .. (Vineri, 9 decembrie 2016, 16:44)

        gigicel [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

        Realitatea, Romania, tot un rahat.
  • -54 (68 voturi)    
    Manipulare (Vineri, 9 decembrie 2016, 16:20)

    Un cititor [utilizator]

    Faptul că România TV a prezentat o știre falsă în legătură cu cozile la votul din 2014 din Paris nu înseamnă numaidecât că și această știre despre tragedia de la Colectiv este la fel de falsă. Este ca și cum ai spune: românii sunt hoți, pentru că un român a fost prins furând și deci și dl. Cioloș este hoț pentru că este român.
    • +27 (41 voturi)    
      Te rog trage apa dupa tine si du-te pe conducta (Vineri, 9 decembrie 2016, 16:40)

      marianmarian [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Mi-e mila de oamenii intratat de prosti (in sens de inzestrare cu materie cenusie) si rupti de lume (in sens de neinformare) incat arbitrul propriei judecati nu ii indeamna sa schimbe canalul la asa fecale demne de alte secole, ci se cocoatza frumusel pe tronul pe care scrie cu litere pline de rahat "Avocatul diavolului" (ca sa nu spun ca scrie altceva) si apar cu postarea obligatorie. Stimabile, cu toata retinerea de care pot da dovada cand vad asa specimene, imi provoci mila si sila in egala masura. A face pe avocatul diavolului in situatii cat mai aiuritoare, a baga strambe care se termina in semne de intrebare sau de exclamare, a prezenta "informatii pe surse" fara niciun fel de justificare logica si baza reala - toate astea fac parte din manualul incepatorilor intr-ale manipularii. Asa ca, sa-mi fie cu iertare, jet cu argumentul tau convolut si chipurile "cuminte" si "fair, politically speaking", croit exact pe stilul lui Monta - parsivenie mascata sub smerenie si abjectie ascunsa sub iluzia unei corectitudini fortate pana dincolo de cer.
    • +27 (39 voturi)    
      Iata dovada ! (Vineri, 9 decembrie 2016, 16:54)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Cineva spunea ca nu pot fi atat de prosti cei ce urmaresc RTV icat sa creada o asemenea prostie. Iata dovada ca DA sunt atat de prosti !
    • +9 (15 voturi)    
      marsh mă (Vineri, 9 decembrie 2016, 17:10)

      Sorrows [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      dezaxatule
    • +2 (10 voturi)    
      Concluzia... (Vineri, 9 decembrie 2016, 18:02)

      Orizont [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      ...nu toti romanii sint prosti ca Ponta
    • +8 (14 voturi)    
      Wow (Vineri, 9 decembrie 2016, 18:20)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      si tu iei bani pentru texte din astea?

      Grav, slaba calitatea ...
  • +30 (40 voturi)    
    Putem incerca si noi la fel (Vineri, 9 decembrie 2016, 16:25)

    Daniels22026 [utilizator]

    Iata stirea mea, preluata din surse beton, nu spui cine.

    PSD-ul PREGATESTE O LOVITURA DE STAT!!!!

    Imediat dupa alegeri, PSD-ul impreuna cu generalii marxisti Fidel Putinelu si Adolf Margelatu, vor declansa in forta lovitura militara de stat!!!

    Presedintele Romaniei va fi executat in Piata Victoriei, si la fel oricine se va impotrivi loviturii de stat. Surse din PSD spun ca Tariceanu si-a dat deja acordul de principiu. Iar PRU va mobiliza in capitala nationalistii din toata tara.

    Consilierii lui Putin, Dughin si Scaraotchi au promis ca in caz de succes, Rusia va fi imediat de acord cu unirea Moldovei cu Romania.

    Nu plecati din fata internetului! Urmeaza stiri si evenimente foarte importante pentru tara si pentru Europa!!!
  • +27 (35 voturi)    
    cine-i Mirel Curea? (Vineri, 9 decembrie 2016, 16:34)

    anton_carpati [utilizator]

    Doar recent am dat de individu ăsta pe fb. N-am văzut gunoi mai mare - înjură şi face nişte comentarii atât de josnice încât în comparaţie Mircea Badea pare regina Angliei. N-am mai citit Evenimentul Zilei de f mult timp - cum o ajuns un hemoroid de genu ăsta în redacţia unui ziar de circulaţie naţională?
    • -10 (10 voturi)    
      exact (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 2:01)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

      cum ai ajuns tu pe acest forum. Asa a ajuns. Cum poti tu sa-ti debitezi aberatiile si ineptiile, la fel poate si el.
      Sa nu uiti cum se face betonul tovarase ''carpati'', ''carpati'', nici mai mult, nici mai putin.
      • +5 (7 voturi)    
        nasol (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 3:38)

        anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Dacă pentru tine un ziar naţional (o sursă de informaţii care, vorba vine, îşi asumă principiile etice jurnalistice) e acelaşi lucru cu secţia de comentarii de pe hotnews, atunci vai de capu' tău, omule.
        Te implor - fă un serviciu lumii întregi: sterilizează-te. Scapă-ne de viitoare generaţii de indivizi vitriolici şi habarnişti ca tine.
        • -2 (2 voturi)    
          pai (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 17:33)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

          nu mai bine te spinzuri tu in semn de protest, scapa lumea de un libtard de doi bani, mai putina prostie agresiva pe lume.
  • +28 (32 voturi)    
    de monica tatoiu (Vineri, 9 decembrie 2016, 16:37)

    mmmircea [utilizator]

    stim cu totii ca are probleme la etajul superior si e distribuita pe tv asemenea lui vadim pentru a face circ si audienta. Ceea ce mi se pare inacceptabil e sa-l vad pe kgb-istul dogaru pe sticla in 2016.
  • +17 (19 voturi)    
    deci (Vineri, 9 decembrie 2016, 16:46)

    hot news [utilizator]

    Soros a planificat tot si guvernul stie ,ba probabil chiar a participat la acest plan nu?
    :))) e de ras rau..dar e de plans ca unii chiar cred prostiile astea
  • +25 (25 voturi)    
    Foarte simplu (Vineri, 9 decembrie 2016, 16:55)

    CapitanulPanait [utilizator]

    Dupa cum se vede oamenii au informatii foarte importante privind ancheta Colectiv.
    Drept urmare domnii procurori sa trimta rapid mascatii sa ii salte de pe unde or fi, sa ii aduca la procuratura si le dea cate o foaie de hartie si un pix si sa scrie ceea ce stiu iar apoi sa semneze.
    Daca nu o fac atunci arestati pe loc pentru complicitate la crima intrucat stiu ce s-a intamplat si ascund adevarul.
    Onorabilul domn Dogaru este rugat sa deschida coloana la procuratura.

    Pina nu se va intampla ceea ce am scris mai sus asa numitii ziaristi care nu au nici un fel de raspundere fata de ceea ce scot pe gura , ei sau invitatii lor, nu se vor potoli.

    In numele libertatii de exprimare sunt in stare de orice abjectie.
  • +6 (10 voturi)    
    calomnia chiar nu mai e in codu penal?! (Vineri, 9 decembrie 2016, 17:01)

    liviu_ [utilizator]

    zic si eu...
    ce isi permit romania tv si antenele deja depaseste orice limita!

    calomnie, instigare la violenta, jignire, denigrare, manipulare s.a.m.d.
  • +7 (9 voturi)    
    multi idioti pe lumea asta (Vineri, 9 decembrie 2016, 17:03)

    Francisc 1 [utilizator]

    da parca otv avea mai putin gugustiuci sa-i creada!
    • +4 (4 voturi)    
      da.. (Vineri, 9 decembrie 2016, 18:24)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      da' macar aia luau amenzi pe banda
  • +7 (9 voturi)    
    Cum vor raspunde cei de la ANONYMOUS ? (Vineri, 9 decembrie 2016, 17:06)

    persuasiv [utilizator]

    Sunt curios daca cei sus amintiti isi vor asuma sau vor infirma stirea.Dar trebuie sa luam in considerare si faptul ca se vor supara.Daca da,e de rau.Cum vor reactiona,asta e intrebarea.
    • 0 (2 voturi)    
      isi vor vedea de treaba (Vineri, 9 decembrie 2016, 18:31)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      Ba eu stiu: cine se pune cu nebunii, e mai nebun decat nebunii.
  • +4 (4 voturi)    
    multi (Vineri, 9 decembrie 2016, 17:07)

    andimi [utilizator]

    he he, daca ati sti citi cred aberatiile astea?
  • +11 (13 voturi)    
    / (Vineri, 9 decembrie 2016, 17:32)

    Dedalus [utilizator]

    Mie mi s-a stricat robinetul la baie. Soros asta e peste tot! Trebuie sa am grija sa nu il las sa intre in bucatarie.
  • +12 (16 voturi)    
    s-a depasit bunul simt (Vineri, 9 decembrie 2016, 17:40)

    Dedalus [utilizator]

    Dincolo de toata panorama de un ridicol maxim, imi este foarte greu sa accept aceasta tarare in mizerie a tragicului incident de la Colectiv.

    Sunt tineri care au murit acolo si tineri care s-au chinuit inimaginabil luni de zile dupa aceea, unii castigand lupta alti din nefericire peirzand-o.

    Atragerea cazului Colectiv intr-o asemenea farsa abominabila este dincolo de mizeria acceptabila intr-o campanie electorala.
  • +15 (17 voturi)    
    Informatie SOC! (Vineri, 9 decembrie 2016, 17:44)

    luptator_din_munti [utilizator]

    Victor Ponta, Liviu Dragnea si Calin Tariceanu s-au intalnit aseara cu ambasadorul Rusiei in Romania si au promis ca vor proceda deindata la dezlipirea din Romania a Moldovei si formarea Moldovei Mari independente impreuna cu Republica Moldova actuala. Urmeaza sa faca acest anunt imediat dupa castigarea alegerilor.
  • +2 (6 voturi)    
    dezinformare (Vineri, 9 decembrie 2016, 17:56)

    Dedalus [utilizator]

    Anonymous au un canal pe youtube, de altfel absolut deschis si liber pentru cine vrea sa vada.

    Despre Colectiv au postat doar un clip imediat dupa dezastrul de la Colectiv (2015).

    Asa ca ramane numai ipoteza absolut bizara ca Anonymous au trimis prin email clipul respective numai la RTV, din motive de ei stiute.

    Excluzand o farsa morbida, oricine primeste asa ceva pe email (admitand ca s-ar fi intamplat acest improbabil lucru) mai verifica si el, macar superficial.

    Asa ca si la o analiza serioasa (uite cu ce imi pierd eu timpul ...:-( ) aceasta poveste se dovedeste o abureala caraghioasa.
  • +7 (11 voturi)    
    Idee de raspuns (Vineri, 9 decembrie 2016, 18:09)

    marianmarian [utilizator]

    Printre cititori nu exista oare niciunul care sa aiba vreun prieten care sa aiba un alt prieten care sa aiba un var care are o cunostinta in Anonymous?

    Ma gandesc ca, tocmai datorita genului de hacktivism pe care il practica, nu ar privi cu ochi prea buni o asa manipulare abjecta si grosiera facuta pe seama numelui lor si facuta tocmai de unul dintre reprezentantii de seama ai celor pe care grupul ii combate, declarativ. Si cu ocazia asta poate se pisa pe site-ul lor pana dupa alegeri si le lasa drept homepage o poza cu Ghita vargat si inlantuit pe veci cu Monta. Just a thought...
    • -3 (5 voturi)    
      au altele mai importante de facut (Vineri, 9 decembrie 2016, 18:34)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui marianmarian

      Nu se ocupa cu asa ceva. In primul rand A nu e o organizatie, sa se preocupe de "renume".
  • +8 (12 voturi)    
    Norocul lor ca Soros nu are vreme de asa ceva (Vineri, 9 decembrie 2016, 21:12)

    Andradda [utilizator]

    Ca daca bosorogul chiar si-ar prinde mintea cu Ghita TV si i-ar da in judecata, la miliardele lui i-ar tine pe toti aia de la RTV intr-un proces maraton de vreo 7 ani si i-ar lasa in turul gol pe toti, cu Tatoiaia si cu Curea in frunte!
    De data asta nici macar nu mai e vb de o simpla opinie sau declaratie politica, ci Soros este acuzat direct ca ar fi implicat si chiar a pus la cale asasinarea celor 64 de tineri decedati in tragedia de la Colectiv.
    Guitza disperarea-n Ghita, la portita inchisorii!
    • +3 (7 voturi)    
      Ii doresc (Vineri, 9 decembrie 2016, 22:19)

      gigifisiune [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      aluia care ti-a dat minus tot binele din lume. Cu toate ca nu va avea parte de asa ceva pentru ca are creierul gros si n-o sa-l ajute niciodata in viata.
      • +2 (2 voturi)    
        bine motivat (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 12:14)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

        dom' jijif^ssiune !

        deci, ce sa mai vorbim, soros a participat personal la actiune, el a fost ala care a aprins artificille. :-)

        ghitzanii, ca sa nu cada mesa, au dar vina pe o grupare foarte bine cunoscuta(!!), anonymus
        ei n'are vina, numa a citat, au comentat, ca orice romani cu drepturi la opinii.
        daca n'a fost si ciuntacu la discutii, tatoiu a trebuit sa dea toate explicatiile, in timp ce colonelu cretz si slinos la plete a acuzat cu tarie proletara. ca_cu asata s'a ocupat toata viata, cu clasa muncitoare si istoria pcr.

        deci, soros n'ar avea succes, ghitza nefiind in stare sa formuleze o paraciune, cum nu a brodit'o nici cu kodrutza si doftoratu'.
        ghitzan este un perdant, i se apropie ignatu' ...:-)
  • 0 (2 voturi)    
    interesant (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 13:26)

    srpc [utilizator]

    toti postacii sorosisti trateaza ca aberatie din oficiu emite postacii dupa ce apar probele clare
  • 0 (2 voturi)    
    nu-i adevarat (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 13:44)

    iodixit [utilizator]

    m-a sunat soros si mi-a zis el mie ca nu-i adevarat.
  • +1 (1 vot)    
    Parerologia (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 14:39)

    speedy1 [utilizator]

    Monica Tatoiu isi da cu parerea despre orice, de la astrolgia chineza la inmultirea iepurilor domestici si de la fizica nucleara la scoaterea petelor de vin dupa camasile albe.
    Cred ca dupa moarte ar trebui sa-i pastram creierul in alcool, ca rar vom mai avea ocazia sa intalnim asa specimen.