Norvegia, prima tara din lume care renunta la frecventa radio FM

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 10 ianuarie 2017, 17:16 Economie | Media & Publicitate

Norvegia va deveni prima tara din lume care va renunta la frecventa radio FM, informeaza CNN, citata de Agerpres.

Posturile de radio care emit in FM isi vor inceta emisia pe aceste frecvente incepand din aceasta saptamana, iar procesul va fi incheiat pana la finalul anului 2017, potrivit surselor guvernamentale.  

Tara nord-europeana trece de la emisia radio pe frecvente FM la cea in spectru digital - numita DAB (Digital Audio Broadcasting) - deoarece optiunile digitale ofera mai multe canale, o calitate audio mai buna, dar si posibilitatea furnizorilor de a face economii.

''Principalul motiv pentru care Norvegia este prima (tara care renunta la aceasta frecventa) se datoreaza peisajului norvegian, cu fiorduri adanci, munti inalti si comunitati raspandite'', au aratat reprezentantii Guvernului intr-o declaratie. ''Acest lucru face ca transmisiunile in FM-ul norvegian sa fie deosebit de scump in comparatie cu alte tari'', precizeaza acestia. 

De la aceasta trecere vor fi exceptate numai posturile de radio foarte mici, locale, acestea putand emite in continuare in FM.  

In Norvegia nu exista posturi de radio care emit in AM. 

Potrivit celor care se opun acestei masuri, trecerea de la analog la digital va face ca circa doua milioane de masini sa nu mai aiba acces radio.


Citeste mai multe despre   























[P] Acces gratuit la ultimul targ de nunti al sezonului, daca vii insotit!

Cel mai important targ de nunti al anului incepe vineri, 31 martie, la Palatul Parlamentului. Dupa o editie record in Februarie, Mariage Fest pregateste editia cu numarul 23, ultimul targ de nunti al sezonului, in perioada 31 martie – 1 – 2 aprilie

11286 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    DVB-T2 (Marţi, 10 ianuarie 2017, 18:31)

    marius0203 [utilizator]

    Radiocom ar fi trebuit sa implementeze televiziune digitala terestra de multa vreme, dar pana acum s-a ocupat doar de schimbarea directorilor. In orasul Sibiu, cu antena de camera se poate recptiona doar TVR1 in emisie analogica, desi aici s-au facut in urma cu cativa ani probele de emisie, cand se puteau receptiona peste cinci posturi de televiziune.
    Probabil malversatiunile firmelor de cablu si satelit au avut o contributie generoasa la limitarea accesului la emisiile "free to air".
    Intr-un cuvant: o porcarie tipic romaneasca unde spaga e la putere.
    Radiocom nici nu raspunde la reclamatii, nici nu da explicatii iar site-ul este actualizat din an in Pasti, sau mai rar...
    • 0 (0 voturi)    
      Esti mult in urma cu informatiile (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 10:57)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui marius0203

      In Sibiu poti receptiona DVB-T2 inca din mai 2016, pe canalul 37. Cauta mai bine sau ia-ti un receiver mai bun. Vezi informatiile si hartile de aici:

      http://www.radiocom.ro/business/servicii/Broadcasting/Broadcasting-TV/#

      In noiembrie 2016 acoperirea in teritoriu cu DVB-T2 era de aprox 84% (respectiv 90% din populatie).

      Si oricum esti off-topic, pentru ca DVB nu e tot una cu DAB.
  • +15 (17 voturi)    
    Vremuri disparute ! (Marţi, 10 ianuarie 2017, 18:42)

    obvious [utilizator]

    Exista atatea aparate radio care folosesc principiul MF, aparate de calitate, incat ar fi o adevarata risipa sa se renunte la MF. Aparatele digitale (ca si cele analogice) FABRICATE AZI sunt, in marea lor majoritate, niste plesnitori cu sunet prost, cutii dreptunghiulare fara pic de imaginatie, cu sensibilitate scazuta, care haraie din cauza semnalului receptionat prost. Un difuzor anemic, cutie de plastic, piese de proasta calitate.
    Din fericire, Germania a fost in ultimii ani un donator generos de aparate facute intre anii '60 -'95, aparate care depasesc asteptarile in materie de calitatea sunetului. Nu vorbesc neaparat de lampi (uneori aparate fte scumpe) dar radio-uri din gama Grundig, ITT, Telefunken, Saba, bat la fund "ultimele realizari tehnologice" in materie de receptia si reproducerea undelor radio. Pe vremuri se punea suflet in design-ul, constructia si fabricarea unui model de radio. Acum sunt doar niste cutii la supermarket, care uneori contin si lanterna.
    • +3 (5 voturi)    
      .... din pacate .... (Marţi, 10 ianuarie 2017, 19:20)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui obvious

      Din pacate extrem de adevarat.
  • +1 (3 voturi)    
    Fara radio in masina pt cateva saptamani (Marţi, 10 ianuarie 2017, 18:45)

    mbm [utilizator]

    Pana ajunge vaporul din China cu DAB-uri de masina. La puterea de cumparare a norvegienilor, le va fi mai usor sa isi iau radio digital de masina decat ii e unui roman sa isi cumpere un radio FM chinezesc Pawasonic din talcioc
  • +1 (3 voturi)    
    FM nu e o frecventa (Marţi, 10 ianuarie 2017, 19:31)

    AdrianBorza [utilizator]

    Nu exista frecventa radio FM, e tipul de semnal cu modulare in frecventa. In Europa banda 88-108MHz e folosita pentru transmisiuni in FM, dar va fi refolosita pentru transmisiunile digitale.
    • 0 (0 voturi)    
      Comentatori neinformati! (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 21:34)

      obvious [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

      Asa si? Pt cine ai facut remarca asta? Ai vazut undeva aici vreun comentariu care sa aiba legatura cu ce spui tu?
      A spus cineva aici ca FM este o frecventa radio?
      Cat despre remarca ta de la sfarsit, cum ca banda 88-108MHz va fi refolosita pt transmisiuni digitale...mai informeaza-te!
  • +1 (1 vot)    
    dA (Marţi, 10 ianuarie 2017, 20:32)

    Babilou [utilizator]

    De cand au inceput sa dispara statiile AM din Europa de Vest, au inceput sa fie receptionate statiile de aici din America de Nord. Iata un raport pe care l'am primit chiar azi din Franta (St. John's e in estul extrem al Canadei): "Hi !
    VOCM-Saint John's on AM 590 was positively booming this morning around 7 am French time, could even get it on my kitchen radio at breakfast with the help of my little loop antenna turned NW. The good thing with them is they give their callsign frequently and not at the top of the hour.
    Probably the closest North American station from France.Less than 4,000 kms door to door !!
    WFAN-660 New York made a short peak and vanished quickly in the splatter from European stations on 657.
    Patrice (Beauvais)".