Cum a "batut" Facebook-ul televiziunea la dezbaterea despre proiectul gratierii: live cu telefonul

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 30 ianuarie 2017, 14:57 Economie | Media & Publicitate

In lipsa cameramanilor, live cu telefonul
Foto: Captura FB / Sergiu Brega
Cameramanii televiziunilor care au dorit sa transmita, luni dimineata, de la dezbaterea organizata de Ministerul Justitiei pe tema proiectelor gratierii nu au avut voie sa inregistreze si sa transmita video discutiile. Dar nevoia de informare in direct a populatiei nu a ramas, de data aceasta, fara raspuns: in momentul cand cameramanii au fost nevoiti sa plece, numerosi jurnalisti si-au scos telefoanele si au inceput sa inregistreze, iar multi dintre ei sa transmita live, pe Facebook, ce s-a intamplat la dezbatere.

Prima dintre transmisiile live pe Facebook asigurate din sala de Sergiu Nicolae Brega a atras, in primele patru ore de cand a inceput inregistrarea, peste 125.000 de vizualizari si a fost distribuita de peste 1.200 de ori. Transmisia live a Vice Romania a fost vazuta macar partial de peste 350.000 de ori si distribuita de peste 2.300 de ori. Euractiv.ro si Stefania Matache, dar si jurnalista Valentina Nicolae de la Casa Jurnalistului s-au numarat la randul lor printre cei care au transmis din sala de dezbatere.

Live-urile pe Facebook, cu filmari din toate unghiurile posibile, dar si inregistrarile facute cu telefonul si "urcate" ulterior pe internet au fost preluate masiv de presa online si de televiziuni, in timp ce cameramanii isi asteptau colegii reporteri sa iasa din sala. Mai jos, o parte dintre transmisiunile de la dezbaterea Ministerului Justitiei.

Live-ul Euractiv.ro:



Live-ul Vice Romania:



Live-ul lui Sergiu Nicolae Brega:






Citeste mai multe despre   























25215 vizualizari

  • +27 (27 voturi)    
    HALUCINANT, comunismul-ceausist s-a intors (Luni, 30 ianuarie 2017, 15:16)

    EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator]

    ''Cameramanii televiziunilor care au dorit sa transmita, luni dimineata, de la dezbaterea organizata de Ministerul Justitiei pe tema proiectelor gratierii NU AU AVUT VOIE sa inregistreze si sa transmita video discutiile''.
  • +21 (21 voturi)    
    Va vedem (Luni, 30 ianuarie 2017, 15:31)

    student88 [anonim]

    Trebuie sa intelegeti ca nu va mai puteti ascunde de noi, va votam, trebuie sa lucrati in interesul nostru, nu in interesul vostru.
  • +19 (19 voturi)    
    Democratia electronica (Luni, 30 ianuarie 2017, 15:35)

    Daniels22026 [utilizator]

    Democratia electronica, transparenta acesteia, surclaseaza intreaga structura a statului actual, birocratic, greoi, complicat inutil, de la care toti avem asteptari nelegitime.

    Cum sa ne asigure statul bunastarea, stabilitatea, diversitatea, etc?! E tocmai invers. Societatea sustine statul, din toate punctele de vedere. Statul nu este decat un instrument al securitatii colective, nu un instrument universal. Desi noi am vrea sa ne rezolve toate problemele, evident e o utopie, care conduce la populism, face din stat o unealta ineficienta si periculoasa.

    Democratia electronica tata, asta ne trebuie si inca rapid, curajos. Altfel dam de dracu, o sa distrugem statul, si odata cu el, securitatea colectiva, bineinteles.
    • +14 (16 voturi)    
      DAR (Luni, 30 ianuarie 2017, 16:33)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Statului nu ii convine acest lucru si atunci inventeaza motive de siguranta nationala pentru:

      1. anularea anonimatului - cartele SIM doar cu buletinul, ca si cum by default esti un terorist in devenire, nu cineva care vrea sa aiba un numar temporar (ca stai doar 2 saptamani pe an);

      2. anularea intimitatii - scoaterea in afara legii a criptarii telefonului / calculatorului / comunicatiilor sau introducerea de "back doors" - acelasi motiv: din start esti un potential infractor. Desigur ca atunci cand iti pierzi datele si cineva va abuza de ele e vina ta, nu vina lor ca au slabit criptarea.

      3. controlul strict al informatiei - caci se gandesc ca bietii oameni nu au minte destula deci ne vor spune ei ce e aceea o stire buna si ce e aceea una falsa.

      Si pot urma si altele. Si uite asa, peste noapte, intreaga electronica, dintr-o miscare de pix a unuia cu ordonante de urgenta se poate transforma in cel mai util si de temut mijloc de supraveghere.

      Ca de altfel orice in viata, si electronica e o spada cu doua taisuri.
      • +4 (6 voturi)    
        Si asta (Luni, 30 ianuarie 2017, 19:17)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

        Printre altele, democratia electronica inseamna si ceea ce scrii tu acolo ca nu-ti place.

        Anularea anonimatului de exemplu, trebuie interpretat numai in sensul anonimatului fata de autoritati. Adica statul, printr-o institutie speciala,, trebuie sa stie cine este Nababucordonmosor si daca acesta reprezinta vreun pericol pentru securitate. Dar statul nu are voie sa desconspire identitatea nickului tau, cat timp nu esti vreun pericol. Asa e normal. Si sunt sigur ca va fi legiferat.

        Anularea intimitatii iarasi o interpretezi ciudat. Internetul si intimitatea nu se potrivesc. Internetul e un spatiu public, ce intimitate vrei?! Telefoanele cam la fel, pot fi ascultate, si chiar sunt. Si nu numai de catre stat. Cand ai iesit din casa ta, pe usa sau electronic, tot aia e. Adio intimitate! Sau stai strict acasa cand vrei sa nu te observe nimeni, fara sa te conectezi electronic la spatiul public.

        Cat despre controlul informatiei, aici ai perfecta dreptate, suna foarte bine, nimeni nu are voie sa controleze informatia. Dar si aici ma tem ca faci confuzii. Doar controlul si cenzura informatiei sunt interzise. Dar monitorizarea informatiei este obligatorie. O fac oricum multe companii si hackeri. Nu ma deranjeaza deloc daca statul monitorizeaza si el informatia. Tine tot de securitate.
        • +5 (5 voturi)    
          O intrebare (Luni, 30 ianuarie 2017, 20:27)

          Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          Exista o problema pe internet acre nu apare in viata normala. In viata normala ca sa atac pe cineva trebuie sa fim amandoi in raza de actiune a armei mele. In internet acest lucru nu e valabil sau, mai bine zis, arma numita internet este globala.

          Statul X monitorizeaza proprii cetateni ca sa vada daca sunt un pericol pt securitate. Ok.

          Problema e ca in internet nu e doar statul X ci mai sunt si altele, unele cu politici mai dure de monitorizare si altele cu politici mai relaxate de monitorizare a propriilor cetateni.

          Cum poate statul X proteja cetatenii (pe care atent ii monitorizeaza) de un atac provenit din statul Y in care cetatenii nu sunt monitorizati?

          Sa zicem ca eu voi primi un email de amenintare foarte serios de pe o adresa IP localizata in Somalia. Now what?

          PS: si tu poti avea o adresa IP in Somalia, stiai?

          Concluzia 1: statul cere n detalii despre tine cetatean cinstit in timp ce e aproape incapabil sa monitorizeze comunicatiile unei populatii de zeci de ori mai mare decat a Romaniei.

          Concluzia 2: uite asa dispar in lume anual mii de miliarde de echivalent Euro prin fraude bancare. Ia sa vedem: cati au fost recuperati? Dar nuuuuuuu: statul te considera pe tine un potential atacator si in orice moment nick-ul tau trebuie sa fie identificabil.
          • +2 (4 voturi)    
            Foarte frumos (Luni, 30 ianuarie 2017, 22:30)

            Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

            Asa este.Statul este inca departe de a fi macar suficient de eficient in combaterea infractiunilor electronice, stiri false, propaganda, etc.

            Pe de alta parte, societatea e foarte reticenta fata de monitorizarea electronica. Si mai ales, sa nu uitam, si noi si statul avem circumstante atenuante. Ne loveste pentru prima data acest val urias de dezinformare, stiri false, propaganda. Un val cu efecte electorale naprasnice. Suntem inca nauci. Inca nu suntem de acord cu legea anti-propaganda si cu limitarea drepturilor electorale pentru puscariasi, analfabeti functionali, propagandisti, mafioti, extremisti, etc.

            Problemele noastre nu sunt doar electronice, de soft si hard. Sunt mai profunde. Va mai dura cativa ani si lovituri grele, pana sa ne dezmeticim ca trebuie obligatoriu sa ne aparam organizat, prin stat. Si ca singura utilitate a statului e securitatea noastra.
            • +3 (3 voturi)    
              Educatia si cultura (Marţi, 31 ianuarie 2017, 0:32)

              Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

              Sunt cele mai eficiente arme impotriva manipularii. Nu cenzura. Autocenzura. Eu nu fac rau nu pt ca ma vede Doamne Doamne ci pt ca asa sunt construit, pt ca asa sunt eu. Nu am nevoie de stat ca sa imi spuna ce sa fac. Am un creier.
        • +3 (3 voturi)    
          Si inca ceva (Luni, 30 ianuarie 2017, 21:10)

          Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          Ghita asta nu a fost atent monitorizat de servicii?

          Adica daca pe el cu consemn il pierd, eu de ce sa ma las monitorizat la sange?
  • +18 (18 voturi)    
    na sa vezi bucluc (Luni, 30 ianuarie 2017, 15:49)

    mmmircea [utilizator]

    Am gasit la pnt droguri, armament, munitie, masina de scris !!! Tov. Iordache, mata te-ai ferit de camere dar te-au dovedit smarfeon-urile. Vezi asa se intampla cand nu mai revizuiesti si mai actualizezi Indreptarul tov Iliescu mostenit de la caghebe. Minerii s-au dus si ei, i-ati disponibilizat, Luceafarul s-a reprofilat la impresariat muzical, imgb-ul nu mai e, nici textilistele de la apaca. Cine sa mai faca ordine ? Uite ca ajungeti la mana golanilor, a elementelor huliganice, la mana lor sau a copiiilor lor. Nu v-am uitat ! Iliescu acolo unde i-e locul !
  • +20 (20 voturi)    
    Cu exceptia... (Luni, 30 ianuarie 2017, 16:03)

    JestersTear [utilizator]

    ... chestiunilor argumentat secretizate, nu ar trebui sa existe nimic secret in actul de guvernare/legiferare. Nici macar votul parlamentarilor. Sunt metehne din vremuri demult apuse.
    Dulgherul de Caracal isi imagineaza ca poate face "damage control" in povestea asta. Ei bine nu. Rahatul pe care l-a produs zboara vartos din ventilator la orice ora si oriunde. Toti ii simtim miasma.
    • +13 (15 voturi)    
      Exact (Luni, 30 ianuarie 2017, 16:35)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      In mod normal totul ar trebui inregistrat, arhivat si facut public.

      DAR ceea ce uiti tu este ca politicianul actual nu are ca scop propasirea natiunii ci construirea de putere in jurul sau. TOTI vor sa fie nobili si "mai superiori" celor carora le sunt egali.
  • +15 (15 voturi)    
    Cat de rupt de realitate (Luni, 30 ianuarie 2017, 16:30)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    poti sa traiesti, incat sa crezi ca nu se vor face inregistrari cu telefoanele? Si inca in direct? Bai ministre, cu FB-ul ne-am mobilizat si adunat, cu FB-ul am vazut in direct ce faceti, cu FB-ul o sa ne adunam si duminica viitoare.
  • +3 (3 voturi)    
    Cine zice ala e (Marţi, 31 ianuarie 2017, 8:40)

    hamangiu [utilizator]

    Baietii de la latrina 3 s-au sesizat,ei vad in Facebook ..un manipulator de opinie ,un dezinformator in masa .Problema lor e ca cei de pe Facebook stiu sa scrie si sa citeasca pe când spectatorii lor ..nu prea.