Opinie. Despre tinere alpiniste si PR de Cannes: o stire tragica din viitor, ratata acum sapte ani

de Costin Ionescu     HotNews.ro
Duminică, 23 aprilie 2017, 19:30 Economie | Media & Publicitate

Campania News from the Future
Foto: Captura YouTube
Cu vreo 7-8 ani in urma, o agentie importanta de PR a batut la usile institutiilor media, inclusiv la HotNews.ro, sa o promoveze pe o pustoaica alpinista cu recorduri mondiale. O campanie pro-bono: Fata si familia ei cautau sprijin de la corporatii pentru periplurile ei extraordinare prin muntii lumii. Avea sa obtina tot sprijinul necesar, dar fara implicarea directa a Hotnews.ro.

Noi am zis pas: ni s-a parut ca este vorba despre o tanara cu o copilarie trasata de altii (inclusiv de media, in ultima instanta) printre pericole pe care, la varsta ei, greu poti sa le constientizezi. PR-ul a inteles refuzul, dar nu cred ca si argumentatia lui. Subiectul era, doar, cineva exceptional, nu un copil oarecare, cu realizari usor peste medie.

PR-ul a fost bun. Alpinista a ajuns in cele din urma si pe Hotnews.ro, fie prin intermediul unor proiecte editoriale asociate site-ului, in care redactia nu avea vreun cuvant de spus, fie prin advertoriale ale unor companii. Campania agentiei a fost nominalizata si la festivalul de la Cannes, cel mai mare eveniment international al publicitatii.  Era o campanie cu "stiri din viitor" si includea "ziare" trimise posibililor sponsori, ziare impachetate in tricolor si care titrau izbanzi si recorduri pe care fata cu pricina nu le bifase inca, dar pe care sigur avea sa le atinga.

In niciuna dintre stirile acelea nu aparea vreo avalansa. Niciuna nu era datata aprilie 2017. Si nici una nu o avea in centru pe sora - la randul ei plina de recorduri, cucerite intre timp - alpinistei precoce care facea subiectul campaniei de atunci. No bad news in "News from the Future", editia 2010-2011.

Sapte ani mai tarziu, cel mai cinic lucru pe care l-as putea astepta de la vreo agentie de comunicare ar fi un PR de criza susceptibil de Cannes, dupa ce s-a intamplat sambata in Retezat.























16220 vizualizari

  • -2 (18 voturi)    
    oricum am da-o, oricum am suci-o (Duminică, 23 aprilie 2017, 19:37)

    Mazeta [utilizator]

    Presa are partea ei de vină.
  • +1 (39 voturi)    
    Incepem sa amestecam lucrurile, si nu e bine... (Duminică, 23 aprilie 2017, 19:51)

    transalpinarum [utilizator]

    Ieri a fost un accident tragic, din ignorantza, pe risc de avalansa 5 din 5, cei 7 s-au incumetat pe un traseu de vara, foarte expus. Si totul s-a terminat tragic, muntele de obicei nu iarta, si ieri am mai primit o confirmare. Tatal fetei o sa-si duca restul vietzii povara zilei de ieri.

    Dar de aici si pana la a-i infiera pe cei care-si calauzesc copiii catre performantza, e drum lung! Oare cum avem olimpici la matematica, cum o avem pe Nadia? pe Hapep, etc, etc. Eu zic sa ne abtinem in aceste zile tragice de la a opina "inteligent".
    • +15 (23 voturi)    
      Haideti sa va spun o alta parere (Duminică, 23 aprilie 2017, 21:30)

      Gabriela Venerianu-Fibuna [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      Am fost la olimpiada la fizica, cu ceva realizari dar:

      1. Parintii desi m-au sustinut nu m-au impins NICIODATA de la spate. Mi-au spus: noi oricum suntem mandri de tine, daca vei merge mai departe, bravo tie, daca nu, bravo tie - macar ai incercat.

      2. Probabilitatea sa declansez o avalansa la olimpiada de fizica, chiar si la proba de laborator la nationala, era zero.

      3. Olimpiada a fost o experienta utila insa in nici un caz cea mai importanta din viata. Viata mea nu s-a incheiat la 16 ani, nici la 38 cat am acum si ... daca sunt sanatos si norocos ... va mai fi inca o data pe atat, timp in care sa imi vad in liniste de alte realizari.

      4. La fizica am concurat nu ca sa arat cine sunt eu ci ca sa ma masor cu altii. Faptul ca am luat un rezultat bun se datoreaza poate in egala masura pregatirii si norocului. La proba practica in 1995 am fost al naibii de norocos sa imi vina o idee de rezolvare. Altora nu le-a venit dar la fel putea sa nu imi vina nici mie.

      5. Cand conduc masina sau avionul nu am de aratat nimanui nimic, nu am de stabilit nici un record pentru ca oricum sunt altii mai buni ca mine si cimitirele sunt de asemenea pline de eroi. Am de ajuns insa la destinatie in siguranta si eu si pasagerii si vehiculul.

      6. Erou esti cand faci ceva nou insa la 13 ani chiar cu 20000 km urcati (total) tot nu esti adult.
      • -5 (5 voturi)    
        dar ai lucrat vreodata cu mercur.. (Luni, 24 aprilie 2017, 11:01)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui Gabriela Venerianu-Fibuna

        ..la vreo olimpiada de fizica?
        sau la vreo pregatire pentru olimpiada?
        sau cu vreun alt dispozitiv care iti putea provoca vatamari grave (arsuri, arsuri chimice, contuzii etc.)?

        Ai lucrat in apralel cu o echipa si a existat riscul ca experiemtnele voastre sa va cauzeze vatamari?
        Ai folosit aparate de masura vechi si nesigure? care te puteau electrocuta?!?

        Cred ca tu te-ai obisnuit cu riscurile si nu le mia intelegi la adevaratul lor efect!
        Adica, am fost toti in laboratoarele din liceele romanesti, si nu cred ca era vreun echipament sigur pe-acolo.. ca sa fiu bland.

        Am fost toti in scolile romanesti si stim ca ne putem trezi cu banci rupte, care iti pot agata hainele(in cel mai fericit caz) sa uca ne poate cadea tavanul in cap...
        Opinia mea e ca noi ne-am obisnuit cu aceste riscuri si ni le-am asumat inconstient: pentruca nu avem incotro, nu am patit nimic inca pentruca am folosit vesnicul romnesc "merge si-asa"!

        E foarte important sa intelegi ce riscuri si-au asumat acei oameni care au fost afectati de avalansa, si ce riscuri si-au asumat acei oameni care au determinat avalansa!
        • +8 (8 voturi)    
          Fireste ca am lucrat (Luni, 24 aprilie 2017, 13:58)

          Gabriela Venerianu-Fibuna [utilizator] i-a raspuns lui akillies

          Mai am si acum cam 250 g de mercur. Dar stii ca mercurul nu se evapora daca e tinut sub apa?

          Stii ca atunci cand lucrezi cu aparate ti se face training? Stii ca atunci cand lucrezi cu tensiuni sau curenti mari se lucreaza in conditii de izolare? Stii ca exista norme de protectia muncii? Stii ca daca le aplici pericolul este de fapt nul?

          Stii ce inseamna sa pleci pe munte cand ai pericol de avalansa? Se traduce in laboratorul de fizica cam asa: am scos firul cu mana uda desi pe perete scria mare "a nu se scoate cu mana uda"? Te intreb: daca faci asta se numeste ca esti invingator erou sau idiot?

          Si hai sa te intreb: a doua fata a lui a supravietuit intr-o avalansa. De cate supravietuiri mai era nevoie ca sa nu mai faca pe eroul cu copiii lui? Daca voia sa o mierleasca putea sa plece singur.
    • 0 (4 voturi)    
      din iresponsabilitate (Duminică, 23 aprilie 2017, 21:44)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      .
    • +7 (15 voturi)    
      ... (Duminică, 23 aprilie 2017, 22:26)

      CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      Performanța în orice activitate care implică riscuri atât de mari trebuie să fie realizată de către adulți. Punct. Orice părinte care-și „susține” copilul să facă o activitate care i-ar putea aduce moartea este inconștient (iar mărturiile obținute de presă arată că mai mult că ar fi obligat-o) și, în cele din urmă, criminal.

      ...iar comparațiile cu olimpiadele, gimnastica sau tenisul sunt trase rău de păr.
      • +3 (3 voturi)    
        Pe langa activitatea sportiva si risc (Luni, 24 aprilie 2017, 7:38)

        Gabriela Venerianu-Fibuna [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

        In cazul acesta a fost ignorarea unei interdictii. Fata putea foarte bine escalada acel munte la vara, in conditii de siguranta. Iar in aceasta saptamana nu era presata nicidecum de timp sau de altceva decat de tata ca sa mearga pe acolo. Putea foarte bine alege traseul impreuna cu ceilalti. Turma-neturma insa ajungea teafara.
      • -1 (3 voturi)    
        spne-i asta lui Mohammad Ali (Cassius Clay).. (Luni, 24 aprilie 2017, 11:08)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

        ..sau oricarui ucator de fotbal american, oricarui jucator de rugby sau chiar si fotbal(soccer ca sa nu confundam), oricarui gimnast, oricarei gimnaste!

        sunt atatea sporturi cu risc mare ep masura cresterii in performanta si care se incep din copilarie!
        sunt atatea sporturi in care performanta se atinge pana la varsta majoratului!

        Voua va palce sa vorbiti povesti si nu vreti sa intelegeti ca orice activitate in Romania de azi, se face cu foarte multe riscuri asumate constient sau nu!
        Orice orasean paote veni cu exemple in acest sens..
        • +3 (5 voturi)    
          Nu te supara (Luni, 24 aprilie 2017, 14:00)

          Gabriela Venerianu-Fibuna [utilizator] i-a raspuns lui akillies

          Dar Ali nu era minor cand a concurat.

          Iar la gimnastica e cam acelasi lucru ca la alpinism. Ma cam lasa rece. In plus fara pastile azi la atletism nu prea mai ai cum face performanta. Da, fireste, pastilele alea cat timp nu sunt pe lista interzisa se numesc "suplimente alimentare".
          • -2 (2 voturi)    
            poaio tu nu ai inteles nimic.. (Luni, 24 aprilie 2017, 14:18)

            akillies [utilizator] i-a raspuns lui Gabriela Venerianu-Fibuna

            ..nu era in concursuri cnad era mic, dar de cand s-a apucat de sportul ala, Box, i s-a spus ca exista riscul sa aiba complicatii la batranete...
            decizia de a continua spre performanta o iei cnad esti mic, sau dupa ce castigi premiii?!?!?

            Imi pare rau, dar nu prea ai inteles analogia si nici nu intelegi la ce riscuri se supun toti iboxerii in orice perioada de timp!
  • +5 (13 voturi)    
    "pe sora - a alpinistei precoce" (Duminică, 23 aprilie 2017, 20:03)

    admus [utilizator]

    Cam prea mult tilc rasucit aiurea in constructia concluziei acestui articol, de genul folosit in stupidele reclamele TV a celor de la Hornbach. Morala putea fi explicata pe intelesul fiecarui prost si fara greseli, avind in vedere informatia de exceptie care sta la baza ei.
  • -4 (28 voturi)    
    rusine (Duminică, 23 aprilie 2017, 21:25)

    m1n1m1 [utilizator]

    rusine, Costin Ionescu, pentru aceasta opinie. nu inteleg rostul acestui articol. "v-am zis noi?" sau care e mesajul?! stiati acum 8 ani ca o sa se intample o tragedie si de-aia v-ati abtinut sa sustineti acel copil, sau cum? asa cum v-ati abtinut atunci, ar trebui sa va abtineti si acum.

    tatal acelei fete nu o sa mai aiba viata. a vrut sa le ofere o viata extraordinara copiilor sai, si nu-l condamn pentru asta. fara oameni extraordinari, nu am fi nimic pe lumea asta. esti parinte, Costin Ionescu? iti imaginezi ce poate insemna sa iti moara un copil?
    • +3 (7 voturi)    
      de ce? (Luni, 24 aprilie 2017, 9:28)

      John7ro [utilizator] i-a raspuns lui m1n1m1

      Eu cred ca ti-ai raspuns singur la acea intrebare:
      " iti imaginezi ce poate insemna sa iti moara un copil?"

      Oare tatal fetei s-a gandit la aceasta intrebare inainte sa mearga cu ea pe munte cu risc cunoscut de avalana?

      Daca el isi punea acea intrebare, acum erau in viata.
    • +1 (3 voturi)    
      Da copiii voiau asta? (Luni, 24 aprilie 2017, 14:01)

      Gabriela Venerianu-Fibuna [utilizator] i-a raspuns lui m1n1m1

      Hai, zi: esti un erou - ai ajutat o batranica sa treaca strada. Dar nu ne mai spui ca de fapt batranica nu voia sa treaca strada.
  • -9 (33 voturi)    
    HotNews are o problema! (Duminică, 23 aprilie 2017, 21:38)

    Stef_and [utilizator]

    Sau unii din care lucreaza acolo-
    Ori nu au copii - ori acesti copii sunt slabi si nu vor face performanta.
    Acest articol este scris din frustrare- nu pot preciza de unde provine.
    Insa performanta indiferent in ce domeniu se face cu sacrificii, nu scriind articole de acest gen. Iar copilul ajuns matur va multumi mai repede sau mai tarziu indrumatorului sponsorului si nici intr-un caz unui asemenea critic.
    Asa ca atunci cand vb. fiti intelepti.
    Fara aceste performante si fara performeri lumea ar fi cu inca cel putin 1000 de ani in urma.
    • +5 (11 voturi)    
      Crezi (Luni, 24 aprilie 2017, 0:22)

      Klaus.A [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      Ca urcarea pe munte a unui om înseamnă inventarea vreunei roti? Toată lumea înțelege ce vrei sa spui, dar comparația ta e de pomana. Tragedia e a familiei. N-are rost sa amesteci mere cu pere aici
    • +7 (15 voturi)    
      Performanță cu prețul vieții?! (Luni, 24 aprilie 2017, 0:43)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      Unde te crezi, în război?

      Alpinismul e moft în materie de performanță. Atât timp cât vin după tine salvatori, jandarmi montani și elicoptere, aia nu e performanță.

      Care e performanța în alpinism, aduni crestături pe răboj? Sau obții ”expunere mediatică”, așa cum scria într-una din ultmele postări ale puștoaicei?
    • +5 (5 voturi)    
      ... (Luni, 24 aprilie 2017, 10:49)

      a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      Frustrare mai mare decat a parintilor care n-au avut performante si doresc sa le obtina prin intermediul copiilor nu exista. Niciun parinte normal n-ar putea fi gelos pe astfel de performante obtinute prin sacrificarea copilariei.
    • +2 (2 voturi)    
      Eroismul (Luni, 24 aprilie 2017, 14:03)

      Gabriela Venerianu-Fibuna [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      E cand urci pe munte MINIMIZAND riscurile, nu aventurandu-te in ciuda unei avertizari! In plus eroismul e si mai si cand cobori pe picioare, nu te coboara altii cu un cearsaf.

      Hai sa te intreb: mai stii cum il cheama pe primul pe Everest?

      Dar te intreb pe "Yellow Boots" de pe Everest stii cum il chema?
  • +4 (4 voturi)    
    Nu am putut da like (Duminică, 23 aprilie 2017, 21:41)

    Maniu [utilizator]

    si nici share.
    • 0 (0 voturi)    
      din motive tehnice! (Luni, 24 aprilie 2017, 23:17)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      acum incerc din nou.
  • -4 (18 voturi)    
    un articol dezgustător (Duminică, 23 aprilie 2017, 23:25)

    ampersand [utilizator]

    .
    • -4 (6 voturi)    
      Mda (Luni, 24 aprilie 2017, 0:38)

      robert.b [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Ca tot a fost de curand evocata pilda cu Pilat din Pont, cu spalatul pe maini...
      Trist.
  • +10 (12 voturi)    
    ... (Duminică, 23 aprilie 2017, 23:45)

    cartograful [utilizator]

    si nu e primul copil decedat in incercarea de-a fi "cel mai tanar care face nu-stiu-ce"
    https://en.wikipedia.org/wiki/Jessica_Dubroff
    Cred ca aici si organizatia Guiness Book ar trebui sa-si revada putin politicile in sensul descurajarii recordurilor de tipul "cel mai tanar".
    Idem la Olimpiadele sportive sau alte concursuri profesionale sau semi-profesionale.
    • 0 (0 voturi)    
      Jessica (Marţi, 25 aprilie 2017, 8:05)

      Gabriela Venerianu-Fibuna [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      Ia sa vedem: "crashed during a rainstorm immediately after takeoff"

      Eu cand vad "light utility aircraft" si "storm" una langa alta mi se zbarleste parul. In plus in aviatie singurele impuse sunt aterizarile - odata in aer trebuie sa aterizezi, mai devreme sau mai tarziu. Decolarea e optionala.
  • -10 (18 voturi)    
    Mda (Luni, 24 aprilie 2017, 0:33)

    robert.b [utilizator]

    Tragic, au murit doi copii! In acelasi timp, ma dezgusta total reactia celor care se inchina sigurantei. Scopul vietii care este? Sa mori batran si bolnav in pat? Sau sa faci ceva care sa conteze pentru tine, preferabil si pentru altii? Copilul trebuie protejat sa... imbatraneasca? Sa ajunga si el un corporatist mititel, inghesuit la metrou de doua ori pe zi? Inteleg ingrijorarea statului, ca a pierdut doi viitori platitori de impozite, disperarea parintilor, dar nu si a necunoscutilor virulenti care, cred eu, se simt de fapt amenintati in mediocritatea lor.
    Cu asa mentalitate "moderna", inca stateam in pestera si ne uitam prin crapatura sa vedem daca este lupul afara...
    • +8 (12 voturi)    
      Copilul trebuie protejat până la maturitate (Luni, 24 aprilie 2017, 3:13)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui robert.b

      adică până e capabil să ia decizii pe cont propriu.

      Ca adult, ai dreptul să-ți rupi gâtul în ce mod ți se pare ție mai tentant. Dar nu ai dreptul să determini un copil să facă asta. Dimpotrivă, ai obligația (cel puțin morală) să-l împiedici să ia decizii în necunoștință de cauză.

      În situația de față, copiii nu au luat ei decizii, au mers unde au dorit adulții. Este incredibil cum poți să distorsionezi logica și faptele, dar nu-ți lipsește cinismul de a vorbi despre ”corporatist mititel” și despre statul care ar fi pierdut plătitori de impozite.

      Ești al 3-lea sau al 4-lea care invocă un așa-zis progres al umanității, iar asta începe să semene a misiune de PR. Da, ”paranoia is my middle name”, iar pe lumea asta doar paranoicii supraviețuiesc. Nu am de unde să știu dacă există o legătură cu tatăl (i)responsabil sau cu o agenție specializată în domeniu, dar ”mai răsfirați, băieți, mai răsfirați”.
      • -4 (4 voturi)    
        dar pe protectori.. (Luni, 24 aprilie 2017, 11:17)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        ..cine ii protejeaza?!?!?
        Nu au mersi singuri pe munte, ci cu oameni cu experienta in grup organizat!!
        Raportat la celalalt grup, cel de pe traseul de iarna, cei 7 au dovedit multa experienta in orgnaizare si in adaptarea la conditiile de traseu. cei 50-51, s-au dus acolo ca la mall si s-au expus singuri unui risc inutil. Au paltit cei cu experienta, nu cei care habar nu aveau ce cauta acolo!
        Degeaba incearca oamenii sa vafaca sa intelegeti: pana ce si batutul unui cui implica riscul de a-ti da cu ciocanul peste degete - asta nu insemana ca nu te protejeaza parintii pana la varsta maturitatii!
        O dati in parinti, dar societatea asta de ipocriti ce face petnru a proteja familiile cu copii?!??!?!
        Cum sa iti protejezi copii cand tu, ca parinte, esti in pericol constant?!??!? Si o simpla deplasare in traficul din oras, paote sa se sfarseasca rau pentru un parinte, d'apoi pentur un copil! si voi veniti cu mesajele astea ipocrite si stupide: parintii trebuie sa protejeze copii!!
        Niste cotofene zeflemitoare!
        si totul datorita HN si acestui articol de "opinie" - RUSINOS!!!
        • +2 (4 voturi)    
          Cei 50-51 erau adulți (Luni, 24 aprilie 2017, 13:04)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui akillies

          Și tu încerci să agiți mâlul ca să nu se mai vadă nimic în apă.

          Cei 50-51 erau adulți, puteau să meargă și în mâini sau să stea în cap pe vârful muntelui, dacă așa s-au înțeles ei să procedeze. Cei 50-51 au mers pe traseul de iarnă. Oare de ce se numește ”de iarnă”?

          Copilul nu e egalul tău, tu ai obligația să-l protejezi, asta însemnând inclusiv să nu-i pui viața în pericol. Un grup de adulți putea foarte bine să meargă pe traseul de vară, dar nu să ia și copiii cu ei.
          • -3 (3 voturi)    
            au mers pe traseu de iarna .. (Luni, 24 aprilie 2017, 14:21)

            akillies [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            ..dar sub aceeasi avertizare de risc de avalansa!

            Adica sa o produca si sa cada victime avalansei!

            Salvamontistii au spus ca avlansa a fost determinata de grupul de 50 de persoane... adica mester, daca 50 de oameni nu tropaiau pe creasta muntelui, 1,2 ,7 oameni pe orice traseu ar fi mers spre baza muntelui nu pateau nimic!!
            • +2 (2 voturi)    
              De doi bani fugă de responsabilitate (Luni, 24 aprilie 2017, 16:53)

              Harald [utilizator] i-a raspuns lui akillies

              Când ai (zeci de) mii de tone de zăpadă care oricum or să ajungă în vale în următoarele 2-3 zile, scuza ta e că s-a dus la vale din cauza celor care erau pe creastă, nu din cauza celor care erau exact pe zăpada care s-a dus la vale?

              Salvamontiștii au spus tot felul de prostii la început fiindcă au avut impresia că grupul celor 50 a fost afectat de avalanșă, nu grupul ”profesioniștilor”.

              Tropăie tu cât vrei pe creasta muntelui, să vezi dacă poți provoca avalanșe. Muntele ăla are miliarde de tone, amortizează inclusiv cutremurele, iar tu crezi că provoci avalanșe pe el dacă tropăi? :)

              Avalanșele le produci dacă ești PE zăpada care se duce la vale, nu dacă ești pe creastă.
        • +4 (4 voturi)    
          intrebare (Luni, 24 aprilie 2017, 15:06)

          spiridusa [utilizator] i-a raspuns lui akillies

          daca erau profesori si nu parinti cei care ii insoteau la fel ai fi pledat? ca ei nu au nicio vina ca i-au dus acolo?
    • +1 (3 voturi)    
      Ai dreptate (Luni, 24 aprilie 2017, 11:10)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui robert.b

      Legea selectiei naturale trebuie sa-si spuna cuvantul! Darwin a intuit bine supravietuirea celor mai adaptati nu a celor cu parinti care sa-i impinga la "recorduri". daca tot ne mandrim cu mentalitate "de pestera" sa-i lasam sa-si stinga linia genetica pe cei ce doresc moartea copilului mai mult decat ca acesta sa ajunga sa "circule cu metroul". Sper ca si in cazul tau darwin sa fi avut dreptate.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu ne inchinam sigurantei (Luni, 24 aprilie 2017, 14:04)

      Gabriela Venerianu-Fibuna [utilizator] i-a raspuns lui robert.b

      Ci intoarcem cucurucucul prostiei. Daca dai cu ciocanul in obuz de 2 ori nu esti nici erou iar cand face bum nu devii cu nimic mai experimentat.
  • -1 (7 voturi)    
    prea multe grupuri intr-o zona periculoasa (Luni, 24 aprilie 2017, 1:54)

    Tudor-S [utilizator]

    Cine totusi merge pe munte cu 50 de turisti ??? e bulevard sau e traseu de munte ? Ok, cei 7 au luat-o pe traseu de vara, iarna, dar cine poate sa bage in foc ca acel mega-grup mergand pe un nivel superior, prin apasare repetata nu a contribuit si el la avalnasa ?
    • +8 (8 voturi)    
      Prea multe prostii spuse (Luni, 24 aprilie 2017, 6:41)

      Leon_Magnificul [utilizator] i-a raspuns lui Tudor-S

      1. Ambele grupuri ar fi trebuit sa tina cont de avertismentele salvamontistilor si sa nu urce. Ambele, insa, si in primul rind cel de 50 de oamenii, participau la expeditii organizate din timp, bani fusesera probabil platiti, deci nu puteau ei sa se intoarca din drum. Banuiesc.
      2. Grupul de 50 de oameni (mai precis, conducatorul lui), totusi, a ales solutia corecta, traseul de creasta. N-au oamenii aia nicio vina ca fantezistul de Popescu a ales o varianta dementa. Conducatorul primului grup a spus chiar ca se intelesese cu Popescu sa mearga pe acelasi drum si ca a fost surprins cind a vazut ca ceilalti au luat-o totusi pe drumul de vara.
      3. Din cite pot sa-mi imaginez, chiar si traseul cu urcarea in creasta prezenta in conditiile din momentul acela un pericol de avalansa la urcarea pe creasta si la coborire. Ceilaiti insa, mergind pe curba de nivel, puteau practic la fiecare pas sa declanseze o avalansa. Fiecare pas inainte era un risc de avalansa in plus. Din relatarile salvamontistilor, grupul al doilea a declansat el insusi avalansa, zapada s-a dus cu ei, n-a venit de sus de la celalalt grup care era si foarte departe (700 de m, dupa marturia ghidului).
      E mai simplu insa sa arunci asa o vorba decit sa te informezi si sa judeci dupa informatii.
  • +6 (6 voturi)    
    Adultii care ii insoteau sunt vinovati ... (Luni, 24 aprilie 2017, 9:03)

    VRA [utilizator]

    Fetita era frumoasa, ambitioasa, cu toata viata inainte, dar clar ca avea ceva presiune cu toate aceste recorduri si disperarea de a le obtine. Desigur ca performanta trebuie sustinuta si incurajata, dar in momentul cand adultii pun stapanire pe viata copiilor, ceva nu mai e bine. Amandoi copii au murit din vina adultilor care au hotarat sa urce pe munte in ciuda avertismentelor salvamontului si vor trai toata viata cu vina de a fi omorat acei copii. Din pacate copiii aceia au avut incredere in adulti si au murit. Fericirea in viata nu incepe de la recorduri doborate si medalii. Imi pare tare rau de cei doi copii si sper ca adultii care i-au omorat sa plateasca pentru aceasta neglijenta si inconstienta.
  • -7 (9 voturi)    
    HN..ai devenit din ce in ce mai slab.. (Luni, 24 aprilie 2017, 10:15)

    akillies [utilizator]

    ..si dezamagitor!
    Ascultati opiniile specialistilor si apoi faceti opinie ca altfel sunteti niste ciumpalaci care vor sa faca "rating" pe acest accident.

    Ah, si poate de data asta, trageti si concluziile corecte, ca dupa ce am citit 1-2 articole de pe HN si mami multe opinii, mi-am dat seama ca romanul e cel mai mare specialist in viata in orice domeniu si ca numai eu sunt cel mai mare fraier sa fiu specialist intr-un singur domeniusi nici macar nu e alpinismul acela!!!) !
    Cred ca cei de la salvamont nu au realizat ce prostie au facut cu acele declaratii "la cald" decat cand era prea tarziu: pentruca ei se gandeau la grupul de 50-51 de persoane(care in opinia oricarui specialist si salvamontist, nu aveau ce cauta pe traseu in numar atat de mare -> si aici, iarasi o observatie a unui om fara experienta montana<- grupul afectat a fost singurul care a "respectat" muntele in acest incident - doar 7 oameni in acel grup, nu 50-51); salvamontistii nu se gandeau in niciun caz la cei 7 alpinisti cu experienta la fel de mare ca a lor!
    As mai face atea observatii dar e inutil nu ajuta pe nimeni.
    Mi-ar placea ca Salvamont sa faca reguli clare pentru accesul pe trasee in anumite conditii(vreme extrema, animale salbatice etc.) pentru a se asigura o protectie cat mai buna a oamenilor pe munte.

    Cazul asta seamana cu un caz de soferi auto cu masini puternice dar experienta 0 sau spre 0, care intra pe un circuit de antrenament cu un pilot de formula 3 si provoaca accident mortal pilotilor cu experienta..si apoi acuza pilotul ca nu respecta regulile de circulatie rutiera pe drumurile publice!!!!(??)
    • +1 (3 voturi)    
      Sigur limba Romana nu e domeniul (Luni, 24 aprilie 2017, 11:12)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui akillies

      in care esti "specialist" :-)
      • 0 (2 voturi)    
        ba este, dar uneori.. (Luni, 24 aprilie 2017, 14:24)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        ..chiar nu ma intereseaza cum scriu..mai ales cand sistemul de operare setate pe engleza corecteaza cuvintele din romana automat, asa cum considera el ca e corect sa fie scris un cuvant..

        Ma bucur cand oamenii imi corecteaza greselile si nu imi combat ideile!
        Insemana ca imi aprobi comentariul, mai putin forma!
        • 0 (0 voturi)    
          Hai ca te combat eu (Marţi, 25 aprilie 2017, 8:14)

          Gabriela Venerianu-Fibuna [utilizator] i-a raspuns lui akillies

          1. Salvamontul nu poate interzice nimanui nimic. Pur si simplu nu intra asta in atributiile lor.

          2. Daca ii dai putere salvamontului sa interzica, trebuie ca el sa aplice interdictia si in caz ca cineva totusi merge si salvamontul are partea sa de vina ca nu s-a asigurat de faptul ca tu nu trebuie sa mergi. Asa functioneaza o lege. Cand eu intru fara sa am voie intr-o institutie primul intrebat cum am ajuns eu acolo e portarul. Un portar care nu are drept de legitimare sau interdictie este un portar inutil.

          Hai sa iti spun cum e in aviatie. Sa zicem ca te-ai ratacit si din cauza cetii nu vezi terenul. Setezi radioul pe 115.2 MHz si declari urgenta. Nu esti antrenat pentru zbor IFR (zbor instrumental) si zborul tau nu este IFR. Operatorul iti spune: "va aflati la x, y altitudinea recomandata este 3000 ft". Stii cum se traduce in mintea ta aceasta fraza? Daca nu urci imediat la 3000 ft esti MORT! Inseamna TEREN in fata ta. Dar operatorul nu iti poate spune legal "urca la" sau "trebuie sa urci la" pentru ca in situatia unui zbor VFR (zbor vizual) nu are dreptul sa iti impuna nimic si deci nu are nici o responsabilitate, doar incearca sa te ajute. La zbor IFR dispecerul poate impune conditii si de aceea auzi: "climb to flight level 50", deci iti spune ce sa faci pt ca iti impune acest lucru. DAR de zbor el raspunde. Daca pilotul efectueaza manevra data de dispecer si are loc un accident, dispecerul este vinovat nu pilotul.