Veveritele se sinucid la AXN sub protectia principiului tarii de origine

de C.I.     HotNews.ro
Marţi, 15 ianuarie 2008, 19:11 Economie | Media & Publicitate

Captura din Veveritele Sinucigase
Foto: Hotnews
Consiliul National al Audiovizualului se confrunta, in prezent, cu o dilema mai putin obisnuita: niste veverite se sinucid, contrar reglementarilor din audiovizualul romanesc, pe un post ce transmite prin cablu in Romania, AXN. Dar postul a primit licenta in Marea Britanie, de catre CNA-ul englezesc, Ofcom, si se supune legislatiei audiovizuale britanice, care nu pare sa aiba probleme cu veveritele care se sinucid la orice ora din zi.

CNA a inregistrat, la inceputul acestui an, doua reclamatii ce sesizeaza ca AXN, post profilat pe filme si promovat in Romania de HBO, difuzeaza un clip din seria de desene animate "Suicidal squirrels" (Veverite sinucigase) la ore de maxima audienta, cand, potrivit raportului de monitorizare, copiii se afla in fata micului ecran. Este vorba despre episodul 5 dintr-o serie de filmulete cu durata de doar cateva minute, serie ce prezinta veverite care aleg moduri ingenioase sa se sinucida.

La finalul clipului, este prezentat site-ul www.suicidal.tv, unde seria de clipuri animate este prezentata astfel: "Aceasta este povestea a 100 de veverite adorabile care au decis ca vor sa moara. Toate veveritele mor, una cate una, printr-o serie de sinucideri ingenioase, mereu cu un suras pe fetisoarele lor dragalase".

Difuzarea clipului respectiv pare sa contravina Codului de reglementare a continutului audiovizual din Romania, care la articolul 15, aliniatul 2 mentioneaza ca "In intervalul orar 6.00-22.00 nu pot fi difuzate emisiuni care contin: a) detalii sau metode de sinucidere sau automutilare".

Dilema CNA, care urmeaza sa discute joi cu reprezentantii HBO pe aceasta tema, consta in faptul ca postul AXN este licentiat in Marea Britanie, de catre principalul for de reglementare in domeniul audiovizual din aceasta tara, Ofcom. Acest lucru presupun ca AXN se supune legislatiei audiovizuale din Marea Britanie, nu legislatiei romanesti si normelor CNA, conform principiului "tarii de origine" aplicat la nivel comunitar pentru posturile din audiovizual ce transmit continut in alte tari decat in cele de unde provin.

Vezi clipul buclucas:
























8136 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    de ce? (Marţi, 15 ianuarie 2008, 19:33)

    Cristina [anonim]

    Si.... de ce se sinucid veveritele? Mi-ar fi placut sa citesc si asta in articol.. E o reclama la vopsea?
    • 0 (2 voturi)    
      nu e reclama la vopsea (Marţi, 15 ianuarie 2008, 20:21)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Cristina

      e o mini serie despre veverite care se sinucid. seamana oarecum cu happy tree friends.

      e un umor mai extrem. mie imi plac.
    • 0 (2 voturi)    
      beberitze (Marţi, 15 ianuarie 2008, 20:45)

      Sigurros [anonim] i-a raspuns lui Cristina

      daca ai vazut vreodata happy tree friends,, vrei intelege de ce se sinucid veveritele :)
    • -1 (3 voturi)    
      . (Marţi, 15 ianuarie 2008, 20:53)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Cristina

      eu cred ca veveritele se sinucid pentru ca isi inchipuie ca e cool sa te sinucizi.
      asa isi inchipuie ele....
  • +1 (3 voturi)    
    veveritze (Marţi, 15 ianuarie 2008, 19:53)

    dan toma [anonim]

    what the f...k is this ?????
  • -2 (2 voturi)    
    !!! (Marţi, 15 ianuarie 2008, 20:30)

    misu beresanu [anonim]

    you must be some cinical cunt to even thing something like that,as far as you know your children could watch some misery like that.
    • 0 (0 voturi)    
      pt misu beresanu (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 1:40)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui misu beresanu

      de ce scrii in lb engleza? e mai cool? si apoi, de ce te folosesti de cuvantul "cunt" ca sa jignesti? da' "dickhead" ce are? Ai ceva in mod special cu organul de reproducere feminin?
    • 0 (0 voturi)    
      Your misery.... (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 9:53)

      C [anonim] i-a raspuns lui misu beresanu

      watch some MISERY like that??? LOL. Cam ce crezi matale ca ai spus in engleza:)))) ? Ia un dictionar inainte de a te da mare pe net, esti cam penibil cu "furculisioanele" astea....
  • +1 (5 voturi)    
    film idiot (Marţi, 15 ianuarie 2008, 20:43)

    reatebeu' e varza [anonim]

    Intradevar filmul e de o mare idiotenie. Nu stiu de ce nu se mai da tom si jerry. Si alea erau pe alocuri singeroase dar nu ca asta. Cind o sa-l vada copii capsunarilor singuri acasa atunci o sa fie macel.
    • 0 (4 voturi)    
      veverite (Marţi, 15 ianuarie 2008, 21:37)

      belea [utilizator] i-a raspuns lui reatebeu' e varza

      Televiziunea nu-ti spune cum sa gandesti, si nimeni nu te pune sa te uiti. Principalul motiv pt care astfel desene exista e pt ca unora le plac. Sunt oameni intregi la minte, in general peste nivelul mediu care admira creativitatea si judeca obiectiv.
      Oricine ar trebui sa faca diferenta intre realitate si fictiune si daca atata lucru nu poti face, atunci poate nu meriti sa traiesti si nu e nici o paguba. Evoluam impreuna.
      Dupa mine 0TV emana un nivel de prostie mult peste limita admisa si dauneaza mult mai grav copiilor.
      • +1 (1 vot)    
        copiii sunt influentati (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 11:17)

        abdi [utilizator] i-a raspuns lui belea

        nu poti sa consideri ca aceste desene animate sunt privite numai de adulti.

        aceste desene animate sadice pot fi privite si de copii care sunt influentati si pot extrage ideea ca a te sinucide nu este un lucru rau... ci chiar obisnuit (sau chiar 'fun').

        copii inca nu au puterea sa distinga ce e bine si ce e rau ... de fapt chiar in perioada de crestere ei dobandesc aceasta notiune. daca nu este nimeni langa ei sa le explice ca ceea ce se intampla acolo nu este normal sau bine, atunci copilul poate sa considere ca sinuciderea este 'la moda'.

        oricum...trebuie sa iti placa umorul negru (chiar si ca adult) ca sa aprecieze aceste desene animate ... sper ca totusi copilul tau sa fie crescut de sotie ...nu de tine :D ...pentru binele nostru

        PS. televiziunea nu iti spune cum sa gandesti ...dar te poate influenta
  • +1 (3 voturi)    
    uuh (Marţi, 15 ianuarie 2008, 20:46)

    alex [anonim]

    f bine ca s-a sesizat cna-ul.

    ce ne invata aceste desene animate? ca e funny sa te sinucizi? cum am putea sa ne sinucidem? sau cum sa fim creativi? nu vreau creativitate de genul asta.
    • +4 (6 voturi)    
      creativitate (Marţi, 15 ianuarie 2008, 21:08)

      phil [anonim] i-a raspuns lui alex

      creativitatea este contrazisa de ideea de limitare. nu poti limita creativitatea. acest tip de umor mai negru este prezent in multe productii (de la happy tree friends pana la Bunny Suicides http://www.retrocomputing.net/racconti/umor/coniglio/pandora.beptuui.html) si este un tip de umor ce place multora (si mie).

      Nu este pentru copii si se pare ca nici pentru adultii care nu pot face diferenta intre realitate si desen animat. Si care ar trebui sa se mai uite o data la tom and jerry sa vada ca cele mai funny sunt fazele in care respectivii se caftesc si se dezmembreaza/lovesc in cele mai creative si haioase feluri. si nimeni nu comenteaza.
      • -1 (1 vot)    
        creativitatea... (Marţi, 15 ianuarie 2008, 21:59)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui phil

        "nu poti limita creativitatea"
        "Ba poti daca esti CNA!"

        ( "You can't stop rock and roll!
        You can with a flame thrower!")
    • +1 (5 voturi)    
      eeh (Marţi, 15 ianuarie 2008, 21:43)

      bubi [anonim] i-a raspuns lui alex

      "ce ne invata aceste desene animate?" :))))

      da la stiri ce te invata nene. sesizeaza cna-ul tau iubit. tu in loc sa mergi la "scoala" stai la televizor si te uiti la veverite si astepti sa te invete ceva?? :D
      • 0 (0 voturi)    
        cred ca ai inteles altceva (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 22:05)

        alex [anonim] i-a raspuns lui bubi

        am folosit verbul a invata cu alt sens, nu e voba neaparat de invatat in sensul in care inveti la scoala, de cunoastere intelectuala.
  • +1 (7 voturi)    
    Oamenii astia sunt bolnavi (Marţi, 15 ianuarie 2008, 20:58)

    Razvan007 [utilizator]

    Cum sa arati asa desene la copiii mici ? Trebuie sa se gaseasca o solutie si sa se duca dracului britanicii cu AXN-ul lor. Sa dea la copiii lor asa ceva.
    • +3 (3 voturi)    
      nice squirrel (Marţi, 15 ianuarie 2008, 21:32)

      phil [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

      nu sunt pentru copii, evident. un motiv in plus sa urmarim indeaproape la ce se uita copii nostri cand sunt in fata televizorului. oricum, ma indoiesc ca AXN este o televiziune la care un copil sa aiba ce vedea. asta nu inseamna sa nu ne uitam la filme de actiunea ca "poate se uita copilul". mai bine inchidem televizorul si ne impuscam ca veverita si anonimul care "killed self" pe aici prin comentarii.
    • 0 (4 voturi)    
      si tu esti (Marţi, 15 ianuarie 2008, 21:40)

      bubi [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

      pai te-a pus cineva sa le arati "asa desene" la copiii tai mici? :))))
      • +1 (1 vot)    
        Bai, tu ai cap ? (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 8:48)

        Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui bubi

        Cei mai multi oameni nu sunt de acord sa arate asa ceva la copiii lor, dar in timpul zilei poti da accidental pe AXN si te trezesti cu o grozavie din asta. Sa vezi atunci cum te ia la intrebari un pusti de 4-5 ani.

        Chiar si parintii care isi supgravegheaza indeaproape copilul nu scapa de asta. Stai de fata cu copilul la televizor, te duci pana la bucatarie si cand te intorci copilul te intreaba de ce se sinucid veveritele.

        Asemenea desene nu au ce sa caute la televizor in timpul zilei. Eu as rezolva problema rapid: as scoate din memoria televizorului postul AXN. Daca fac astfel de magarii, nu am nici un motiv sa ma uit la reclamele lor.
        • -1 (1 vot)    
          ia calmante (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 18:36)

          bubi [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

          de vreme ce solutia e asa de simpla, de ce trebuie sa te enervezi si sa-i faci pe altii prosti? cred ca pentru educatia copilului tau veveritele alea sunt mult mai putin nocive decit exemplul tau personal, din cite vad te inflamezi fara rost si recurgi la pozitii de forta gen restul sunt prosti. bietii tai copii de 4-5 ani ... acusi acusi or sa zica si ei ca pe tata "nu-l duce capul" sa priceapa spilul cu veveritele. ce sa zic, astea se sinucid :) si oricine are nitica minte intelege ca ideea e taman anti-suicid. banui ca si cei de la cartoon network sunt "prosti" in viziunea ta ....
          • +2 (2 voturi)    
            ia tu calmante (Joi, 17 ianuarie 2008, 6:08)

            Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui bubi

            Un copil la o varsta frageda nu are discernamentul format, iar orice adult care are 'nitica minte' trebuie sa stie asta.

            Ma enervez tocmai pentru ca alti oameni nu au minte deloc si isi expun copiii la tot felul de prostii. Copiii expusi in felul asta risca ca aiba tot felul de probleme psihice mai incolo, iar problemele psihice de regula nu deranjeaza numai pe cel care le are ci si pe oamenii care intra in contact cu el.

            In momentul de fata ai toate informatiile ca sa decizi ca aceste desene nu sunt pentru copiii. Daca decizi sa mergi impotriva logicii atunci altii vor lua decizia peste capul tau. Oamenii cu IQ sub 100 trebuie condusi. Pentru ei nu exista niciodata democratie. In contextul asta manipularea este perfect legala si morala.
  • 0 (0 voturi)    
    Damn (Marţi, 15 ianuarie 2008, 21:06)

    squirrel [anonim]

    *kills self*
  • +1 (3 voturi)    
    Nu e corect! (Marţi, 15 ianuarie 2008, 22:04)

    Claude [anonim]

    Copii parasiti de capsunari nu au bani de vopseluri din astea speciale pentru marcaje pietonale....

    Gluma, gluma, dar nu arati asa ceva in timpul zilei...Bey, potoliti-va, ne ajung ideile celor de aici!
  • +1 (5 voturi)    
    INTERZIS (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 0:40)

    Alex [anonim]

    Ar trebui sa fiu interzise in RO.
    Vai ce desene tampite!

    Sa ne luam dupa britanici? Sau am uitat ca acum o sapt o fetita din marea britantie s-a sinucis incercand sa faca ca un personaj dintr-un desene animat?
  • 0 (0 voturi)    
    AHMED (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 1:33)

    rainman2 [utilizator]

    SHHUUUTTTTT UUUPPPPPP!!!!!!!
    I KILLL YOOOUUUUUU!!!!!!

    :))
  • -1 (3 voturi)    
    ce cretinitati animate (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 2:03)

    GG [anonim]

    ar trebui ca postul ala sa fie inchis sau mai bine sa ii puneti pe creatorii lor sa aplice metodele descrise de ei
  • 0 (2 voturi)    
    beberitze (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 2:18)

    Sigurros [anonim]

    mie intotdeauna mi-au placut tom si jerry, insa savurez la maxim happy tree friends si alte desene de genul asta => mi se par amuzante desenele cu veverite.

    voi, toti cei care va ingrijorati atata pentru copiii ce se uita la televizor, aveti voi oare idee ca, in urma unui sondaj realizat recent, rezulta ca inimaginabil si ingrijorator de multi parinti pun televizor in camera copilului? vorbesc de romania. prima grija asta ar trebui sa fie! a doua grija, dupa asta ar trebui sa fie modul in care parintii monitorizeaza programul de tv al copilului. si abia la urma poate mai discutam de cna si de restul. degeaba interzice cna-ul veveritele daca kinderu deschide televizorul pe stiri, la ora 5 dupa amiaza.

    educati-va cu carti, nu asteptati de la televizor lucruri roz si culturale...
  • -1 (1 vot)    
    De ce sa stea la TV?? (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 3:39)

    bernard70 [anonim]

    Daca stim cand se difuzeaza aceste desene animate cu iz "riscant", sa nu lasam copii la TV in acel interval orar. In plus chiar, propun sa le interzicem complet copiilor orice fel de desen animat sau film de actiune, pentru ca promoveaza luptele si agresiunea, pentru ca in "Gladiatorul" se ucid multi oameni, pentru ca filmele politist/mafiote promoveazaa afectiunea pentru arme de foc, etc. Suna logic si sanatos.
  • -1 (1 vot)    
    nu este pt copii (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 7:04)

    radu84 [anonim]

    Astea sunt de fapt desene pentru adulti (vezi South Park, Happy Tree Friends)
    Ar trebui difuzate la TV dupa ora 12 noaptea.
  • 0 (0 voturi)    
    apropo (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 7:40)

    ina [anonim]

    Nu-i asa ca steptam cu nerabdare niste programe nationale pentru educat populatia telespectatoare posesoare de urmasi, si nu numai? Sponsorizate poate de posturile TV prospere de pe urma setei de cultura a poporului. In lumea civilizata statul se implica si in chestiunile astea "neinsemnate"....
  • -1 (1 vot)    
    Just for fun (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 8:15)

    Stoewer [anonim]

    Prea putini romani (inclusiv acest CNA rupt de realitate) inteleg ca aceste desene animate sunt "just for fun", fara nici un fel de pretentii de a fi intr-un fel interpretate. Faptul ca sunt de productie britanica spune totul. Cine a avut contact mai indelungat cu englezii (si nu ma refer aici la capsunarii plecati acolo) intelege foarte bine acest mod de distractie.
    • +1 (1 vot)    
      Amice, nu prea te duce capul (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 8:56)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Stoewer

      Probabil din cauza pretentiilor de Anglia pe care le emani.

      Nici un desen animat si nici un film sau ORICE alta opera de arta nu se cer a fi "interpretate". Interpretarea se produce in mod automat la orice fiinta umana, iar reactiile la un copil de 4-5 ani sunt imprevizibile.

      Referitor la partea a doua: nu se pune problema interzicerii unei forme de distractie, ci doar ca aceasta forma de distractie sa se dea in afara orarului activ al copiiilor.
      • -1 (1 vot)    
        discutam discutii (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 10:21)

        baby [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

        Cred ca orice forma de limitare, restrictie, sanctiune sunt doar carpeli, solutii intermediare pana vom reusi sa stim cum sa facem educatie.

        Se vorbeste mult prea mult despre cat de daunatoare sunt astfel de informatii pt copii si mult prea putin despre cat de prost stam la capitolul educarea copiilor.

        Iar dupa parerea mea, veveritele sinucigase nu fac nici pe departe la fel de mult rau cat face un parinte prin ignoranta.

        Lucrurile astea nu pot fi evitate.. important e cum ii explici plodului ce-i cu ele si la ce alte informatii ii asiguri accesul..
      • -1 (1 vot)    
        Confirmare (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 10:26)

        Stoewer [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

        Nu faci decat sa confirmi ceea ce spun. Desenele animate sunt o "aiureala" si trebie luate ca atare. Si "Tom si Jerry", si desenele animate ale lui Tex Avery din anii 40 s.a.m.d. abunda in violenta. Nu putem explica violenta copiilor numai pe seama programelor TV. Ce simplu pentru parinti de a-si gasi o scuza pentru erorile din educatie! Eu am facut scoala pe vremea lui Ceasca si violenta in scoli era si atunci foarte prezenta, fara TV, fara video, fara jocuri pe calculator.
    • -1 (1 vot)    
      prea multi frustrati... (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 9:06)

      luci [anonim] i-a raspuns lui Stoewer

      par destul de interesante filmele astea... abia astept sa le vad... pacat ca sunt englezesti... in general au un umor grozav, de handicapati... pacat ca desenele animate nu sunt si pentru copii...
  • +1 (1 vot)    
    just for fun - da la ore potrivite (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 8:47)

    break [anonim]

    La englezi se discuta de ceva vreme interzicerea accesului copiilor mici la televizoare (copii pina la 9 ani).
    Oare de ce?
    Ca sa dea ei tot felul de filmulete funny, dar periculoase pentru copii.
    Ca sa isi pastreze umorul lor sec, mai bine reglementeaza partea cealalta, sa fie siguri ca copiii lor nu vad din greseala asemenea filme.

    Normal, aceste filme nu sunt pentru copii. Dar daca se difuzeaza la ore normale, cind un copil de 7-8 ani nu are acces la televizor, nu vad nici o problema. Nu toata lumea are televizor cu access control (oare citi au pe la noi), asa ca e mai simplu sa se limiteze asemenea filme la sursa (aici intervine CNA-ul)

    Cine vrea, poate sa isi ia pe caseta/dvd filmele respective si sa i le bage la copil in cap.
    Dar pentru majoritatea copiilor uitati in fata televizorului trebuie alta solutie, nu?

    Calitatea actului artistic legata de aceste productii mi se pare indoielnica. Se adreseaza majoritatii iubitoare de singe si violenta, si poate de aia aum trecere, dar asta nu inseamna ca sunt bune.
  • 0 (0 voturi)    
    mai creepy nu se poate (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 9:13)

    big bear hug [anonim]

    cele mai creepy desene animate ever: http://www.fat-pie.com/salad.htm
    • +1 (1 vot)    
      se poate si mai creepy (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 10:10)

      Raluca [anonim] i-a raspuns lui big bear hug

      Mai bine s-ar sesiza CNA-ul la stirile de la ora 5; sunt cu mult mai creepy si demoralizatoare :)))
  • +1 (1 vot)    
    Inca o dovada despre cat dauneaza TV copiilor (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 10:06)

    cristian [anonim]

    Mintea copiilor este frageda. Inca de la 1luna copiii invata sa imite; iti urmaresc buzele si incearca involuntar sa le miste la fel.

    In cele mai multe cazuri caracterul unui copileste determinat de anturajul dominant, cel in care petrece cel mai mult timp. Degeaba parintele incearca sa isi educe copilul daca nu are timp pentru el si il lasa in fata TV.

    Exista statistici care demonstreaza ca in medie in Romania un copil petrece 1-2 ore pe zi cu parintii in interactiune directa si 4-5 ore cu TV. Credeti oare ca exemple de sinucideri, fie ele si ale unor personaje imaginare, nu au efect asupra copiilor? Efectul se vede doar atnci cand copilul sau adultul de mai tarziu e intr-o situatie critica si incep sa-i vina imagini din amintirile subconstiente pe care le interpreteaza ca pe dorinte personale.

    Cel mai periculos lucru pentru un copil este sa il lasi in fata TV. Mai putin extrem decat asta mi se pare sa elimini TV-urile din casa. Mai bine sa fiu considerat invechit si batut in cap decat sa-mi las copilul la desenele astea de groaza. Daca unora dintre adulti le plac, nu inseamna ca sunt bune pentru copii.

    Nu ar trebui sa glumim pe subiectul asta; este prea grav. Iar cine glumeste in legatura cu educatia copiilor inseamna ca nu are nimic sfant.
  • +1 (1 vot)    
    discutam discutii (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 11:09)

    BABY [anonim]

    educatia se face altfel. poti sa limitezi, sa elimini, sa restrictionezi.. oricum va acces altfel la informatie mai ales ca i se interzice.. ceea ce este mult mai periculos

    parerea mea e ca veveritele sinucigase fac mult mai putin rau decat un parinte..

    mai bine ne gandim cum ii explici unui copil despre ce e vorba in propozitie decat sa pierdem timpul inventand modalitati de a-l tine departe de toate lucrurile pe care le va afla din alta parte si nu va sti ce sa faca cu ele..
    • +1 (1 vot)    
      Oare? (Joi, 17 ianuarie 2008, 14:15)

      Razvan001 [utilizator] i-a raspuns lui BABY

      Raspunde-mi si mie la o intrebare simpla.
      Ai copii?
  • +1 (1 vot)    
    bizar (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 11:55)

    touretul [anonim]

    Intr-adevar, stil Happy Tree Friends. Totusi nu cred ca vreunul dintre aceste desene animate sunt potrivitre pentru copii. Daca vorbim despre efectul nociv al expunerii mediatice a violentei, probabil tocmai inducerea in eroare cu privire la natura acesteia este lucrul cel mai grav. A prezenta moartea ca fiind amuzanta e un demers de-a dreptul pervers, iar inducerea acestei idei in perceptia asupra realitatii a unui copil ar putea produce efecte dramatice.
  • +1 (1 vot)    
    Televiziunile influenteaza... in directia in care (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 12:08)

    neutru [anonim]

    Poate ca am putea privi astfel de emisiuni si ca: "ce sa nu faci ca sa nu o patesti..." Cu alte cuvinte... daca te bagi peste medicamentele mamei si vrei sa vezi ce gust au, adu-ti aminte ca o veverita s-a sinucis astfel... chiar vrei sa mori?
    Eu zic ca daca copii sunt ingrijiti bine si intelesi bine, nu isi vor dori sa moara - in consecinta vor invata din desenele astea ce sa nu faca ca sa nu o pateasca rau!
    Daca privesti astfel... poate nu mai e asa negativ. Televiziunile influenteaza... in directia in care ai predispozitia sa te lasi influentat...
  • +1 (1 vot)    
    teribil (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 13:12)

    dack [anonim]

    Sunt extrem de surprins atat de subiectul clipurilor animate cat si de reactia unora care au postat aici. Ca sa apreciezi modul ingenios in care veveritele mor, una cate una, mereu cu un suras pe fetisoarele lor dragalase, trebuie sa fii bolnav psihic. "Seria de clipuri" in cauza bate de departe inclusiv pornografia extrema. Cliseul "daca nu iti place nu te uita" nu se aplica aici, AXN nefiind un canal care sa prezinte o imagine de acest gen si implicit, sa fii de la bun inceput pus in garda (ca parinte) asupra continutului.
    Astept cu mare nerabdare sa ma amuz vizionand niste clipuri in care 200 de cai sunt jupuitii de vii iar niste caini dragalasi aleg sa se arunce in fata unui tren pentru a deveni pasta de mici.
    • -1 (1 vot)    
      beberitze (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 15:19)

      Sigurros [anonim] i-a raspuns lui dack

      dack, daca tu consideri ca oamenii care apreciaza modul ingenios in care veveritele mor sunt bolnavi psihic, inseamna ca oamenii cu intelectul peste medie sunt bolnavi psihic.
      din proprie experienta am observat ca nu toti oamenii pot gusta acest tip de umor... asa cum trebuie.
      • +1 (1 vot)    
        teribil (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 15:52)

        dack [anonim] i-a raspuns lui Sigurros

        Sigurros, imi poti spune si mie din ce anume rezida umorul in cazul veveritelor care mor, una cate una, mereu cu un suras pe fetisoarele lor dragalase? Ce ANUME gasesti tu amuzant in respectivele clipuri? Poti detalia un pic, te rog? Ceva de genul "mie unuia mi se pare super funny faptul ca....." Ca sa aflam si noi, cei mai putin inteligenti, ce ne scapa si ulterior sa ne tavalim de ris.
        • -1 (1 vot)    
          curat teribil (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 18:46)

          bubi [anonim] i-a raspuns lui dack

          ca parinte ce esti si te uiti pe AXN, filmuletele de pina acum, cu vaca si bunica care joaca fotbal erau mai indicate cumva copiilor?
          nu ai nici o problema daca copilul imita violenta de la tv, atita timp cit nu e vorba de violenta contra propriei persoane?
          si nu pot sa inteleg cum nu pricepi: in cazul veveritelor, este vorba de o ironie clara si eficace as zice eu, nu cred ca cineva s-ar putea gindi serios la sinucidere atita timp cit acest act este prezentat ca o imbecilitate si un fapt de tot risul. de asta e comic, pentruca un fapt grav este ironizat si privit dintr-o perspectiva ludica.
  • +1 (1 vot)    
    CNA-ul are dreptate (Joi, 17 ianuarie 2008, 13:23)

    BaBooN [utilizator]

    Mi se pare o chestie foarte normala sa restrictionezi totusi astfel de filmulete in plina zi.

    Prea a devenit un trend chestia asta cu "CNA-ul is the bad guy". Nu poti totusi sa dai chiar tot ce te taie pe tine capul pe TV. Iar romanii ar trebui sa invete sa gandeasca si singuri. Faptul ca britanicii au admis difuzarea filmuletelor nu ar trebui sa ne influenteze in nici un fel. E treaba lor ce fac, iar noi ar trebui sa facem ce credem noi de cuviinta.

    Iar adevarul e ca nu e normal ca un copil de 3-4 ani sa vada faze de genul celei prezentate mai sus. Sa compari o veverita care e calcata de o masina si apoi stearsa cu stergatoarele cu o cafteala Tom&Jerry e cel putin aberant.

    Si eu gust umorul de genul asta gen Happy Tree Friends. Dar ca sa-l vad mi-am descarcat toate filmuletele de pe net. Nu mi se pare normal sa se difuzeze pe TV.

    Am vazut copii influentati rau de tot de astfel de imagini si nu e deloc normal. Dar curentul asta anti-CNA din principiu mi se pare imbecil. Ca uneori exagereaza e adevarat, dar faptul ca EI sunt cei care amendeaza posturile atunci cand intr-o ora de difuzare se baga 30 de minute de reclame, ca simplu exemplu de utilitate a CNA-ului.

    Mai ganditi-va si voi si poate atunci cand o sa aveti copii si o sa vedeti cum se schimba un copil care se uita la prea multe rahaturi de genul asta o sa intelegeti de ce e nevoie de o astfel de autoritate.
  • +1 (1 vot)    
    o mizerie de film (Joi, 17 ianuarie 2008, 14:03)

    Nene Iancu [anonim]

    cum se poate ca asa ceva sa se difuzeze pentru copii ? O magarie. Ca parinte sunt ingrozit.
  • -1 (1 vot)    
    nu vad de ce .... (Joi, 17 ianuarie 2008, 14:35)

    mavis [anonim]

    1.) nu inteleg de ce s-ar uita copiii la AXN... AXN este un canal de filme nu de desene animate, eu nu am vazut AXN decit dupa ce am implinit 25 de ani.....
    2.) nu inteleg de unde sa stie in copil de 3 ani sa comute pe AXN, televizorul trebuie setat de parinti pe canalele de desene animate, nu de filme, copiii nici nu ar trebuie sa stie ca exista alte canale decit cele de desene animate....
    3.) AXN are un anumit profil un public tinta si o grila de programe anuntata de companie, de vina sunt parintii care uita pe cei mici in fata televizorului, pentru a-si rezolva interesele lor meschine...
  • +1 (1 vot)    
    sunt uimita... (Joi, 17 ianuarie 2008, 17:16)

    irina [anonim]

    sa citesc anumite mesaje care vorbesc de libertatea de exprimare avand la baza niste clipuri cu veverite care se sinucid. poate ar trebui sa se faca niste clipuri cu oameni care se sinucid, poate asa ne amuzam mai tare, nu?
    sau poate ar trebui mediatizate toate povestile care rezulta in urma mizeriei pe care o vad copiii nostri la TV.
    nu cred ca ar mai vorbi un anume domn (nu am retinut numele) de ingradirea creativitatii in cazul in care copilul dumnealui ar dezvolta un pavor nocturn (adica s-ar trezi bietul copil terorizat de groaza in timpul noptii, si asta ani de zile).
    sunt fericita ca sunt mamica si sunt fericita ca de mai bine de 1 an si jumatate, televizorul a iesit din viata noastra de familie.
    Incercati, dragi parinti, si veti vedea cate lucruri pierdem cand tv este deschis si copilul incearca cu disperare sa ne atraga atentia sau cand il gasim cu ochii in ecranul televizorului.
  • +1 (1 vot)    
    groaznic!!!! (Vineri, 18 ianuarie 2008, 14:31)

    Nina [anonim]

    o tampenie ,cred ca sunt psihopati cei care au facut desenele astea!
    si prosti sunt cei care permit difuzarea lor!
    parinti aveti grija la ce se uita copii vostri!!!
    • +1 (1 vot)    
      nu cred ca e un accident, e propaganda (Vineri, 18 ianuarie 2008, 21:12)

      Ignatio [anonim] i-a raspuns lui Nina

      Din pacate, cei care au facut asta nu sunt psihopati. Sunt oameni care au o agenda impotriva vietii, a familiei, a casatoriei. Pe MTV poti vedea o propaganda pro-homosexualitate furibunda printre adolescenti, la ore la care au acces copiii. Am vazut desene animate cu personaje care se masturbeaza, cred ca pe Cartoon. Nu e vorba de libertate de exprimare (cred ca cei care au astfel de placeri terbuie lasati liberi sa si le implineasca in cadru restrans, fara sa-i afecteze pe copii), ci de oameni care, constient sau nu, submineaza pilonii pe care s-a cladit civilizatia occidentala: respectul vietii, casatorie, familie.
  • 0 (0 voturi)    
    Apologia culturii mortii (Vineri, 18 ianuarie 2008, 22:31)

    Vincentiu [anonim]

    Apologia culturii mortii, instigare la suicid in masa... totul frumos ambalat pentru copiii nostri.