UPDATE Rusia: O ziarista de opozitie din Rusia a fost injunghiata in gat

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 23 octombrie 2017, 13:29 Economie | Media & Publicitate

O ziarista de la un post de radio critic la adresa Kremlinului a fost injunghiata de un necunoscut, a anuntat redactorul sef al radioului, citat de AFP.

Un barbat a patruns in redactia postului de radio Ecoul Moscovei si a injunghiat-o pe Tatiana Felghengauer, care a fost internata.

"Ni s-a spus ca viata sa nu este in pericol", a precizat Alexei Venediktov, redactorul sef al postului de radio.

Atacatorul a agresat gardianul cladirii inainte de a intra in birourile postului de radio, unde a "injunghiat-o in gat pe Tatiana Felghengauer", potrivit sursei citate.

"Nu stim cine este acest barbat", care a fost retinut si predat politiei, a adaugat Venediktov.

Postul de radio Ecoul Moscovei, primul post liber nascut in 1990 odata cu caderea regimului sovietic, a intrat sub controlul grupului public de gaze Gazprom in 2001, la un an dupa ce Vladimir Putin a ajuns la putere.

Radioul a reusit insa sa ramana pana in prezent principala sursa din domeniu care ofera puncte de vedere independente, intr-un peisaj media sufocat de marile televiziuni publice aflate sub controlul puterii.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

2442 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    campania "Meetoo" in Mazeta translate (Luni, 23 octombrie 2017, 13:33)

    un domn [utilizator]

    cam asta se poate citi...
  • +14 (16 voturi)    
    Fictiunea literara rusa devine realitate (Luni, 23 octombrie 2017, 13:41)

    dexpropriat [utilizator]

    Citind articolul constat ca informatia cea mai importanta e ca in Rusia exista un radio critic cu Putin...!
    • +5 (7 voturi)    
      e (Luni, 23 octombrie 2017, 16:42)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      la ei, a fost intotdeauna dificil sa faci distinctia intre realitate si fictiune.
  • +11 (13 voturi)    
    democratie marca Kremlin (Luni, 23 octombrie 2017, 13:50)

    un oarecare [utilizator]

    cine nu e cu noi... moare sau dispare.
    • +7 (9 voturi)    
      Cum poți spune asta? (Luni, 23 octombrie 2017, 16:48)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      În Rusia este democrație... la sânge! Mult, mult sânge...!!!
  • -27 (29 voturi)    
    frumos (Luni, 23 octombrie 2017, 13:59)

    xanti [utilizator]

    Putea sa isi tina gura si cred ca era si apreciata pentru asta.
    • +13 (13 voturi)    
      Noi te apreciem pe tine (Luni, 23 octombrie 2017, 14:13)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      pentru ca tu iti tocesti tastatura.
    • +16 (16 voturi)    
      "democratia" mujica (Luni, 23 octombrie 2017, 14:15)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      daca iti tii gura traiesti! Primitivi asiatici ce vor sa domine lumea
      • +6 (10 voturi)    
        Primtivi, dar lumea i-a votat! (Luni, 23 octombrie 2017, 15:21)

        iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Nu numai in Mujicistan lumea voteaza cu Putin, de buna-voie si nesiliti de nimeni!
        Ci si la noi, tara pretins europeana, pe 11 decembrie poporul a votat cu Dracnea, adica a votat alipirea la Uniunea Asiatica a lui Vladimir!
        • +5 (5 voturi)    
          "Nu conteaza..." (Luni, 23 octombrie 2017, 15:37)

          Berzelius [utilizator] i-a raspuns lui iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f

          "Nu conteaza cine voteaza, conteaza cine numara voturile!"
          - Iosif Visarionovici Stalin -
          • +2 (2 voturi)    
            Pardon! (Luni, 23 octombrie 2017, 19:31)

            iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Berzelius

            Eu pe Stalin nu l-am apucat, stiu zicala asta de la Bombo:
            in toamna lui 1992, noi strigam "vom vota si veti pleca!", la care Nastase (pe atunci nu era inca Sapte case) ne-a raspuna calm:
            "votati voi,dar le numaram NOI!"
        • +3 (9 voturi)    
          nu mai confundati Rusia cu PSDul! (Luni, 23 octombrie 2017, 15:57)

          tahomir [utilizator] i-a raspuns lui iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f

          ce treaba are Dragnea cu Putin?
          Astia din PSD sunt niste gainari, niste ticalosi care distrug Romania fara nici un sprijin din afara. o fac ptr ca sunt prea prosti sa faca altceva.
          PSD nu e platit de rusi sau de americani sau de Soros. E doar expresia prostiei , lenii si ticalosiei nenumaratilor lor votanti din RRomanika.
          • +3 (3 voturi)    
            Am vrea noi sa fie asa (Luni, 23 octombrie 2017, 18:48)

            Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

            Din pacate nu e.
          • +2 (2 voturi)    
            Cum ce are?! (Luni, 23 octombrie 2017, 19:34)

            iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

            Rusii, de buna-voie si nesiliti de nimeni (URSS nu mai exista din 1991) l-au vota si re-votat pe Putin.
            Majoritatea romanilor, de buna-voie si nesiliti de nimeni, l-au votat pe 11 decembrie 2016 pe Dracnea si partidul lui Ilici.
            Acest vot insemna si optiune ade iesi din UE si NATO, si a ne alipi la Uniunea Asiatica a lui Putine!
            Daca romanii vroiau domnia Legii, valori europen, nivel de trai rezonabil, atunci NU ar fi votat taman pe dracnea!!!
    • +7 (7 voturi)    
      Frumoasa tara, unde canibalismul si crima (Luni, 23 octombrie 2017, 15:59)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      se reinventeaza, deci, cine sa te aprecieze mai xanti??? Cata valoare are aprecierea unui canibal?
  • +11 (13 voturi)    
    asta da coincidenta (Luni, 23 octombrie 2017, 14:25)

    iodixit [utilizator]

    numai in urss si bantucistan se poate ca numai opozantii puterii sa pateasca ceva.
  • -3 (7 voturi)    
    era Putin, dom'le! (Luni, 23 octombrie 2017, 17:25)

    tahomir [utilizator]

    L-au prins imediat pe atacator, chiar la locul faptei. Asa cum era de asteptat era insusi Putin dar de data asta deghizat intr-un evreu schizofrenic din Israel.
    E bine sa vezi dincolo de aparente, insusire manifestata de toti comentorii de aici care stie ei mai bine ce si cum!
  • -4 (6 voturi)    
    HN e gata sa faca la fel cu "propagandistii" rusi (Luni, 23 octombrie 2017, 17:51)

    demaGOCU [utilizator]

    Deocamdata isi educa cititorii cu articole in care infiereaza "distribuitorii" propagandei ruse in Romania. Mai mult ca sigur spera ca unii cititori au cutite pe acasa!