Media literacy

VIDEO:  Un scandal regizat pe postul OTV?

de H.P.     HotNews.ro
Luni, 21 ianuarie 2008, 13:17 Economie | Media & Publicitate

Secventa din scandalul de la OTV
Foto: Hotnews
O secventa suprinsa tarziu, in noapte, la emisiunea lui Dan Diaconescu de la OTV ii surprinde pe fostul subsecretar de stat de la Interne Bogdan Draghici si pe Florin Gatejan, avocatul fostei sotii a acestuia, intr-o ipostaza mai putin obisnuita. Dupa ore de scandal televizat, in care cei doi invitati au schimbat insulte pe banda rulanta, Draghici ii arunca lui Gatejan un pahar de apa in fata. Dar mai intai cei doi si gazda Dan Diaconescu asteapta un cadru general, care intarzie din cauza unor cameramani aparent adormiti. Priviti imaginile si spuneti ce credeti: este regizat incidentul?

Emisiunea a fost difuzata pe 9 ianuarie. Timp de sase ore, inainte de incidentul prezentat mai jos, cei doi si-au adresat insulte de tipul "ba papagalule", "ba animalule", "abjectie umana", in conditiile in care Draghici isi acuzase fosta sotie ca i-a rapit copilul.

In jurul orei 2 noaptea, Draghici si Gatejan se uita atent la monitoare si asteapta un cadru larg. Cameramanii intarzie, dar pana la urma "se trezesc" la apelul lui Dan Diaconescu. In momentul in care toti trei apar pe ecran, Draghici ii arunca lui Gatejan un pahar de apa. Acesta din urma se repede la Draghici, in timp ce Diaconescu cere sa vina paza. La final, Diaconescu devine moralist si-l dojeneste parinteste pe Draghici: "Nu trebuia sa aruncati, totusi, cu apa."


























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

17064 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    de ce sa-l fi trucat? (Luni, 21 ianuarie 2008, 14:20)

    Ronin [anonim]

    Care ar fi motivul pentru care scandalul ar fi fost montat? Sa atraga spectatori? Nuinteleg.
    • 0 (0 voturi)    
      hmm (Luni, 21 ianuarie 2008, 14:30)

      CrownOfNegativity [anonim] i-a raspuns lui Ronin

      tu de ce crezi? televiziunea traieste din audienta, scandalul aduce audienta, deci scandalul e bun. cand nu e scandal adevarat platim doi idioti sa se certe in direct... simplu ca buna-ziua...
  • 0 (0 voturi)    
    nu-i trucat, e fals (Luni, 21 ianuarie 2008, 14:38)

    giony [anonim]

    oregie ieftina cu invitati submediocri, de nivelul otv
  • 0 (0 voturi)    
    bah (Luni, 21 ianuarie 2008, 15:39)

    CaddY [anonim]

    nu mai muriti voi de grija altuia, ca au audienta cat toate televiziunile la un loc, iar OTV nu face regizari. SI NU MAI CENZURATI BAH OPINIA OMULUI.
    • 0 (0 voturi)    
      normal.... (Luni, 21 ianuarie 2008, 16:38)

      tudor [anonim] i-a raspuns lui CaddY

      ca are audienta. Suntem o tara de prosti si ca atare e foarte normal...Uitati-va in continuare...
  • 0 (0 voturi)    
    OTV E BEST (Luni, 21 ianuarie 2008, 16:16)

    Marean [anonim]

    cel mai tare post de teve se stie toti baetii de la mine place postu asta ca prezinta chestii reale nu faze dalea ca pe protv.
  • 0 (0 voturi)    
    Hai mai H.P. (Luni, 21 ianuarie 2008, 18:00)

    catalin [anonim]

    Nici nu am observat scandalul OTV, probabil ca ai vrut sa te asiguri cà lumea "aflà ce pierde" ;). Le faci cumva reclama?
    • 0 (0 voturi)    
      otv (Marţi, 22 ianuarie 2008, 22:33)

      silviu [anonim] i-a raspuns lui catalin

      Pur si simplu omu vrea sa fiie in cadru si monentul cand ii da cu apa in fata ce ea de greu dar gata trebuie sa fie fals ca e vb de otv daca era gadea sau altcineva nu se spunea nimic ...retardatilor de la hotnews
  • 0 (0 voturi)    
    cautatorul de nise (Luni, 21 ianuarie 2008, 18:19)

    joss e finni [anonim]

    OTv este un laborator de cercetare unde se experimenteaza pe viu (prin intermediul cobaiului numit telespectator) noi tehnici de dinamizare a opiniei publice prin mijloace media
    Capodopera postului Otv ramane pana in momentul de fata Elodia.
  • 0 (0 voturi)    
    E o facatura (Luni, 21 ianuarie 2008, 19:01)

    Ignatio [anonim]

    E evident ca e trucat. Asteapta toti trei sa se intample ceva, se uita la ecran si Dan Diaconescu cere "un plan general". Ala din stanga ii ia paharul de apa preopinentului fara ca adversarul sa reactioneze.
  • 0 (0 voturi)    
    nivelul de inteligenta al natiunii (Luni, 21 ianuarie 2008, 20:06)

    geegee [anonim]

    televiziune de kkt ... public tinta pe masura...vorba aia: multi doamne da' prosti.
  • 0 (0 voturi)    
    @giony (Marţi, 22 ianuarie 2008, 2:05)

    Viox [anonim]

    "oregie ieftina cu invitati submediocri, de nivelul otv"
    Ca orgiile de pe protv sau antene ar fi mai de calitate...Sa fim seriosi !
  • 0 (0 voturi)    
    Buna asta! (Marţi, 22 ianuarie 2008, 9:34)

    Jinxy [anonim]

    Acest articol este exact in spiritul televiziunii OTV. Exemplu de intrebare: "Si-a facut Cioaca nevoile pe autostrade nu stiu care?". Ce intreaba acest articol: "A fost scandalu OTV regizat?". H.P. tu sigur lucrezi la OTV si daca nu lucrezi ar trebui sa te inscrii!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu e regizat de Diaconescu (Marţi, 22 ianuarie 2008, 10:07)

    ZeroTV [anonim]

    "Scandalul" este regizat, dar nu de catre Diaconescu. Draghici este cel care cere "cadru general cu toti trei", deci intentia era deja clara, iar ceilalti doi nu s-au prins. Diaconescu ii ofera cadrul general... si apa.
  • 0 (0 voturi)    
    a fost teatru tot (Miercuri, 23 ianuarie 2008, 11:35)

    cioc [anonim]

    si mie mi s-a parut suspecta emisiunea aia, asa de tare incit si acum cind am vazut titlul la ea m-am gindit

    nu doar scena, ci si telefoanele in direct erau ca intr-un teatru prost jucat
  • 0 (0 voturi)    
    nu e trucat (Miercuri, 23 ianuarie 2008, 19:25)

    simona [anonim]

    cei de la otv nu au nevoie de trucaje,pe bune! ei stiu sigur ca va fi scandal din clipa in care isi aleg cu ''grija'' invitatii,niste ciudati,vulgari,ce se dau mari oameni ! cel mai tare ma enerveaza la invitatii astora de la otv ca fac ei speculatii din alea provenite din filmele de groaza.pe diaconescu incerc sa il inteleg,cine nu ar face la fel daca ar i in locul lui?nu poate fi la nivelul celor de la antena 1 spre ex....voiculescu a fost este si va fi un mare mafiot...el nu s-a imbogatit de pe urma televiziunii ci din furtisagurile politice de scara inalta....cei mici cum sunt si cei de la otv vedeti bine ca se chinuie pt o amarata de audienta.....asta e lumea in care traim...regizari fac cei de la antena 1-test de fidelitate,prima tv-schimb de mame,tradati in dragoste,curat-murdar si care mai sunt...pt absolut toate te platesc cu aprox 600 eur.am cunostinte care au facut asta! concluzia: OTV NU FACE EMISIUNI REGIZATE....pt k nu au nevoie....!
  • 0 (0 voturi)    
    scandalul aduce audienta (Miercuri, 23 ianuarie 2008, 21:58)

    un cititor [anonim]

    Cineva, in comentariile anterioare, spunea:"Scandalul aduce audienta". Eu ilcompletez si spun ca nu numai scandalul aduce audienta ci si subiectele"usoare", mai precis cele pentru prosti aduc audienta.
    Uita-te numai la acest articol si vezi cata lume a postat comentarii pentru el si va veti da seama c-am ce fel de subiecte il intereseaza pe consumatorul roman de media, fie ea scrisa sau vorbita, electronica sau tiparita.
    Cu asta inchei si va las sa dezbateti in continuare acest "mega subiect".
    • 0 (0 voturi)    
      "c-am" (Vineri, 25 ianuarie 2008, 14:26)

      Pruteanu [anonim] i-a raspuns lui un cititor

      "c-am ce fel de subiecte" ? Ti-ai dat cu firma in cap :) Pacat, ca scrisesesi bine.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce inseamna "regie"? (Miercuri, 23 ianuarie 2008, 22:18)

    Dan Ilcus [anonim]

    Daca ne-am uita in DEX ... nici macar nui o punere la cale ... asa a simtit omu sa se racoreasca ... a fost o reactie de moment ... daca ar fi fost regizata ar fi cerut un pahar de apa plin ... astepta momentu ... si actiona. Singurul element de "regie" ar putea fi "cererea" unui cadru larg. De asemenea ... daca era regizat PAZA care a fost chemata ar fi fost acolo... in asteptare. In fine... asta-i opinia mea.
  • 0 (0 voturi)    
    nu va enervati ca doare (Sâmbătă, 26 ianuarie 2008, 14:32)

    dan diaconescu indirect [anonim]

    nu pot sa nu remarc cu surprindere numarul ridicat al celor ce sunt fani OTV

    nu sunt surprins insa de faptul ca se diferentiaza de ceilalti comentatori nu numai prin violenta limbajului (normala de altfel dupa atitea episoade din E...) dar mai ales prin "agramaticalitatile" prezente in mesajele lor

    vai mama noastra (lor?)
  • 0 (0 voturi)    
    prostia nu moare niciodata (Duminică, 27 ianuarie 2008, 10:57)

    miguel [anonim]

    mie inca nu imi vine sa cred ca oamenii se uita la otv. Asta spune mult despre noi.
  • 0 (0 voturi)    
    o secventa suprinsa, surprinzatoare de felul ei... (Duminică, 27 ianuarie 2008, 12:40)

    Vio [anonim]

    "O secventa suprinsa tarziu, in noapte, la emisiunea lui Dan Diaconescu de la OTV ii surprinde pe fostul subsecretar de stat de la Interne Bogdan Draghici si pe Florin" - secventa suprinsa, surprinzatoare de felul ei, suprinde aceste prea minunante fapte oteveiste... pe aceeasi frecventa cu stilul in care este scris si anume acest text cu pretentii de articol!