Moise Guran, despre presă și politică în ultima ediție "România în direct": Cum a fost curtat de Ponta, Vâlcov, Cioloș / Val de laude și încurajări pentru el și partid, la Europa FM / Ce se întâmplă cu Biziday și cu emisiunea radio

de C.I.     HotNews.ro
Joi, 16 ianuarie 2020, 15:40 Economie | Media & Publicitate


Moise Guran la România în direct
Foto: Captura ecran
Moise Guran, care miercuri a anunțat că renunță la presă și intră în politică, a spus joi, în ultima ediție a emisiunii "România în direct" pe care a realizat-o la Europa FM, că a fost de mulți ani curtat de politicieni și chemat să își spună părerea pe diverse teme politice. El a reafirmat că a acceptat să lucreze pentru programele USR-PLUS când a fost chemat să "ajute". Emisiunea, în care au primit un val de încurajări și laude, de la ascultători și unii colegi, atât Guran, cât și mișcarea USR-PLUS, s-a încheiat cu mesajul postului: "De acum, Moise Guran va fi direct pentru România".

În timpul discuțiilor cu ascultătorii, Guran a reafirmat cele spuse anterior la Digi24 - anume că, atunci când USR și Plus l-au chemat "să facă programe (...) care nu sunt electorale, ci pentru România", el s-a dus.
  • Miercuri seară, el spusese la Digi 24, referitor la o propunere de a coordona campaniile USR-Plus, în 2018, că a lucrat pentru programe ale acestor partide, fără să considere că ar fi conflict de interese: "Ofertă pe care am refuzat-o, n-am considerat că este un conflict de interese dacă lucrez cu ei și din toamna lui 2018 am lucrat cu ei la programe, separat, și cu USR și cu PLUS. Programele lor sunt compatibile, precum roțile dințate."
Ce a spus el în emisiunea de joi, pe tema curtării lui de către politicieni și partide:
  • "Prima dată am avut propunerea de a intra în guvernul României acum opt ani. (...) Victor Ponta a fost primul care mi-a propus acest lucru, în 2012. (...) Chiar înainte de asta, încă de pe vremea ministrului de Finanțe Tănăsescu (...), de câte ori mi s-a cerut părerea, am mers acolo și am făcut dezbateri despre cum să meargă bine această țară. (...) Cu Darius Valcov... pe mine m-a chemat de o gramadă de ori când cu Codul fiscal din 2015. (...) Dacian Ciolos m-a invitat să fac parte din guvernul lui. (...) USR-PLUS mi-au propus: ajută-ne să facem programe, care nu sunt programe electorale (...), ci pentru România (...) M-am dus."
  • Despre propunerile făcute de el politicienilor sau în mod public, a spus că multe nu s-au realizat: "Sunt multe frustrări (...) Dintre câte idei am avut, aia cu referendumul pe justiție a ajuns să se împlinească".

Ce a mai spus Moise Guran în ultima emisiune:
  • Despre emisiunea "România în direct": "Emisiunea va continua - întotdeauna există cineva" să ia locul cuiva care pleacă
  • Despre aplicația Biziday - rămâne acționar minoritar, dar toată decizia e la colegii cărora le-a cedat pachetul majoritar. "De un an și ceva lucrează fără mine"
  • Despre poziția sa ca nou venit în politică: "În politică, sunt la categoria tinere speranțe - acolo nu am dovedit încă nimic"
  • Despre PNL (printre puținele mențiuni referitoare la alte partide, pe lângă USR-PLUS): "Eu cu cei mai mulți oameni de la PNL am relații directe de respect și de dialog"

Ediția de astăzi e emisiunii, ultima cu Moise Guran în ipostaza de moderator, a fost prelungită cu peste jumătate de oră. Guran a primit nenumărate apeluri de la ascultători, care i-au urat succes și l-au îndemnat "să comunice cu adevărat", "să schimbe lucruri", "să comunice mai bine", "să-și folosească capitalul de încredere". Mesajele de încurajare auzite pe postul de radio au vizat și mișcarea USR-Plus, la care aderă realizatorul.

În finalul emisiunii, realizatorii postului, alți angajați, dar și colegi de la Virgin Radio i-au transmis mesaje de încurajare lui Guran, căruia unul dintre ei i-a spus: "De acum, ești vocea noastră în politică". Iar ultimele vorbe din emisiune, înaintea unui calup cu secvențe din înregistrări mai vechi, au fost: "De acum, Moise Guran va fi "Direct pentru România". Succes, Moise, îți mulțumim!"




Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13554 vizualizari

  • +2 (24 voturi)    
    mda (Joi, 16 ianuarie 2020, 15:44)

    SoulSearcher [utilizator]

    moise guran presedinte 2024

    bookmark this...
    • -14 (24 voturi)    
      politruc (Joi, 16 ianuarie 2020, 16:05)

      FFF T [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Măcar dac-ar fi avut decența să nu mai ocupe spațiul de emisie al radioului cu „ultima emisiune”, de fapt o emisiune de propagandă pluseristă - aripa barnistă.
      Sper că mai sunt oameni în USR cu simțul realității, ca să vadă că Guran este doar imagine și marketing, cum ar zice bunica, numai gura-i de el!
      • +4 (4 voturi)    
        "În politică, sunt la categoria tinere speranțe - (Joi, 16 ianuarie 2020, 19:03)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

        - acolo nu am dovedit încă nimic" Asta-i declaratia lui Guran care te-a facut sa tragi epocala concluzie ca: "numai gura-i de el!"?
      • -4 (8 voturi)    
        A intrat in USR (Joi, 16 ianuarie 2020, 21:42)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

        si il sprijina pe Vlad Voiculescu de la Plus ! Dar organizatia USR Bucuresti a decis deja , prin vot, cu o mare majoritate, ca il sustine pe Nicusor Dan. Ce jocuri face Guran ?!
    • -8 (22 voturi)    
      Nu cred ca are ce ii trebuie. (Joi, 16 ianuarie 2020, 16:07)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Deoarece in interviuri il cam faceau praf politicienii.
      • +8 (14 voturi)    
        mda (Joi, 16 ianuarie 2020, 16:30)

        SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        da-ne un exemplu... si nu pomeni de ciordache sau cap de porc serban nicolae :D
        • -7 (13 voturi)    
          Pai de ce nu spui ca le stii? (Joi, 16 ianuarie 2020, 16:47)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

          Mai sunt alea cu Ponta. si in general prezidetiabilii intervievati inafara de Palologu, ala o fost cam panarama.
          • +5 (7 voturi)    
            mda (Joi, 16 ianuarie 2020, 17:02)

            SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Lok

            ok, acum da-mi exemplu de alt jurnalist cu adevarat "stalp deotologic" extrem de inteligent si foarte obiectiv.

            si sa fie si roman pe deasupra, si sa aiba si vreo 20 ani experienta :)
            • -4 (6 voturi)    
              Hai cu concluzia... ca ocolesti premisa (Vineri, 17 ianuarie 2020, 8:34)

              Lok [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

              Si tot redirectionezi discutia spre non-teme. Spune odata ce vrei.
              • +1 (1 vot)    
                mda (Marţi, 21 ianuarie 2020, 8:33)

                SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Lok

                sa te dau in vileag ca esti de fapt un troll platit ori de la moscova ori de pe plan local..

                gen nea felix turnatorul, sau nea nastase 700 case.. etc :DD
  • -6 (26 voturi)    
    la europa fm oricum s a stins lumina (Joi, 16 ianuarie 2020, 15:45)

    un domn [utilizator]

    de cand vlad petreanu s a afisat pe langa DUamna Gabi...
  • +12 (22 voturi)    
    O decizie buna! (Joi, 16 ianuarie 2020, 15:50)

    Mrrr [utilizator]

    Il admir ca jurnalist, sper doar sa isi mentina discursul si sa contribuie in bine la deciziile celor care vor veni la putere!
    Cred ca are atributele unui om de care politica romaneasca are nevoie si sper ca principiile dupa care se ghideaza si pe care le promoveaza sa isi gaseasca loc si in practica!
    Sper ca gestul lui sa fie urmat si de altii!
    Succes atat lui, cat si noua!
  • -11 (27 voturi)    
    nu-i corect (Joi, 16 ianuarie 2020, 15:52)

    Mazeta [utilizator]

    Alții sunt mai vechi în presă și nu au primit post de senator.
    • +2 (12 voturi)    
      hehe (Joi, 16 ianuarie 2020, 16:12)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      gandire clasica de psdist
    • +5 (9 voturi)    
      Gădea sau Mircica 5 Secunde ? (Joi, 16 ianuarie 2020, 16:35)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Cred ca stau prost cu dosarul de “cadre”
  • -16 (22 voturi)    
    Nimic de valoare nu s-a pierdut. (Joi, 16 ianuarie 2020, 15:53)

    Lok [utilizator]

    Dar de ce atatea stiri despre asta? Am inteles din prima ce face. Inca nu e in nici o functie. Nu vorbeste decat pentru el.
    • +7 (11 voturi)    
      eeee (Joi, 16 ianuarie 2020, 16:11)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      cand postacii psdisti o sa se termine atunci o sa pierdem cu adevarat valori...
  • -6 (18 voturi)    
    stati linistiti (Joi, 16 ianuarie 2020, 15:55)

    Kosmos [utilizator]

    Se ocupa Rise Project de el
    • +5 (5 voturi)    
      pai normal (Joi, 16 ianuarie 2020, 16:12)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      doar rise project e 100% impartial...
  • -7 (19 voturi)    
    iar (Joi, 16 ianuarie 2020, 15:58)

    Point [utilizator]

    se umfla basica media cu succesurile usr.
    bai frate,ce agentie va face pr-ul?ca pana acum numai pocnitori ati avut.au va numesc artificii;urcati urcati,bubuiti in aer si alege fumul de voi.
    repet depasiti macar 6%,reveniti cu picioare la sol si adevarata politica,clarificati-va doctrina apoi ganditi-va mai sus.
    btw:barna presediiinte! barna presediiinte!uraaaa!
  • -6 (12 voturi)    
    ce urmeaza (Joi, 16 ianuarie 2020, 16:01)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    cand o sa inceapa sa curga dudele facute de Moise descoperite de astia o sa se stinga inainte sa inceapa ca dusmanii incep sa sape si nu trebuie sa sape mult. Incepand cu cutremuru de 10 grade si alte profetii economice care nu s-au implinit. Da cine mai stie? Ca lumea uita...
    • -6 (8 voturi)    
      Nu va fi in fata. (Joi, 16 ianuarie 2020, 16:17)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui piticu_enigmatic

      Manager de imagine, relatii cu presa.
  • -3 (13 voturi)    
    Hai flit! (Joi, 16 ianuarie 2020, 16:40)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Carierist de doi lei
  • -5 (11 voturi)    
    simplu (Joi, 16 ianuarie 2020, 17:41)

    razeshu [utilizator]

    daca a functionat pentru Rares de ce nu ar merge si pentru Moise? In fond e mai putin papitzoi. Iar sef de partid a ajuns si neica BArna, deci omul are sanse mari sa faca o cariera frumoasa. De parerologi suntem insa plini din pacate, mai greu sa i vezi pe aia serosi cu cariere solide in privat ca intra in mlastina politica. Doar c ala noi stacheta coborata la glezna broastei Veorica ne impinge sa aplaudam orice individ care poate lega doua fraze cat de cat coerente. Avem politicienii si ziaristii pe care ii meritam.
    • -4 (4 voturi)    
      Cred ca oricine care a avut ceva succes (Joi, 16 ianuarie 2020, 21:53)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui razeshu

      real ca antreprenor, manager in sectorul privat , va deveni irelevant si ridicol in politica. Pur si simplu, principiile din afaceri nu merg in politica. D-aia nicio persoana cu rezultate in domeniul privat nu va intra in politica. Pe mine ma distreaza cum Barna repeta efectiv ca o moara stricata cum a venit el din sectorul privat unde a avut rezultate si vrea sa schimbe acum politica romaneasca. Doar ca el n-a lucrat niciodata in sectorul privat, a trait frumos din contracte publice. Si atunci habar n-are ce inseamna sa te chinui pentru fiecare client, pentru sume ridicole de bani si pentru o firma pe care ai construit-o pe bune.
  • +1 (5 voturi)    
    OH. (Joi, 16 ianuarie 2020, 19:12)

    letsoc [utilizator]

    Bai ciripeilor ( comentatori ), uitati-va intai la voi si apoi sa vorbiti de celalalt . Sunt convins ca va considerati cei mai frumosi , integri , destepti . Mai e mult pana departe .
  • -4 (10 voturi)    
    Moise "impartialul" (Joi, 16 ianuarie 2020, 19:39)

    Parerologul [utilizator]

    Planează o suspiciune că era de mult în USR(înainte de a se înscrie), și că servea de mult partidul deși poza în fața noastră în moderator imparțial, sper să nu fie așa cum mi s-a părut mie..
    • -3 (7 voturi)    
      Este chiar așa, (Joi, 16 ianuarie 2020, 21:25)

      rectificare [utilizator] i-a raspuns lui Parerologul

      lucrează cu USR si cu Cioloș încă din 2018, a recunoscut-o chiar el. Apoi este un mare ipocrit: în 2015 scria pe fb (cu bătaie către Robert Turcescu), că detestă jurnaliștii care intră în politică imediat ce ies din jurnalism, folosindu-se astfel de audiența câștigată ca jurnaliști. Pentru el însă acum nu mai consideră că e nimic de detestat.
    • -3 (5 voturi)    
      Pai atunci e trist (Joi, 16 ianuarie 2020, 21:54)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Parerologul

      Ca rezultatele nu-l avantajeaza. Azi USR+ e la vreo 12%.
  • -1 (3 voturi)    
    Păcat! (Vineri, 17 ianuarie 2020, 13:35)

    of of [utilizator]

    Ce-a ajuns USR-ul ...:((( Foarte departe de idealismul de pe vremea lui Nicușor Dan.
    MG e oarecum specializat pe economie - de fapt, e mediocru la economie, dar prinde la mase -, ce treabă are el cu coordonarea campaniilor electorale???