Daca Biserica spala pacatele, de ce n-ar spala Avon celulita?

de A.D., C.I.     HotNews.ro
Luni, 3 martie 2008, 18:16 Economie | Media & Publicitate

Cu fundul la biserica
Foto: Alex Dragan/HotNews.ro
Lunga serie de ispravi ale publicitatii outdoor din capitala este completata de o reclama AVON ce impodobeste un bloc situat chiar langa Biserica Italiana din centrul Bucurestiului. Poza infatiseaza, intors catre biserica, un posterior feminin spectaculos, ce necesita, totusi, tratament cu noul corector anticelulitic lansat de compania mentionata.

Recent, reprezentantii industriei de publicitate promiteau ca reglementarea publicitatii stradale in Bucuresti va constitui in 2008 o prioritate pentru principala organizatie a breslei, IAA, in colaborare cu edilii capitalei, dar ca problema are putine sanse de rezolvare anul acesta, fiind vorba despre un an electoral.

Contul de media al AVON, inclusiv pe outdoor, se afla in portofoliul agentiei Starcom.





















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

1515 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Biserica si decenta cetateneasca (Luni, 3 martie 2008, 19:20)

    nasturel [anonim]

    Biserica ar trebui respectata. Indiferent cat de credinciosi sau de atei suntem, este o problema de decenta si de respect fata de valorile celor ce cred.
    A respecta Biserica este o problema de civilizatie.
    Una e a respinge religia in scoala, alta e a-ti bate joc de o venerabila institutie.

    Nu cred ca e bine ca restaurante, carciumi sau baruri sa fie plasate prea aproape de Biserici sau de scoli, la fel sexshopurile.
  • -1 (1 vot)    
    de asta ne trebuie cursuri de religie (Luni, 3 martie 2008, 19:22)

    Bogdan [anonim]

    Ca in continuare sa ne revolte batjocura vitelului de aur
    • +1 (1 vot)    
      religie? (Luni, 3 martie 2008, 21:22)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      De care religie? Cumva cea crestina? Cat de nesimtit este dex-ul. Mai util ar fii sa se predea educatie civica ca sa se formeze o morala mai normala.
  • 0 (2 voturi)    
    Papistasi (Luni, 3 martie 2008, 20:16)

    Weather [anonim]

    Bine dar italienii sint catolici,deci papistasi schismatici,asa incit un posterior intors catre ei nu poate sa insemne decit un tratament potrivit.Puteau chiar sa le darime cosmelia ca sa fie posteru mai vizibil...
    • -1 (1 vot)    
      iq level dangerously low (Luni, 3 martie 2008, 22:26)

      catolic [anonim] i-a raspuns lui Weather

      este de admirat curajul anonimului "weather" de a-si da cu parerea despre oportunitatea posteriorului indreptat intr-o anumita pozitie spre un lacas de cult. Ai avea acelasi curaj sa iti dai jos pantalonii si sa-ti arati posteriorul in fatza unei biserici? de fatza fiind si un politist, si un preot, si un om de rand. Ai mai avea atunci curajul sa-ti sustii opinia cu pantalonii pe vine? Si ai avea curajul sa te duci sa darami tu "cosmelia" aia pentru a face acel banner mai vizibil... dar repet, de fatza cu preotul care slujeste acolo, de fatza cu un politist si cu un om de rand?? In mijlocul zilei... cu curaj? Halal curajos mai esti, ca esti anonim... Pentru cultura ta care evident e "low", in bisericile catolice este prezenta permanent euharistia consacrata, simbolul prezentei lui Dumnezeu in acea cladire. Deci fundul intors spre biserica e fund intors spre Dumnezeu. Vai de steaua ei civilizatie.... si cine te-a mai educat si pe tine... Mai bine ai continua sa vizitezi mai departe siturile unde sunt prezentate posterioare din toate unghiurile...
    • 0 (0 voturi)    
      Rusine! (Marţi, 4 martie 2008, 0:07)

      Ovi [anonim] i-a raspuns lui Weather

      Sa-ti fie rusine! Eu sunt catolic si nu mi-e rusine de asta! Si m-as supara de orice indecenta impotriva unui locas de cult ortodox, protestant sau de orice alta religie. Ptr. ca nu se cuvine. Atitudinea ta nu numai ca nu e compatibila cu credinta ortodoxa (daca asta iti e cumva credinta) dar nici macar cu Vechiul Testament, unde se spunea "Nu fa altuia ceea ce tie nu-ti place"! Ce fel de gandire e asta?! Una-i credinta omului si alta e bunul simt si respectul datorat tuturor! Gandesti mai rau decat un pagan (exista pagani cu bun simt)! Papistasii astia schismatici va primesc pe voi in Italia in biserici de ale lor si va adapostesc sa nu faceti slujbele in ploaie, frig sau cald si uite ce recompensa... Ma consoleaza gandul ca majoritatea ortodocsilor sunt oameni cu capul pe umeri si cu bun simt, nu ca tine. Si ce-ai zice daca si eu m-as bucura de batjocorirea bisericii tale? Ti-ar place? Oricum n-as face-o niciodata, nici nu concep asa ceva; e pur sadism sa vezi suferind pe nedrept pe altcineva si sa te bucuri de asta! SUntem in Postul Mare, ma rog la Domnul sa-ti dea minte.<br><br>PS. Si daca tot e vorba de biserica italiana din Bucuresti, stiai ca preotul italian de acolo, venit in Romania inainte de comunism a renuntat la cetatenia italiana (a fost constrans de comunisti sa plece sau sa devina roman) de dragul romanilor. A ramas aici sa sufere cu noi. E un om de milioane, vorbeste romaneste la perfectie, s-a facut roman printre romani. Si uite un fundamentalist cum judeca, fara sa-si inchipuie ca are de-a face cu suflete asa mari!
    • 0 (0 voturi)    
      penibil (Marţi, 4 martie 2008, 13:58)

      et [anonim] i-a raspuns lui Weather

      cand citesti acest gen de mesaje ai impresia ca si o maimuta ar putea fi mai inteligenta
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns lui Weather (Marţi, 4 martie 2008, 0:17)

    Aron Tiberiu [anonim]

    Nu numai italienii sint catolici. Catolicii detin cea mai mare pondere in religia crestina (catolici =1,5 miliarde ortodocsi= 0,3 miliarde ) Pina chiar si in Romania traiesc catolici ...Nu stiai faptul ca catolicii ( greco-catolicii) deci papistasii cum ii numesti dumneata , au avut o contributie hotaratoare la infaptuirea Marii Uniri din 1918 si la infaptuirea Romaniei Mari ? . De Scoala Ardeleana ai auzit cumva ? Stiai ca si Biserica Ortodoxa il recunoaste pe Papa ca ,, primul iter pares " Sa inteleg ca dumneata ai fost contra vizitei in tara noastra a Papei Ioan Paul al II ? Esti cumva un admirator a lui Alexei al Rusiei?
  • 0 (0 voturi)    
    victimele timpului nostru!!!!! (Marţi, 4 martie 2008, 12:38)

    primavara [anonim]

    Scaderea in noi a simtului religios e un fapt regretabil pentru istoria omenirii.
    Inainte de toate, spiritul omului isi culege valorile si prioritatile si se pare ca astazi nonvalorile au devenit valorile noastre.
    Lucrurile bune, valoroase sunt percepute doar de sufletele frumoase, curate. De aceea, nu putem sa
    astepatam de la o persoana ca weather lucruri pozitive, saracul e intemnitat in cochilia indiferentei. Sarmanul! Nu e vina lui, dar a celor ce l-au purtat pe starzile inguste si intunecate ale unei doctrine obosite, care simte ca nu mai are voce si cauta sa atraga atentia asupra sa din partea celorlalti.
    Religia e lucrul cel mai frumos lucru care i s-a putut intampla vreodata omului. Domnul s-a coborat si s-a inaltat pentru om: s-a facut om si s-a urcat pe cruce pentru om, totodata coborandu-l pe om din zarie-norii mandriei si inaltandu-l in slava cereasca. Nici un om nu simte bunatatea lui Dumnezeu fara ca Dumnezeu sa o fi manifestat. A manifestat-o prin trimisii sai, in Cristos bunatatea lui Dumnezeu a inundat pamantul si pe fiecare om in parte. De aceea pe chipul fiecarui om se poate observa un iz de bunatate, chiar si numai din cand in cand si numai pentru persoane alese.
    Suntem egali in fata lui Dumnezeu si nu putem invoca judecata pentru fratii nostri, indiferent de gen, popor, neam, stare etc. Daca cineva crede ca e mai bun decat un altul se pierde in mlastina egoismului. Diferentele dintre noi sunt la nivel fizic, dar nimeni nu poate sa faca o diferenta intre spirite, pentru ca au aceeasi forma si aceesi existenta vesnica.
    Desigur, diferentele le cream noi, care fie ca nu stim de unde venim, fie ca nu stim unde vom poposi. Caci daca am sti ca suntem egali, chiar frati intre noi, nu am avea capacitatea sa denigram pe nicio fiinta care, intr-o forma sau alta, e imaginea noastra.
    Denigrand pe altii ne denigram pe noi, ca sa nu mai spunem ca denigram imaginea lui Dumnezeu, de aceea nu-l mai putem percepe pe Dumnezeu cum este el.
  • 0 (0 voturi)    
    dreptate si justitie (Marţi, 4 martie 2008, 14:21)

    liberty [anonim]

    Intr-o alta tara, cu adevarat civilizata si europeana (dar nu numai) orice individ poate actiona in justitie pe oricine, pentru orice motiv, printre care:
    - faptul ca ma jignit, ca cetatean - de exemplu, panoul in cauza, caci sunt o persoana religioasa
    - faptul ca Mac-ul la care se face reclama la TV este de doua ori mai mare decat cel care se vinde in realitate
    - faptul ca un produs cosmetic femeiesc a fost testat pe un esantion de 26 !!! de femei....
    etc, etc,
    Iata de ce ni se tot spune ca justitia este baza societatii...acolo iti gasesti dreptatea...
  • 0 (0 voturi)    
    titlu tendentios (Marţi, 4 martie 2008, 18:50)

    andrei [anonim]

    nu Biserica spala pacatele, ci pocainta sincera dublata
    - e drept- de spovedania la biserica.

    Oricum, asocierea din titlu sugereaza ca pentu hotnews
    afisul respectiv a produs mai degraba placere
    decat dezgust. Nu ma mira, data fiind campania
    sustinuta anti-religie din ultimul timp.
  • 0 (0 voturi)    
    :)) (Marţi, 4 martie 2008, 19:52)

    alex [anonim]

    e destula nesimtire...acuma cred ca s-au innmultit si vizitatorii Bisericii..doar de dragul posterului.
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Miercuri, 5 martie 2008, 15:36)

    antonio [anonim]

    eu am un motiv in plus sa ma duc la biserica
  • 0 (0 voturi)