Cele mai puternice branduri globale: Google, General Electric, Microsoft, Coca Cola si China Mobile

de Elena Patrateanu     HotNews.ro
Luni, 21 aprilie 2008, 14:37 Economie | Media & Publicitate

Google este cel mai puternic brand global, dupa criteriul valorii in milioane de dolari, potrivit celui mai nou raport realizat de compania de cercetare de piat Millward Brown, citat de Brand Republic. Pe plan mondial, Google este urmat de General Electric, Microsoft, Coca-Cola si China Mobile, in fruntea clasamentului BrandZ, referitor la cele mai solide 100 de branduri. Cele mai puternice branduri europene sunt Nokia si Vodafone.

Raportul a fost realizat pe baza modului cum au evoluat valorile marilor branduri globale si perceptia consumatorilor asupra acestora pe parcursul anului trecut. In randul primelor zece branduri globale se mai numara IBM, Apple, McDonald's, Nokia si Marlboro. Vodafone, cel mai puternic brand britanic, este situat pe locul 11.

Brand Republic il citeaza pe Warwick Nash, CEO al Millward Brown, care subliniaza ca in top apar acele companii care se folosesc de brandul lor ca de o parghie pentru a progresa. El doreste ca prin astfel de clasificari sa traga un semnal de alarma. Companiile ar trebui sa investeasca in puterea brandurilor daca vor ca afacerea lor sa supravietuiasca in vremuri dificile.

In pofida situatiei economice dificile cu care s-a confruntat sistemul bancar britanic in a doua jumatate a anului 2007, bancile s-au mentinut in top.


Top 10 branduri globale (valoarea brandului in milioane de dolari): 
1. Google - 86.057
2. GE - 71.379
3. Microsoft - 70.887
4. Coca-Cola - 58.208
5. China Mobile - 57.225
6. IBM - 55.335
7. Apple - 55.206
8. McDonald's - 49.499 
9. Nokia - 43.975
10. Marlboro - 37.324


Top 10 branduri britanice (valoarea brandului in milioane de dolari si locul la nivel global):
1. Vodafone  - 36.962; locul 11
2. Tesco - 23.208; locul 25
3. HSBC - 18.479; locul 35
4. Marks & Spencer - 11.600; locul 60
5. Barclays - 7.382; locul 93
6. Standard Chartered Bank - 6.855; locul 100
7. BP - 6.346;
8. Royal Bank of Scotland - 5.782;
9. Asda - 5.628;
10. NatWest - 4.978.

Clasamentul global complet poate fi accesat pe site-ul Millward Brown.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3245 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Interesant (Luni, 21 aprilie 2008, 14:58)

    Alex [anonim]

    Aham deci in top 10 branduri 8 sunt americane? Amarati americanii astia. Unde e tipul care zicea ca SUA e o tara din lumea a 3-a sa-si dea doua palme.
    • 0 (0 voturi)    
      Da-ti nota (Luni, 21 aprilie 2008, 15:29)

      Claudiu [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Pui semnul egal intre corporatii si locuitorii tarii gazda? Bravo. Da-ti nota.
      • 0 (0 voturi)    
        reevalueaza (Luni, 21 aprilie 2008, 16:01)

        t [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

        sa inteleg ca americanii au un standard de viata scazut? daca nu, atunci cele 8 branduri spun ceva despre sua si cei ce locuiesc acolo...
      • 0 (0 voturi)    
        De ce nu? (Luni, 21 aprilie 2008, 16:54)

        Getodac [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

        Sigur ca asta este un indicator. Anti-americanismul penibil al unora nu are nici un efect asupra faptului ca orice om din clasa medie americana are un standard de viata (si ma refer la majoritatea aspectelor legate de calitatea vietii) superior oricarei alte clase medii din lume.
        • 0 (0 voturi)    
          cum??? (Duminică, 3 aprilie 2011, 17:37)

          grig [anonim] i-a raspuns lui Getodac

          esti comic frate nu zau.
          cum adica clasa medie din sua are un standard mai ridicat decat oricarei alte clase medii din lume. Pai sa luam Luxemburg, Danemarca, Suedia, Norvegia, Belgia, Finlanda, Elvetia, Anglia, Olanda, Germania, Japonia etc. toate au un standard de viata mai ridicat decat cel din sua si o clasa medie mai numeroasa ca pondere din populatia totala sa nu mai zic ca foarte multe alte tari din europa occidentala au un standard de viata cam egal cu cel din sua.

          Se vede ca inteligenta nu este o calitate care te reprezinta anti-americanismul asta vine din toata lumea de fapt SUA este cea mai detestata tara din lume. Nu crezi cerceteaza si ai sa vezi si cauta si motivele poata iti schimbi parerea despre acesti "mantuitori" americani.
    • 0 (0 voturi)    
      Elucidarea misterului (Luni, 21 aprilie 2008, 15:44)

      Horia [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Vorbea la China Mobile, dar l-o saltat politia Partidului Comunist Chinez.

      As prefera ca editorul sa faca o corectura necesara. Ori scrie in loc de milioane miliarde si lasa numerele asa, ori umbla la numere si schimba virgulele in punct.
  • 0 (2 voturi)    
    Huh? (Luni, 21 aprilie 2008, 15:37)

    Son of Sam [anonim]

    China Mobile? Cine e China Mobile? Sau sunt eu chiar asa pe dinafara?
  • 0 (2 voturi)    
    interesant... (Luni, 21 aprilie 2008, 17:33)

    odranoel [utilizator]

    foarte interesant, dar saracut in comentarii. in august, anul trecut, tot la voi pe site aparea un alt top in care coca-cola era pe primul loc, urmata de microsoft si ibm... ma rog, e aici: http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1041054-coca-cola-cel-mai-valoros-brand-nivel-mondial.htm
    interesante fluctuatiile astea... interesant si ca nici o marca de masini nu e in top 10 (desi toyota a devenit cea mai vanduta marca de masini din lume in 2007), iar 4 din primele 10 sunt din IT&C...
    si e adevarat ca primele 2 branduri valoreaza mai mult decat pib-ul romaniei intr-un an? :)
  • 0 (0 voturi)    
    Isi dezonoreaza brandul la ei acasa (Luni, 21 aprilie 2008, 18:02)

    Florin [anonim]

    Am inteles ce e cu Coca Cola, insa nu inteleg de ce-si strica imaginea la ei acasa.
    Locuiesc de trei ani in USa, si abia acum cateva saptamani am baut primul Coca Cola adevarat in tot acest timp. Vreau sa spun Coca Cola facut cu zahar, pentru ca tot restul anului nu gasesc decat din cel facut cu o chestie numita "High Fructose Corn Syrup", deci din porumb, care-ti lasa un gust aiurea.
    Mii de multumiri evreilor care au decis ca Coca Cola obisnuit nu este kosher pentru Pesach, asa ca am insfacat si eu cateva flacoane, ca sa-mi ajunga o vreme.
    De fapt Pepsi e la fel, pana si brandurile cumparate de marii sucurilor din afara SUA, aici sunt facute tot cu acest abominabil HFCS. Nu e de mirare ca America se ingrasa ingrozitor, HFCS se afla in toate alimentele, si nimeni nu zice nimic.
    Hai noroc si bucurati-va de sucurile voastre cu zahar.
  • -1 (1 vot)    
    Coment (Marţi, 22 aprilie 2008, 8:35)

    Dany [anonim]

    Din pacate in ziua de astazi conteaza doar imaginea!
    FA CEVA BANI DE BUZUNAR
    Respecta urmatorii pasi:
    - Intra pe site-ul: http://bux.to/?r=777d777
    - In dreapta sus clik “Register”
    - Completeaza toate casutele de acolo; la “Referrer” completezi 777d777 (daca nu e deja scris)
    - Dupa ce te-ai Logat, clik pe Surf Ads si apoi clik pe toate link-urile ce apar acolo. Pe fiecare site astepti 30 secunde (Done, bifa verde) si primesti 0,01$. Pe acele link-uri poti intra doar o data pe zi.
    - In “My Status” afli cati bani ai; exemplu: 10 ads/zi= 0,10$* 100 referrals dau clik 10 ads/zi = 10$. Castigul pe saptamana = 70$, pe luna =250 - 300$
    - Cel mai important este cum intri in posesia banilor: in momentul in care ai 10$ poti face retrageri intrand in Payments si alegi suma pe care vrei sa o scoti. Banii vin prin card Visa sau depozit bancar in 30 zile lucratoare. Pentru detalii intra pe forum.
    - Important este sa fi constant si sa intri in fiecare zi pe Surf Ads si sa deschizi site-urile
    - Mult Succeeeeeesssssssss!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Puterea Google (Marţi, 22 aprilie 2008, 12:22)

    Luana Cherciu [anonim]

    Aceasta compania comparativ cu celelalte a ajuns prima in top dupa mai putin de 10 ani de la infiintare, lucru care nu a mai fost realizat pina acum de nici o companie. Datorita acestui fapt a aparut multe firme care ofera consultanta la cum sa ajungi primul pe google cand vrei sa gasesti ceva.

    Chiar si in romania exista un asemenea serviciu de consultanta internet, www.123google.ro , din cate stiu.
  • 0 (0 voturi)    
    Studiul e real si comentat (Miercuri, 23 aprilie 2008, 20:52)

    Zeno [anonim]

    L-am vazut recent pe http://www.creativemarketing.ro/blog/top-100-branduri-globale-2008/90
    Ar trebui sa publicati mai des astfel de stiri