Culmea: Vadim Tudor reclama TVR si Realitatea la CNA dupa potopul de injuraturi in direct

de C.I.     HotNews.ro
Duminică, 1 iunie 2008, 17:01 Economie | Media & Publicitate

Presedintele PRM Corneliu Vadim Tudor a reclamat la CNA posturile TVR 1 si Realitatea TV, precum si pe moderatorul Liviu Mihaiu, in urma scandalului petrecut in direct, joi seara, in platoul Televiziunii Romane, la ultima dezbatere electorala gazduita de aceasta. Dupa ce, joi, s-a dezlantuit in cadrul emisiunii, unde era prezent pentru a sustine candidata PRM la primaria Capitalei, Corneliu Vadim Tudor a sesizat CNA in privinta "jignirilor incalificabile" ce i-au fost aduse cu aceasta ocazie.

Joi seara, schimbul de replici intre Corneliu Vadim Tudor si moderatorul Liviu Mihaiu a fost extrem de dur, presedintele PRM folosind apelative precum "hai sictir, de vagabond" sau "arati ca o maimuta". Liviu Mihaiu a afirmat la randul sau, in direct, adresandu-i-se liderului PRM, ca "reprezinti paradigma slugilor Securitatii (...) Sunteti canteretul dictatorului. Nu incercati sa faceti judecati morale, aici, in studio".

Duminica, PRM a transmis presei doua reclamatii adresate CNA, datate 31 mai. In prima, el cere Consiliului sa aplice "prevederile legale in privinta numitului Liviu Giorgica Mihaiu, de la Academia Catavencu, care, in calitate de moderator al emisiunii electorale difuzate de Televiziunea Romana, in seara zilei de joi, 29 mai, mi-a adus jigniri incalificabile. Printre altele, acest pretins ziarist a spus (citez din memorie): ,,Dumneata reprezinti paradigma (?!) slugilor Securitatii”.

Desi formularea e stupida si denota incultura plina de ifose a individului, este evident ca acesta s-a referit la o pretinsa colaborare a mea cu Securitatea, ceea ce este o minciuna si o infamie – la CNSAS se afla nu mai putin de 19 volume ale Dosarului de Urmarire Informativa pe care mi l-a intocmit Securitatea, primul document datind din anul 1969, de cind eram student in anul II la Facultatea de Filosofie din Bucuresti, fiind semnat de locotenentul (pe atunci) Ristea Priboi; de altfel, CNSAS mi-a dat, in doua rinduri, verdict de necolaborare cu Securitatea.

Dar comportamentul aberant al acestui L.G. Mihaiu nu s-a rezumat la atit: el a lansat si alte mizerii, cerind, in final, sa fiu evacuat (?!) din emisiune. Specimenul debita toate aceste enormitati la microfon, in timp ce mie mi se intrerupsese sonorul. (...) Totodata, va rog sa aplicati sanctiunile de rigoare si in ceea ce priveste TVR, care, din peste 3.000 de angajati, pe bani publici, n-a fost capabil sa gaseasca un moderator propriu, responsabil si civilizat, apelind la un angajat al imundei fituici ,,Academia Catavencu”, unde au fost minjiti cu noroi si Eroii Istoriei Nationale, si Patriarhii Romaniei, si toti liderii politici contemporani".

A doua reclamatie trimisa CNA vizeaza postul Realitatea TV, care, sustine Vadim Tudor, "pe tot parcursul zilei de vineri, 30 mai, m-a insultat si m-a calomniat, cu o frecventa incapatinata, care tradeaza paranoia patronului sau, fostul detinut de drept comun S.O. Vantu."

Referindu-se la emisiunile prezentate vineri de Cosmin Prelipceanu si Laura Chiriac, in care a fost relatat, afirma el, deformat si tendentios incidentul din platoul TVR, Corneliu Vadim Tudor mai spune: "Manifestindu-mi dorinta, chiar atunci, prin telefoane pe care le-am dat domnilor Mihai Tatulici si Marius Huc, sa-mi spun, si eu, punctul de vedere, cei de la Realitatea TV au ignorat solicitarea mea. Cenzura in toata regula! La fel de incorect s-au comportat acestia si cind Gh. Funar, presedintele Comisiei de Privatizare din Senatul Romaniei si secretar general al PRM, a fost jignit, marti seara, de catre inchipuitul ziarist Adrian Ursu, care l-a facut pe senatorul de Cluj nebun (sfatuindu-l sa se adreseze medicului) – desi senatorul PRM se afla in emisiune, in studioul de la Cluj, nu i s-a permis sa aiba un drept la replica. Cine i-o fi invatat pe lefegiii lui S.O. Vantu sa faca o astfel de presa? Cu ce drept ii calomniaza, ei, pe politicienii alesi ai Romaniei, mai ales ca sint invitatii lor?"





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

3579 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    pentru VCT (Duminică, 1 iunie 2008, 17:22)

    calmantul nr. 1 [anonim]

    Domle, trebuie sa fii calmat! Pe bune! Rusine TVR ca nu l-a evacuat din emisiune! Omul este un spectacol, insa este unul de prost gust si de legat!
    Nu ia nimeni masuri?
    Tara asta este a nimanui? Emisiuni de 2 lei, tipi care voteaza si arata ce voteaza, toti descreieratii sunt acum vedete TV!
    Si noi, chiar daca mutam cu ajutorul telecomenzii pe alte canale, revenim ca sa vedem pana unde merge aceasta nebunie nationala de prost gust!
    Ce ne facem, oameni buni?
    Canalele TV sunt in cautarea senzationalului, e adevarat, dar asta inseamna indobitocirea neamului!
    Ca nu toti au alternative de gen Discovery, Viasat History, canale cu filme etc.?
    • +1 (1 vot)    
      fonduri insuficiente la spitalul 9 (Luni, 2 iunie 2008, 11:46)

      GOGU [anonim] i-a raspuns lui calmantul nr. 1

      fonduri insuficiente la spitalul 9, alt motiv nu gasesc
  • 0 (2 voturi)    
    tot la fel... (Duminică, 1 iunie 2008, 17:37)

    ciampas [anonim]

    Tot la fel sau poate mai rau sunt cei care-i dau votul lor
  • +2 (4 voturi)    
    Vadim... (Duminică, 1 iunie 2008, 17:37)

    Sonny [anonim]

    De anul asta vor fi politicienii alesi ai Romaniei. Si dumneata, dle Vadim, ar fi indicat sa incercati sa alegeti alta strategie de a atrage voturile celor ce se numesc ultra-nationalisti. Dumneata esti pus in fruntea tarii, ca si ceilalti politicieni, ca sa reprezentati Romania si mai cu seama sa nu o faceti de rahat. Noroc ca, de anul asta(viitor ptr parlamentare) nu vor mai exista astfel de specimene politice cu fluiere in gura, ca pe stadion, atunci cand presedintele acestei tari sustine o cuvantare pe care, poate unii dintre noi, vrem sa o ascultam. Eu zic, dle Vadim, sa incercati sa vorbiti cu dl Diaconescu de la ddtv, sa incercati sa va dea un spatiu de emisie( ca si Petre Roman cu pensionarii lui) ca doar oamenii de acea speta mai pleaca urechea la mizeriile pe care le scoateti.
    Nu mai vrem oligofreni in parlamentul nostru, vrem politicieni sa mearga sa ne reprezinte in Europa nu in Ieuropa si mai ales vrem oamenii sinceri si nu tot felul de dezechilibrati care fluiera in parlament ca pe maidan. Afara cu PRM-ul tau cu tot, nu vezi ca nu te baga nimeni in seama cu dezvaluirile tale? Nu vezi ca nici o televiziune nu-ti mai ia nici un interviu? Ce vrei mai mult de atat? Ai grija de sanatatea familiei tale, ca daca cele doua fiinte mici care ti le-a dat D-zeu, ajung ca tine, o sa fie vai si amar de pielea lor.
    Un independet (nu psd-ist, nu pdl-ist).
  • +2 (4 voturi)    
    CVT (Duminică, 1 iunie 2008, 17:42)

    codrin [anonim]

    Nu a venit inca duba sa-l ia ????? Chemati fratilor salvarea cu camasa de forta pentru toti badaranii si nebunii, asa-zis alesi !!!!
    • 0 (2 voturi)    
      Cu cat mai repede... (Duminică, 1 iunie 2008, 17:52)

      Imperialistu' [anonim] i-a raspuns lui codrin

      ...cu atat mai bine.
    • +1 (3 voturi)    
      Heheeee... (Duminică, 1 iunie 2008, 18:01)

      Imperialistu' [anonim] i-a raspuns lui codrin

      ... de multi ani tot intarzie duba aia. E prinsa in trafic, nu stiu ce naiba are. Mai grav e ca da semne ca nici nu mai vrea sa vina.
  • -1 (3 voturi)    
    Lasa, ca n-a zis prostii de data asta (Duminică, 1 iunie 2008, 17:47)

    EnigmaPsi [anonim]

    Vadim a zis exact ce trebuia despre liviu mihaiu. Omul este un frustrat, un complexat. Cei ce ati citit macar odata academia catavencu stiti ce zic.

    In legatura cu vantu are dreptate.
    • 0 (2 voturi)    
      Gest demn (Duminică, 1 iunie 2008, 18:15)

      Mnn [anonim] i-a raspuns lui EnigmaPsi

      Mihaiu si Bucurenci merita toate laudele pt. ca i-au spus adevarul in fata lui Vadim. Ce cauta zurliul ala pe ecrane ? Asa trebuie procedat si cu Iliescu si Paunescu.
    • +1 (3 voturi)    
      Complexat? :)))))) Oare cine? (Duminică, 1 iunie 2008, 18:39)

      Dorian [anonim] i-a raspuns lui EnigmaPsi

      Nu stiu care din cei doi e mai frustrat.. :)))) Sa fii adulat doar de babe sclerozate sau de pusti de 15 ani ce n-au citit nimic in viata lor trebuie sa fie tare dureros. Sa pierzi alegeri dupa alegeri nu cred ca e prea haios. Sa iti justifici rezultatele penibile de la scrutine prin fraude monumentale e mai mult decat penibil. Sa se ia de mana cu Pavel Corut si cu Luis lazarus si sa plece in Bulgaria la serele de castraveti. Sa-si faca o mica secta de tembeli acolo.
      Personajul acesta ne trage in jos...el si fanii lui, sa se simta cine trebuie.

      Scursori comuniste. Lingai neobrazati. :(((
    • +1 (3 voturi)    
      de data asta n a zis numai prostii (Duminică, 1 iunie 2008, 18:59)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui EnigmaPsi

      pe langa deja traditionalul batut campii cu 'problema' Base, se pare ca in problema fraudarii alegerilor Vadim are dreptate,dar pe Vadim nu asta il deranjeaza ,ci faptul ca partidul lui nu se afla printre beneficiarii acestei fraude,Mihaiu este sigur cum scrieti si dumneavoastra un ,frustrat si complexat, iar vestimentatia lui tocmai tradeaza acest lucru,prin sepcute ,'rubasti' Liviu doreste a fi un revolutionar de tip Che Guevara, insa decoratile si medaliile din piept arata o alta fata a eroului,aceea de a fi in centrul atentiei,de a fi vizibil permanent.Problema materiala Liviu a rezolvat o repede, asa cum stie numai un 'baiat destept' ca el ,a facut repede un ONG de carton asa ca banii curg si de la Patriciu si Tariceanu si Vantu PS a mai pomenit Catavencu de Buzoianu de Energi Holding?
    • +1 (1 vot)    
      Nu e asa (Luni, 2 iunie 2008, 1:49)

      Miruna [anonim] i-a raspuns lui EnigmaPsi

      Nu cred ca nici Liviu Mihaiu, nici Dragos Bucurenci nu merita sa li se vorbeasca asa. De fapt, cred ca niciun om nu merita sa i se vorbeasca asa. Desi nu sunt de acord ca d-ul Mihaiu e un frustrat, este parerea ta...dar chair daca ar fi, asta nu inseamna ca trebuie sa-l jignesti in halul in care a facut-o vadim. Care de cam mult timp este plecat pe aratura. Rau de tot. Si am citit si Academia Catavencu. Care e foarte, foarte tare. Si asta face din mine o frustrata?
  • +3 (5 voturi)    
    WC Tudor (Duminică, 1 iunie 2008, 17:48)

    Imperialistu' [anonim]

    Tov. Vadim Tudor, matale ai tupeul sa deschizi gura despre fituici imunde? Dar Romania Mare ce o fi, stimabile? Sau oare suvoiul saptamanal de mizerii sub semnatura Alcibiade nu se pune?

    Dupa ce a compromis "Romania Mare" (ca a ajuns sa iti fie jena sa vorbesti sa mai numesti Romania interbelica drept "Romania Mare") si "Tricolorul", sinistrul comunist mai are si nesimtirea sa tina lectii de moralitate. Prosti sunt aia care te cheama la televizor.

    Inchideti-i ziarele, inchideti-i gura si inchideti-l si pe el pentru trasnaile din 1999, cand ii instiga pe mineri la rasturnarea statului.
  • +1 (3 voturi)    
    vadim (Duminică, 1 iunie 2008, 17:58)

    egroeg [anonim]

    ...stiti dvs,povestea cu capra raioasa care mai tine si coada sus ... ca altfel oamenii s-au dumirit de mai multa vreme asupra dvs si PRM-ului si o sa vedeti la parlamentare finalul dezastrului.
  • 0 (2 voturi)    
    vai de vadim (Duminică, 1 iunie 2008, 18:04)

    JIJI [anonim]

    medicamente , medicamente!!! =))
  • +1 (3 voturi)    
    E clar, iar e criza de Diazepam in Bucuresti (Duminică, 1 iunie 2008, 18:06)

    coca [anonim]

    Mai Vadime, stai mah calm ca luni iti promit eu ca fac rost de Diazepam. Nu te mai agita atat, ca poate sa-ti crape si ultimul neuron pe care-l mai ai, asa ca protejeaza-l, o sa-ti trebuiasca cand o sa scrii declaratiile la Parchet ...
  • 0 (2 voturi)    
    rusine (Duminică, 1 iunie 2008, 18:59)

    Bogdan [anonim]

    acest senil e senator in Romania de ani buni...no comment!
  • +1 (3 voturi)    
    gydg (Duminică, 1 iunie 2008, 19:06)

    gdfg [anonim]

    sa te vedem gazat Vadim!
  • +2 (4 voturi)    
    atacul guzganului era de anticipat.... (Duminică, 1 iunie 2008, 19:12)

    judex [anonim]

    stie foarte bine ce a facut si ce consecinte pot avea actele sale reprobabile. Si atunci, ataca primul!!! De-abia astept ca asemenea specimene sinistre si odioase sa dispara definitiv din viata politica si sociala din Romania. Iar, dupa schimbarea constitutiei si legilor, sa -si primeasca pedeapsa meritata pentru toate actiunile sale impotriva poporului roman si a blocarii dezvoltarii si civilizarii Romaniei, impreuna cu toti acolitii si namaitii sai. Dupa cum evolueaza lucrurile, vom avea si noi, in sfarsit, bucurii si satisfactii, dupa 18 ani de umilinta si bataie de joc.
    • 0 (0 voturi)    
      mult optimism judex (Duminică, 1 iunie 2008, 20:56)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui judex

      in privinta constitutiei, mai intai se va forma o comisie de redactare a noii constitutii, unde vor intra pnl si psd alaturi de pdl si udmr ,sper ca pin,pc si surogatul de pnt a lui Pavelescu sa dispara, deci negocieri la sange,apoi intra in dezbatere parlamentara noul proiect de constitutie unde iar vor fi negocieri dure si sa nu uitam ca ea trebuie votata cu 2/3 din voturile parlamentarilor [este greu de crezut ca psd si pnl cu atati membrii importanti in vizorul DNA vor adopta o constitutie care sa le puna libertatea in primejdie] si ultima etapa,validarea ei prin referendum, cam greu sa scoti 50% din electorat la vot fara sprijinut tuturor fortelor politice
      • 0 (0 voturi)    
        indiferenta oamenilor cinstiti.... (Luni, 2 iunie 2008, 13:34)

        judex [anonim] i-a raspuns lui directia 5

        ma face sa incep sa fiu mai pesimist, ai dreptate.
  • 0 (0 voturi)    
    lasane vadime (Duminică, 1 iunie 2008, 20:42)

    VASILE [anonim]

    Am sa ma simt mai bine cind nu am sa aud vocea ta nicaieri ,nu-ti dorim raul,dar lasa-ne .lasa-ne ,lasa-ne . si sa numai auzim de tine si de nemul tau in vecii veciilor amin .Ati fost dat afara din televiziune deci nu mai sunteti nimeni .
  • +1 (1 vot)    
    Da-ma si pe mine la CNA ! (Duminică, 1 iunie 2008, 20:57)

    martin [anonim]

    Draga W.C.Tudor am afirmat intotdeuna ca stii istorie la nivelul sfertodoctilor cu atatea clase ca trenul si al absolventilor prosti de la Stefan Gheorghiu.
    Dau numai un exemplu pe care l-ai afirmat de vreo doua ori si ma refer la dogele pe care l-ai inventat pentru Florenta. Daca Suedia ar da Premiul Nobel si pentru istorie inventata, l-ai lua sigur !
  • +1 (1 vot)    
    vadim, MONUMENT AL TAMPENIEI COMUNISTE. (Duminică, 1 iunie 2008, 21:03)

    Dan B. Charles [anonim]

    18 ANI plus 45 nu va ajunge sa mai indurati cretinismul bizar al criminalilor comunisti?
    vadim, paunescu, iliescu, tariceanu, si alte cateva sute de canalii comuniste isi bat joc de o natiune si o desfinteaza. 4/5 milioane au ales calea de parasire a tarii, din pacate, si cei care au ramas in tara fac gresala capitala de a nu iesi la VOT.
    Porcii comunisti-securisti si alti criminali pe LISTELE-COMUNIST-MAFIOTE va vor jefuii in continuare.Aveti LIBERTATEA SI PUTEREA DE DECIZIE dar nu stiti ca trebuie sa luptati pentru a va descatusa de BLESTEMUL COMUNIST.
  • +1 (1 vot)    
    cretinism (Duminică, 1 iunie 2008, 22:58)

    adrian [anonim]

    Vai de mama noastra de romani care acceptam un asemenea ticalos pe post de politician.
  • 0 (0 voturi)    
    Vadime esti bolnav... (Duminică, 1 iunie 2008, 23:07)

    Cocos [anonim]

    Am urmarit cu atentie emisiunea de pe TVR si pot spune ca nici Mihaiu si nici Bucurenci nu l-au provocat pe senator. CVT venise cu iddea ca trebuie sa faca putin scandal pentru a atrage atentia asupra protejatei PRM. Numai ca , de data asta , cei din studio nu s-au mai lasat asa usor adormiti cu vrajelile si minciunile senatorului. S-a vazut o data in plus ca bolnavul senator ar trebui dus la un azil de nebuni unde sa-si petreaca anii cei mai raman din viata.
    Dar noi traim in Romania si atunci senatorul va fi scuzat si in locul lui vor fi jurnalistii trasi la raspundere.
    Mie personal nu-mi mai ramane decat sa spun : Hai sictir,Vadime, turnator a-l securistilor din trecut si prezent!
  • 0 (0 voturi)    
    Pret redus la calmante (Duminică, 1 iunie 2008, 23:45)

    Rudotel [anonim]

    Draga Vadim, pot intermedia, de la o firma evreiasca pastile de cal_mare pentru maretia ta. Preturi foarte bune pentru cantitati mari.
  • 0 (0 voturi)    
    Eh, au luat oamenii (Luni, 2 iunie 2008, 0:23)

    Eu [anonim]

    Se vede la vot ce succes are acest Vadim