Se inchide BBC Romania

de V.O.     HotNews.ro
Miercuri, 25 iunie 2008, 14:34 Economie | Media & Publicitate

Postul de radio BBC Romania se va inchide incepand de la 1 august, conform unui anunt oficial postat miercuri dupa-amiaza pe site-ul propriu. Decizia a fost anuntata echipei BBC Romania intr-o videoconferinta desfasurata miercuri dupa-amiaza, dupa cum scrie Iulian Comanescu pe blogul sau, afirmand ca miscarea face parte dintr-un plan mai vast de relocare a resurselor BBC din Europa de Est catre Orientul Apropiat.

Potrivit anuntului BBC, redactia in limba romana este ultima din cadrul BBC World Service "intr-o limba alta decat limba engleza, care mai transmite in prezent intr-o tara membra a Uniunii Europene". Acelasi anunt precizeaza ca decizia a fost luata "in urma unei reevaluari a structurii BBC WS din perspectiva bugetului institutiei, stabilit in acord cu guvernul britanic in octombrie 2007, pentru anii 2008-2011.

Ce mai spune anuntul BBC:
  • "Este singura inchidere prevazuta in acest interval bugetar."
  • "Decizia a fost aprobata de consiliul de administratie al BBC si de ministerul de Externe britanic si a fost luata in urma unei analize a situatiei audientei, a schimbarilor de pe piata media si a scaderii impactului BBC in Romania."
  • "Schimbarile vor fi facute in contextul presiunilor financiare cu care se confrunta BBC WS"
  • "Cele 4 frecvente FM ale BBC din Romania si cea din Republica Moldova vor continua sa transmita exclusiv programe in limba engleza"
  • "Competitia pe piata radio si mass-media in general s-a intensificat mai ales dupa intrarea Romaniei in Uniunea Europeana. In plus, o serie de fuziuni si achizitii pe piata radio au determinat mai multe retele sa renunte la preluarea emisiunilor BBC."
  • "Difuzarea de programe in limba romana destinate Republicii Moldova va inceta, de asemenea, deoarece biroul de la Chisinau nu poate functiona fara infrastructura intregii redactii in limba romana."
  • "Publicul din Romania va continua sa beneficieze de programe BBC Global News in limba engleza."
  • "Inchiderea redactiei BBC WS in limba romana afecteaza 46 de angajati (30 la Bucuresti, 4 la Chisinau si 12 la Londra) si va duce la o economie de 1,3 milioane de lire sterline."
  • Nigel Chapman, directorul BBC World Service: "Ca si celelalte redactii europene pe care le-am inchis acum trei ani, redactia in limba romana a fost creata in perioada celui de al doilea razboi mondial si si-a slujit cu distinctie publicul in era comunista si pana in prezent (...) A fost o decizie dificila, dar necesara pentru a ne asigura ca BBC WS isi aloca resursele limitate acolo unde nevoia este mai mare"
  • Pe langa transmisiunile in limba engleza, BBC WS mai transmite, in Europa, in albaneza, macedoneana, sarba, turca si in limbile spatiului fost sovietic.

Vestea inchiderii BBC Romania, anuntata initial de Iulian Comanescu pe propriul blog, mai fusese confirmata pentru HotNews.ro de doua surse independente, inainte de anuntul oficial.

Potrivit lui Iulian Comanescu, BBC a oferit angajatilor salarii compensatorii pana la sfarsitul anului, iar la sedinta de la Bucuresti a fost prezent Olexi Solohobenko, sef pe regiunea europeana.

Decizia de inchidere vine la un doi ani si jumatate dupa hotarirea de inchidere a serviciilor in limbile bulgara, croata, ceha, greaca, maghiara, kazaha, poloneza, slovaca si slovena, in contextul investitiilor masive facute de BBC in zona araba.

Inca de pe atunci s-a pus problema inchiderii BBC Romania, insa nu a fost luata o asemenea decizie deoarece postul avea, inca, audiente bune. Intre timp, insa, audientele au scazut considerabil, inclusiv in urma pierderii mai multor parteneri radio care preluau la nivel local transmisiile BBC in limba romana, numarul acestora scazand de la circa 170 la 130, foarte greu de monitorizat. Aceasta tendinta s-a suprapus, din punct de vedere al BBC World Service, cu cresterea semnificativa a cheltuielilor pentru serviciile oferite BBC in limba araba si persana.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

4250 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    foarte rau (Miercuri, 25 iunie 2008, 14:53)

    comentator [anonim]

    cred ca e un moment foarte prost sa se intimple asa ceva. media romaneasca e intr-o deriva totala si era nevoie de orice voce decenta ... sper ca zvonul sa se infirme
    • +1 (1 vot)    
      pacat... (Joi, 26 iunie 2008, 1:10)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui comentator

      era singurul canal profesionist din tara...
  • +3 (3 voturi)    
    (...) (Miercuri, 25 iunie 2008, 15:03)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Esti singurul program de stiri pe care il mai ascult. Cel de la ora 18.

    Daca se confirma, am ajunge jos de tot.
    Ceea ce se numeste presa in romania, care habar nu are sa faca o analiza, un reportaj, este partinitoare si nu stie diferenta dintre un monolog si un epilog o sa ne termine definitv.
  • +2 (2 voturi)    
    inchidere post bbc romania (Miercuri, 25 iunie 2008, 15:17)

    Maria Simion [anonim]

    Ar fi o imensa pierdere.
  • +2 (2 voturi)    
    TRIST (Miercuri, 25 iunie 2008, 15:20)

    dan [anonim]

    Ar fi cea mai mare pierdere! Macar BBC Ro aveau un format de media de cea mai inalta clasa! Sincer ma gretosez din ce in ce mai tare de toata presa asta vanduta din ro !
  • +3 (3 voturi)    
    pacat... (Miercuri, 25 iunie 2008, 15:24)

    bursucu [anonim]

    pacat, mare pacat. parca e un facut... ultimul stinge lumina...
  • +1 (1 vot)    
    Europa Libera (Miercuri, 25 iunie 2008, 15:34)

    me too [anonim]

    A mai ramas doar Europa Libera!
    • +1 (1 vot)    
      .. (Miercuri, 25 iunie 2008, 15:42)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui me too

      Mai este si RFI-ul care-i ok
      • +1 (1 vot)    
        RFI nu e chiar OK (Miercuri, 25 iunie 2008, 21:17)

        toto [anonim] i-a raspuns lui Eu

        L-am ascultat de cateva ori si mi s-a parut partinitor, proguvernamental.
        • 0 (2 voturi)    
          BBC era pro-Tariceanu (Joi, 26 iunie 2008, 4:43)

          Lampard [anonim] i-a raspuns lui toto

          Mie BBCul mi s-a parut mult mai pro-Tariceanu decat RFI. Dupa 2004 nu am mai ascultat asa de des BBC, dar de cate ori dadeam seara pe BBC, descopeream vreun interviu cu un interviu pro-Taricenist, anti-Macovei etc. Cam penibil.

          Sau poate am nimerit eu aiurea, de fiecare data tocmai in momentele in care realizatorul facea interviuri cu apropiatii lui Tariceanu?
          • 0 (0 voturi)    
            BBC.ro (Joi, 26 iunie 2008, 11:23)

            Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui Lampard

            Nu, nu ai nimerit "aiurea"; ceva similar intalneam si eu, cand la microfonul BBC.ro era un oarecare Mircea Zamfir. Penibil, acesta-i termenul potrivit!
  • +1 (3 voturi)    
    :(( (Miercuri, 25 iunie 2008, 15:57)

    Adi [anonim]

    In perioada in care presa il poopa in koor pe nastase, era ultima voce care avea curajul sa emita o opinie independenta.
    Pacat, poate ar fi bine ca organizatiile civice sa incerce ceva..
    O idee ar fi ca postul sa isi continue activitatea din donantii si sponsorizari.
    Cred ca este unul dintre putinele modele ramase nepatate in Ro.
    • +1 (3 voturi)    
      pina (Miercuri, 25 iunie 2008, 16:50)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Adi

      cind l-au adus pe mititelu in loc de traian ungureanu, si au inceput sa poope si ei koor la nastashi diversi.
      • 0 (2 voturi)    
        eroare! (Joi, 26 iunie 2008, 0:49)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Cristian Mititelu a fost sef la Romanian Section si in anii 90, pe cand TRU a fost doar redactor.
  • +1 (1 vot)    
    pacat (Miercuri, 25 iunie 2008, 16:05)

    lucian [anonim]

    cred ca era singurul post care prezenta stirile cat mai obiectiv posibil;plus ca se vedea foarte bine ca era vorba de niste profesionisti,nu amatori...
  • +5 (7 voturi)    
    Ultimii mohicani ramasi: (Miercuri, 25 iunie 2008, 16:06)

    Don Ciccio [utilizator]

    - RFI;
    - Radio Europa Libera;
    - Deutsche Welle
  • 0 (0 voturi)    
    ZVON CONFIRMAT (Miercuri, 25 iunie 2008, 16:08)

    Corbul [anonim]

    Din pacate, va CONFIRM zvonul.Pentru unii e un soc,pentru altii,cu siguranta nu inseamna mare lucru.

    Dupa 1 August, BBC Romania se va inchide.
    Spun din pacate, pentru ca ramasese singurul reper de profesionalism,deontologie si impartialitate din Romania. Restul sunt cuvinte.

    Decizia a fost luata si poate doar un lobby pe langa BBC-ul muma din Londra ar mai putea schimba ceva, desi...ma indoiesc sincer.

    In cele din urma cand tragi linie, media e doar o afacere profitabila sau nu,iar atunci cand iti merge greu,trebuie sa te protejezi,chiar daca acest lucru inseamna inchiderea unor statii.
  • -3 (3 voturi)    
    sa fim seriosi (Miercuri, 25 iunie 2008, 16:10)

    rudolf [anonim]

    si sa nu disperam, dragii mei. Suntem romani, nu imbecili. Eu am avut o experienta hilar-penibila cu un baiat de la BBC care 'abar n'avea pe unde se afla. iar corespondenta dintre mine si acest domn este jenanta la orice recitire. nu intru in detalii dar vreau sa spun ca am intalnit jurnalisti romani care activau in Romania si care dau clasa oricui din BBC Romania sau World, you choose. Zic mai bine sa punem mana si sa le dam lectii.
    • +2 (2 voturi)    
      bbc (Miercuri, 25 iunie 2008, 17:46)

      lm [anonim] i-a raspuns lui rudolf

      Poate ai intalnit Un neprofesionist la BBC RO,nu contrazic.Dar sunt sigur ca ai intalnit doar UN profesionist in media romaneasca.
    • 0 (2 voturi)    
      Ziaristi BBC care nu stiau engleza (Joi, 26 iunie 2008, 4:39)

      Lampard [anonim] i-a raspuns lui rudolf

      Da, si eu am avut o experienta super-penibila prin 2004 cunoscand un jurnalist BBC de la sectia romana care nu stia o boaba de engleza si mai si fusese trimis sa faca o stire despre vizita unui oficial venit de la Londra. BBCul se prostise rau de tot in ultimii ani.
  • 0 (0 voturi)    
    Tara,.. .tara, vrem radio BBC..! (Miercuri, 25 iunie 2008, 16:17)

    Florinesco [anonim]

    what a pity...ani de zile a fost prezent in viata noastra. a fost singurul post de radio unde nu a trebuit sa pun la indoiala veridicitatea stirilor. nu am avut intrebari de genul "fals ori adevarat".
  • 0 (0 voturi)    
    radio bbc ro (Miercuri, 25 iunie 2008, 16:42)

    zvartoshu [anonim]

    trebuia acctionat o data , nu am sa uit undele uus in 2007 cum rasuau separat de acest semnal cu frecventa unica pe bucuresti inca alte 2 frecvente ce aceau acest post pe radio sjurnale , in tara nu mai zic in cate locuri se intampla acest lucru. toti opteaza pentru radiojurnalele sale . nu am auzit ca s-ar fi ascultat separat o alta emsiune ,
    dx-er romania
  • 0 (0 voturi)    
    Veste foarte nasoala. (Miercuri, 25 iunie 2008, 16:48)

    Pink Panther [anonim]

    Nu stiu de ce avem parte tot de vesti proaste dinspre media.
    Asta insa le intrece pe toate.

    Trist, trist, trist....

    Daca totusi este adevarat, poate se gaseste cineva care sa faca un post cu adevarat de interes national si sa le faca acestor oameni o oferta corespunzatoare profesionalismului lor.

    Daca nu ma insel noi platim un abonament la TVR.
    Aloooo, se aude?
  • +2 (2 voturi)    
    voie buna cu Libertatea si Click (Miercuri, 25 iunie 2008, 16:56)

    Nicu Gheara [anonim]

    Se inchide BBC, presa scrisa s-a dus de rapa (asa-zisele ziare de calitate sunt pline de prostii) deci usor-usor se confirma teoria vehiculata in unele medii ca presa trebuie sa devina un soi de "limonada" - show de2 lei, fara influenta...papa democaratie romaneasca, ne vedem pe Marte!
  • 0 (0 voturi)    
    o mare pierdere (Miercuri, 25 iunie 2008, 17:26)

    bion [anonim]

    Dispare din media radio cel mai titrat post si poate singurul independent de influente poltice in Romania.EMISIUNEA DE LA ORA 18 TE INFORMA COMPLET SI OBIECTIV
    Practic nu mai ramine nici un post serios,CARE SA NU FIE UN TONOMAT DE MUZICA.
    Chiar Europa fm NU MAI ESTE CEEACE A FOST.
    Cu exceptia rubricii lui Turcescu,parca nimic nu mai merita de ascultat.Desteptarea era un program bun,pina la venirea ca si co-moderator a Monicai Anghel,care face aceasta emisiune nedigerabila.

    Este un moment foarte trist pentru media romaneasca ,mai ales ca un adevarat post radio de stiri in Romania nu a fost pina acum infiintat.Exista cu citiva ani in urma o intentie in acest sens la Mediapro ,nematerializata.Avem doar curiozitatea retransmiterii pe radio a sonorului postului Realitatea.
  • +1 (1 vot)    
    Nu-i chiar asa de rau (Miercuri, 25 iunie 2008, 17:44)

    Anonim [anonim]

    Sa nu uitam ca BBC Europa de Est, la fel ca Europa Libera, au fost instrumente politice, sau de mentinere treaza a constiintei politice sub comunism... Poate ca nu-i rau ca initiativa se muta acum mai la est, inseamna totusi ca pe noi ne considera "vindecati".

    Pun pariu ca urmatoarea discutie va fi: ce cred guvernele statelor arabe despre faptul ca Vestul emite pe teritoriile lor. Parca vad dezbateri pe forumuri "este bine ca Vestul se amesteca iar in Est?" Da! Este bine. Sa va amintiti atunci ca noi am luat-o ca pe o binecuvintare, in ciuda opozitiei regimului comunist. Ideile trebuie sa circule liber.
  • +3 (3 voturi)    
    Rep. Moldova (Miercuri, 25 iunie 2008, 17:47)

    Anonim [anonim]

    De moldoveni imi pare mai rau... Ei nu mai au ce asculta si sunt acum la mine indobitocirii sovietice... Poate posturile romanesti ar trebui sa isi largeasca sfera de emisie.
    • 0 (0 voturi)    
      Ai dreptate (Joi, 26 iunie 2008, 12:30)

      Imperialistu' [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Nu m-as mira ca decizia BBC sa nu fie deloc atat de inocenta cum pare la prima vedere. Sa nu uitam ca BBC-ul a cedat in fata Rusiei.
  • +2 (2 voturi)    
    Raminem cu mogulizoarele nationale (Miercuri, 25 iunie 2008, 19:06)

    ina eyre [utilizator]

    Felixacii, patricii si sovii. Halal sa ne fie!
  • 0 (0 voturi)    
    Se pierde un reper (Miercuri, 25 iunie 2008, 19:18)

    Ioana [anonim]

    Eu sper ca media sa nu se transforme 100% in business, de accea regret enorm aceasta veste.

    BBC Romania este o oaza de normalitate, de jurnalism de inalta tinuta si un reper, pe care romanii si presa din Romania (atat de superficiala si de plina de interese, in mare parte!) il pierd.

    Sper sa nu para infantil, dar poate ar merita sa incercam initierea unei campanii care sa pledeze pentru mentinerea postului local BBC.
  • -3 (3 voturi)    
    Manelisti, la BBC (Miercuri, 25 iunie 2008, 19:18)

    Mihai Popa [anonim]

    Iata juriul BBC,

    http://www.bbc.co.uk/radio3/worldmusic/a4wm2006/jury.shtml


    ...care a acordat manelei "Alili" a Fanfarei Ciocirlia premiul pentru Europa, 'BBC Radio 3 Awards for World Music', editia 2006.

    http://www.bbc.co.uk/radio3/worldmusic/a4wm2006/nominees.shtml

    Deh, nu oricine cinta tema din James Bond precum trombonistii sus-pomeniti.

    La fel se intimpla si pe scenele din Canada si Statele Unite. Diverse trupe "românesti" aduna aplaudaci, apoi se pling in presa scrisa si vorbita de persecutia din România si nerecunoasterea talentului lor artistic.

    Manele sint o rusine pentru muzica tiganeasca veritabila, pentru cultura româneasca, in general.

    Mai jos, versurile sus-numitei "capodopere".

    Si ne mai miram de ce sintem priviti si tratati ca niste degenerati.

    Alili, Alili, Alili…

    Cea mai frumoasa fata, Moni

    Ea e fata care-mi place

    E Monica lu’ Versace



    Esti femeie, senzuala

    Tu esti fata infumurata

    Joaca fata, hai arata

    Ce poti tu, la lumea toata



    Alili, Alili, Alili…

    Te-am adus sa fii a mea, Moni

    Esti bruneta cea mai reusita

    Ai talente de vedeta



    Tu esti fata senzuala, tu esti fata ideala,

    Moare lumea, moare, moare

    Am nevasta de valoare

    ...


    Drum lung si cale batuta!
    • +1 (1 vot)    
      radio 3 (Miercuri, 25 iunie 2008, 19:34)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Mihai Popa

      Radio 3 nu are legatura cu BBC World Service
      BBC Romania face parte din BBC World Service
  • +1 (1 vot)    
    Foarte rau! (Miercuri, 25 iunie 2008, 19:45)

    Alin [anonim]

    Dezgustat de incercarile impertinente ale multor posturi de radio de a-mi spune cum sa gandesc, si nu de a-mi relata ce se mai intampla in lume - ceea ce voiam de fapt, am hotarat sa acord o zi fiecarui post si sa-l selectez pe cel mai putin prost.
    S-a intamplat acum doi ani, si mergeam aproape 4 ore pe zi cu masina in frumosul Bucuresti.
    Mare mi-a fost mirarea atunci cand am descoperit BBC-ul. In loc de un post de radio mai putin prost, am ascultat aproape inmarmurit un post de radio excelent.
    Sper sa-l lase macar in engleza!
    Noi nu avem nimic asemanator.
  • 0 (0 voturi)    
    Petitie pentru mentinerea sectiei BBC - Ro. (Joi, 26 iunie 2008, 0:17)

    Daniel [anonim]

    http://www.petitieonline.ro/petitie/bbc_romania_trebuie_sa_si_continue_activitatea_-p60890048.html
  • 0 (0 voturi)    
    Aplauze (Joi, 26 iunie 2008, 1:32)

    MB [anonim]

    si multe multumiri celor ce au facut atitea eforturi de cind au inceput sa emita in limba romana si pina la sfarsit ! Au fost un model in elaborarea stirilor si a atator alte informatii de un real folos - o excelenta a jurnalisticii. Sper ca cei educati in spiritul profesionist britanic sa pastreze stilul si sa il duca mai departe .. Din pacate nu pot decat sa le dau dreptate celor de la BBC - mai mult de a pune in mina cuiva painea si cutitul nu poti face mai mult. Mult succes jurnalistilor romani - sper sa nu se piarda in obiceiuri de ale pamintului...
  • +1 (1 vot)    
    Mi-ar fi parut rau daca se inchidea in 2003... (Joi, 26 iunie 2008, 4:28)

    Ascultator [anonim]

    ... dar acum? Uitam scandalul cu indepartarea lui Traian Ungureanu din 2003? Si cum si-a indulcit BBC graiul in 2004, dupa ce PSD si Nastase si-au exprimat deschis nemultumirea fata de fosta orientare anti-comunista a postului?

    Am ascultat recent BBC si mi s-a parut de nerecunoscut.
  • +2 (2 voturi)    
    ascultati-l in English (Joi, 26 iunie 2008, 6:02)

    dd duca [anonim]

    mama ce tara de francofoni dezamagiti ca nu mai prind BBC. Fratilor, BBc nu se desfiinteaza, ci doar sectia romana, asa ca tot puteti asculta cele mai informate stiri in english. aaa, nu o sa zica nimic despre Vanghelie si Piedone? Pai ce, alea sunt stiri? Sa fim seriosi, la monotonia din politica romaneasca nu e nevoie mai mult de un ziar Scanteia si 2 ore de Tv pe zi. Sunt aceleasi personaje in alte roluri. De ce ar scormoni rahatul romanesc un radiou serios precum BBC. Sunt alte locuri in lume unde prezenta lor e maui importantat decat in Sectorul 5. Apropo, concetateni, felicitari pentru alegerea lui Marean, il meritati :))
  • 0 (0 voturi)    
    nasol (Joi, 26 iunie 2008, 8:03)

    dedeiu [anonim]

    Iar a castigat Iliescu, eventual poate cheama si niste mineri ca sa planteze flori prin universitate.
  • -1 (3 voturi)    
    UN POST DE RADIO ANTICRESTIN (Joi, 26 iunie 2008, 9:05)

    Codrut [anonim]

    Referitor DOAR la emisiunile religioase: Mereu BBC-ul a fost un post de radio anticrestin, mai ales antiortodox. Asadar, le-a inchis Dumnezeu gura! Bisericii Ortodoxe au facut mereu numai rau, au mentinut si escaladat conflictele intre greco-catolici si ortodocsi. Doar din acest punct de vedere ma bucur de inchiderea acestui post de radio eretic. In rest, referitor la celelalte emisiuni, toata stima pentru realizatori.
    • 0 (0 voturi)    
      eretica e religia organizata si institutionalizata (Joi, 26 iunie 2008, 17:31)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Codrut

      eretica e religia organizata si institutionalizata
  • 0 (0 voturi)    
    BBC Romania (Joi, 26 iunie 2008, 10:44)

    Horace [anonim]

    O veste foarte proasta si regretabila inchiderea BBC Romania, se poate face ceva in acest sens pt sustinearea BBC aici?

    regards

    Horace
  • 0 (2 voturi)    
    bbc romanian, o gluma buna... (Joi, 26 iunie 2008, 10:52)

    bozgoru [anonim]

    mircea zamfir ce zice ? se angajaza la guvern, unde cred ca oricum avea o norma jumate, sau merge in staful viitorului presedinte, de scara de bloc, oprescu ?
  • +1 (1 vot)    
    INCHIDERE BBC ROMANIA (Joi, 26 iunie 2008, 11:16)

    Gigel [anonim]

    Eu ascult BBC de 24 de ani si pot sa spun ca nu mai este ce era odata... Ce are inceput, are si sfarsit. Multora le pare rau de asta. Dar credeti ca cei de la Foreign Office ne-au luat pe noi in calcul cand au luat decizia?
  • -1 (1 vot)    
    Excelent (Joi, 26 iunie 2008, 13:19)

    goe [anonim]

    Iata o veste buna! Scapam de un concurent.
    Caci nu stiu ce audienta o sa aibe BBC in engleza. Asta mai elibereaza un loc pe piata mass-media din Romania pentru companiile autohtone.
    BBC-ul sa transmita stiri in ce limba vor ei in orientul mijlociu. Pe noi ne intereseaza? Nu prea cred.
  • 0 (0 voturi)    
    Desteptati-va Romani (Joi, 26 iunie 2008, 13:43)

    Florin Popescu [anonim]

    Era singurul post de radio in limba romana obiectiv.
    degeaba va continua sa emita in limba engleza pentru ca stirile , reportajele si documentarele nu vor fi despre realitatile romanesti. Mare pacat !!! Nu cred ca asta era solutia. Poate ca nu au avut un marketing bun sau poate ca nu au stiut sa se organizeze mai bine dar de aici si pana a se considera ca nu mai trebuie sa functioneze ... Poti furniza 1000 de reclame si totusi sa iti pastrezi obiectivitatea daca intr-adevar vrei asta. De asemenea daca ar fi completat si diversificat programul s-ar putea sa fie crescut si in audiente. Redactia BBC ROMANIA ar putea sa migreze in bloc la un nou post de radio dar care sa pastreze spiritul si verticalitatea BBC ?!?!?
  • 0 (2 voturi)    
    Pacat (Joi, 26 iunie 2008, 13:46)

    Calin Danilescu [anonim]

    Mare pacat. BBC in limba romana era un post echilibrat si cu impertinenta jurnalistica in cel mai bun sens. O sa ne lipseasca Mircea Zamfir cu interviuriile sale foarte agresive si Oana Lungescu cu corespondentele sale pertinente din Bruxelles. Cred ca postul national de televiziune ar trebui deja sa faca rost de numerele de telefon ale jurnalistilor de la BBC pentru a-i coopta in echipa lor. Ar fi si o reparatie morala, dar si un pas catre echidistanta profesionala a postului. Sper sa nu dispara de tot frecventa in limba engleza...
  • +1 (1 vot)