Realitatea TV renunta sa mai vina la sedintele CNA daca Dan Grigore nu-si cere scuze

de Camelia Moga     HotNews.ro
Joi, 10 iulie 2008, 20:11 Economie | Media & Publicitate

Realitatea TV a anuntat ca nu va mai participa la viitoarele sedinte ale CNA, dupa ce Catalin Popa, directorul de stiri al postului, a parasit sedinta de joi in timpul discutiilor pe tema profesoarei din Zalau, simtindu-se jignit de atitudinea lui Dan Grigore, membru CNA.

In momentul in care Dan Grigore, membru CNA, a afirmat ca nu este normal ca oamenii de televiziune sa se tranforme, peste noapte, din jurnalisti in juristi, Popa a parasit discutia pe motiv ca aceasta afirmatie nu i-a fost adresata direct, desi era prezent in sala.

"Am fost chemati la o discutie. Atat timp cat dl. Dan Grigore evita sa ni se adreseze direct si alege sa-si expuna argumentele doar catre membrii Consiliului, inseamna ca prezenta mea aici este inutila", a concluzionat Catalin Popa, inainte de a parasi sala de sedinte a CNA.

In replica, Dan Grigore a tinut sa precizeze ca "ma adresez cui vreau eu si spun ce vreau, atat timp cat si dumneata esti liber sa faci la fel".

Popa se afla la CNA in prezenta altor colegi de breasla care au mediatizat cazul profesoarei de franceza din Zalau ajunsa pe internet cu imagini compromitatoare, chemati si ei sa dea socoteala pentru stiri cu astfel de continut, care in opinia CNA nu prezinta interes public.

Printre altele, reprezentantul Realitatea TV sustinuse ca existau motive pentru a considera ca profesoara a postat singura aceste filmulete si imagini pe internet.

UPDATE 11.07: Membrii CNA si-au exprimat, vineri, surprinderea fata de decizia postului Realitatea TV de a nu mai raspunde decat in scris solicitarilor CNA, pe motiv ca dl. Dan Grigore nu doreste o relatie de dialog cu postul, potrivit unui comunicat al institutiei.

In opinia membrilor CNA, "gestul reprezentantului Realitatea TV de a parasi aceste discutii a fost nejustificat, cu atat mai mult cu cat astfel de dezbateri presupun si confruntari de opinii si exprimarea libera a unor puncte de vedere diferite", se mai arata in comunicatul CNA.





















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

2094 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    Scuze ??? (Joi, 10 iulie 2008, 20:46)

    Raluca [anonim]

    Ziaristii din ziua de azi au frumosul obicei de a da buzna, plini de noroi, in viata privata a multor oameni...sunt extrem de agasanti...pun intrebari tendentioase... Multi dintre ei se cred adevarati justitiari... Cred ca Popa Catalin nu ajunge nici la degetul mic al lui Dan Grigore...asa ca ar trebui sa o lase mai moale, sa nu se mai dea lovit...
    • +2 (8 voturi)    
      de acord cu tine, des sint jurnalist din 1990 (Joi, 10 iulie 2008, 21:03)

      Doboritorul de Bizoni [utilizator] i-a raspuns lui Raluca

      asa-zisii mei colegi (scoliti la "scoala" ProTembel si sub directa indrumare a inventatorului gainilor care fac pui vii, Ion Cristoiu - care sta jalnic sa-i dea unul Stan cu laptopul in cap in fiecare seara pe antenele securistului Voiculescu) au ajuns, din pate, un fel de "stiristi" faa "ce", "cine", "cind", "unde" si "de ce" si, mai als fara nici un fel de scoala (ca despre bun simt... pas!) - niste bieti boschetari de presa.
      • -3 (3 voturi)    
        Bleah (Joi, 10 iulie 2008, 22:18)

        666 [utilizator] i-a raspuns lui Doboritorul de Bizoni

        Cata obiectivitate! Cata impartialitate! Cata claritate in relatarea faptelor...

        Un jurnalist inca din '90 ar trebui sa sesizeze sarcasmul de mai sus. Ar trebui si sa se fi recalificat, dupa ce s-a format la scolile comuniste de dinainte de Revolutie.
        In schimb, afisezi invidie si ingustime. Carevasazica tu ai fi "varianta buna" a celor pe care ii noroiesti aici?

        Nu ti-e jena?
        Ai auzit de Wayne Dyer? Stii ce a zis? A zis asa:
        "When you judge another, you do not define them, you define yourself."

        Acuma ia un dictionar - probabil cunosti doar rusa - si incearca sa talmacesti si apoi sa asimilezi.
    • +1 (5 voturi)    
      cu scuze pntru literele mincate. mare foame))) (Joi, 10 iulie 2008, 21:26)

      Doboritorul de Bizoni [utilizator] i-a raspuns lui Raluca

      dar, mai bine un deget prea gros pe tastatura, decit un obraz prea gros peste nici un fel de educatie.
    • +1 (1 vot)    
      La Dumitrescu iar se lafaia Ghise -niste gunoaie (Joi, 10 iulie 2008, 23:23)

      Sesam deschide-te ! [anonim] i-a raspuns lui Raluca

      Nu te mai agita la Realitatea sunt invitati toti retardatii la emisiunea antipresedentiala a lui Razvan Dumitrescu -cred ca nu exista un post TV mai indobitocit banalului si jignirilor la adresa clasei politice, dupa Antena 3 ,in orice caz !
      Ghise anormalul care a facut o lege anormala impreuna cu alt scapat de sub control il vad iar la Dumitrescu -prietenul papagalilor-
    • 0 (0 voturi)    
      Degetul mic? (Vineri, 11 iulie 2008, 23:06)

      Iulian [anonim] i-a raspuns lui Raluca

      Cu degetul mic de la orice mana a cantat dumnezeieste, cele de la picior l-au ajutat sa nuanteze, asa ca gomosul si jignitul jurnalist, care considera ca s-a ridicat in meserie la acelasi nivel cu maestrul se poate compara, cel mult, cu cel mai putin folositor fir de par.
      Degetul lui Dan Grigore e de aur, dar din ce o fi facut Catalin de imprastie duhoarea asta in presa?
  • +3 (3 voturi)    
    Cata obraznicie! (Joi, 10 iulie 2008, 21:20)

    Eclesiastul [utilizator]

    Realitatea TV, ar face bine sa fie atenti in ce directie se indreapta! Ce fel de oameni o reprezinta! De ce? Odata incerca sa para un post serios. Acum se identifica cu un potential rival (dar mai cu fite) al OTV-ului! RUSINOS!!! (Reitingul) dupa care alergati cu totii o sa va tradeze!
  • +1 (3 voturi)    
    Grigore greseste daca uita ce rol are (Joi, 10 iulie 2008, 21:24)

    Anonim [anonim]

    Cred ca excesul de zel al domnilor din CNA trebuie temperat de profesionisti care nu cad in extaz doar pentru ca domnul Dan Grigore este un bun pianist. Asta nu-l face si un mare jurnalist. Si nici macar nu-l face un mare om. Cat priveste modul in care a reactionat domnul de la Realitatea, adevarul e totdeauna la mijloc, probabil ca era inrdeptatit sa se simta ca in fata unei judecate dinainte orchestrate, in care aducerea de argumente era inutila.
  • 0 (2 voturi)    
    'profesionalismul' de tip RTV (Joi, 10 iulie 2008, 21:47)

    directia 5 [anonim]

    ieri dupa rostirea catorva fraze ,postul tv Realitatea a intrerupt brusc discursul lui Basescu invocand motive 'tehnice' ,dupa cateva momente presedintele a aparut in coltul din stanga sus al ecranului iar in platou cuplu comic laura si cosmin aveau ca invitat un alt clovn ,d.prigoana, subiectul discutiei :legalizarea prostitutiei si a consumului de droguri usoare ,nici ca se putea exemplifica mai bine proverbul' tara arde si baba se peaptana' Sunt un mare iubitor de fotbal si mereu am considerat ca prezenta a cel putin 5 fotbalisti romani in prima liga engleza ar fi un semnal ca fotbalul romanesc este competitiv international,extrapoland, cred ca atunci cand 5 jurnalisti romani ar putea lucra in presa engleza ,ar fi un semnal ca Ro are o presa cu adevarat europeana.PS sunt surprins ca Vantu care a declarat in nenumarate randuri ca este pentru un jurnalism de calitate nu a luat singura masura posibila ,eliminarea acestui Popa , dar pana la urma unde incap buscu,razvan,sincai ,si lista este prea lunga ce mai conteaza un' popa' fie el si popa prostu
  • +4 (6 voturi)    
    Ofuscarea tabloidului TV (Joi, 10 iulie 2008, 21:48)

    Don Ciccio [utilizator]

    Dan Grigore: “nu este normal ca oamenii de televiziune sa se tranforme, peste noapte, din jurnalisti in juristi”
    Raspuns: corect, normal si de foarte mult bun simt.

    “Popa a parasit discutia pe motiv ca aceasta afirmatie nu i-a fost adresata direct”
    Raspuns: nu ma innebuni, soro!

    Realitatea TV : “(...) ca existau motive pentru a considera ca profesoara a postat singura aceste filmulete si imagini pe internet”
    Raspuns: si care ar fi/sunt acele motive ale “demersului jurnalistic” - deontologic vorbind, nu-i asa?!

    Realitatea TV: o bila neagra. 100%!
  • +4 (4 voturi)    
    tara lui peste... (Joi, 10 iulie 2008, 21:49)

    plictisit de RO [anonim]

    in afara faptului ca nu vad ce informatie utila sa sustrag din multele stiri fara rost gen cea cu profesoara din Zalau, violuri, crime, accidente, care sunt difuzate doar pt a capta putin din ratingul facut de multii idioti care pot sa se uite la OTV, nu inteleg de ce o televiziune care se respecta nu difuzeaza stiri serioase, oricum sunt peste Antena 3, unde "Felix" si partenerii sai politici fac campanie electorala zi di zi in favoarea unui partid inexistent PC si unul de hoti si demagogi PSD(nu ca ar fi altele mai bune in Romania), sunt deja obositori...si nu inteleg de ce Catalin Popa s-a comportat ca o femeie aflata la menstruatie, ca o fetita care a aflat ca e inca mica sa mearga la discoteca si a fugit bosumflata in camera ei...ciudat...la stiri nu mai sunt decat crime, violuri, un "prostanac"(vorba lu' nea Ionica) in persoana lui Geoana, un oier care se crede cineva, muzicieni anti-talent care se cred vedete si din pacate in fata televizorului prosti, chiar multi prosti care inghit zi de zi porcarii si poate chiar le place...asta cand exista EuroNews, Discovery, NG, History, etc... tind spre zero cultura, modelul american, romanii sunt un popor care tinde spre zero absolut...
  • +3 (5 voturi)    
    Presa = Romania (Joi, 10 iulie 2008, 22:03)

    dan [anonim]

    Presa romana e la nivelul Romaniei, e simplu de tot: manelista, inculta, grabita, necalculata, fara respect, necivilizata, dornica de cat mai multi bani (audiente mari).
    E foarte simplu.
  • -2 (2 voturi)    
    sa-l amendeze (Joi, 10 iulie 2008, 22:06)

    Rollo Tomasi [anonim]

    Daca nu vine desi e citat, sa-l amendeze !
  • +2 (2 voturi)    
    Intrebare : (Joi, 10 iulie 2008, 23:14)

    Cineva [anonim]

    Daca Dl. Director de la Departamentul de Stiri al postului Realitatea Tv ar fi fost pus in aceeasi situiatie mai iesea stirea pe post ? Restul e poveste....
  • 0 (2 voturi)    
    Neica Nimeni (Vineri, 11 iulie 2008, 1:39)

    schmoukiz [anonim]

    Intr-o lume normala: ilustrul anonim de la sOvTV isi incepe discursul spunanad ca e onorat sa fie in aceeasi sala cu maestrul Dan Grigore si isi cere scuze ca postul lui a difuzat abuziv si marlaneste imagini cu doi soti in intimitate.
    In lumea noastra: un baiat Catalin primeste o leafa indecenta de la sOv TV si dintr-o data stima lui de sine trece prin tavan si se trezeste ca-i vine sa-i zica oricui din sala "ba, uita-te la mine cand deschizi gura!".
    Auzi tupeu, de ce nu s-a uitat la el cand a vorbit de jurnalisti!? Pai....poate pentru ca in afara de vecinii familiei Popa, nu-l stie nimeni de jurnalist?
    • 0 (0 voturi)    
      rusine (Joi, 17 iulie 2008, 2:55)

      Clara Voda [anonim] i-a raspuns lui schmoukiz

      Catalin Popa nu face altceva decat sa-si exercite functia asupra asa ziselor jurnaliste si sa le conditioneze sexual