RCS&RDS ii trimite pe telespectatorii The Money Channel spre pachetele digitale si pe site-ul postului

de V.O.     HotNews.ro
Joi, 17 iulie 2008, 15:45 Economie | Media & Publicitate

RCS&RDS reafirma, joi, intr-un comunicat remis presei, ceea ce a sustinut prin reprezentantii sai inca de la inceputul acestei saptamani, anume ca abonatii sai pot sa receptioneze postul The Money Channel prin intermediul serviciului satelit Digi TV si prin pachetul digital Digi Cablu. In pachetele analogice postul va putea fi retransmis "in functie de capacitatea tehnica existenta", arata comunicatul, preluat imediat si de postul The Money Channel.

La sfarsitul saptamanii trecute se anuntase ca acest post, precum si Telesport, ambele apartinand grupului Realitatea-Catavencu, au fost scoase din grilele RCS-RDS, pentru a face loc postului GSP TV. Informatia a fost dezmintita ulterior de reprezentantii RCS-RDS, potrivit carora posturile fusesera scoase doar din pachetul analogic. In momentul anuntului privind scoaterea TMC din grila RCS&RDS, diversi telespectatori afirmau, pe  forumuri si bloguri, ca pot prinde in continuare acest post, in timp ce altii confirmau ca nu il mai prind.

Comunicatul RCS-RDS arata ca "pentru a putea receptiona printre altele programul The Money Channel, abonatilor RCS&RDS li se vor pune la dispozitie in custodie receptioare digitale prin intermediul carora pot receptiona programele: The Money Channel, Digi Film 1, Digi Film 2, HBO Comedy, Sport 1, The Fishing and Hunting Channel", dupa semnarea unui act aditional si ridicarea receptorului..

Pana la 21 iulie, acelasi comunicat ii trimite, insa, pe telespectatorii The Money Channel "abonati in reteaua RCS&RDS" sa urmareasca programele postului pe Internet. Si nu oriunde, ci pe site-ul The Money Channel, www.tmctv.ro, "transmisia videostreaming a postului fiind radical imunatatita".

Informatiile sunt preluate si intr-o stire a postului de televiziune, cu titlul "The Money Channel a fost reintrodus in oferta de programe RCS-RDS". Stirea arata ca "decizia RCS&RDS vine ca urmare a unor discutii intre cele doua parti precum si in urma numeroaselor cereri venite din partea telespectatorilor, institutiilor financiar-bancare, organizatiilor si companiilor clienti RCS&RDS care au solicitat reintroducerea The Money Channel in grila de programe".

UPDATE: Intr-o declaratie de presa, Dragos Stanca, managing director pentru Business Media si Online la Realitatea-Catavencu, afirma ca "decizia RCS&RDS este fireasca si vine ca urmare a reactiilor abonatilor persoane fizice, dar mai ales ale companiilor private si institutiilor publice care au solicitat, in numar mare, reintroducerea TMC in oferta companiei. Targetul postului fiind unul extra-premium - fapt confirmat si de recentul studiu GfK care a profilat audienta televiziunii - reintroducerea TMC in pachete de programe extra-basic nu ne afecteaza negativ, putini dintre telespectatorii nostri fiind abonati doar la pachetul minimal, de baza. Singurul nostru regret este ca aceasta discutie nu a avut loc inainte de decizia de excludere a The Money Channel de catre RCS&RDS, dar suntem multumiti ca s-a revenit la normal, la presiunea publicului, in mai putin de o saptamana de la aceasta decizie".

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

3330 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Mare tampenie... (Joi, 17 iulie 2008, 16:13)

    Vasile [anonim]

    ...sa inlocuiesti Money Channel cu un post de sport, cand mai sunt vreo 10 tot de sport. Parerea mea.
    • 0 (2 voturi)    
      gsp tv (Joi, 17 iulie 2008, 18:10)

      geo [anonim] i-a raspuns lui Vasile

      anul acesta rcs&rds ne obliga sa ne luam digi pentru a urmari fotbalul national, la anul ii dubleaza sunetul in limba maghiara, peste 2 ani vorbim maghiara. E bine, nu?
    • 0 (0 voturi)    
      rcs (Joi, 17 iulie 2008, 23:03)

      miki [anonim] i-a raspuns lui Vasile

      money channel este exclus din topul audientei.L-a luat vantu'.....
  • 0 (2 voturi)    
    si mai zice ca e firma serioasa!!! (Joi, 17 iulie 2008, 17:03)

    monica [anonim]

    nesimtiti!!!!
    profita ca au monopol de sector sau de zona! eu zic sa scoata toate posturile de business si sa introduca doar sport si manele...
    si maine as pleca de la ei, dar inca nu am alternativa buna...dar, caut si tot plec!
    • 0 (0 voturi)    
      stati cat mai departe de rcs (Vineri, 18 iulie 2008, 15:31)

      un cetatean [anonim] i-a raspuns lui monica

      nici macar de plecat nu e usor: mi-a luat mai mult de o luna sa plec de la internetul lor. Iti iau banii in avans si primesti zero servicii. Oare de ce trebuie sa vedem la televizor doar ceea ce decid ei? Normal ar fi sa fim si noi intrebati, nu? ca doar platim un abonament. Noroc ca exista alternative!
  • -1 (1 vot)    
    rds (Joi, 17 iulie 2008, 17:29)

    vasilica [anonim]

    Nu, l au inlocuit cu unul religios... sa aflam astfel de un ev mediu intirziat, in secolul XXI !
  • +1 (1 vot)    
    nu (Joi, 17 iulie 2008, 17:42)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ma intereseaza sa vad meciurile din liga lui mitica, mircica, piturca. Nu platesc abonament pt asa ceva.
    Mare mizerie, dar de la un post al carui patron e prieten la catarama cu nastase-termopan-zambaccian, nu ma mira.
  • +1 (1 vot)    
    Pt. MONICA (Joi, 17 iulie 2008, 17:44)

    CELA [anonim]

    Poti sa alegi DOLCE daca ai Romtelecom sa BOOM care este si mai bun . Vezi pe internet acces la ei . Vin f.repede. AIi dreptate ce de la RDS sint niste nesimtiti . Pe linga programele de C.... t iau tot timpul cablu ...ba bate vintul,ba ploua ba trasneste . Deci ,,,,,, altceva .
  • +1 (1 vot)    
    tmctv (Joi, 17 iulie 2008, 19:23)

    C.tin"anonim" [anonim]

    Asta sa fie realitatea din tara noastra ca lumea este interesata numai de sport ? Trebuie sa ne orientam si asupra altor activitati si mai ales asupra celor economice .Money Chanel era singurul post tv care ne era de mare ajutor in acest sens .
    Rog Conducerea RDS_RCS sa reintroduca , daca se poate ,in pachetul de programe tv postul TMCTV .
    Va multumesc
  • +1 (1 vot)    
    obiceiuri de tarani! (Joi, 17 iulie 2008, 20:50)

    elefantu mort [anonim]

    mai toate firmele de cablu” emit ce vor ele si nu ce as vrea eu .Sunt oripilat ca pe banii mei RDS emite OTV,Etno,maghiarizme ,manele ,si fotbal cu mitica si tot felul de porcarii .Platesc 70 de canale si ma uit la 4-5 .In locul Money Chanel capat pitici,curve ,fotbal si popi.Nu ma deranjeaza pretul de pe factura ci faptul ca trebuie sa scot 60 de canale din memoria telecomenzii. Si nu am inteles din articoldaca MC a fost reintrodus sau nu!
  • 0 (0 voturi)    
    minciuni tehnice (Vineri, 18 iulie 2008, 8:00)

    erdeesh [anonim]

    frecventele pe care erau emise money channel si euronews in reteaua rcs din sibiu sunt acum libere. gps tv 1 si gps tv 2 emit deja pe alte frecvente. capacitatea tehnica permite deci emiterea si money channel dar nu se vrea.
    pe de alta parte Digi Cablu nu se poate urmari in acele zone nemodernizate ale retelei rcs.
    deci minciuni...minciuni...minciuni...
    interese...interese...interese...
  • +1 (1 vot)    
    Idioti! (Vineri, 18 iulie 2008, 9:52)

    alex [anonim]

    In Iasi nu mai e de mult The Money Channel, si de ieri au mai scos VH1, sigurul post cu muzica buna, ca sa bage GSP TV! Asa baieti, mergeti pe cretinizarea omului! Circ si paine ne trebuie, nu?
  • 0 (0 voturi)    
    rds-rcs (Vineri, 18 iulie 2008, 22:56)

    om-pitesti [anonim]

    frecventa tmc-tv este libera si oamenii vor sa mai faca un ban "cinstit".spuneti-mi variante sa scap de minunata firma rcs-rds=OTV+TARAF TV +Craiova news(ceva super...nu?).concurenta sper ca este mai aproape decat cred diversi top manageri de la rcs-rds
  • 0 (0 voturi)    
    Sa ne indobitocim cu RDS+RCS (Luni, 21 iulie 2008, 11:02)

    Mihai MATEI [anonim]

    Ce ne trebuie noua educatie business?
    Sport tata! sa fie pe toate canalele numa' sport ca asta ne place noua, sa vede bastanii din sport cum arunca cu banii, sa vedem stiri din sport, sa vedem valori adevarate pe GSP !!

    Rusine! Mi-e scarba!
    RCS+RDS = o companie prea mare, prea nesimtita si lipsita de respect fata de clienti