VIDEO Dupa Nike, Mars retrage o reclama considerata anti-gay

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Miercuri, 30 iulie 2008, 12:17 Economie | Media & Publicitate

Mr. T - protagonistul spotului controversat
Foto: Sky News
Dupa ce Nike a retras trei reclame din cauza acuzatiilor ca ar fi anti-gay, Mars a scos de pe sticla o reclama la batoanele de ciocolata Snickers in care protagonistul e celebrul actor Mr. T, anunta SkyNews. Desi reclama a fost difuzata doar in Marea Britanie, un grup de activisti din Statele Unite a reclamat ca aceasta ar fi homofobica si a cerut sa fie retrasa.

In reclama, Mr. T joaca rolul lui B.A. Baracus, celebrul personaj al serialului TV din anii '80, "The A-Team", care, urcat pe o camioneta, impusca un alergator cu batoane de ciocolata pentru a-l determina sa grabeasca pasul.

Activistii care fac parte din Human Rights Campaign au reclamat ca, in reclama, Mars promoveaza ideea ca "persoanele gay, bisexuale si transexuale ar fi cetateni inferiori, de mana a doua si ca atitudinea violenta fata de acestia nu numai ca este prezentata ca fiind acceptabila, ci si comica".

Mars a emis un comunicat de presa in care a precizat ca reclama nu s-a vrut a fi ofensatoare pentru nimeni si ca, desi a difuzat reclama doar in Marea Britanie, o va retrage definitiv.

Advertising Standard Authority din Marea Britanie a declarat ca spotul in cauza nu a atras decat doua plangeri si ca nu a fost nici un moment cercetat pentru ca nu ar corespunde normelor publicitare.

Reclama a fost facuta de agentia AMV BBDO, agentie care a mai produs o reclama ce a fost retrasa in urma cu o luna, dupa ce a starnit mai multe controverse



AMV BBDO a facut o reclama pentru Heinz - Deli Mayo in care prezenta doi barbati sarutandu-se si a retras-o datorita multiplelor plangeri cum ca spotul ar promova un stil de viata homosexual.



























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

5447 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    ... (Miercuri, 30 iulie 2008, 12:59)

    maria eugenia [anonim]

    si ce familie fericita cu ... doi tatici si nici o mamica!
  • +4 (4 voturi)    
    Open minded? (Miercuri, 30 iulie 2008, 13:52)

    sile [anonim]

    Pai daca Biblia ar fi fost scrisa in zilele noastre n-ar fi putut fi publicata, ca e cam anti-gay.
    • 0 (0 voturi)    
      Daca Biblia ar fi scrisa in ziua de azi... (Joi, 31 iulie 2008, 8:09)

      Octav [anonim] i-a raspuns lui sile

      Nu ar citi nimeni povestile alea de adormit copiii... dar mai ales nu ar publica nimeni asa un text ipocrit, contradictoriu si absurd.
  • +1 (1 vot)    
    guess who? (Miercuri, 30 iulie 2008, 14:31)

    sandoval [anonim]

    ghici cine o sa conduca lumea asta?atat cat o sa mai tina ea...
  • +1 (1 vot)    
    ... (Miercuri, 30 iulie 2008, 14:45)

    ala bala portocala [anonim]

    Minunat! Sa facem din toti astia "gay" profesori si presedinti si atunci noi o sa fim discriminati. :P :P :P
  • 0 (0 voturi)    
    Mai discriminantule.. (Miercuri, 30 iulie 2008, 15:16)

    Iliescov [anonim]

    Daca trage cu bare de ciocolata in pederasti e discriminare, daca alergatorul era un negru e rasism, daca era o batrana era lipsa de bun simt si marlanie, daca era o femeie era un atac misogin, daca era un handicapat in scaun cu rotile era o nesimtire si un scandal general, inteleg ca idealul de victima e un barbat tanar, heterosexual si de rasa alba.
    Si de ce albul heterosexual nu s-ar opune la orice imagine il injoseste, exact dupa acelasi criteriu debilizant, ca "ma discrimineaza la onoare" ?
    Sau discriminarea e doar numai pt. unii, in functie de culoare sau de organul sexual preferat ?

    In Occident s-a ajuns la o ipocrizie ingrozitoare, sub pretext de "nu e corect politic" si "sunteti rasijdi", nimeni nu va mai putea face glume sau comentarii critice decat despre niste insecte sau animale mai mici (ca daca iti bati joc de balene sau caini te ataca dementii din Frontul de Eliberare a Animalelor) !

    In curand, sa fii "dizident" va insemna sa ai curajul sa remarci in public ca ai vazut un negru pe strada :))
    • 0 (0 voturi)    
      ete na (Miercuri, 30 iulie 2008, 22:32)

      serban [anonim] i-a raspuns lui Iliescov

      mi s-a intamplat sa se mai ia cate unu de mine ca am plete.

      deci daca as vedea o reclama in care adi minune arunca cu ciocolata intr-un pletos, nu m-as simti f confortabil.

      asta pentru ca vedeta valideaza un aumit comportament ca o chestie amuzanta, si simpatizanii o transforma in ceva nu atat de amuzant.

      ganditi-va totusi ca nici unu din noi nu a fost victima a unei discriminari serioase, si nenea mascul alb heterosexual si-a cam facut de cap cu discriminatu o perioada destul de lunga.

      lamentarile astea ca vai ca drepturile mele sunt niste copilarii aparute din lipsa de ceva lamentari mai consistente.
      • 0 (0 voturi)    
        Corectie (Joi, 31 iulie 2008, 0:40)

        sile [anonim] i-a raspuns lui serban

        Sunt de acord cu tine.

        Dar reclama e inspirata de tema filmului, nu promoveaza o vedeta care arunca cu ciocolata dupa oameni.
    • 0 (0 voturi)    
      f adevarat (Luni, 4 august 2008, 14:57)

      anca [anonim] i-a raspuns lui Iliescov

      in general sunt impotriva discriminarii de orice fel, dar de data aceasta se merge prea departe.
      iar comentariul acesta este cel mai bun pe care l-am citi in ultimul timp :))
  • 0 (0 voturi)    
    snickers (Miercuri, 30 iulie 2008, 15:28)

    miki [anonim]

    tare reclama la snickers :P
  • 0 (0 voturi)    
    naspa (Miercuri, 30 iulie 2008, 15:50)

    cristi [anonim]

    Reclama la Maioneza e scarboasa, chiar de inteles
  • 0 (0 voturi)    
    bleah (Miercuri, 30 iulie 2008, 16:47)

    piktor [anonim]

    ala din reclama Snickers chiar alearga mai bine dupa:)))
    iar reclama la maioneza... e..... nici nu mai pot manca maioneza de acum inainte!
    • 0 (0 voturi)    
      dap (Joi, 31 iulie 2008, 8:41)

      lorean [utilizator] i-a raspuns lui piktor

      Maioneza e gay, sau te face gay :))))
  • 0 (0 voturi)    
    suntem niste copii... (Joi, 31 iulie 2008, 11:57)

    Gentosenii [anonim]

    o campanie (de promovare) la acest nivel este gandita, nascuta, crescuta, "educativeducata" si inmormantata astfel incat sa socheze. la numarul de produse+avalansa de reclame este greu sa te mentii in varf doar pt ca ai un produs bun. este mult mai ieftin, mai rentabil, mai banos sa sochezi, sa intri sau sa provoci intr/un scandal decat sa vii cu un produs bun (care poate fi copiat maine pt o alta piata imensa). distributia este atat de importanta ca a nascut globalizarea iar internetul asa cum il stim (pana l-or sparge in bucati) are rolul, sarcina, posibilitatea de a atinge cel mai lesne mintea noastra.
    cat despre sfarsitul lumii: este prea departe pentru unii care noi care inca mai scriem/comunicam apasand butoane sau ecrane si care credem ca "nemaifolosind" dalta, carbunele, penita sau pixul am ajuns stapanii universului nostru.
    succes!
  • 0 (0 voturi)    
    So? (Joi, 31 iulie 2008, 12:47)

    Silviu [anonim]

    Si ce e rau in a fi antihomo???