Cititorii HotNews.ro despre filmul cu copilul ucis in Bistrita, postat pe net

de S.Z.     HotNews.ro
Vineri, 22 august 2008, 22:39 Economie | Media & Publicitate

"Intrand in urma cu cateva minute pe site-ul Realitatea Tv, am dat peste un articol despre copilul ucis de asistenta maternala de la Bistrita. Am fost absolut socat si revoltat sa constat ca materialul este insotit de imagini si fotografii neblurate cu corpul mutilat ingrozitor al copilului", scrie Alex pe forumul HotNews.ro.

Alex continua:

"Publicarea acestor imagini mi se pare ca incalca orice regula a deontologiei acestei profesii. Ele nu fac altceva decat sa speculeze un instinct morbid al cititorului, nu aduc nimic util acestuia, nu spun nimic in plus fata de povestea scrisa in articol, doar amplifica oroarea cazului.

Am sa fac o comparatie cu imaginile de copii ucisi in diverse zone de conflict. In acea situatie publicarea lor este justificata, ele transmit o informatie, il ajuta pe cititor sa intelega efectele teribile pe care conflictul il are asupra civililor nevinovati, ele sunt simbolul unei realitati ingrozitoare: razboiul. Imaginile de pe site-ul Realitatii nu se incadreaza in nici un fel in aceasta categorie. Din pacate nu este un caz singular. Poate va mai amintiti, anul trecut doua cotidiene nationale au publicat imaginea a doua fete spanzurate, declansand o intreaga dezbatere despre justificarea acelei decizii.

Am cautat la televizor sa vad daca Realitatea a prezentat acel filmulet pe post neblurat. Ei bine, nu. A prezentat stirea precizand ca filmul poate fi vazut pe internet. Prin urmare Internetul reprezinta un fel de hazna, un mediu care suporta orice material ce nu poate fi dat pe post sau nu poate fi tiparit in ziare.

Cel mai trist mi se pare ca astfel de "derapaje" apar la institutii media care se pretind a fi quality. La fel cum a fost si cazul amintit mai sus cu cele doua cotidiene. Este de inteles si de ignorat cand pe site-ul Can-Can apare un filmulet cu 2 personaje mondene filmate prin gaura cheie in timp ce fac sex-oral. Dar cei care se considera a purta fanionul profesionalismului ar trebui sa se abtina de la astfel de metode facile de generare a audientei. Cate poze close-up cu cadavre mutilate de foc ati vazut zilele astea pe CNN sau in New York Time in cadrul materialelor despre accidentul aviatic de la Matrid?"

Ce crezi despre postarea imaginilor cu trupul mutilat al copilului, pe Internet?

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2765 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    :( (Vineri, 22 august 2008, 23:03)

    Dan [anonim]

    Pe mine nu ma surpinde faptul ca au fost postate.
    Realitatea s-a tabloidizat foarte mult in ultima perioada (nu ca ar fi atins culmea profesionalismului inainte, dar macar stiai ca nu ai show Spitalul no. 9 in fiecare seara dupa ora 22:00 ).
    In plus sa aduci ca invitat la o discutie pe o tema atat de grava pe "mahalagioaica de serviciu"...
  • +1 (3 voturi)    
    going down (Vineri, 22 august 2008, 23:07)

    aurel [anonim]

    Din pacate spre asta tinde "jurnalismul" din ziua de azi: sex, sange, scandal, prost gust, pseudovedete. CNA-ul, de la moartea lui Ralu Filip parca nu mai exista
    • +3 (3 voturi)    
      CNA (Vineri, 22 august 2008, 23:22)

      na [anonim] i-a raspuns lui aurel

      CNA nu cred ca are atributii pe internet. Slava domnului ca macar pe internet poti sa citesti si sa te exprimi liber. Dar ... filmul ala de la realitatea ... parca e prea liber. Totusi, in titlul articolului se precizeaza: "imagini socante". Cred ca e corect cum au procedat. Daca esti asa de sensibil chiar nu esti obligat sa depui efortul unui click pe filmul respectiv. Poate altcineva nu e chiar atat de sensibil. Eu m-am uitat la filmul respectiv doar ca sa incerc sa inteleg revolta comentariului din articol.

      Ce propui tu - interventia CNA pe internet e cea mai mare prostie la care ne putem gandi. In momentul in care CNA isi va baga coada pe internet eu renunt la internet ca forma de protest. Sau poate pana atunci imi va veni o alta idee de protest, sau poate internetul ramane ce este: mediu liber si accesibil tuturor de exprimare. (pe internet ai putut sa iti exprimi parerea - la un post de televiziune poti la fel de usor? - ia gandeste-te bine inainte sa chemi CNA sa faca "ordine")
      • 0 (0 voturi)    
        si eu m-am uitat (Sâmbătă, 23 august 2008, 0:25)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui na

        sincer sa fiu doar pentru ca am aflat de aici m-am uitat la filmulet. dar are dreptate antescriitorul meu... nu-ti place... ai ceva impotriva? nu te uita... internetul e liber si chiar scrie
        imagini socante!
      • +2 (2 voturi)    
        din greseala (Sâmbătă, 23 august 2008, 2:12)

        diana [anonim] i-a raspuns lui na

        "rasfoind" un ziar dn greseala am dat si eu peste pozele alea. Pur si simplu scrollam o pagina cu stiri si am dat peste o poza din greseala. Nu as fi vrut sa o vad, nu era nici un mesaj de avertizare - deci am fost expusa fara voia mea.

        Asta e doar un caz in care ti se pot servi imagini socante fara sa vrei - vor urma din ce in ce mai multe astfel de stiri pana cand o sa ajungem sa nu ne mai pese si sa nu mai zicem nimic.

        Incet incet o sa ajunga sa nu ne mai scandalizeze nimic presa transformandu-ne in niste consumatori in masa, cu creierul spalat si fara putere de a filtra continutul servit de ei. Ceea ce zicem noi aici poate conteaza (desi nu mai sper) - sper sa citeasca cineva si sa vada ca cititorul de presa inca mai reactioneaza, inca nu am murit de tot.
  • 0 (0 voturi)    
    neprofesionalism (Vineri, 22 august 2008, 23:33)

    fabius [anonim]

    bravo, hotnews, ce sa zic...
    ce a facut realitatea e scarbos, dar care e diferenta morala intre a pune fotografiile pe site-ul tau si a pune un link catre acele imagini ?
    singura diferenta este impocrizia voastra.
  • +1 (1 vot)    
    scandal (Vineri, 22 august 2008, 23:46)

    gaspy [utilizator]

    Am mai scris cu alta ocazia despre o cunostinta care s-a angajat la unul din posturile tv "din top 3".

    Dupa o saptamana era socata ca in redactie lumea se bucura cand venea stirea unui accident soldat cu morti (cu cat mai multi cu atat mai bine) si ca faptele si declarariile martorilor erau rastalmacite fara nerusinare... totul in goana dupa mirajul numit rating...

    Din pacate media se agata de orice si se foloseste de cele mai joase instincte, profita de tot ce e mai rau si mai urat in noi -- curiozitatea morbida.

    Ii plang pe cei ce stau cu ochii lipiti de tembelizor, in transa, petru a afla detalii despre ultimul viol, ultima crima, ultima perversitate -- de preferinta cu lux de amanunte si imagini in HD. Si daca nu e nicio crima, nu-i nimic, inventeaza una, sau si mai bine, dau imagini cu vreo fumeie care pozeaza sotului ei. Si ce daca nu e de interes national? Boborul trebuie sa vada!

    (sunt convins ca deja unii dintre voi vor vrea sa ma voteze in jos. N-aveti sange in voi; daca nu sunteti de acord cu ce am scris, dati-mi replica)
  • 0 (0 voturi)    
    Politia Romana (Sâmbătă, 23 august 2008, 0:02)

    Ion [anonim]

    Pai la politia romana pe sit (http://politiaromana.ro/Criminalistic/cazuri_celebre_criminalistic.htm) exista o poza cu cadavrul lui Ioan Luchian Mihalea. Asa ca e joc cinstit. :(
  • 0 (0 voturi)    
    socant (Sâmbătă, 23 august 2008, 0:26)

    mon [anonim]

    Si totusi, pana unde poate merge "libertatea pe internet?" Mai ales cand e vorba de site-ul unui post de stiri care se vrea respectabil (desi, cum a spus cineva mai sus s-a tabloidizat excesiv). Intr-adevar, potrivit deontologiei jurnalistice, astfel de imagini nu ar trebui sa fie facute publice fara acordul parintilor copilului, cel putin, sau, in acest caz, unde mama este decazuta din drepturi, fara acordul autoritatilor sub tutela carora se afla copilul. Cei care o tot dati cu libertatea pe internet .... puneti-va in locul acelei mame: v-ar conveni ca toata lumea sa vada imagini cu copilul vostru mutilat in halul asta? De parca nu ar fi destula durere in sufletul ei. Pana unde poate merge aceasta goana dupa spectacularitate? Chiar nu se poate gasi un alt mod de a atrage atentia decat prin sangem sex, violenta? Rau am ajuns....
    • 0 (0 voturi)    
      monstru (Duminică, 24 august 2008, 12:27)

      DanDa [utilizator] i-a raspuns lui mon

      Mama aceea e un monstru. Dupa ce aparam cainii, haideti sa aparam si monstrii criminali. Eu sper sa nu mai poata vreodata sa aiba libertatea de a face ceva acea ... acel monstru.
  • 0 (0 voturi)    
    uitam. (Sâmbătă, 23 august 2008, 1:26)

    dedeiu [anonim]

    Este trist ca omul UITA sa-si asume conditia animala. Ne-am invatat sa traim intr-un oras pazit cat de cat. Am uitat ca noi traiam in paduri unde copchii erau mancati de animale. Am uitat legea naturala si acum dam vina pe televiziuni ca arata realitatea? Dam vina pe generali pentru fatptul ca-si trimit soldatii in zonele de conflict si ca acestia mor. Noi uitam de responsabilitati si ne acomodam cu conditia de a fii protejati. Fatpul ca o televiziune de arata realitatea din diverse motive NU inseamna a trimite vina pe ei. NU ei sunt de vina pentru copilul ucis. Oare asta deranjeaza comoditatea? Asta deranjeaza sentimentul de siguranta sociala? Sigur ca deranjeaza. Hai sa ne trezim la realitate, oameni.
  • +1 (1 vot)    
    aiurea si in acelasi timp trist... (Sâmbătă, 23 august 2008, 1:35)

    nimeni [anonim]

    foarte trist e faptul ca, vorbind la scara nationala, telefiziunile ne arata ce vrem sa vedem. Poate nu toti dintre noi, dar este o realitate faptul ca in Romania, la fel ca peste tot in lume, senzationalul (morbid, de prost gust sau oricum o fi el) vinde!!! Si faptul ca vinde si aduce bani e devenit mai presus de orice deontologie profesionala sau urma de bun simt.

    E al d***reaq de trist, dar totul se intampla din cauza noastra, a romanilor. Uitati-va si voi ce audienta are OTV-ul si dupa aceea intrebati-va de ce se tabloidizeaza televiziunile.

    Oamenii culti nu se mai uita de mult la TV, sau daca o fac o fac prea putin.

    Concluzia: Televiziunile se orienteaza catre oamenii care inca le mai identifica drept principale surse de informare si le arata ceea ce vor sa vada...

    E urat, e pacat, dar... it's a fact of life
  • +1 (1 vot)    
    nu CNA pe net ci.. (Sâmbătă, 23 august 2008, 1:54)

    diana [anonim]

    Ideea domnului nu cred era sa se implice CNA in continutul de pe net - cred ca ideea este ca jurnalistii romani (si nu numai) ar trebui sa incerce un fel de autocenzura - in limta bunului simt - si sa inceteze de asemenea sa mai incerce sa faca rating la emisiunile de stiri bazandu-se pe imagini socante si stiri morbide.

    Spuneai ceva de CNN in legatura cu accidentul din Madrid - s-a intamplat sa urmaresc stirile timp de 2 zile la posturile spaniole si am ramas neplacut surprinsa de aceeasi dorinta de a-si face rating - se pare ca mortii sunt mai profitabili decat viii in orice tara si la orice post TV cu pretentii de profesionalism in materie de jurnalism.

    Poate ei asa procedeaza din cauza ca noi nu inchidem televizorul - daca noi, privitorii nu cenzuram, nici ei nu vor face asta - in definitiv ei sunt foarte orientati pe bani, sunt televiziuni comerciale si foarte competititve cand e vorba de audienta.

    Mai pe scurt, mi-e si scarba sa ma mai uit la televizor si sa mai citesc presa - ceea ce se practica in domeniu nu se mai numeste de mult jurnalism.
  • +1 (1 vot)    
    bine ca l-au aratat (Sâmbătă, 23 august 2008, 9:04)

    guguloi [anonim]

    Acel copil nu a fost o victima de razboi sau de accident , acel copil a fost un copil torturat sistematic de peste un an, in sistemul finantat de noi si organizat de statul roman.
    Nimeni nu a vazut nimic decat dupa ce a murit.
    E bine ca am vazut. ni s-a pus in fata oglinda.
    Altfel, din exprimarile eufemistice ale purtatorilor de cuvant din politie si spitale, ne-am fi inchipuit niste vanatai , niste chestii acolo.
  • 0 (0 voturi)    
    In afara deontologiei profesionale (Sâmbătă, 23 august 2008, 9:12)

    Cristina [anonim]

    Ranirea si tiranizarea unui copil este un eveniment socant in sine ca sa mai fie nevoie sa fie ilustrat cu imagini. Presa din Romania care are inca nevoie sa recurga la morbid ca sa atraga cititori este captiva intr-o mentalitate imediat post-1989, cand gainile nasteau pui vii. Poate putina maturizare si reflectie la deontologia profesionala si impactul unor astfel de decizii iresponsabile asupra victimelor si cititorilor n-ar strica nimanui.
  • +1 (1 vot)    
    Unde poate sa duca ignoranta (Sâmbătă, 23 august 2008, 13:24)

    Mister Anderson [anonim]

    Acesta este un alt caz, din pacate care demonstreaza ca autoritatiile romane,
    statul roman nu este interesat de bunastarea si viata cetatenilor
    La fel ca si in cazul incendiului de la biserica evanghelica
    nimeni nu s-a gandit sa gaseasca solutii pentru a preintimpina o asemenea
    tragedie

    Un alt caz grav, un accident petrecut pe 17 Noiembrie 2007
    cand un tanar, Bordea Sabin Gino din Bistrita a accidentat mortal pe
    trecere de pieton pe Cheresi Carolina in varsta de 60 ani care
    a decedat la spital. Din cauza unor "interese", Uite dosaul, Nu e dosarul !
    Politia nu a trimis nici pana acum dosarul la parchet si desigur, acest
    accident ar fi fost evitat daca autoritatile ar fi pus limitatoarele de viteza
    din timp pentru a preintimpina o asemenea tragedie.
  • +1 (1 vot)    
    nu va mai uitati (Sâmbătă, 23 august 2008, 21:10)

    Adrian [anonim]

    Ei isi fac o imagine asupra rating-ului dupa cate vizite a avut stirea respectiva.
    Toti cei care sunteti revoltati v-ati uitat si ati "punctat", astfel, in favoarea stirii respective.
    Ignorati-i. Ignorati total mass-media, nu le mai dati importanta. Or sa moara pe limba lor.
  • 0 (0 voturi)    
    cine a furnizat imaginile? (Duminică, 24 august 2008, 15:02)

    none [anonim]

    Dar cine a furnizat realitatii TV imaginile cred ca a fost foarte bine platit. Din cate mi-am dat seama, sunt imagini ale criminalistilor, ce vor fi folosite la ancheta. Cum se poate sa se implice presa in ancheta criminalistilor? Din cate stiu, in tari civilizate, cum e Marea Britanie, presei ii este interzis prin lege sa divulge orice informatii referitoare la o ancheta criminalistica (mai ales cand este vorba de copii implicati), pana la finalizarea anchetei. Dar cum la noi se tolereaza orice, iar politia nu este nici pe departe asa cum ar trebui sa fie, nu ne mai mira nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    Cata nepasare.... (Marţi, 26 august 2008, 1:22)

    Oana [anonim]

    Cum puteti sa criticati aparitia unor imagini cand in tara noastra se tortureaza copii????Probabil aceste imagini apar ca sa deschida mintea unor oameni...oamenii care in schimb isi fac griji de aparitia lor...Nici nu stiu cum sa numesc sentimentul trezit de prostia unora...
  • 0 (0 voturi)