ActiveWatch-AMP apara in fata CNA dreptul la libera exprimare al lui Dorel de la Unirea

de C.I.     HotNews.ro
Luni, 6 octombrie 2008, 13:45 Economie | Media & Publicitate


Imagine din clipul publicitar
Decizia CNA de a suspenda difuzarea spotului Unirea in care Dorel si prietenii lui joaca fotbal pe un santier arheologic a determinat, in premiera, organizatia ActiveWatch - Agentia de Monitorizare a Presei sa ia pozitie fata de o hotarare a Consiliului legata de un spot comercial. In calitate de organizatie ce apara dreptul la libertatea de exprimare, AMP a adresat, luni, CNA o scrisoare in care cere acestui for sa "reconsidere decizia de somare de intrare in legalitate pentru spotul publicitar la coniacul Unirea".

Saptamana trecuta, CNA a emis o decizie de somare de intrare in legalitate pentru spotul Unirea - "Unde-s multi puterea creste", realizat de agentiile Next si Cap, deoarece ar stimula un "comportament imoral" si ar incalca, astfel, Legea Audiovizualului. Decizia presupune scoaterea clipului publicitar - lansat initial la inceputul verii, pentru a se suprapune cu Euro 2008 - de pe posturile TV pana cand acesta "intra in legalitate".

Potrivit Lianei Ganea de la ActiveWatch-AMP, aceasta organizatie a mai luat, in trecut, pozitii in privinta unor decizii legate de spoturi sociale, dar este pentru prima data cand ia pozitie fata de o hotarare privind un spot comercial.

In scrisoarea adresata CNA, organizatia invoca un model de analiza folosit in SUA, unde judecatorii au considerat ca restrictionarea "discursului comercial" trebuie sa fie supusa unei analize in patru puncte: "Astfel, atat timp cat (i) "discursul comercial" nu priveste activitati ilegale si nici nu este fals sau inselator, atunci nu poate fi restrictionat (ii) decat acolo unde exista un interes clar al guvernului in a reglementa; daca cele doua conditii sunt satisfacute, trebuie totodata determinat ca (iii) reglementarea va avansa in mod direct interesul guvernului, si (iv) ca reglementarea nu este mai degraba excesiva decat necesara pentru atingerea scopului iniţial".

Potrivit scrisorii, aplicand o astfel de analiza la spotul Unirea, se poate constata ca:
  1. activitatile prezentate in clip nu sunt ilegale "sub nicio forma"
  2. "cu greu putem considera comportamentul din spot ca fiind imoral" - ceea ce ar impune interventia CNA - si "este de neinteles pentru noi in ce masura acest spot atenteaza la adresa culturii romane", conform prevederile legislative invocate de Consiliul Audiovizualului
  3. chiar daca acceptam ca "spotul ar incuraja distrugerea culturii romane, trebuie argumentat ca decizia CNA sprijina direct cultura romana"
  4. daca si acest lucru poate fi dovedit, "CNA trebuie sa demonstreze necesitartea acestei hotarari, in sensul ca acest scop (protejarea patrimoniului national) nu poate fi atins prin alte mijloace. Amintim aici ca atunci cand Consiliul a vrut sa promoveze valorile crestine a gasit o modalitate mai putin intruziva si s-a limitat la a recomanda operatorilor televiziunilor prin cablu preluarea postului Trinitas tv!"

"Consiliul National al Audiovizualului nu trebuie sa protejeze sentimentele tutoror romanilor care gasesc ceva jignitor intr-o reclama, ci trebuie sa se ghideze dupa standarde si argumente atunci cand ia decizii care pot afecta libertatea de exprimare, fie ea chiar si libertatea de exprimare comerciala", conchide scrisoarea ActiveWatch-AMP.


















1978 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Oare cand o sa se desfiinteze mizeria asta de CNA? (Luni, 6 octombrie 2008, 14:09)

    catalin [anonim]

    Oare cand o sa se desfiinteze mizeria asta de CNA?
  • +1 (1 vot)    
    din nou cna.... (Luni, 6 octombrie 2008, 14:30)

    tar [anonim]

    Clipul e puntin exagerat dar cam asa sunt oamenii pe santier in romania.

    Daca e imoral clipul atunti ar trebui interzise si manelele la tv si la radio cat si televiziunile de apartament gen otv.
  • -1 (1 vot)    
    Spot (Luni, 6 octombrie 2008, 14:32)

    Devorak [anonim]

    Sunt niste spoturi publicitare, care reflecta nivelul de cultura al romanilor. Din punctul meu de vedere CNA-ul ar trebui sa interzica asemenea abjectii al celor de la "Unirea".
    • 0 (0 voturi)    
      DE CE?!? (Luni, 6 octombrie 2008, 19:38)

      CIOMBE [anonim] i-a raspuns lui Devorak

      Te-ai recunoscut cumva in pielea unuia dintre pesonajele clip-ului?
  • 0 (0 voturi)    
    cna ar putea ramine dar cu modificari.... (Luni, 6 octombrie 2008, 14:43)

    dorinteodor [anonim]

    as zice ca legea cna ar trebui modificata in sensul ca cna nu mai are dreptul la decizii executive. daca cava nu-i place se duce la judecatorie si judecatorul va stabili daca plingerea este intemeiata sau nu. asa ne-am intoarce si noi la normalitate. mai mult chiar, unele hotariri ale cna ar trebui judecate direct de curtea constitutionala deoarece exista hotariri cna care incalca clar libertatea cuvintului proclamata de constitutie. daca nu se poate si nu se poate, as propune schimbare numelui din C.N.A. in C.C.E C (consiliul culturii si educatiei comuniste cum era pe vremea impuscatului). asa am sti si noi in ce tara traim....
  • +1 (1 vot)    
    active watch (Luni, 6 octombrie 2008, 15:06)

    usa? [anonim]

    Daca vrei sa te bati cu CNA in Romania si esti destul de tampit sa citezi legi din alte tari si sa analizezi conform acestora mai bine te duci sa te impusti. Aici este Romania si Romania are legile ei, sincer m-am saturat de 'haz de necaz' si promovarea prostiei.
  • 0 (0 voturi)    
    hai sictir (Luni, 6 octombrie 2008, 15:20)

    vasilica [anonim]

    Voi astia din publicitate v-ati vinde si sufletu. Cand am vazut prima data oroarea asta ma intrebam cat de departe o se mergeti in spotul urmator, probabil dorel o sa-i faca o felatie lui adi minune. Cam asta e nivelul pe care-l promovati voi, in coditiile in care tara geme de inculti si de creiere spalate.
    • 0 (0 voturi)    
      la ce reclama te uiti, vasilica (Luni, 6 octombrie 2008, 18:34)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui vasilica

      eu nu am vazut reclama decit aici pe hotnews. dar vasilica pare-se ca se cam uita.....intr-un sistem democratic ai de toate, de la mozart la manele, de la discutii filozofice la certuri si crime de cartier si e bine asa, deoarece ai de unde alege ce ti se potriveste. doar cna-ul s-a trezit sa aiba grija de educatia noastra....deci vasilica, lasa televiziunile in pace si schimba postul daca nu-ti convine, ca slava domului, avem de unde alege...
  • 0 (0 voturi)    
    reclame.. (Luni, 6 octombrie 2008, 15:41)

    sad [anonim]

    In ultima vreme toate posturile sunt invadate de reclame muncitoresti de doi lei. De unde atata inversunare in a mentine prostia in poporul asta. Ba reclama la sucuri adria, ba la unirea ba la mai stiu eu ce bautura. Vai de steaua noastra! Daca si cei din publicitate care de obicei sunt vizionari si oameni cu imaginatie se rezuma la asemenea spoturi ne-am dus....
  • 0 (0 voturi)    
    target reclama (Luni, 6 octombrie 2008, 16:35)

    mars [anonim]

    Reclama trebuie sa vanda si in mod normal se adreseaza unui target de consumatori. Prin urmare reclama face mai atractiv produsul pentru consumatorii respectivi. Produsul promovat de reclama nu este vizionar, deci nu cred ca se poate imputa prea mult echipei care a realizat-o. Si apoi ei urmeaza strategia campaniei pe care au ales-o acum ceva timp in urma. Nu-s in bransa, nu beau... dar zic si eu parerea mea... :)
    • 0 (0 voturi)    
      bine ca au interzis-o (Luni, 6 octombrie 2008, 17:32)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui mars

      ce poate intelege o minte necoapta din reclama asta?
      Cei care au conceput-o sunt o rusine pentru societate.
  • 0 (0 voturi)    
    CNA (Luni, 6 octombrie 2008, 17:29)

    eu [anonim]

    CNA e numit de Parlament care pana una alta are in compozitie PSD mai mult decat orice partid, procentual. Deci e normal sa fie comunisti si sa li se rupa de dreptul la libera exprimare...
  • 0 (0 voturi)    
    si-au atins scopul ! (Luni, 6 octombrie 2008, 18:55)

    costica [anonim]

    Baietii care au facut reclama asta si-au atins scopul ! Ce publicitate mai buna decat cea rezultata din lupta cu CNA-ul !