Adevarul trece si el la inserturi de carte

de C.I.     HotNews.ro
Miercuri, 12 noiembrie 2008, 15:38 Economie | Media & Publicitate

"Adevarul" este cea mai noua publicatie care apeleaza la distributia de carte ca parte a strategiei de marketing. Adevarul Holding a anuntat miercuri ca incepand din 13 noiembrie, "Adevarul" va aparea, joia, insotit de o carte, parte a colectiei "100 de carti pe care trebuie sa le ai in biblioteca". Aceasta colectie este lansata de Editura Adevarul Holding si contine volume "tiparite in editie de lux si legate in piele ecologica", potrivit unui comunicat de presa.

Cartile vor fi distribuite in perioada noiembrie 2008-octombrie 2010. Primele doua carti, "Notre Dame de Paris" (Victor Hugo) si primul volum din "Marile Sperante" (Charles Dickens) vor fi oferite gratuit, impreuna cu Adevarul, in primele doua saptamani ale promotiei. Pretul aplicat celorlalte 98 de titluri va fi de 9,99 de lei.

Adevarul spune ca pentru acest proiect s-a lucrat peste un an si ca "s-a investit masiv".

Este a doua colectie de romane din presa romaneasca, dupa colectia Cotidianul. Romania libera, Capital, Financiarul si Saptamana Financiara au sau au avut, la randul lor, inserturi de carte - de la enciclopedii si atlase la lucrari despre sanatate sau carti pentru copii.

Editura Adevarul Holding a lansat, in urma cu un an, si o colectie de carte de lux, cu volume disponibile in librarii sau online.





















Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

2491 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    2 volume gratuite:)) (Joi, 13 noiembrie 2008, 10:09)

    monica [anonim]

    Toate aceste carti gratuite de fapt sunt vandute de vanzatorii de ziare!!!!!!!!M-am dus sa-mi iau bilet de autobuz de la un chiosc de ziare si in spatele meu o femeie cica :"Ati primit?" Vanzatoarea a dat din cap in semn ca da. Am luat bilete si am intrebat daca are ziarul "Adevarul". A mormait ceva in semn ca nu, dar nici nu s-a uitat la mine. OK. Am plekat, ca trebuia sa-mi duc copilul la camin. In drum spre cresa am vazut la un alt chiosc un afis:"Nu este Adevarul".:)) Am mai intrebat si la altul si a zis ca nu mai are. Sa fim seriosi!!!!!!!!!!!!!!!La ora 8:30 dimineatza sa nu mai fie nici un ziar!!!!!!Cand am ajuns la serviciu...o colega isi luase cu 10 lei:))bineinteles!!!!!!!!!!!
    Ce porcarie!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    carte gratis (Joi, 13 noiembrie 2008, 10:24)

    cristi [anonim]

    am reusit si eu sa-mi cumpar azi adevarul impreuna cu volumul la doar 1 leu, norocul a fost ca cineva tocmai luase inaintea mea si vanzatoarea nu a avut cum sa spuna ca nu imi da, dar nu era deloc incantata ca mai scapa de un exemplar
  • 0 (0 voturi)    
    S-au terminat de la 6.30? (Joi, 13 noiembrie 2008, 14:05)

    denisa [anonim]

    Am asteptat ziua aceasta pt. a putea incepe o nou colectie de carti. Si..surpriza..la toate chioscurile la care am fost...."S-a terminat!" In zona Piata Chibrit am primit un raspuns destul de ciudat din partea unui vanzator de ziare: "S-au terminat de la 6.30,domnisoara, si sa vedeti ca am avut 100 de buc!"Deci sa poate si mai devreme de 8.30. Felicitari!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    din pacate (Joi, 13 noiembrie 2008, 18:03)

    iulian (Iasi) [anonim]

    o initiativa de toata lauda a fost murdarita de minunatii vanzatori de ziare de care imi era mila. de azi nu imi mai e mila pentru ca sunt mizerabili.
    am incercat si la un hipermarket kaufland dar nici acolo nu erau. data viitoare am sa ma duc de dimineata la mall, carrefour, kaufland poate poate gasesc. daca nu asta e ma recunosc invins
  • 0 (0 voturi)    
    colectie adev. (Joi, 4 decembrie 2008, 13:10)

    EU [anonim]

    Eu am avut un noroc chior sa iau Notre-Dame cu 1 leu la 7:10 dimineata. Ca am mai intrebat la alte chioshcuri sa iau si pt sora mea si bineinteles ca toti ziceau ca nu aveau. La al 8-lea chiosc de ziare cand mi-a spus ca nu are, am prins curaj si am intrebat zambind.."nici la pret mai mare? " Cu jumate de gura a zis..mdaa, hai ca am. Cand am intrebat cat vrea a spus pana la urma sa-i dau cat vreau eu..Si i-am dat 3 lei..mai mult nici nu merita oameni d-astia.
  • 0 (0 voturi)    
    colectia adev. (Joi, 4 decembrie 2008, 13:17)

    eu [anonim]

    Hai ca la primele 2 volume care s-au dat gratis mai inteleg sa se faca specula..DAR SI CAND COSTA 10 LEI???
    E revoltator..mi-a spus o cunostinta ca nu a gasit cartea, dar la un chiosc i-a spus vanzatorul: "o am dar nu o dau cu 10 lei, ci cu 15lei ca si eu a trebuit sa dau o sticla de wiscky sa-mi dea cartiel" Cum e posibil sa minta in halul asta? Nu pot sa cred ca cei de la redactia Adevarul cer ceva in schimbul cartilor care le distribuie pe la chioshcuri!!
  • 0 (0 voturi)    
    bataie de joc (Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 0:30)

    cunoscator [anonim]

    ca strategie de marketing, e nemaipomenita. din pacate, corneteanu a investit mai multe milioane de euro, dupa cum el insusi a declarat, in orice s-a putut investi, mai putin in resursa umana. a angajat, e drept, o sumedenie de redactori si editori coordonatori, dar da cu flit in continuare departamentului tehnic care trage din greu la noul format al ziarului. oamenii astia au salarii de 14 - 15 milioane, in conditiile in care sunt pusi sa lucreze pana tarziu in noapte, in conditiile in care numarul de pagini ale ziarului a crescut considerabil in ultimele luni. nemaipomenitul holding iese pe piata zilnic cu 48 de pagini de ziar, cu inca 16 pagini din “adevarul de seara” (64 de pagini pe zi) la care se mai adauga saptamanal “expert imobiliar”, “adevarul sporturi”, “adevarul literar si artistic”, “adevarul de duminica”, plus “foreign policy” care apare o data la 2 luni. toate saraciile astea de pagini sunt lucrate de o mana de oameni carora corneteanu le da sistematic cu flit si de care isi bate joc in cel mai dictatorial mod cu putinta. dar e bine si frumos ce se vede din afara, lucruri pt care corneteanu se bate cu pumnul in piept. a mai iesit inca o publicatie moka, seara, ca sa aiba omul ce citi cand se intoarce de la serviciu, ca dimineata cand pleaca citeste “compact” si “ring”. in sanul “adevarului”, in schimb, lucrurile fierb, iar angajatii sunt revoltati. dar corneteanu nu are cum sa stie lucrurile astea pt ca el nu se coboara atat de jos.
  • 0 (0 voturi)    
    carte (Joi, 26 februarie 2009, 10:43)

    mihart loredana [anonim]

    Vand Marile Sperante vol.II pret 15 ron