Campanie de sprijin pentru Feri Predescu, ziarista obligata sa ii plateasca 15.000 de euro lui Radu Mazare

de C.I.     HotNews.ro
Luni, 8 decembrie 2008, 15:42 Economie | Media & Publicitate

ActiveWatch - Agentia de Monitorizare a Presei a initiat o campanie de sprijin pentru Feri Predescu, ziarista care a pierdut un proces civil de calomnie intentat de primarul Constantei, Radu Mazare, fiind nevoita sa-i plateasca acestuia 15.000 de euro. Potrivit AMP, decizia definitiva si irevocabila impotriva lui Feri Predescu "este o victorie a coruptiei si crimei organizate asupra libertatii de exprimare". Demersul AMP este sprijinit de mai multi jurnalisti cunoscuti si reprezentanti ai ONG-urilor de media.

AMP a lansat, luni, un apel semnat de Mircea Toma, presedintele Asociatiei, care precizeaza ca "nu ma impac cu aceasta situatie" si "inteleg sa contribui la eliberarea ei de sub presiunea unei pedepse excesive si sa-i usurez efortul cu o contributie in bani. Sa inteleaga primarul Mazare ca nu ajunge un calus de 15 000 de euro pentru ziaristii din Romania."

Citeste mesajul AW-AMP:


8 decembrie 2008

Bucuresti

Sprijin pentru un jurnalist care trebuie sa ii plateasca 15 000 de euro primarului Mazare


Decizia definitiva si irevocabila impotriva ziaristei Feri Predescu, intr-un proces civil de calomnie intentat de primarul Constantei, Radu Mazare, este o victorie a coruptiei si crimei organizate asupra libertatii de exprimare.

Nu ma impac cu aceasta situatie.

Feri Predescu a relatat, intr-o emisiune TV la care era invitat si Radu Mazare, despre relatiile primarului Constantei cu lumea interlopa. Informatiile erau publice, ele erau rezultatul unei anchete realizate de o echipa de 12 jurnalisti de investigatie care au redactat o monografie a crimei organizate care sufoca orasul si judetul Constanta. Informatiile la care s-a referit Feri Predescu fusesera deja publicate nu numai in aceasta monografie, ci si intr-un cotidian central. Ele detaliau relatia dintre afaceri, lumea interlopa, politicieni si administratia locala. Nici monografia, nici cotidianul nu erau editate in Constanta. Nici unul, nici celalalt nu au pierdut in justitie niciun proces deschis de Radu Mazare. A pierdut, insa, Feri Predescu: ea a vorbit, la telefon, din Constanta. A castigat la judecatorie, a pierdut la tribunal. Tribunalul a dispus ca Feri Predescu:

- "sa prezinte scuze reclamantului prin intermediul unei scrisori publice adresata acestuia, in termen de 15 zile de la ramanerea definitiva a prezentei hotarari, sub sanctiunea platii daunelor combinatorii de 100 ron/zi de intarziere";

- "sa publice prezenta hotarare, pe cheltuiala sa, intr-un ziar de larga circulatie in Municipiul Constanta si intr-un ziar central de larga circulatie in termen de 15 zile de la ramanerea definitiva a prezentei hotarari, sub sanctiunea platii daunelor combinatorii de 100 ron/zi de intarziere";

- sa plateasca 50.000 de RON daune morale, cheltuielile de judecata in valoare de aproximativ 7 197 RON.

Curtea de Apel Constanta a mentinut decizia. Reamintim judecatoarelor de la Tribunalul si Curtea de Apel Constanta, care au luat aceasta decizie, ca in situatiile care prezinta interes public, care implica politicieni sau functionari publici importanti, jurnalistul care a exprimat cu buna-credinta opinii avand o minima baza factuala, este protejat de articolul 10 al Conventiei Europene a Drepturilor Omului. In plus, condamnarea la plata unei sume de aproximativ 15 000 de euro, la care se adauga obligatia de a publica zcuze hotararea instantei, este mult disproportionata din perspectiva Curtii Europene a Drepturilor Omului (CEDO). Aceste considerente fundamenteaza decizia ziaristei de a da in judecata statul roman la CEDO, sprijinita de APADOR-CH.

Dar pana atunci ea trebuie sa execute decizia judecatoreasca irevocabila. Ceea ce, pe mine ma revolta. Simbolic, mesajul acestei pedepse este urmatorul: cine se leaga de mine, plateste scump. Mesaj dur, transmis cu forta unor voci - Tribunalul si Curtea de Apel Constanta - care ar trebui sa fie garant al administrarii legii, iar nu protectoare ale celor care nu vor sa se vorbeasca despre crima organizata. Simt nevoia sa protestez fata de aceasta victorie asupra unuia dintre putinii ziaristi care mai indraznesc sa vorbeasca liber intr-unul dintre orasele cele mai sufocate de coruptie si crima organizata. Iar pentru a face din protest o institutie, simt nevoia sa ii recladesc ziaristei Feri Predescu si celor care gandesc si actioneaza ca ea, increderea ca daca la Constanta sunt singuri si vulnerabili in fata unui primar abuziv, nu sunt singuri in Romania.

Inteleg sa contribui la eliberarea ei de sub presiunea unei pedepse excesive si sa-i usurez efortul cu o contributie in bani. Sa inteleaga primarul Mazare ca nu ajunge un calus de 15 000 de euro pentru ziaristii din Romania.

Am depus azi o suma in contul colegei mele Feri Predescu impotriva lui Radu Mazare si a acelor magistrati din Constanta care nu apara principiul libertatii de exprimare.


Mircea Toma, presedinte Asociatia Agentia de Monitorizare a Presei


Se alatura demersului si o sprijina financiar pe Feri:

1. Jean-François Julliard, Secretar general, Reporteri fara Frontiere
2. Ioana Avadani, director executiv – Centrul pentru Jurnalism Independent
3. Cezar Ion, presedintele Asociatiei Jurnalistilor din Romania
4. Rodica Culcer, jurnalist
5. Catalin Tolontan, jurnalist
6. Dan Tapalaga, jurnalist
7. Iulian Comanescu, jurnalist
8. Valentin Zaschievici, jurnalist, Jurnalul National
9. Liana Ganea, coordonator al programului FreeEx, Asociatia Agentia de Monitorizare a Presei
10. Razvan Martin, coordonator al programului FreeEx, Asociatia Agentia de Monitorizare a Presei
11. Stefan Candea, jurnalist, vicepresedinte Centrul Roman pentru Jurnalism de Investigatie
12. Sorin Semeniuc, jurnalist, Centrul Roman pentru Jurnalism de Investigatie
13. Catalin Pruteanu, jurnalist, Jurnalul National
14. Cristian Stefanescu, ziarist Deutsche Welle Radio
15. Cristian Godinac, presedinte al Federatiei Romane a Jurnalistilor MediaSind
16. Sanziana Ionescu, jurnalist, Gandul
17. Carmen Macavei, asistent executiv, Centrul pentru Jurnalism Independent
18. Petrisor Obae, jurnalist, paginademedia.ro


Cristian Tudor Popescu s-a alaturat demersului nostru cu propriul sau punct de vedere:

“Cele spuse de jurnalista Feri Predescu in emisiunea postului Realitatea TV din 12.08.2006 in legatura cu Primarul Constantei, Radu Mazare si razboaiele interclanuri din acest oras nu reprezinta un demers ireprosabil profesional. Chiar daca exista intr-o urbe lucruri "indeobste cunoscute", despre care "se stie", "se aude", chiar daca aceste lucruri pot fi si adevarate, un ziarist profesionist nu are dreptul sa  utilizeze asemenea "argumente": "Ceea ce am spus, am spus in calitate de observator al cotidianului, de ani de zile, chestiile astea se observa, se discuta, se consemneaza". Daca nu poate acoperi asemenea afirmatii cu dovezi concrete, ziaristul se expune unei hotarari judecatoresti defavorabile. Ceea ce s-a si intamplat in procesul Radu Mazare versus Feri Predescu.

Suma insa, la plata careia a fost condamnata jurnalista din Constanta, 15 000 euro, mi se pare dovada clara a unei rele judecati, nu numai nedreapta, ci si agresiva, indreptata la intimidare impotriva intregii bresle jurnalistice. Este o suma menita sa distruga practic un jurnalist a carui vina nu justifica nici pe departe asemenea sentinta. Prin urmare, inteleg sa ii donez o suma de bani jurnalistei Feri Predescu, in semn de protest si solidaritate, pentru a contribui la achitarea amenzii, pana cand se vor pronunta organismele europene de justitie.”

Cristian Tudor Popescu

SEMNEAZA SI TU PETITIA SI FA O DONATIE PENTRU A SPRIJINI LIBERTATEA PRESEI. http://www.petitieonline.ro/petitie-p49832053.html
[donatiile se pot face la Banca Transilvania sucursala Constanta - Contul in lei RO40BTRL01401201D45373XX – titular cont Predescu Ghiulfer (Feri)]

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

6036 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    ete na (Luni, 8 decembrie 2008, 15:56)

    ekek [anonim]

    nu l suport pe mazare, dar nici jurnalistii de 2 bani nu i suport.

    s a umplut presa de asa-zisi ziaristi. numai greseli ortografice si formulari de scoala generala. daca nu sunt in stare sa si reciteasca articolul, atunci ce pretentii sa mai ai la ce idei sunt prezente in el?

    oricum, etic vorbind, mi se pare corect ca ziarul sa plateasca amenda aia. banuiesc ca cineva trebuia sa aprobe articolul ala inainte sa fie publicat. odata iesit, e responsabilitatea ziarului.

    parerea mea.
    • 0 (6 voturi)    
      nu e vb de articol aici (Luni, 8 decembrie 2008, 16:12)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui ekek

      din cate am inteles, e vorba de niste afirmatii facute in cadrul unei emisiuni TV. Deci, nu a aprobat nimeni de la ziar niciun articol!
      Oricum, nici eu nu sunt de acord sa contribui.
      A gresit, sa plateasca.
      Mor cand ii vad la televizor si dau informatii "pe surse".
      Deopotriva il detest pe Mazare.
      • 0 (0 voturi)    
        MAZARE nu E MAFIOT ! (Luni, 8 decembrie 2008, 17:54)

        Mesia Global [anonim] i-a raspuns lui daniel

        Mazare e un baron pesedist (cum dreaku sa crezi ca PSD e de stanga?) de cea mai joasa speta politica, din aia care umbla cu lantul de aur la gat si dupa ce se intoarce cu iahtul din larg imparte sarmale la babe ca sa dea bine la "bobulatie". Nu cred ca exista vreun constantean care sa aiba mari indoieli cu privire la comportamentul dubios si la diverse fraude si afaceri ilegale facute de Mazare si apropiatii sai.

        Numai ca nu te poti numi "ziarist" doar daca faci compilatii din presa, copy-past de la colegi sau daca traduci cu greseli articole din presa straina !

        Iar pe deasupra mai ai si pretentia ca citezi informatii din "surse confidentiale", cand de fapt te ascunzi in spatele termenului "sursa confidentiala" pentru a putea arunca pe piata orice acuzatie.

        Ziaristii nu sunt si nici nu trebuie sa fie deasupra legii, ar fi inadmisibil sa apara o asemenea casta. Mai ales ca unii dintre ei sunt oameni de casa a diversilor politicieni.
        Imunitatea ziaristica ar deveni un element de crima organizata si influenta politca.

        Sau poate se intampla deja cu unele ziare si televiziuni?

        Feri Predescu trebuie ajutata colegial de amici (cati are) insa fara sa se transforme totul intr-o reactie de gang, de banda, de corporatie: "noi intre noi ziaristii sa fim uniti contra celorlalti".
        In caz contrar, ziaristii ar deveni doar o noua organizatie de tip "criminal", care se crede in afara sau deasupra legii pt. "omul de rand".

        Jos Mazare si mai mult profesionalism la ziaristi!
    • +6 (6 voturi)    
      Feri Predescu (Luni, 8 decembrie 2008, 16:21)

      Alexandru [anonim] i-a raspuns lui ekek

      ...daca justitia cantarea cu aceeasi masura articolele semnate de Mazare et comp. in perioada anilor 90 din ziarul Telegraf, pe care-l patrona, nu se ajungea la situatia de azi...
    • 0 (0 voturi)    
      NISTORESCU ET COMP (Luni, 8 decembrie 2008, 16:24)

      van dorren [anonim] i-a raspuns lui ekek

      Legea este pentru toti?Iti pui lantzul de gat daca scrie unul aiurea si te suna neamurile si prietenii.Mai vreo sansa in cariera daca devii subiect de presa negativ.Sa plateasca ei ca au destui bani.Nistorescu nu va cere si el bani de ajutor.Fiti sigur ca vor plati angajatii DE BUNAVOIE.
    • 0 (0 voturi)    
      nu e chiar asa (Luni, 8 decembrie 2008, 17:29)

      gogo [anonim] i-a raspuns lui ekek

      am lucrat in presa in constanta si-ti pot spune ca nu ziarul are responsabilitate asupra textului scris de un reporter, ci insusi reporterul, iar acest lucru este adus la cunostinta ziaristului. acum depinde de fiecare redactie in parte. oricum corect si omeneste ar fi sa o ajute si redactia in care lucreaza
  • +1 (5 voturi)    
    Codul BIC/SWIFT (Luni, 8 decembrie 2008, 16:07)

    Adrian [anonim]

    Buna,

    Va rog sa postati si codul BIC/SWIFT al bancii. Doar asa putem transfera bani si din strainatate.

    Va tin pumnii!
    • +1 (1 vot)    
      Codul SWIFT (Luni, 8 decembrie 2008, 17:51)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      SWIFT-urile sunt publicate pe site-urile bancilor (decente) sau se pot obtine contactand bancile (mai indecente).
  • -3 (7 voturi)    
    petitie (Luni, 8 decembrie 2008, 16:15)

    GoPo [anonim]

    ...Am uitat sa intreb. de ce la petitie nu exista si "Vot impotriva"? Asta nu e o forma de manipulare? Mergeti cu petitia si veti spune:
    Au votat 40.000 de suflete pentru .... si niciunul impotriva ( evident, pt. ca nu aveau cum sa voteze impotriva ). Ce faceti voi nu e mai departe e ce fac guvernantii cu noi restul....MANIPULARE si promovare interes de HAITA. Bun, rau, e al nostru si trebuie aparat.
  • 0 (8 voturi)    
    Eu daca gresesc,eu platesc ... (Luni, 8 decembrie 2008, 16:15)

    Cristian [anonim]

    "Se stie"...."se aude"..."zice-se ca."...
    Astea-s aiureli in fata oricarui borfas 'calit'asa cum e mazare...
    Normal ca si justitia a condamnat-o...
    De la un timp e o pleiada de pseudo-jurnalisti care in numele 'libertatii'presei cred ca pot servi oricui o obraznicie...
    Eeee....de acum sa fie un pic mai atenti...sau sa faca emisiuni gen pro-tv...la care iti vine sa vomiti...d-alea...stiti voi...cu mitica penalica....ce mai mananca coposica si ce a zis nush care ilustru imbogatit si parvenit..
    si inca ceva...eu daca gresesc in meseria mea(finante-ctb) eu platesc.. nu Camera....
  • +8 (8 voturi)    
    ...Putin (Luni, 8 decembrie 2008, 16:16)

    oviwan [anonim]

    Mazare e pe drept cuvant campionul baronilor post-decembristi ai Romaniei. A reusit sa-si cladeasca o falsa imagine de bun edil al urbei vopsind gardulete si dand de pomana sarcilor... Pe de alta parte insa in decursul mandatelor de primar PDS a reusit sa obtina fraiele marilor afaceri imobiliare din judet si toate parghiile puterii locale (politie, justitie). Nici presa nu a scapat de "sclavie" pe plantatia baronului Mazare. Toate ziarele locale constantene au botnita pusa cand e vorba de faradelegile dlui primar. Cine misca in front o pateste ca ziarista Predescu.
    Tipul e uns cu toate alifiile. Nu-l ajunge nici DNA-ul. Orice acuze se izbesc de probele "beton", atent pregatite de lacheii lui Mazare din justitie si politie.
    Mazare nu are imaginea de baron gras, burtos si bucuraos sa apara cat mai des pe sticla ecranului. El este sportiv, merge la vanatoare si se intretine cu bogatii lumii veniti sa se dea cu salupele pe Ghiol. Eu cand il vad, imi aduce aminte de Putin. Da, e un Putin local, dobrogean, unul veritabil, siret, viclean, smeker, ca un KGB-ist. Stie ce vrea de la viata. Dupa parerea mea va mai sta acolo in fruntea judetului si ne va mai rade in nas cu taxa lui de la Mamaia mult si bine. Ati vazut, desi e pe locul doi in Rusia, tot Putin conduce de fapt...
    • +1 (1 vot)    
      Putin (Luni, 8 decembrie 2008, 17:31)

      ta31 [utilizator] i-a raspuns lui oviwan

      Excelenta caracterizare. Felicitari oviwan!
    • +1 (1 vot)    
      Corect (Luni, 8 decembrie 2008, 18:10)

      sile [anonim] i-a raspuns lui oviwan

      Corect. Si trist. Imi aduce aminte de filmele italiene despre mafie
  • -1 (7 voturi)    
    sa plateasca (Luni, 8 decembrie 2008, 16:17)

    gabriel [anonim]

    numai cine nu a fost ponegrit de acesti indivizi denumiti "reporteri" sau "redactori poate sustine o asemenea initiativa. nu au nici o scrupula iar majoritatea ar scrie dupa dictare orice. am trait pe pielea mea minciunile si impertinenta unui asemenea cioclu. astept sa se termine procesul si sa il vad de unde scoate banii. deocamdata se taraste in genunchi sa renunt la proces. no way! /
    • 0 (0 voturi)    
      Hm.. (Luni, 8 decembrie 2008, 16:34)

      The Wisest Fool [utilizator] i-a raspuns lui gabriel

      Esti foarte subiectiv judecand toti ziaristii prin prisma unuia care a gresit fata de tine si ii consideri pe toti cei invinuiti in ziare ca fiind la fel de inocenti ca tine. Dulce naivitate!
    • 0 (0 voturi)    
      gabriel :)) (Marţi, 9 decembrie 2008, 11:31)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui gabriel

      scrupula nu exista si habar n-ai ce inseamna cioclu. sper sa pierzi procesul, sa ajungi sa cersesti si sper sa pot sa-ti fac cadou un dex, sper ca astia ca tine sa dispara cat mai repede de pe suprafata pamantului si-ti doresc sa ai parte de toate chinurile din lume intr-o situatie similara cu cea a ziaristei sus-mentionate.
      cu drag :))
  • -3 (5 voturi)    
    un gand (Luni, 8 decembrie 2008, 16:26)

    Florin [anonim]

    Nu sunt un fan al lui Mazare. A facut unele lucruri bune in Constanta (dovada ca a fost votat cu o majoritate covarsitoare) dar sunt convins ca a facut si rele , unele stiute , altele mai putin.
    Problema e ca nu despre asta e vorba aici.
    Cineva a spus ca libertatea ta se termina acolo unde incepe libertatea celorlalti. Ziaristii au voie sa scrie orice, atata timp cat nu cauzeaza daune de orice fel unei persoane. La fel , ziaristii pot scrie orice care poate cauza daune unei persoane, dar in acest caz trebuie sa poate proba, pentru ca altfel se ajunge in situatia in care presa, care se stie ca in mare parte este in mana catorva persoane , poate distruge pe oricine fara nici un motiv. Presa trebuie sa fe libera, dar in acelasi timp dreapta, responsabila, integra. Altfel trebuie sa plateasca la fel ca orice alt cetatean

    respect,
  • 0 (0 voturi)    
    Cine e agentia ? (Luni, 8 decembrie 2008, 16:37)

    Costel Constantinescu [anonim]

    ce intelegeti prin "agentia de monitorizare a presei ?" probabil "agentia de monitorizare din partea presei". este agentia de acoperire a nulitatilor din presa scrisa si vorbita, gen ctp, ursu si altii ca ei. monitorizati presa, baieti, nu vedeti prostiile agramatilor pe care-i sustineti ?

    in privinta asa zisei ziariste, nici eu nu-l inghit pe m., dar e cazul sa mai si platiti pentru tampeniile cu care umpleti ziarele.
  • -1 (1 vot)    
    sa plateasca (Luni, 8 decembrie 2008, 16:37)

    Nicu [anonim]

    parerea mea este ca trebuie sa plateasca aceasta jurnalista
  • 0 (0 voturi)    
    halal demers (Luni, 8 decembrie 2008, 16:40)

    peste prajit [anonim]

    e clar pentru toata lumea (mai putin pentru gashtele care-l voteaza) ca mazare e un gangster in adevaratul sens al cuvantului. nici se pune probleme de 'legaturi' cu lumea interlopa, el ESTE lumea interlopa din constanta.

    pe de alta parte, nu pot sa nu observ lipsa de profesionalism a ziaristilor. "rezultatul unei anchete realizate de o echipa de 12 jurnalisti de investigatie" nu a putut fi adus ca proba in instanta? ce fel de investigatie lipsita de probe a fost aia daca nu a fost bagata in seama de nici o instanta? iar donatia pare un fel de gluma proasta. daca eu donez 100 euro acum, iar jurnalista castiga la cedo 15.000.000 euro despagubiri de la statul roman... vafi atat de dragutza incat sa-mi inapoieze 100.000 euro? :)
    • 0 (0 voturi)    
      Ce bine e de ziarista :) (Luni, 8 decembrie 2008, 18:07)

      sile [anonim] i-a raspuns lui peste prajit

      Sa inteleg ca de fapt o invidiati pe jurnalista. Va castiga ca si sigur 15.000 de euro la cedo, plus sutele de euroi care se vor revarsa acum asupra ei. mama, ce fericire.

      De ce nu or sari atunci sa scrie mai multi despre Mazare? Ca vad ca e calea sigura de a prospera.

      Iar relativ la fraza: "ce fel de investigatie lipsita de probe a fost aia daca nu a fost bagata in seama de nici o instanta" nu pot decat atat: va doresc sa va judecati pentru casa tatalui dumneavoastra cu un smecher care a primit-o gratis (vorba vine) de la Mazare. O sa vedeti atunci cum o sa va ia instanta in considerare toate argumentele. La va folosi ca hartie igienica, asta va face instanta cu ele.

      Dar nu-i nimic, o sa castigati inzecit la CEDO
  • +1 (1 vot)    
    ei, da (Luni, 8 decembrie 2008, 16:47)

    rontzaila [utilizator]

    nu mai bine facea ca Vadim si dadea acuzatiile drept pamflet? sau sa spuna ca ea nu se considera jurnalist (asa, ca Badea)?

    asa ca sunt de acord, a gresit. putea fenta acuzatiile, mai dadea o shpaga, ceva si asta era. in ultima instanta (lol) putea sa se culce un pic cu Mazare! sunt sigur ca individul ar fi fost induiosat de un astfel de gest.
    15 000 euro? prea putin, merita sa fie plimbata pe strada, cu o placuta de gat: "nu ma pricep sa fentez justitia romana".
  • -1 (1 vot)    
    Mai animalooooo! (Luni, 8 decembrie 2008, 17:41)

    Murphy [anonim]

    Un numar de cont si doresc sa combat "Pseudo-Mafia" constanteana!
    Nu sunt un "protejat" (nu am primit zahar, ulei, paine samd) dar, sa dai un vot pe 15 lei???
    Chiar daca primeam. A fost la Navodari. Am dat mici, bere, muzica si l-au votat pa altul!!!
    Mazare e TV Neptun, ziarul Telegraf, "punctele de distribuire a presei" (unde a intrat in conflict cu Primarul Neagoe si vindea tigari, etc, etc.)
  • 0 (0 voturi)    
    Mai dar nu imi vine sa cred (Luni, 8 decembrie 2008, 18:02)

    sile [anonim]

    Nu credeam sa vad atatia marlani pe forum, aparand pe bietii oameni politici din Romania in fata "hienelor" din presa. Oare asta e nene tara in care traim? Au ajuns jurnalistii sa spele pe jos cu politicienii in romania? Hai mai, mai lasati-ma cu vrajelile astea..

    Revenind la fondul problemei, ziarista a spus la o emisiune televizata: in zairele x,y si z ziaristii a,b, si c au scris asta si asta despre Mazare. Valeleu, ce mai atingere la imaginea publica a lui Mazare. Bai da voi va auziti ce spuneti? IMAGINEA PUBLICA A LUI MAZARE, mafiotul nr.1 din Constanta.

    De fapt lucrurile sunt clare, Mazare a trasmis un mesaj, nu avea chef sa se lege de exemplu de ziaristii din Bucuresti care chiar au scris despre el. Ar fi rezultat un proces mult mai dur cu ziaristii din Bucuresti. Asa ca a ales un ziarist local ca sa transmita mesajul "Cine se ia de mine plateste de nu are aer". Asta e tot. Astia de vorbiti pe aici nici macar nu aveti habar ce cardasie este intre Mazare si judecatorii din constanta, care l-au sprijinit pana in panzele albe in N procese legate de terenuri si case din Constanta. Intr-o tara normala Mazare ar fi fost de mult la bulau, nu in Bucuresti ca sa negocieze guverne..

    Daca cititi ce a decis tribunalul o sa vedeti ce anume s-a decis: ziaristul trebuie sa vina cu funia si sapunul de acasa pentru spanzurare. Si unii pe aici stau si scriu: mai bine se culca cu Mazare, mai bine dadea o spaga la judecator, mai bine zicea ca e un pamflet, bine ca ii mai pedepseste cineva si pe jurnalistii astia analfabeti, etc

    De fapt mafia locala i-a dat un semnal dur presei atacand o ziarista curajoasa. Asta sunt faptele
  • -1 (1 vot)    
    Nici un leu !! (Luni, 8 decembrie 2008, 19:29)

    Dan [anonim]

    Eu nu-i dau nici un leu! Isi merita decizia, oricum avea gura prea mare si umbla numai dupa "senzationalisme"! Bravo Radule, mai frige-i pe multi!! Ca din fericire, sunt destui care si-o cauta cu lumanarea :))
  • 0 (0 voturi)    
    pro si contra (Luni, 8 decembrie 2008, 21:05)

    cobra [anonim]

    Eu, din start, sunt contra ziaristilor de doi bani care bantuie prin presa romaneasca. Aproape in fiecare zi scriu cate un comentariu la niste bazaconii scrise de niste parasute cu fite din acest domeniu.
    Pe de alta parte, Mazare este un infractor notoriu care in orice tara NORMALA ar trebui ascuns dupa gratii pentru lung timp.
    Ultima data cand am fost in Constanta m-am ingrozit de ce poate face acest individ si acolitii sai. Intr-o parcare nu foarte mare din zona strazii Pescarilor un mahar de-al lui construieste ... UN BLOC. Cand am parcat in zona aia am fost avertizat foarte serios sa nu parchez in acea zona pentru ca s-ar putea sa-mi ia masina foc.
    Intr-un fel, locuitorii Constantei si-o merita pentru ca-l voteaza pe acest infractor care-i duce cu zaharelul cu niste avantaje minore. Avantajele majore sunt doar de partea lui Mazare. Dupa ce a santajat in perioada de inceput in stilul SR Stanescu, prin ziarul local Telegraf, acum, ajuns in varful ierarhiei locale, alaturi de betivul Constantinescu, gasit de politie beat la volan, in mijlocul intersectiei, dar niciodata sanctionat (oare de ce nu ma mira) isi face de cap ca un domnitor din perioada fanariota.
    Iar acum, un ziarist care PREIA NISTE AFIRMATII DOVEDITE IN ALTE PUBLICATII, este condamnat la plata unor sume de bani. Pai, o fi Mazare de condamnat pentru asta (ca a manjit judecatorii) dar nimeni nu arunca cu ce trebuie in acesti oameni de paie ai Constantei.
    Un boicot generalizat si niste oua aruncate spre jegurile alea de judecatori ar putea fi un inceput in schimbarea unei stari de generalitate care se intinde ca o pecingine in toata tara.
    Este o diferenta enorma intre situatia lui Cristoiu care a facut afirmati false si situatia acestei ziariste care a PRELUAT niste afirmatii CONFIRMATE in alte publicatii.
    • 0 (0 voturi)    
      mazare e bun? (Marţi, 9 decembrie 2008, 8:42)

      ioane [anonim] i-a raspuns lui cobra

      si cum aflai tu de mazare mai fasola? sau de Constantinescu care era beat muci la volan? daca nu erau ziaristii astia de doi bani? visai? cum ar fi tara asta daca ziaristii de doi bani nu ar scrie cum sinteti asupriti si singurul lucru pe care il faceti e sa injurati la cafea? ia mai cugeta la asta inainte de a scrie timpenii. sa fii lasat in ceata asta meriti, sa nu mai fie jurnalisti de doi bani si tu sa traiesti fericit fara sa stii nimic. bovane
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebati oamenii (Luni, 8 decembrie 2008, 22:07)

    ploiesteanu [utilizator]

    care-l cunosc pe fostul taranist mazare. E borfasul borfasilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Bine i-a facut... (Luni, 8 decembrie 2008, 22:09)

    R. Mateescu [anonim]

    Bine i-a facut!
    Presa din romania e un tzaran cu tupeu.
    Cum se ridica unul cum se face subiect din el.
    Sa nu facem Ioana D'Arc din Leana.
    Nu cred ca in Romania exista cineva care sa fi facut bani 100% cinstit. Prosti sunt cei care nu au stiu sa speculeze.
  • 0 (0 voturi)    
    e o aberatie! (Marţi, 9 decembrie 2008, 8:38)

    Catelu [anonim]

    Cum ar putea cineva sa-l calomnieze pe Mazare?! Este cea mai josnica scursura din Estul Europei, si orice s-ar zice despre el ar trebui considerat un compliment.
  • 0 (0 voturi)    
    sa plateasca... (Marţi, 9 decembrie 2008, 10:24)

    eu [anonim]

    de ce?

    sa luam cazul: a reprodus niste informatii aparute in presa fara a verifica corectitudinea lor si fara a avea probe, deci a calomniat o persoana fara dovezi...

    sa nu ridicam totusi pe un piedestal jurnalistii care fac articole si acuza lumea numai "pe surse" ....

    scenariu: un ziar de scandal publica aberatii despre o persoana, minciuni fara dovezi. Apoi vine un jurnalist si te acuza motivand ca a luat informatia din ziarul respectiv ( informatie pe care probabil tot el a dat-o in prealabil) si ca el nu are nicio vina, doar citeste dintr-un ziar. Sa fim seriosi, astia nu sunt jurnalisti, sunt "fatuci" - vorba dlui Cristoiu

    deci, sa plateasca si pe viitor sa aiba dovezi, ca eu unul m-am saturat de termenul " surse'.....
  • 0 (0 voturi)    
    De ce e a rasarit Mazarea (Marţi, 9 decembrie 2008, 10:34)

    Soso [anonim]

    Mazare a rasarit la Constanta fiindca oamenii i-au permis asta- suntem constanteni si trebuie sa recunoastem ca marile afaceri se faceau din contrabanda, petrol, furtisaguri si in mare parte din turism evazionist.
    E timpul ca oamenii de bine, si chiar patronii care au facut avere sa se reorienteze catre lucruri mai decente.
    Uitati-va la Clujul de dupa Funar ce avant a luat! Deci se poate.
    In opinia mea, Costanta e un fel de Amsterdam al estului, daca ar fi decapusata de clanuri si mafie, pastorite de Mazare.
  • 0 (0 voturi)    
    Mazare e naspa! Feri Predescu la fel! (Miercuri, 12 august 2009, 14:18)

    Tedu [anonim]

    Pe Mazare nu-l suport, dar nici cu ziarista Feri Predescu nu mi-e altfel. Unele dintre articolele ei denota razbunare, rautate, sunt nedocumentate si tendentioase. Trebuie sa invete ca meseria de ziarist este frumoasa, dar poarta responsabilitate. Oricum vad ca pierderea procesului cu Mazare nu a facut-o sa se invete minte si sa se documenteze bine inainte de a lansa acuzatii nefondate si sa nu mai scrie din razbunare. Asa ca isi merita soarta!