Ion Cristoiu se retrage din emisiunile Sinteza zilei si Ora presei, pastrand insa Zig-Zag

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 22 decembrie 2008, 18:41 Economie | Media & Publicitate

Jurnalistul Ion Cristoiu a declarat ca se va retrage din postura de invitat permanent al emisiunii "Sinteza zilei", de la Antena 3, intentionad sa renunte si la "Ora presei" (Antena 2), transmite Mediafax. Ziaristul isi va pastra emisiunea "Zig-Zag" (Antena 3) si colaborarea cu Jurnalul National.

Cristoiu a decis sa se retraga de la "Sinteza zilei" din cauza faptului ca Partidul Conservator are oameni in noul Guvern, iar participarea sa la emisiune ar putea insemna ca "face jocurile patronului" Dan Voiculescu, presedintele fondator al Partidului Conservator si vicepresedinte al Senatului. Antena 3 face parte din trustul Intact, detinut de familia Voiculescu.

Cristoiu a declarat ca ultima emisune "Sinteza zilei" la care va participa va fi probabil cea de joi. Jurnalistul intentioneaza sa renunte si la emisiunea "Ora presei", de la Antena 2. "Nu as vrea sa o pastrez. Este o emisiune de o ora, vineri seara, in direct, cand toata lumea a plecat in weekend. O sa discut cu Mihai Gadea (directorul televiziunii Antena 2), sper sa ma inteleaga", a explicat Cristoiu.

Jurnalistul isi doreste sa continue colaborarea cu Antena 3, pentru emisiunea "Zig-Zag cu Ion Cristoiu", despre care sustine ca "abordeaza alte teme decat cele politice, dar numai daca vrea conducerea postului".

Cristoiu spune ca doreste sa scrie in continuare editoriale la Jurnalul National, care face parte tot din trustul Intact.

Sorin Oancea, vicepresedinte Antena 1 si director general Antena 3, a declarat ca Ion Cristoiu va continua colaborarea cu trustul Intact.
























2663 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    vaya con dios ,piticanie baloasa ! (Luni, 22 decembrie 2008, 19:35)

    Gadilica [anonim]

    Pe "Suzana" Gadea -dulcica aia de moderatoare-nu o iei cu tine ?Inchiriaza un salon de nebuni la Balaceanca si fa emisiuni "Antenele va apartin !"in direct asa cum ne-ai obisnuit, caricatura !
    • +1 (3 voturi)    
      vaya con DIARIOS! (Luni, 22 decembrie 2008, 21:00)

      de acord [anonim] i-a raspuns lui Gadilica

      gadea e doar un sinistru papagal, cu lectii la scoala lui felix.
    • 0 (0 voturi)    
      Ca bine zici ! (Marţi, 23 decembrie 2008, 2:00)

      nergalus [utilizator] i-a raspuns lui Gadilica

      Ca bine zici !
  • +2 (4 voturi)    
    Cultul personalitatii la cangurii schiopi... (Luni, 22 decembrie 2008, 20:31)

    Raluca [anonim]

    Cristoiu este un nimeni in materie de jurnalism...dar a fost propulsat de la stadiul de "o gaina a nascut un pui viu" la stadiul de "analist politic" de o intreaga cohorta de adepti ai sarutului australian (Q: What's an Australian kiss? A: The same thing as a French kiss, only down under!)...asa ca, din partea mea, duca-se invartindu-se...
    • 0 (0 voturi)    
      cristoiu (Joi, 26 noiembrie 2009, 14:54)

      irina [anonim] i-a raspuns lui Raluca

      Ai dreptete. Este un cameleon. Le strica emisiunea celor de la Antene3. mai bine ca s-a retras. Din pacate nu se potoleste. Este scarbos si peltic . Acum, mai nou, ii face jocul celuilalt handicapat. Rusine. Sa stea departe de comentarii. De multe ori ne da impresia ca are amnezie.
  • +1 (3 voturi)    
    Pa! (Luni, 22 decembrie 2008, 20:45)

    j [anonim]

    Pai nu mai exista obiectul muncii si astia cu alianta lor l-au bagat in somaj tehnic..Se poate considera prima victima a noii guvernari.
    • 0 (0 voturi)    
      dar de REALITATEA ce parere ai atunci? (Marţi, 23 decembrie 2008, 0:16)

      jj [anonim] i-a raspuns lui j

      ca si-au schimbat stilul mai nou si cam critica alianta monstruoasa cat si pe Basescu... pun pariu ca ii dadeai exemplu inainte de alegeri in contradictie cu antenele, si o sa ai o surpriza.. obiectul muncii nu va disparea de la antene, adica basescu-pdl cat si psdu (cel putin la Badea) vor fi atacati constant.. asa ca hai tu pa ca esti indoctrinat rau.. vad ca si restu :)) baiezti, luati o bere sa va frelaxati
  • -1 (3 voturi)    
    se lasa cortina (Luni, 22 decembrie 2008, 21:52)

    modrogan [anonim]

    destul de curand, o cenzura perversa va inabusi orice critica si vom avea doar laude la adresa guvernului si, mai ales, a presedintelui; am avut 4 ultimi ani de libertate a cuvantului, acum urmeaza o bezna baloasa pe care o cunosc prea bine, am mai trait-o, nu stiu cat va dura dar nu mai vreau s-o incerc; amin, am intins-o, va las cu iubitii conducatori, pa
  • 0 (2 voturi)    
    ce funny e (Luni, 22 decembrie 2008, 22:00)

    sandoval [anonim]

    cum adica ii face jocul lui dan voiculescu?dar pana acum ce a facut la antene?nu jocul lui felix?
  • 0 (0 voturi)    
    Ardei umplut peltic (Luni, 22 decembrie 2008, 23:09)

    cetateanu' neturmentat [anonim]

    O ce veste minunata !
    O jigodie care a realizat in sfarsit ca e penibil si ......asteptam vesti asemantoare !!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Penibili! (Luni, 22 decembrie 2008, 23:30)

    darthmaul [anonim]

    Dupa ce mai bine de un an au scuipat si improscat in stiiti voi cine acum ar trebui sa se retraga toti: V. Stan; Gadea si Cristoiu! Acesta din urma si-a dat seama ca a fost penibil... Dar ceilalti doi!?
    Ok! Gadea si Stan probabil au luat bani de-o casa in acest ultim an.
    Vreau sa-i vad cand o iesi PC-ul de la guvernare! :)
    Ce penibili !
  • 0 (0 voturi)    
    Talibani PDL-isti (Marţi, 23 decembrie 2008, 8:56)

    MTV [anonim]

    Cristoiu are ceva in cap.Voi-numai pe Basescu.Mi-e pur si simplu MILA de voi.Sarbatoruri fericite!
  • 0 (0 voturi)    
    La ARR Dir. Gen. Vasile Rapea isi face singu"legil (Duminică, 31 mai 2009, 20:21)

    Gold Press Media [anonim]

    La ARR Dir. Gen. Vasile Rapea isi face singu"legile"
    De ce mai exista un Consiliu de Conducere la o Institutie de Stat? La ARR, Dl. Dir. Gen. Vasile Rapea nu tine cont de hotararile CC al ARR si dupa propriul sau plac si interes. Nici pana in ziua de astazi ARR nu are un Inspector Sef, de altfel hotarat de Consiliul de Conducere cu mai bine de 3 luni in urma, iar aceast lucru prejudiciaza grav intreaga activitate a acestei Institutii. Dle Dir. Gen. V. Rapea pana cand aveti de gand sa conduceti aceasta Institutie sfidand hotararile Consiliului de Conducere al ARR-ului?Felix Ilie Seful Departamentului de Comunicare Gold Press Media
  • 0 (0 voturi)    
    felicitare (Joi, 16 iulie 2009, 4:48)

    popa maria [anonim]

    Dl.Cristoiu bine faceti ca va retrageti de la acele emisiuni care fac atata rau acestei tari. De cate ori ma uitam la dvs. si vedeam ca il atacati mereu pe T.Basescu aveam impresia ca si dvs. faceti parte din acea presa ticalosita si ca santeti platit de acei moguli de presa pentru a demigra PDL si pe presedintele tarii. Acum imi dau seama ca am gresit in privinta dvs. si ca ati fost folosit de fapt.Ma bucur ca v-ati dat seama de ce se intampla cu adevarat si v-ati retras cam tarziu dar totusi mai bine mai tarziu decat niciodata. Nu va facea cinste si onoare de ceea ce faceati fara sa va dati seama. Ati fost folosit fiind un jurnalist redutabil si-au facut treaba cu dvs. dar prin plecarea dvs. au pierdut un bun jurnalist si un om cu caracter.Nu aveati ce cauta dvs in acel cor care canta pe o singura voce 9Basescu si PDL0. Ca de altfel ei nu stiu altceva pentruca sant limitati.Si ei sant folositi pentru un pumn de bani aruncati in scarba de moguli dar tare as vrea sa vad ce are sa se intimple in momentul in care nu are sa mai aibe pe cine tavali in noroi ce are sa faca acesti asa zisi moderatori.Fara Basescu viata e pustiu. Are sa someze si ei ca doara este criza.Au uitat ce le facea PSD cand era la guvernare ei cred ca daca iese ei la putere are sa faca ce fac acum mai va.Noi cei multi si prosti asa cum ne numiti voi sa stiti ca nu ne mai lasam pacaliti de ceea ce spuneti voi la tv pentruca tot ce se intampla rau in tara asta si acum vine din partea PSD.pentruca ei au ministerul de interne si dau vina pe BAsescu.Asta este tactica comunistasi cum ei il au pe domnul profesor Iliescu procedeaza asa cum au procedat de 20 de ani incoace.Voi votati PSD si noi cei multi si prosti votam Basescu
    • 0 (0 voturi)    
      cristoiu (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:27)

      irina [anonim] i-a raspuns lui popa maria

      Ai dreptate! bine a facut ca s-a retras. Era depasit de situatie si canta cum batea vantul. nu pre il urmaream Este di gasca Andreei Pora:urati si rai. Basescu este de vina pentru tot ce se intampla!
      Mai bine ai invata sa scrii corect gramatical...lasa politica.
  • 0 (0 voturi)    
    CE e replire sau santaj? (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 16:59)

    nic [anonim]

    aveam oimpressie deosbiita,despre actiunile de presa a dl cristoiu,dar brusc a ntors fata de la realitate,de ce,nu cumva e legata de procesele si despagubirile care trebuie patite,sau brusc a sesizat ca nonvalori ca eba,udrerdea,anastadse,sant celebre,oacat de valoarea sritoreasca,oricum e o dezamagire,sai fie iertate dartorile,fata de noi e dator,o optiunea luyi,sai fie de bine