Cum sa vinzi numele unui stadion pentru 45 de milioane de euro: Model de urmat pentru noua arena din Bucuresti

de Cristian Roman     HotNews.ro
Vineri, 13 februarie 2009, 14:57 Economie | Media & Publicitate

Aviva Stadium, in proiect
Foto: lrsdc.ie
Compania care construieste cel mai nou stadion al Europei, in Dublin, a dat o lovitura financiara extraordinara, in plina recesiune economica. Lansdowne Road Stadium, aflat in plina constructie, insa finalizat in proportie de 70%, va purta numele de Aviva Stadium, timp de 10 ani, pentru 45 de milioane de euro.

Aviva, companie de asigurari din Anglia, care in Irlanda activeaza sub denumirea Hibernian Aviva, va primi, pe linga denumirea oficiala si inscriptionarile in diferite zone ale arenei, si 50 de loje de lux. Contractul semnat joi este unul dintre cele mai mari de sponsorizare din istoria Irlandei si vine in cea mai mare criza economica pe care o cunoaste aceasta tara, incepind cu anii ’80.

Aviva Stadium va fi inaugurat in august 2010, va avea 50.000 de locuri cu tribunele acoperite, costa aproximativ 400 de milioane de euro si va fi casa nationalelor de fotbal si de rugby ale Irlandei, urmind insa a fi folosit si pentru concerte. Se estimeaza ca stadionul va aduce venituri anuale de 250 de milioane de euro. Arena va gazdui si finala Europa League din 2011 (actuala Cupa UEFA).

Practica denumirii unor stadioane dupa mari companii nu este noua in Europa, cele mai cunoscute exemple fiind Allianz Arena din Munchen si Emirates Stadium din Londra. Urmeaza o alta denumire si pentru noul stadion national de la Bucuresti?


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

5036 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    noul nume (Vineri, 13 februarie 2009, 15:03)

    cucu [anonim]

    al stadionului din buc. sa fie "Allianta valizelor "
    • +1 (3 voturi)    
      bravo (Vineri, 13 februarie 2009, 16:22)

      cipax [utilizator] i-a raspuns lui cucu

      Bravo, cel mai tare si potrivit nume....
  • +1 (3 voturi)    
    Se va numi... (Vineri, 13 februarie 2009, 15:04)

    meridi [anonim]

    Mircea Sandu Arena
    • +2 (2 voturi)    
      Ar cam bate la ochi (Vineri, 13 februarie 2009, 17:19)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui meridi

      La noi o sa fie una dintre:
      Sterling Resources Arena
      AnaPan Arena
      Rompetrol Arena
      Crystal Palace Arena
      Bechtel Arena
      si va plati statul roman ca sa foloseasca aceste nume extraordinar de frumoase si nu invers.
  • +2 (4 voturi)    
    Evident (Vineri, 13 februarie 2009, 15:08)

    Ginel [anonim]

    CrisTim arena - paine si circ?!
  • +1 (3 voturi)    
    Mi se pare mai normal... (Vineri, 13 februarie 2009, 15:21)

    Nunwailer 3 [anonim]

    Cooperative Arena!
    Suna international si fraierii de afara nu-si dau seama...zic ca e vreo firma serioasa.
  • +1 (1 vot)    
    www.gs.com (Vineri, 13 februarie 2009, 15:31)

    Zeus [anonim]

    E o practica inventata si folosita cu succes enorm in SUA. Prudential, Sprint, ATT, etc...
  • +3 (3 voturi)    
    se va numi (Vineri, 13 februarie 2009, 15:33)

    Daniel [anonim]

    Arenare
  • 0 (2 voturi)    
    Se va numi Blat Pufos Arena (Vineri, 13 februarie 2009, 15:37)

    geo [anonim]

    cel din Bucuresti
  • +2 (2 voturi)    
    Doamne ajuta ! (Vineri, 13 februarie 2009, 15:42)

    Mugur Ionescu [anonim]

    Sper ca cel care a semnat contractul sa isi fi luat TOTI banii in avans ! Am vazut cu totii ce au patit competitorii de la AIG ...
  • 0 (2 voturi)    
    Sugestii de nume (Vineri, 13 februarie 2009, 15:47)

    Marius [anonim]

    Pentru fostul 23 August probabil ca cele mai nimerite nume sint:

    - Arena mica cit mitica
    - Arena sandu sare gardu'
    - Arena allianza oamenii de fotbal

    ... parerea mea
    • +1 (1 vot)    
      arena (Vineri, 13 februarie 2009, 16:35)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Marius

      asta de la noi ar trebui sa se cheme
      Arena Samsonite
  • +1 (3 voturi)    
    daca ma gandesc la performantele (Vineri, 13 februarie 2009, 16:26)

    dante aligheri [anonim]

    sportului Romanesc din ultimii ani (fotbal, handbal, tenis, etc), as sugera ca stadionul sa se cheme "Divina Comedie", iar la intrare sa fie incriptionate celebrele cuvinte de la portile iadului:
    "Lasciate ogni speranza voi ch'entrate".
  • 0 (2 voturi)    
    io (Vineri, 13 februarie 2009, 16:32)

    io [anonim]

    Stadionul Becali
  • 0 (0 voturi)    
    asta de la noi sa se numeasca (Vineri, 13 februarie 2009, 17:15)

    hc91 [anonim]

    Vanghellium si sa se faca toate revelioanele acolo
  • 0 (0 voturi)    
    Nume :)) (Vineri, 13 februarie 2009, 17:25)

    Nede [anonim]

    Arena Noroc
    Stadionul Municipal Tiriac sau Patriciu
    Marea Arena pentru Propasirea Neamului Becali
    Arena 69 (de pitici mici care nu stiu fotbal)
    Arena Locul 5 (in memoria sfertului de finala de la CM '94)
    Arena Mircea Sandu I si prietenii
    Arena Carrefour
    Arena FNI (pentru ca vegheaza)
    Stadionul Mlastinos Muncitoresc Roman
    si nu mai stiu...oricum tot ca dracu o sa faca gazonu si tot ca **** o sa joace Romania...dar acu o sa mergem sa facem shopping la stadion...ca banuiesc ca aici e si interesu..darami complexu, faci stadion si bagi malluri..cat despre nume...cine baga shpaga mai mare o sa-si atarne numele la intrare.
  • 0 (0 voturi)    
    stadionul nostru national (Vineri, 13 februarie 2009, 17:37)

    sportiv [anonim]

    1.daca a lor e 75% gata si se termina in 2010,al nostru 0% gata cind o sa se termine?
    2.ati vazut ca-si construiesc stadion multifunctional (si sunt bogati, in lire sterline) pt a avea incarcare permanenta..
    noi, saracii europei, ne-am trezit,ca la stadionul nostru national, sa-i schimbam destinati,sa fie de fotbal only,taindu-i pista de atletism, unde se puteau organiza mari intreceri europene, echilibrindu-i incarcarea.parca am putea face stadion fiecarei federatii de sport.
    probabil, s-a oferit un proiect tipizat numai pt.fotbal si nu s-a dorit sa se modifice si pt pista de atletism.dar oare nu s-a platit reproiectarea?
    3.alta eroare,de management strategic.std national "Lia Manoliu" vechi trebuia lasat asa pina se construia cel nou in alta locatie, dupa care, modernizat.ne alegeam cu 2 stadioane.
    asa,din cauza crizei,avem sansa ca din cel putin un stadion existent,daca nu 2,sa raminem fara niciunul.ba,pardon, cu o groapa!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu e doar in Europa, dragilor! (Vineri, 13 februarie 2009, 17:44)

    adi [anonim]

    In Melbourne, Telstra Dome se va numi Etihad Stadium incepand cu 1 martie 2009. Asta daca nu cumva se topesc intre timp afacerile din Emirate aducatoare de bani :)
  • 0 (0 voturi)    
    hahaha (Vineri, 13 februarie 2009, 18:04)

    liviu_ [utilizator]

    eu cred ca o sa vanda numele stadionului cu 45 milioane de lei vechi...

    tot pe steaua se va juca ca de acolo vine banu...
  • 0 (0 voturi)    
    intuitie (Vineri, 13 februarie 2009, 18:20)

    amu [anonim]

    Orice idee buna trebuie sa fie incercata cu conditia ca interesul public sa primeze.poate si la noi s ar gasi cineva care sa bage bani in promovarea imaginii.Sunt absolut sigur ca ar avea de castigat la cat interes este in jurul zeului FOTBAL. VA ROG FACETI OFERTE !
  • 0 (0 voturi)    
    --- (Vineri, 13 februarie 2009, 20:45)

    OOO [anonim]

    Samsonite Arena
  • 0 (0 voturi)    
    model? (Vineri, 13 februarie 2009, 22:35)

    ioan timisoara [anonim]

    nu cred ca e un model de urmat. La "vinderea" numelui stadionului recurg mai eles echipele de club. cazul irlandez e o exceptie absoluta insa in generalstadioanele "nationale" (Wembley, Stade de France, etc.) nu poarta numele unor firme. Din mai multe motive.
    -in primul rind federatiile nu duc lipsa de bani si nu au nevoie sa-si vanda pana si sufletul. Au incasari mari si cheltuieli mici.
    -peurma, nici nu se prea merita pt sponsor avand in vedere numarul scazut de meciuri. In Irlanda acolo probabil va juca si nationala de rugby in 6 Nations, e altceva. In plus daca ar fi sa se dispute la Bucuresti evenimente UEFA (de exemplu campionat european), UEFA vine cu sponsorii sai si impune omiterea desavarsita a numelui sponsrului local (s-a intamplat cu Allianz Arena la mondiale).
    Ar si suna jenant "Romania intalneste nationala Frantei pe Hochland/Billa/OMV-arena".

    In general remarc ca multi jurnalisti si politicieni romani prezinta exceptii din strainatate drept "model de urmat" sub motto-ul "tot ce se face in strainatate e bine, hai sa ne luam dupa ei" fara o analiza mai profunda.

    P.S. foarte bune comentariile de mai sus.
  • 0 (0 voturi)    
    Alta propunere (Vineri, 13 februarie 2009, 23:42)

    Icsulescu [anonim]

    Propun ca, spre deosebire de stadionul din Dublin la care s-au prevazut 50 loje de lux, stadionul din Bucuresti sa aiba 500 de loje de lux, ba chiar tot stadionul sa fie numai cu loje de lux, meciurile jucandu-se doar pentru bogatasii ce pot plati biletul la asemenea locuri (de la 10.000 euro in sus). Sa terminam odata cu proletariatul la sport! Sportul sa fie rezervat doar lui Patriciu, Becali, Tiriac, Copos, etc. si invitatilor lor, din tara si strainatate! Si vanatorile de mistretzi sa se desfasoare pe stadion!
  • 0 (0 voturi)    
    yes (Sâmbătă, 14 februarie 2009, 0:10)

    bn [anonim]

    Toyota Arena in Praga ;)
  • 0 (0 voturi)    
    arena (Sâmbătă, 14 februarie 2009, 23:52)

    ana [anonim]

    CAP Arena (ce,a,pe)